Mikolajova
15.11.05,16:19
Ahojte ešte raz, kto by mi vedel vysvetliť interný doklad a uzávierkový doklad resp. operácie. Čo všetko môžem cez ne účtovať a kedy?
slnko
15.11.05,15:49
Cez interný doklad - uzávierkové operácie sa účtujú na konci roka také operácie, ktoré finančne teraz neprebehli, ale máme nárok z pohľadu dane z prijmu si ich zaúčtovať do nákladov, napr. odpisy majetku, náhradu za použitie súkromného motorového vozidla, ak nebolo účtované počas roka a iné.
Cez klasický interný doklad (bez uzávierkovej operácie) sa zvyčajne robí preúčtovanie, ak bola uhradená zálohová faktúra a potom je potrebné ňou vysporiadať konečnú (vyúčtovaciu) faktúru, ktorá obsahuje aj DPH. Ďalším príkladom je zápočet pohľadávky a záväzku. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Tweety
15.11.05,15:59
Ahojte ešte raz, kto by mi vedel vysvetliť interný doklad a uzávierkový doklad resp. operácie. Čo všetko môžem cez ne účtovať a kedy?
ID-bežný doklad v priebehu účtovného obdobia.
ID-UZ-doklad, ktorým sa účtujú účtovné prípady súvisiace so závierkovými prácami na konci obdobia. :rolleyes: ;) :cool: :eek:
andrej_rv
15.11.05,16:03
Interné doklady (ktoré by samozrejme mali mať všetky náležitosti účtovného dokladu podľa § 10 ods. 1 zákona o účtovníctve), si účtovná jednotka vystavuje sama na dokladovanie tých účtovných prípadov, ktoré nie sú zachytené na dokladoch, ktoré majú pôvod mimo účtovnej jednotky.
Patria sem napr. doklady o odpisoch, zúčtovaní miezd, povinnom prídele do SF, zúčtovaní príspevkov na stravovanie, rozpustenie nákladov na obstaranie tovaru, zaraďovacie protokoly dlhodobého majetku atď.
Interné doklady sú aj doklady na zvýšenie alebo zníženie daňových výdavkov pri ročnej uzávierke v JÚ, ktoré sú nepeňažného charakteru - tzv. interné doklady uzávierkových operácií (opäť najčastejšie doklady o odpisoch, o preúčtovaní tech.zhodnotenia nedosahujúceho stanovený limit do daňových výdavkov a pod.). Uzávierkové operácie sú uvedené v § 4 ods. 2 písm. b) Postupov v JÚ.
kukučka
15.11.05,16:45
ešte ma napadá:
zúčtovanie rozdielov zistených inventarizáciou, zúčtovanie škôd a poprípade s nimi súvisiacich pohľadávok
Mikolajova
22.11.05,06:12
Ešte by som sa v súvislosti s touto témou chcela opýtať ak robím výplaty a z pokladne zúčtujem výdaj na vyplatenie miezd na základe podpísanej výplatnej listiny v sume 88000 môžem to tak robiť? Ale to mám robiť cez interný doklad?
ďakujem
andrej_rv
22.11.05,06:14
Ja vypíšem na celú sumu VPD a priložím podpísané listiny. Určite nie interný doklad.
Zita5
22.11.05,06:47
Zamestnanci podpisujú výplatnú listinu , k tomu vypíšem výdavkový pokladničný doklad na sumu k výplate celkom a zaúčtujem. Pri tomto pohybe sa nepoužíva interný doklad , pretože vydávaš peniaze z pokladne .

Pokiaľ zasielaš mzdy cez bankový účet , tak účtuješ bankový výpis .
dada 1
03.01.06,13:01
Prosím vie niekto priložiť vzor interného dokladu ?ďakujem
Muška
03.01.06,13:12
klikni http://www.porada.sk/downloads.php?do=cat&id=12 a stiahni si čo potrebuješ
ondrejvla
03.01.06,15:33
A ešte aj výdaj zo skladov do spotreby, napr.-reštauračná činnosť, výroba, obchod - podľa buď spotrebovaného materiálu, alebo predaného tovaru.
lenkak
03.01.06,15:54
CkPapa
16.11.15,19:10
Ahojte. Dostal som dotáciu od štátu, z peňazí platím zdravotné odvody. Vedeli by ste mi poradiť, či mám interné uzávierkové doklady(v ktorých účtujem príjmy z dotácie z PNZD na POZD) účtovať po každom zaplatení odvodov, alebo stačí len na konci roka? Ďakujem za pomoc.