Kaja Sm
06.10.10,17:32
Dobrý deň. v roku 2008 som si urobila 1. kvalifikačnú skúšku formou špecial.-inovačného štúdia v rozsahu 180 hodín, cez MPC v Braislave. Terazv júny 2010 som ukončila piaty rok pg praxe a mala by som prejsť do 11-tej plat. triedy. Bolo mi však povedané, že asi mi tá kval. skúška neplatí, že si ju mam spravit opät. Je to možné???..Dakujem za odpoved
pe.pe
06.10.10,16:24
Dobrý deň. v roku 2008 som si urobila 1. kvalifikačnú skúšku formou špecial.-inovačného štúdia v rozsahu 180 hodín, cez MPC v Braislave. Terazv júny 2010 som ukončila piaty rok pg praxe a mala by som prejsť do 11-tej plat. triedy. Bolo mi však povedané, že asi mi tá kval. skúška neplatí, že si ju mam spravit opät. Je to možné???..Dakujem za odpoved

Ahoj,

náhrada 1. kv. skúšky, ktorú si získala, Ťa naozaj už neoprávňuje k priznaniu 1. atestácie a k postupu do 11. PT. Musela by si mať 5 rokov praxe k 1.11.2009. Teraz máš len dve možnosti:
1. absolvovať akreditované vzdelávanie, získať kredity a absolvovať 1. atestačnú skúšku (30 kreditov a 60 hodín atest. vzdelávania alebo 60 kreditov)
2. dúfať, že sa zákon 317 otvorí a dorieši sa aj uznanie kvalifikačných skúšok a náhrad u kolegov ako si Ty
Kaja Sm
06.10.10,16:39
Dakujem za odpoved...a aka je sanca, ze sa zákon otvori?...ale, pripada mi to zvlastne..raz ked clovek urcitu skusku absolvuje, tak by mu mala byt priznana...je to nieco podobne, akoby ludia, ktory ziskali vodicsky preukaz pred urcitym datum, tak po urcitom dni sa musia kurz urobit znova...a to nehovorim o mnozstve školení a kurzov, ktoré sme vo volnom case absolvovali...a co z toho,.
pe.pe
06.10.10,17:01
Dakujem za odpoved...a aka je sanca, ze sa zákon otvori?...ale, pripada mi to zvlastne..raz ked clovek urcitu skusku absolvuje, tak by mu mala byt priznana...je to nieco podobne, akoby ludia, ktory ziskali vodicsky preukaz pred urcitym datum, tak po urcitom dni sa musia kurz urobit znova...a to nehovorim o mnozstve školení a kurzov, ktoré sme vo volnom case absolvovali...a co z toho,.

jaj, no tak to neviem...akurat viem, ze napr. metodicke centra maju par stran pripomienok, ale ci a kedy sa otvori...to vedia len na ministerstve.
Kaja Sm
06.10.10,17:29
Dakujem, a ešte jedna otázka...mam uz 41 kreditov, kam si mam podat prihlasku, alebo ako dalej...a este...to spec-inov vzdelavanie som absolvovala ako výchovný poradca....podobne nieco som nasla na mpc ako vzdelavanie...neda sa uznat praca, alebo nieco podobne?...
pe.pe
06.10.10,17:41
Dakujem, a ešte jedna otázka...mam uz 41 kreditov, kam si mam podat prihlasku, alebo ako dalej...a este...to spec-inov vzdelavanie som absolvovala ako výchovný poradca....podobne nieco som nasla na mpc ako vzdelavanie...neda sa uznat praca, alebo nieco podobne?...

Dufam, ze uz mas kreditovy priplatok! S atestaciou je zatial problem, metodicke centrum este nema atestacne vzdelavanie a 1. atestaciu akreditovanu. Takze treba pockat. Pripadne nazbierat 60 kreditov a ist priamo na 1. atestaciu napr. na Pedagogicku fakultu UK. Ale tam maju take naroky na atestaciu, pomaly ako na statnicu. Statny ped. ustav ma akreditaciu na 2. atestaciu. Naozaj neviem o ziadnom pracovisku, ktore by, okrem PdFUK, malo moznost vykonavat 1. atestacnu skusku. Mozno niekto? halo?

Pokial ide o to uznanie, spatne Ti nic neuznaju, ak mas na mysli priznanie atestacie, ale ak si trufnes, mozes sa na toto vzdelavanie prihlasit, ale nie na riadne vzdelavanie, ale na overenie kompetecii, vlastne len ukoncis toto vzdelavanie bez toho, aby si ho musela absolvovat. Podmienky ukoncenia Ti daju na met. centre, mozno su aj v informacnom liste k vzdelavaniu. Dostanes opat kredity, v plnej vyske, akoby si ho absolvovala.
Janka 52
07.10.10,05:59
Ahoj,

náhrada 1. kv. skúšky, ktorú si získala, Ťa naozaj už neoprávňuje k priznaniu 1. atestácie a k postupu do 11. PT. Musela by si mať 5 rokov praxe k 1.11.2009. Teraz máš len dve možnosti:
1. absolvovať akreditované vzdelávanie, získať kredity a absolvovať 1. atestačnú skúšku (30 kreditov a 60 hodín atest. vzdelávania alebo 60 kreditov)
2. dúfať, že sa zákon 317 otvorí a dorieši sa aj uznanie kvalifikačných skúšok a náhrad u kolegov ako si Ty
Najväčší problém, prečo nemôžu byť uznané I. kvalifikačné skúšky, keď zamestnanec k 1.11.2009 nemal 5 rokov pedag. praxe ja vidím v tom, že na I. kvalifikačnú skúšku mal byť pripustený len ten zamestnanec, ktorý už mal absolvovanú VŠ a najmenej 5 rokov pedag. praxe. Držím v rukách aj výklad MŠ SR č. 41/96, ktorý obdržali vtedajšie Školské správy - v apríi 1996. Keby sa to bolo dodržiavalo a I. kvalifikačnké skúšky by boli robili len zamestnanci po 5 rokoch praxe, bolo by všetko v poriadku. Ale v mojej praxi som sa stretla aj s tým, že zamestnankyňa - mala strednú školu pre MŠ a robila si výšku ako uč. pre l.-4. roč. a už v treťom ročníku mala urobenú kvalifikačnú skúšku. A to vôbec nemusela ukončiť VŠ.Ale bola na pôste metodičky pre MŠ - vždy bolo nejaké porušenie zákona, kvalifikačné skúšky sa získavali všelijako a na ministerstve o tom nevedeli? Máme aj prípad, že zamestnanec má II. kval. skúšku, ale I. nie. Teraz sa nepriznáva ani prvá, hoci podľa starých usmernení takýto zamestnanec sa posudzoval ako s I. kval. skúškou /aj to sme objavili v starých usmerneniach/, a bol zaradený v tej istej PT ako zamestnanci, ktorí mali I. kval. skúšku. Dnes sa na to už akosi zabudlo, Ale vtedy potrebovai mať rýchle zamestnancov s II. kval. skúškou, lebo len takí mohli byť inšpektormi. Prvú kval. skúšku si neurobili - veď aj načo, keď boli v tej istej PT ako tí , ktorí ju mali. Oni hovorili, že majú vyššiu /to ako keby niekto preskočil strednú školu a robil rovno vysokú.
Kaja Sm
07.10.10,09:04
Ano, to je pravda. Avšak ja som si chcela rozsirit svoje posobenie o pracu vychovneho poradcu. Bola moznost dvojrocneho studia, tak som sa na to dala. Nieco raz viem, som sa to naucila, venovala som tomu 180 hodin volneho casu, tak neviem, preco mi to zrazu neplati.
A je zaujimave, ze tento zákon zrušil povinnú dĺžku praxe na priznanie I. alebo II. atestácie.
pe.pe
07.10.10,09:46
Ano, to je pravda. Avšak ja som si chcela rozsirit svoje posobenie o pracu vychovneho poradcu. Bola moznost dvojrocneho studia, tak som sa na to dala. Nieco raz viem, som sa to naucila, venovala som tomu 180 hodin volneho casu, tak neviem, preco mi to zrazu neplati.
A je zaujimave, ze tento zákon zrušil povinnú dĺžku praxe na priznanie I. alebo II. atestácie.

Studium plati, zrucnosti tiez, akurat nemas postup do 11.PT. To zrusenie dlzky praxe osobne vitam, mam vela mladych kolegov, mimoriadne schopnych a ak si mozu nejake € k platu pridat, som za.

Este raz sa opytam...mas ten kreditovy priplatok? Zrejme ano, ja len ze aby si nan nezabudla :rolleyes:
Kaja Sm
07.10.10,17:29
co to znamena, ze studium plati?...napriklad, teraz je v ponuke take iste studium.-karierove poradenstvo, ktore som absolvovalal aj ja a je zan okolo 25 kreditov....mam sa znova prihlasit a znova pocuvat to iste a robit to iste???....priznaju mi za to kredity?...hmm...a kreditny priplatok nemam...este len pred tyzdnom som dostala osvedcenie z niecoho co som ukoncila na zaciatku jula....dalsie vzdelavanie ucitelov informatiky...dotera z neboli schopni spravit osvedcenia..
pe.pe
07.10.10,17:44
co to znamena, ze studium plati?...napriklad, teraz je v ponuke take iste studium.-karierove poradenstvo, ktore som absolvovalal aj ja a je zan okolo 25 kreditov....mam sa znova prihlasit a znova pocuvat to iste a robit to iste???....priznaju mi za to kredity?...hmm...a kreditny priplatok nemam...este len pred tyzdnom som dostala osvedcenie z niecoho co som ukoncila na zaciatku jula....dalsie vzdelavanie ucitelov informatiky...dotera z neboli schopni spravit osvedcenia..

To, ze studium plati znamena, ze spatne Ta nikto nemoze povazovat za nekvalifikovanu pre pracu vychovneho poradcu. Akurat si vtedy neziskala kredity.
A v jednom predchadzajucom prispevku som napisal, ze sa mozes prihlasit znova na to iste vzdelavanie, ale nemusis ho absolvovat, ale prihlasis sa len na overenie profesijnych zrucnosti. Tato forma je prave pre tych, ktori su zbehli, zrucni a nepotrebuju absolvovat cele studium. Len ho ukoncia tak, ako ostatni riadni frekventanti a dostanu plny pocet kreditov.
Pokial ide o kreditovy priplatok, daj pisomnu ziadost o jeho vyplatenie a skus si ho vyziadat so spatnou platnostou od 1. dna v mesiaci nasledujucom po mesiaci, v ktorom si ziskala rozhodujuci pocet kreditov (30). Datum priznania kreditov je na osvedceni. K tomu si pozri §14 ods.3 zakona 553 o odmenovani.
pe.pe
07.10.10,17:48
Tu máš priamu citáciu z charakteristiky programu vzdelávania pre kariérne poradenstvo:

V zmysle zákona 317/2009 Z.z. o pedagogických a odborných zamestnancoch § 35 ods. 6 môžu sa odborní zamestnanci uchádzať o overenie profesijných kompetencií získaných výkonom odbornej činnosti alebo seba-vzdelávaním pred skúšobnou komisiou a obhajobou písomnej záverečnej práce, poradenského programu, či projektu na riešenie naliehavého problému v kariérovo-poradenskej práci. Po úspešnom absolvovaní závereč-nej skúšky a obhajoby záverečnej práce získavajú odborní zamestnanci rovnaký počet kreditov ako za ukon-čený program špecializačného vzdelávania prezenčnou formou.
pegina
12.10.10,13:56
Dobrý deň,chcela som Vás poprosiť o radu.Som učiteľka v MŠ,mám 18ročnú prax a minulý šk.rok so ukončila vysokoškolské vzdelanie 1.stupňa. Nakoľko som sa nedostala na mgr štúdium,chcela by som si urobiť 1.kvalifikačnú skúšku. Dopočula som sa,že by som to mala hľadať pod MPC, no nedopátrala som sa. Neviete mi poradiť,na koho a kde sa mám obrátiť?Potrebujem kredity,aby som mohla túto skúšku absolvovať?Ďakujem za odpoveď.
pe.pe
12.10.10,14:09
Dobrý deň,chcela som Vás poprosiť o radu.Som učiteľka v MŠ,mám 18ročnú prax a minulý šk.rok so ukončila vysokoškolské vzdelanie 1.stupňa. Nakoľko som sa nedostala na mgr štúdium,chcela by som si urobiť 1.kvalifikačnú skúšku. Dopočula som sa,že by som to mala hľadať pod MPC, no nedopátrala som sa. Neviete mi poradiť,na koho a kde sa mám obrátiť?Potrebujem kredity,aby som mohla túto skúšku absolvovať?Ďakujem za odpoveď.

:eek: urobiť 1. kvalifikačnú skúšku takmer rok po ich zrušení???

OK.

Urobiť si môžeš 1. atestáciu. Najskôr musíš získať 30 kreditov za absolvované programy kontinuálneho vzdelávania (ich ponuku nájdeš práve na stránke met. centra, samozrejme tieto vzdelávania poskytujú aj iné inštitúcie, zväčša už ale za poplatok), potom absolovovať 60 hodín atestačného vzdelávania a šup na atestáciu. Alebo získať 60 kreditov a priamo bez atestačného vzdelávania ísť na atestáciu.
Pokiaľ ide o programy kontin. vzdelávania, treba si vybrať tie, ktoré zodpovedajú Tvojej kategórii zamestnanca, resp. sú určené pre všetky kategórie.

http://www.mpc-edu.sk/vzdelavacia-cinnost/ponuka-akreditovanych-vzdelavacich-programov
Kaja Sm
03.11.10,07:22
Dobrý deň,
ešte by som prosila zodpovedať jednu podotázku ku kreditnému príplatku, ktorý: mám sa rozhodnúť, či ho chcem vyplácať, alebo si chcem nechat kredity na atestáciu. Mam ich 41. Teraz tomu totiž nerozumiem. Myslela som si, že príplatok mi bude vyplácaný a zároveň si zbieram kredity. Toto je však voľba buď , alebo. Dakujem
pe.pe
03.11.10,08:31
Dobrý deň,
ešte by som prosila zodpovedať jednu podotázku ku kreditnému príplatku, ktorý: mám sa rozhodnúť, či ho chcem vyplácať, alebo si chcem nechat kredity na atestáciu. Mam ich 41. Teraz tomu totiž nerozumiem. Myslela som si, že príplatok mi bude vyplácaný a zároveň si zbieram kredity. Toto je však voľba buď , alebo. Dakujem

Kaja, dobre si myslela, aj myslíš. Príklad:
Máš: 41 kreditov
Od 1.11.2010: vyplácaný príplatok za 30 kreditov (11 ostáva)
15.7.2014: vykonanie atestácie...k tomuto dňu sa prestane vyplácať príplatok, postúpiš do vyššej PT.

Ak máš vyplácaný kreditový príplatok, kredity týmto nezanikajú! Platia 7 rokov od získania a ako ich použiješ, je len na Tebe!
Jana Pokorna
11.02.12,13:42
Dobry den,
chcela by som sa opytat,
v roku 2004 som ukoncila ucitelstvo 1-4 ZS skolska logopedia a v roku 2008 25. augusta rozsirenie pedagogickej sposobilosti ucitelstvo pre specialne skoly v specializacii - pedagogika mentalne postihnutych. V roku 2006 som jeden rok pracovala ako skolsky specialny pedagog v roku 2007 som otehotnela a bola som na materskej dovolenke az do roku 2010. 8 marca 2010 som nastupila do zamestnania a pracujem dodnes na zakladnej skole ako ucitelka v specialnej triede pre ziakov s NKS. Zujima ma ci mam narok podla zakona 390/2011 novela 317 po troch rokoch pedagogickej a odbornej praxe na 60 kreditov a tym padom ci si mozem urobit prvu kvalifikacnu skusku.
Dakujem za odpoved
Jana