Ferko
15.11.05,17:56
Práve máme kontrolu DPH a vytkli nám, že pri fakturácii pre zamestnancov nedodržiavame lehotu 15 dní. V kolektívnej zmluve však máme klauzulu o požičiavaní vozidiel (ide o nákladné autá) s tým, že fakturácia bude za uplynulý mesiac (za všetky prípady požičania - niekto má aj viac prípadov) a bude sa vykonávať pre všetkých zamestnancov v tom istom termíne - do 15.-teho nasledujúceho mesiaca - platba je zrážkou z platu.
Je to takto možné? Pomôžte mi, prosím, ak s tým máte niekto skúsenosti.
Muška
15.11.05,17:34
Odvolaj sa na § 75 odst. 1
Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby rovnakého druhu alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca, platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca.
Ferko
15.11.05,17:40
Vlastne ja nikdy neviem vopred, či bude pre jedného zamestnanca len jedna výpožička, alebo či ich bude v mesiaci viac. Platí to aj vtedy, keď si požičia niekto auto napr. 2.11., potom celý mesiac nič - a ja mu vystavím faktúru len 30.11. Dátum daňovej povinnosti bude 2.11., alebo 30.11.??
Muška
15.11.05,17:47
Ak máte v zmluve, že si môže požičiavať celý mesiac....tak nevidím problém, prečo by si neobhájila uvedené.

Ja tiež faktúrujem pre dopravcu na konci mesiaca. Niekedy tiež urobí len jednu prepravu pre zákazníka a druhý mesiac aj 30. Vždy robím len jednu faktúru za celý mesiac.

A dátum daňovej povinnosti dávam poslednú prepravu vo faktúre.
Ferko
15.11.05,18:32
Veľmi pekne ďakujem za rozumy. Potom sa ozvem, ako to skončilo. Zajtra si dali pauzu, prídu až v piatok.
Ferko
21.11.05,15:43
Takže dnes u nás skončili a dali sa presvedčiť. Argumentovala som paragrafom 75 a nemali námietky - nevyrubili nám tú pokutu za nedodržanie 15 dňovej lehoty, ktorú nám sľubovali. Súhlasili s názorom, že ide o dodanie rovnakého druhu službu v období kalendárneho mesiaca.
Okrem toho našli malé drobnosti - znížili nám odpočet o cca 1500 Sk za nesprávne odpočítanie DPH pri nedoplatku za elektrinu a plyn. Sme plátcami DPH od 1.4.2005 a nedoplatok sa týkal aj marca, aj apríla - mali sme si odpočítať alikvótnu DPH, my sme si odpočítali celú.
Finančný postih nás nečaká, takže sme dopadli v pohode.:)