maminulka
06.10.10,11:36
Sudom je urceny kolizny opatrovnik z UPSVaR na zastupovanie prav maloleteho dietata. Je mozne, aby UPSVaR splnomocnil na zastupovanie maloleteho este jednu organizaciu, ktora sa potrebnej problematike venuje? Nikde som nenasla, ci takuto moznost zakon pripusta, prip. vylucuje a pod. Na UPSVaR mi na tuto otazku neodpovedali....
hanelie
06.10.10,09:46
gabooz
06.10.10,10:48
Opatrovník nemôže splnomocniť ďalšiu osobu na výkon práv vyplýva to z povahy opatrovníctva. Podobne ani rodič nemôže poveriť výkonom svojich oráv a povinností ďalšiu osobu.

Súd ustanovuje opatrovníka, on ho môže odvolať. Súd vymedzí rozsah práv a povinností opatrovníka tak, aby bol splnený účel, na ktorý bol opatrovník ustanovený, a aby boli dostatočne chránené záujmy maloletého dieťaťa.
hanelie
06.10.10,11:27
úryvok z predchádzajúceho linku:

V zmysle Občianskeho zákonníka je zastúpenie, t.j. oprávnenie konať za iného v jeho mene, možné buď priamo zo zákona, alebo na základe dohody o plnomocenstve. Dohoda o plnomocenstve musí spĺňať predpísané náležitosti, musí obsahovať presné identifikačné údaje splnomocnenca aj splnomocniteľa, dátum vystavenia plnej moci, na aký účel je plná moc vystavená, v akej právnej veci sa predmetné konanie vedie.
I napriek tomu, že funkcia kolízneho opatrovníka je neprenosná, keďže sa ustanovuje súdnym uznesením, súdna prax vo väčšine prípadov akceptuje zastúpenie kolízneho opatrovníka na základe plnomocenstva. Splnomocnenie sa vzťahuje len na konkrétne pojednávanie v danom konaní. V prípade ďalšieho pojednávania v tej istej veci, je potrebné plnú moc opätovne vystaviť.

Druhá situácia nastane, ak Okresný súd v Košiciach ustanoví za kolízneho opatrovníka orgán sociálnoprávnej ochrany detí v Košiciach. V takomto prípade orgán sociálnoprávnej ochrany detí v Košiciach dožiada orgán sociálnoprávnej ochrany detí v Bratislave na vykonanie všetkých úkonov, ktoré je potrebné v záujme maloletého dieťaťa vykonať v súlade s uznesením súdu o ustanovení kolízneho opatrovníka. Orgán sociálnoprávnej ochrany detí v Bratislave je povinný dožiadanie vybaviť v plnom rozsahu a v tomto smere spolupracovať s orgánom sociálnoprávnej ochrany detí v Košiciach. Orgán sociálnoprávnej ochrany detí v Košiciach po získaní všetkých informácií v súvislosti s maloletým dieťaťom môže objektívne zastupovať maloleté dieťa v konaní a prezentovať jeho názory na pojednávaní.
maminulka
06.10.10,13:53
Dakujem Vam strasne moc. Z uryvku od hanalie mi teda vychadza, ze kolizny opatrovnik moze splnomocnit inu organizaciu napriklad presetrenim nejakej veci, pripadne moze kolizny opatrovnik splnomocnit nejaku osobu, organizaciu na nazeranie do spisu a pod.? Ale nie je mi jasne, ci splnomocnena osoba, organizacia by mohla namiesto kolizneho opatrovnika napriklad pisat odvolanie, staznost a pod. ak ide o zaujem maloleteho.
Dakujem za vsetky rady...uz aj tak ste mi moc pomohli
maminulka
06.10.10,15:01
Ja som myslela zastupovanie v zmysle §31 odst 1. zákona o rodine
(1) Rodičia zastupujú maloleté dieťa pri právnych úkonoch, na ktoré nie je spôsobilé.