MarcelaLu
15.11.05,16:53
Ahojte,

neviete mi niekto nahodou poradit v oblasti miezd?
Mam zamestnankynu, ktorej teraz uznali predcasny starobny dochodok. Dilema nastala medzi mzdarkou a danou zamestnankynou. Viem, ze odvody do socialnej poistovne budu nizsie pre nu, ale aj pre mna. Mzdarka vsak hovori, ze tym, ze ziskala starobny dochodok straca narok na nezdanitelnu ciastku. Zamestnannkyna sa bola poradit za nejakou pani a svorne tvrdia opak. Aky je teda postup, ma narok starobny dochodna ca nezdanitelnu ciastku alebo nema?
durisovad
15.11.05,16:15
Ak pani k 1.1.2005 este nebola poberatelkou dochodku, ma narok na odpocet celej nezdanitelnej ciastky za rok 2005. V buducnosti ak jej dochodok bude vyssi, ako je odpocitatelna nezdanitelna ciastka, narok na odpocet mat nebude, ak bude nizsi, tak si moze narokovat rozdiel. (ak dovtedy nebude zmeneny zakon)
mlyn16
15.11.05,16:17
Ak zamestnankyňa má štatút dôchodca , tak na odpočitateľnú položku od nadsledujúceho mesiaca kedy jej priznali dôchodok nemá nárok , ale ho uplatní v ročnom zúčtovaní dane , alebo v daňovom priznaní . Toto platí do konca roka , v nasledujúcom roku ešte uvidíme ako to dopadne so zamestnaneckým bonusom.
Pepa
15.11.05,17:08
Ak zamestnankyňa má štatút dôchodca , tak na odpočitateľnú položku od nadsledujúceho mesiaca kedy jej priznali dôchodok nemá nárok , ale ho uplatní v ročnom zúčtovaní dane , alebo v daňovom priznaní . Toto platí do konca roka , v nasledujúcom roku ešte uvidíme ako to dopadne so zamestnaneckým bonusom.S touto odpoveďou nemôžem súhlasiť - pokiaľ sa stane poberateľom dôchodu v priebehu roka - má nárok na odpočitateľnú položku - priebežne.
Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
endrju
15.11.05,17:48
Ak zamestnankyňa má štatút dôchodca , tak na odpočitateľnú položku od nadsledujúceho mesiaca kedy jej priznali dôchodok nemá nárok , ale ho uplatní v ročnom zúčtovaní dane , alebo v daňovom priznaní . Toto platí do konca roka , v nasledujúcom roku ešte uvidíme ako to dopadne so zamestnaneckým bonusom. Po pozornom preštudovaní §11 ods. 2 a §35 ods. 1 písmeno b) zákona 595/2003 som vyslovil súhlas s názorom, ktorý prezentovala Lubka.
Nárok na nezdaniteľnú časť nezaniká (§11, ods. 2), ale je možné si ho po priznaní dôchodku uplatňovať ako celok pri ročnom zúčtovaní preddavkov dane. Priebežné uplatňovanie po dvanástinách v každom kalendárnom mesiaci je vylúčené (§35 ods. 1 písmeno b).

Dodatok 16.11.2005, 10:26:

O tomto príspevku nasledovala živá diskusia. Niektoré moje úvahy v kontexte príspevku č.1 a citovaného príspevku od Lubky(mlyn16) sa ukázali ako nesprávne. Čítajte preto, prosím aj nasledujúce príspevky v tejto téme, ak máte záujem získať skutočne správnu odpoveď. Ďakujem :)
DanielaSL
15.11.05,17:52
A ako to je s nezdaniteľnou čiastkou v prípade , keď SZČO je poberateľ výsluhového dôchodku ? Bol mu priznaný v r.2004. Domnievam sa správne , že nie je na ňu nárok?
Muška
15.11.05,17:57
Andrej, ale tie §§ čo Ty píšeš sa týkajú dôchodcov, ktorí sú dôchodcovia od 1.1.

Ale ak sa stal v priebehu roka dôchodcom, tak odpočítavaš stále priebežne.
Pepa
15.11.05,18:06
Po pozornom preštudovaní §11 ods. 2 a §35 ods. 1 písmeno b) zákona 595/2003 som vyslovil súhlas s názorom, ktorý prezentovala Lubka.
Nárok na nezdaniteľnú časť nezaniká (§11, ods. 2), ale je možné si ho po priznaní dôchodku uplatňovať ako celok pri ročnom zúčtovaní preddavkov dane. Priebežné uplatňovanie po dvanástinách v každom kalendárnom mesiaci je vylúčené (§35 ods. 1 písmeno b).No ja keď čítam ako čitam a stále čítam vidím tam § 35 ods. 1 písm. b - sa nezdaniteľné častí základu dane podľa § 35 ods. l písm. b) až d) a podľa § 11 ods. 2 - a čítam: základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu...... ak daňovník je na ZAČIATKU zdaňovacieho obdobia......
Muška
15.11.05,18:11
A ako to je s nezdaniteľnou čiastkou v prípade , keď SZČO je poberateľ výsluhového dôchodku ? Bol mu priznaný v r.2004. Domnievam sa správne , že nie je na ňu nárok?Danielka,
v roku 2005 má nárok iba na rozdiel /ak je výsluhový dôchodk nižší/ ako nezdaniteľná čiastka.
symona
15.11.05,18:52
Citujem začiatok vety § 11 ods.2 zákona o dani z príjmu : "Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku" atď.. Na školeniach, ktoré som absolvovala nás vždy upozornili na to, že keď bol starobný dôchodok priznaný od 2.1. príslušného roka, tak zamestnanec má nárok na odpočitateľnú položku v plnej výške a za rovnakých podmienok ako ostatní zamestnanci. Ak by bol tento dôchodok však priznaný už od 1.1., hoci aj spätne, tak na odpočítateľnú položku má nárok, resp. jej časť, len v tom prípade, kým úhrn vyplatených dôchodkov je nižší ako je táto odpočitateľná položka. Tak to platilo doteraz, pred účinnosťou novely, ktorá má byť od decembra (tú som zatiaľ neštudovala).
endrju
15.11.05,19:05
Po ďalšom študovaní súhlasím s argumentáciou Eriky, Mušky a symony a pre lepšiu orientáciu ostatných pridám citát tých dvoch diskutovaných ustanovení v aktuálnom znení (stav k 1.9.2005):

§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane


(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:

a) suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
b) suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie,
c) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené podľa osobitného predpisu,35)
d) účelové sporenie.

(2) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku, 22) (ďalej len dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a). Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1 písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a).

§ 35


(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o

a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec,
b) nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 1 písm. a)]; základ dane na výpočet preddavku na daň za kalendárny mesiac sa zníži o sumu zodpovedajúcu 1/12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 1 písm. a)]; na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. b) až d) a podľa § 11 ods. 2 zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) prihliadne až pri ročnom zúčtovaní za zdaňovacie obdobie.





Asi viacerých diskutujúcich môže pomýliť dosť abstraktná formulácia v príspevku č. 1:

... Mam zamestnankynu, ktorej teraz uznali predcasny starobny dochodok... bez uvedenia konkrétneho dátumu, ku ktorému bol dôchodok priznaný.

Tiež by asi bolo vhodné, ak by Lubka (mlyn16) podporila svoje tvrdenie v príspevku č. 3 aj konkrétnymi argumentami.

K obsahu svojho príspevku doplním, že moje čítanie §11 ods. 2 nebolo až tak pozorné ako som si najprv myslel. Dúfam, že som nikoho nepomýlil. Zároveň ma teší, že som mal príležitosť zopakovať si tieto dosť dôležité ustanovenia zákona 595/2003. :)
Muška
15.11.05,19:10
Andrej, že si to Ty - odpúšťam Ti :)
endrju
15.11.05,19:22
Muška, ďakujem :);):D:cool:
Veva
21.11.05,10:33
endrju, že si citoval § z daňového zákona je dobré, ale ak zamestnanec má štatút dôchodca má aj v poistnom systéme zmenu , a tak je to aj v uplatnení odpočitateľnej položke , že táto odp.položka sa dá dorátať v ročnom zúč. je ošetrené v daňovom zákone a taktiež nasledujúce obdobie - dôchodca.
V prvom rade sa staviam k zamestnancovi, že ten štatút požíva a tak ako som spomýnala sa musím aj správať pri výpočte jeho mzdy.
endrju
04.12.05,11:52
endrju, že si citoval § z daňového zákona je dobré, ale ak zamestnanec má štatút dôchodca má aj v poistnom systéme zmenu , a tak je to aj v uplatnení odpočitateľnej položke , že táto odp.položka sa dá dorátať v ročnom zúč. je ošetrené v daňovom zákone a taktiež nasledujúce obdobie - dôchodca.
V prvom rade sa staviam k zamestnancovi, že ten štatút požíva a tak ako som spomýnala sa musím aj správať pri výpočte jeho mzdy.

Veva, prepáč, Tvojmu príspevku vôbec nerozumiem. :confused:
Môžeš inými slovami vysvetliť jeho obsah? Ďakujem. :)
Barbara
22.12.05,11:54
endrju, že si citoval § z daňového zákona je dobré, ale ak zamestnanec má štatút dôchodca má aj v poistnom systéme zmenu , a tak je to aj v uplatnení odpočitateľnej položke , že táto odp.položka sa dá dorátať v ročnom zúč. je ošetrené v daňovom zákone a taktiež nasledujúce obdobie - dôchodca.
V prvom rade sa staviam k zamestnancovi, že ten štatút požíva a tak ako som spomýnala sa musím aj správať pri výpočte jeho mzdy.

POLOPATE:
keď je zamestnanec- dôchodca od 1.1.2005 -----nemá nárok na nezdanit. čiastku- mesačne
keď je zamestnanec- dôchodca od 5.1.2005------ má nárok na celý rok/ mesačne/--- až od nasl roka 1.1.2006 nemá nárok mesačne
Jozef Mihál
22.12.05,12:32
Poopravím Barbaru:
Ak je zamestnanec dôchodca od 1.1.2005 alebo skôr, má nárok len na rozdiel medzi nezdanit.čiastkou a jeho dôchodkom za rok 2005, ak je jeho dôchodok za rok 2005 vyšší ako nezdan.čiastka, nárok nemá žiaden.
Barbara
22.12.05,12:40
[QUOTE=Jozef Mihál]Poopravím Barbaru:
Ak je zamestnanec dôchodca od 1.1.2005 alebo skôr, má nárok len na rozdiel medzi nezdanit.čiastkou a jeho dôchodkom za rok 2005,
Dobrý deň p. Mihál
áno táto čásť je pravda, ale
keď mi zamestnanec odíde do dôchodku napr. 5.1.2005 mesačne mu odrátam
celý rok nezdanit. čiatsku v roku 2005, až od 1.1.2006 mu mesačne neodrátam nezdan. čiastku.
Dúfam ste sa neurazili.
ale takto to robíme
S pozravom
Barbara
Jozef Mihál
22.12.05,13:09
.-)
to poopravenie sa týkalo prvej časti, ak zamestnanec začne poberať dôchodok 2.1.2005 a neskôr, platí to čo ste napísali v druhej časti - má nárok na celú nezdan.čiastku za rok 2005.
veronika1
16.01.06,13:15
Zaujíma ma konkrétne dôchodca, ktorý bol na začiatku roka poberateľom starobného dôchodku a u nás pracoval na dohodu o vykonaní práce. Môže si uplatniť odpočitateľnú položku na daňovníka ako rozdiel 19,2 násobku ŽM a starobného dôchodku?
ajobs
16.01.06,18:08
Zaujíma ma konkrétne dôchodca, ktorý bol na začiatku roka poberateľom starobného dôchodku a u nás pracoval na dohodu o vykonaní práce. Môže si uplatniť odpočitateľnú položku na daňovníka ako rozdiel 19,2 násobku ŽM a starobného dôchodku?

Áno, môže ak u vás podpíše vyhlásenie.
Alebo si môže sám podať DP.
vladan
16.01.06,18:31
Áno, môže ak u vás podpíše vyhlásenie.
Alebo si môže sám podať DP.

dohodár, ktorý bol na začiatku zdaň. obdobia poberateľom starobného dôchodku si môže uplatniť rozdiel nezdaniteľnej čiastky a výšky dôchodku len pri ročnom zúčtovaní, resp. pri podaní daňového priznania ... dôchodcovia si mesačne nezdaniteľnú čiastku neuplatňujú
ajobs
16.01.06,18:40
dohodár, ktorý bol na začiatku zdaň. obdobia poberateľom starobného dôchodku si môže uplatniť rozdiel nezdaniteľnej čiastky a výšky dôchodku len pri ročnom zúčtovaní, resp. pri podaní daňového priznania ... dôchodcovia si mesačne nezdaniteľnú čiastku neuplatňujú

Súhlasím Vladi, tak som to myslel.
Eva Krajčovičová
19.01.06,21:30
Súhlasím so symonou. V pondelok som bola na školení a hovorili nám to isté, čo tvrdí v príspevku.