Marccus
06.10.10,10:43
Zdravím,

pýtal som sa iných, ale vždy som dostal inú odpoveď tak verím, že tu dostanem konečne správnu odpoveď.

Ide o toto: som študent VŠ a prevádzkujem niekoľko svojich webstránok, na ktoré som umiestnil Google Adsense reklamy (Google Adsense, centrála v Írsku). Z pohľadu zárobkov je to naozaj minimum, takže minimálnu čiastku (pár desiatok eúr), ktorú mi môžu vyplatiť, mi vyplácajú zhruba raz za 7-8 mesiacov.

Počul som že od 1.1.2010 existuje zákon, kvôli ktorému takáto činnosť robí zo mňa platcu DPH. Narážam na toto:

V zmysle novelizácie zákona o DPH sa subjekt stáva platcom dane z pridanej hodnoty pri vystavení faktúry pre subjekt z iného štátu EÚ (nie je to presné znenie).

Som nepodnikateľ a nie som ani zamestnanec, som študent VŠ, fyzická osoba. Potrebujem vedieť aké sú moje povinnosti voči daňovému úradu a v rámci toho či som povinný mesačne (alebo štvrťročne) podávať súhrnný výkaz. Taktiež či prevádzkovanie takýchto reklám na mojich stránkach je legálne keďže nemám ŽL. Faktúry pochopiteľne, nevystavujem. Google Adsense mi nič nenariaďuje, mám sa riadiť daňovými zákonmi v krajine kde žijem.

A ešte otázka, som ja nezdaniteľná osoba a ak áno, čo platí pre mňa?

Ďakujem.
Marccus
11.10.10,10:32
Nikto nevie? :(
martinez
11.10.10,10:48
podla mojho nazoru sustavna cinnost s cielom dosahovania zisku sa povazuje za podnikanie... pozri obchodny zakonnik

ak sa teda jedna o podnikanie, mal by si si minimalne zriadi zivnostensky list a tak podnikat... tvoje prijmy su predmetom dane.

co sa tyka dph, tak sa musis zaregistrovat iba v pripade, ak tieto sluzby poskytujes do zahranicia zdanitelnej osobe, ktora sa preukaze IC DPH. Ak takehoto odberatela nemas, zaregistrovat sa musis iba v pripade, ak tvoj obrat dosiahne 49790eur.