EricDaze
06.10.10,16:43
Zdravim, chcel by som sa poradit s jednou vecou.. Musim kazdu fakturu, ktora je vystavena s mojimi udajmi (ICO, IC DPH) zauctovat ? Ide o to, ze si u niektorych firiem objednam z casu na cas nejake veci a nechcem to na dalsi predaj, ale pre svoju potrebu, fakturu vystavuju na mna, lebo som tak u nich evidovany. Logicky mi vychadza, ze je uz len na mne, co do uctovnictva zaradim (pokial to nie je FA zo zahranicia s 0 % DPH), ved DPH odviedol subjekt, ktory ju vystavil a ja si zaradenim len znizujem povinnost, pokial je dodavatel platca DPH. Dakujem za radu vopred.
Paula
06.10.10,15:11
Zdravim, chcel by som sa poradit s jednou vecou.. Musim kazdu fakturu, ktora je vystavena s mojimi udajmi (ICO, IC DPH) zauctovat ? Ide o to, ze si u niektorych firiem objednam z casu na cas nejake veci a nechcem to na dalsi predaj, ale pre svoju potrebu, fakturu vystavuju na mna, lebo som tak u nich evidovany. Logicky mi vychadza, ze je uz len na mne, co do uctovnictva zaradim (pokial to nie je FA zo zahranicia s 0 % DPH), ved DPH odviedol subjekt, ktory ju vystavil a ja si zaradenim len znizujem povinnost, pokial je dodavatel platca DPH. Dakujem za radu vopred.


Po pravde, mám z toho "mišung". :cool:
Tweety
06.10.10,15:14
Zdravim, chcel by som sa poradit s jednou vecou.. Musim kazdu fakturu, ktora je vystavena s mojimi udajmi (ICO, IC DPH) zauctovat ? Ide o to, ze si u niektorych firiem objednam z casu na cas nejake veci a nechcem to na dalsi predaj, ale pre svoju potrebu, fakturu vystavuju na mna, lebo som tak u nich evidovany. Logicky mi vychadza, ze je uz len na mne, co do uctovnictva zaradim (pokial to nie je FA zo zahranicia s 0 % DPH), ved DPH odviedol subjekt, ktory ju vystavil a ja si zaradenim len znizujem povinnost, pokial je dodavatel platca DPH. Dakujem za radu vopred.
Áno, musíš, ak si chceš kupovať aj pre svoju potrebu, žiadaj o vystavenie faktúry na svoje meno, bez IČo,DIČ. Nebudeš tak mať v tomto zmätok.
veronikasad
06.10.10,15:45
Alebo faktúru účtuje ako nedaňový výdavok - osobná potreba podnikatela (bez nárok na odpočet DPH).
Stefan2005
06.10.10,17:05
Vedel by niekto doložiť povinnosť účtovať o čiste osobnej spotrebe odvolávkou na nejaký predpis, usmernenie ?

Prečo sa pýtam? Lebo čo ak celá faktúra je o osobnej spotrebe, neuplatním si odpočet DPH, nebude to daňový výdavok, neuhrádza sa z podnikateľského účtu, tak povedzme dostanem faktúru na tovar 30.12., uhradená bude až v nasledujúcom roku - mám takúto faktúru vykázať v záväzkoch - prečo, keď sa vôbec netýka podnikania ?

článok síce staršieho dáta, ale nevidím neaktuálnosť:

1000 riešení 2/2001

"Čo sa týka nákupu tovaru živnostníkom s využitím zliav na živnostenský list, dovoľujeme si uviesť nasledovný názor. Pri nákupoch rôznych druhov tovarov s možnosťou využitia zliav poskytovaných predávajúcim (v príklade sú uvádzané potraviny na osobnú spotrebu murára), kupujúci pri zúčtovaní o takomto nákupe účtuje v peňažnom denníku JÚ do stĺpca „ostatné výdavky nezahrnované do základu dane“. Tým, že tieto výdavky nie sú odpočítané od základu dane [v zmysle § 24 ods. 1 písm. v) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov výdavky na osobnú spotrebu nie sú daňovým výdavkom], neovplyvnia daňovú povinnosť daňovníka, takže je na jeho rozhodnutí, či o týchto výdavkoch bude účtovať v peňažnom denníku, alebo nie. Tým, že platí daň z príjmu FO zo skutočného základu dane (neovplyvneného príslušným nákupom), peňažné prostriedky použité na tento účel budú – aj keď čerpané – riadne zdanené v zmysle ZDP. Jana Gjablová (12. 3. 2001)"

... no a keď je na mojom rozhodnutí, či budem o tom účtovať v peňažnom denníku, alebo nie, potom prečo by som mal účtovať o faktúre ?