zuzkic
06.10.10,10:28
chcela by som sa opýtať, po absolvovaní rekvalifikačného kurzu /kozmetička/ je potrebné byť určitý čas zamestnaná u niekoho kto túto živnosť už vykonáva, aby bolo možné v tombo obore dostať ŽL. Moja otázka je musí to byť TPP alebo stači byť zamestnaný na dohodu?
Ďakujem
zuzkic
07.10.10,05:42
nikto mi nevie poradiť??
VieraPopluharova
07.10.10,07:18
kozmetické služby patria do kategórie remeselných živností,
podmienky pre vydanie ŽL :

Za remeselné živnosti sú podľa § 21 živnostenského zákona považované také činnosti, ktorých vykonávanie je podmienené preukázaním odbornej spôsobilosti získanej vyučením v odbore. Odborná spôsobilosť sa preukazuje:
- výučným listom
- iným dokladom o riadnom ukončení učebného odboru alebo študijného odboru (maturitné vysvedčenie, vysokoškolský diplom, osvedčenie o vykonaní kvalifikačnej skúšky)
- dokladom o vykonaní najmenej trojročnej praxe v odbore
ZMENA: Od 1. 10. 2007 už nie je potrebné preukazovať prax 3 roky. Požadovaná prax je nasledovná:
- výučný list/maturitná skúška/vysokoškolský diplom v odbore a jednoročná prax v odbore
- stredná škola mimo odboru, akreditovaná vzdelávacia ustanovizeň v odbore a dvojročná prax v odbore
- výučný list/maturitná skúška/vysokoškolský diplom/akreditovaná vzdelávacia ustanovizeň v odbore, kvalifikačná skúška pred skúšobnou komisiou a žiadna prax
- bez vzdelania v odbore a desaťročná prax v odbore
Namiesto praxe v odbore je možné preukázať prax v príbuznom odbore, ktrá musí byť najmenej dvojročná, ak má žiadateľ výučný list/maturitnú skúšku/vysokoškolský diplom v odbore, alebo najmenej trojročná, ak má žiadateľ vzdelanie na strednej škole mimo odboru a v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni v odbore.


K tomuto by som Ti poradila zamestnat sa na TPP nnapr. na 3 hod. denne, nikde nie je napisane, ze musis pracovat 8, alebo 12 hodin v nejakom salone, aby si ziskala prax, alebo to mozes riasit tak, ze si Ty zamestnas vyucenu kozmeticku s pozadovanou praxou do svojho kozmetického salona a tá Ti bude robit tzv. garanta po dobu kym nebudes mat 3-rocnu prax. Bezne sa to robi tak, ale zalezi na tom ako Ti to vyhovuje, v pripade, ze mas svoje priestory a mas minimalne naklady na prevadzkvanie, je vyhodnejsie si najat garanta a zacat podnikat ako niekde ziskavat 3-rocnu prax.
zuzkic
07.10.10,08:40
veľmi pekne ďakujem za odpoveď, pomohlo