tinaro
07.10.10,07:35
ahoj môžem sa opýtať ako mám postupovať, kúpili sme s manželom byt, ktorého sme obaja vlastníkmi. Neskôr chceme tento byt prepísať na mamku, aby ona bola vlastník.Ako postupovať?
Stanislav 1975
07.10.10,05:39
No velmi jednoducho- buď darovaním alebo "predajom"...
tinaro
08.10.10,06:22
no to mi je jasné, ale čo je lepšie.
doktor23
08.10.10,06:47
nerieš, čo je lepšie. Bude Ti mama paltiť peniaze za prevod vlastníctva? Ak áno - spíšeš kúpnu zmluvu. Ak Ti nebude platiť - spíše darovaciu zmluvu. Neobchádzaj zákon.
tinaro
08.10.10,07:01
No neviem, byt vlastníme len 3 mesiace,ak ho predáme mame budem musieť zaplatiť daň. Ak ho darujem, bude mať ona potom list vlastníctva? Koľko ma vyjdu poplatky na katastri? Trochu tomu nerozumiem,ďakujem.:(
buchač
08.10.10,08:14
No neviem, byt vlastníme len 3 mesiace,ak ho predáme mame budem musieť zaplatiť daň.
Áno.
Ak ho darujem, bude mať ona potom list vlastníctva?
Áno .
Koľko ma vyjdu poplatky na katastri?
Návrh na vklad = 66 €
Trochu tomu nerozumiem,ďakujem.:(
Doplním :

Ak ho predáte alebo darujete , v OBOCH prípadoch bude musieť mať list vlastníctva . Inak sa ani nedá .
Akurát v prípade daru by ste si mohli VECNÉ BREMENO uplatniť .
tinaro
08.10.10,12:28
veľmi pekne ďakujem, ak sa to ináč prepísať nedá tak to skúsime darovať, alebo to predáme za 1 Euro a zaplatíme daň z toho.
veronikasad
08.10.10,12:35
veľmi pekne ďakujem, ak sa to ináč prepísať nedá tak to skúsime darovať, alebo to predáme za 1 Euro a zaplatíme daň z toho.
ak byt predáte za rovnakú cenu ako kúpite, dopad na základ dane bude nula
willma
08.10.10,14:50
ja len tak na okraj, prečo ho vlastne chcete prepísať? Uvedomujete si, že v prípade rozvodu (len nahlas uvažujem)ten druhý z partnerov po slovensky utrie hubu?
tinaro
09.10.10,08:29
my sme dostali byt po mame, a jej sme kúpili 2 izbový, tak preto, a rozvádzať sa nechystáme.
Flinstone
09.10.10,09:01
byt po mame... bude zrejme ako dar výlučným vlastníctvom jedného z manželov... ten nový byt po mame v budúcnosti dedením sa stane tak isto výlučným vlastníctvom...
nebolo by jednoduhšie ho papierovo nechať tak a mame zapísať ťarchu užívacieho práva?
a čo sa týka budúcnosti a rozvodu... nikdy nevieš, čo prinesie rieka
tinaro
10.10.10,07:04
je to trošku ťažké na vysvetľovanie,mama nám dá byt ktorý ideme predať ešte stále je vlastník ona, my ideme stavať dom tak nám treba peniaze.Mama chce mať tiež istotu,že bude mať svoj byt, potrebuje ho vlastniť,pretože je nezamestnaná a ak by byt nevlastnila tak by nedostala príspevok na bývanie z úradu práce,musí aj ona z niečoho žiť. Sme si vedomí toho, že raz ten byt aj tak zdedíme, ale čo teraz,človek nikdy nevie a aj mama potrebuje mať istotu, že ju nevydedíme. My predáme jej byt a ideme stavať tak to asi teraz s nami je
Flinstone
10.10.10,07:12
je to trošku ťažké na vysvetľovanie,mama nám dá byt ktorý ideme predať ešte stále je vlastník ona, my ideme stavať dom tak nám treba peniaze.Mama chce mať tiež istotu,že bude mať svoj byt, potrebuje ho vlastniť,pretože je nezamestnaná a ak by byt nevlastnila tak by nedostala príspevok na bývanie z úradu práce,musí aj ona z niečoho žiť. Sme si vedomí toho, že raz ten byt aj tak zdedíme, ale čo teraz,človek nikdy nevie a aj mama potrebuje mať istotu, že ju nevydedíme. My predáme jej byt a ideme stavať tak to asi teraz s nami je
tak čo potom spraviť kúpnopredajnú zmluvu. Lebo keby to bolo len darované, za určitých okolností je možné sa domáhať daru a nebola by spokojná. Bude mať v ruke kúpnopredajnú zmluvu, v katastri bude majiteľka a bude spať pokojne.
tinaro
12.10.10,05:50
nerada by som platila daň, asi to darujeme,ona s tým súhlasí. Ak bude mať list vlastníctva tak bude spokojná.
Oliwa
12.10.10,08:23
je to trošku ťažké na vysvetľovanie,mama nám dá byt ktorý ideme predať ešte stále je vlastník ona, my ideme stavať dom tak nám treba peniaze.Mama chce mať tiež istotu,že bude mať svoj byt, potrebuje ho vlastniť,pretože je nezamestnaná a ak by byt nevlastnila tak by nedostala príspevok na bývanie z úradu práce,musí aj ona z niečoho žiť. Sme si vedomí toho, že raz ten byt aj tak zdedíme, ale čo teraz,človek nikdy nevie a aj mama potrebuje mať istotu, že ju nevydedíme. My predáme jej byt a ideme stavať tak to asi teraz s nami je

mimotemy
Tak toto je na mňa trochu silná káva...
Mama predá svoj /zrejme veľkometrážny/ byt a všetky peniaze dá Vám, aby ste mali za čo stavať.
Vám treba peniaze - a mame netreba?
Je nezamestnaná a počítate s tým, že bude poberať príspevok na bývanie z úradu práce, lebo aj ona musí z niečoho žiť.
Ste si istí, že aj tento byt raz bude Váš.
Ste natoľko láskaví, že ju nemienite vydediť...

Mama žije, nemá prácu a kvôli Vám predáva svoj byt.
Čo keby si po kúpe menšieho bytu /menej náročného na financovanie/
ponechala časť peňazí pre seba ako finančnú rezervu, aby mala z čoho žiť?
V tom Vašom budúcom dome počítate aj s izbičkou pre ňu? Asi nie, ale s jej bytom /bytmi/ i peniazmi počítate...
Mimochodom - ste jedináčik, keď máte v tých majetkových veciach tak jasno?
A koľko rokov má mamička? Veľa asi nie, keď jej nevznikol nárok na dôchodok.
Rodiča vydediť nemožno - v zmysle zákona možno vydediť len potomka. Rodiča možno z prípadného dedenia vylúčiť závetom. Chystáte sa spísať ho?!
Asi nie, keď si pre Vás budujete ružovú budúcnosť. Pre Vašu matku asi ružová
vôbec nebude. Nechcela by som byť na jej mieste...

Predpokladám že sa Vám môj príspevok páčiť nebude.
Ale ani mne sa nepáči, čo stvárate a ako kalkulujete s maminým bytom, peniazmi, či jej smrťou... A môžte mi dať aj 10 neužitočných bodov, ale odmietam sa spolupodieľať na takomto "poradenstve", ktoré je na míle vzdialené od etikety Porady, či obyčajnej slušnej ľudskosti, morálky, či vďačnosti voči rodičom...
Mária27
12.10.10,08:48
je to trošku ťažké na vysvetľovanie,mama nám dá byt ktorý ideme predať ešte stále je vlastník ona, my ideme stavať dom tak nám treba peniaze.Mama chce mať tiež istotu,že bude mať svoj byt, potrebuje ho vlastniť,pretože je nezamestnaná a ak by byt nevlastnila tak by nedostala príspevok na bývanie z úradu práce,musí aj ona z niečoho žiť. Sme si vedomí toho, že raz ten byt aj tak zdedíme, ale čo teraz,človek nikdy nevie a aj mama potrebuje mať istotu, že ju nevydedíme. My predáme jej byt a ideme stavať tak to asi teraz s nami je
Vy ste vlastníkmi jedného bytu a mama druhého? Nechcete urobiť náhodou výmenu? Na to je zámená zmluva - § 611 obč. zákonníka.
tinaro
12.10.10,10:20
mimotemy
Tak toto je na mňa trochu silná káva...
Mama predá svoj /zrejme veľkometrážny/ byt a všetky peniaze dá Vám, aby ste mali za čo stavať.
Vám treba peniaze - a mame netreba?
Je nezamestnaná a počítate s tým, že bude poberať príspevok na bývanie z úradu práce, lebo aj ona musí z niečoho žiť.
Ste si istí, že aj tento byt raz bude Váš.
Ste natoľko láskaví, že ju nemienite vydediť...

Mama žije, nemá prácu a kvôli Vám predáva svoj byt.
Čo keby si po kúpe menšieho bytu /menej náročného na financovanie/
ponechala časť peňazí pre seba ako finančnú rezervu, aby mala z čoho žiť?
V tom Vašom budúcom dome počítate aj s izbičkou pre ňu? Asi nie, ale s jej bytom /bytmi/ i peniazmi počítate...
Mimochodom - ste jedináčik, keď máte v tých majetkových veciach tak jasno?
A koľko rokov má mamička? Veľa asi nie, keď jej nevznikol nárok na dôchodok.
Rodiča vydediť nemožno - v zmysle zákona možno vydediť len potomka. Rodiča možno z prípadného dedenia vylúčiť závetom. Chystáte sa spísať ho?!
Asi nie, keď si pre Vás budujete ružovú budúcnosť. Pre Vašu matku asi ružová
vôbec nebude. Nechcela by som byť na jej mieste...

Predpokladám že sa Vám môj príspevok páčiť nebude.
Ale ani mne sa nepáči, čo stvárate a ako kalkulujete s maminým bytom, peniazmi, či jej smrťou... A môžte mi dať aj 10 neužitočných bodov, ale odmietam sa spolupodieľať na takomto "poradenstve", ktoré je na míle vzdialené od etikety Porady, či obyčajnej slušnej ľudskosti, morálky, či vďačnosti voči rodičom...

No tak toto je pre mňa silná káva na vysvetlenie, aby ste boli trochu v obraze. Ja som jedináčik,môj otec umrel a po ňom dedím 1/2 bytu, ale bola som taká láskavá a dala som ju mame.Ona odišla bývať k priateľovi,a my sme si zrekonštruovali jej byt,podotýkam jej byt, chceli sme aby bývala s nami no nechcela, dala prednosť priateľovi. Teraz sme jej kúpili dvoj izbový, ako náhradu ona s tým súhlasila, aby sme my mohli stavať dom.Ja si myslím, že viac sme jej dať nemohli. Som si istá, že raz aj ten byt zdedím, povedala mi to mama,ale ja ho dám prepísať na môjho syna, aby aj on mal niečo po babke. Vôbec sa mi nepáči, že sa tu posudzuje vec,do ktorej nevidíme. Myslím, že táto otázka patrí do tohto fóra.
tinaro
12.10.10,10:21
nechceme urobiť výmenu,my ideme stavať dom.
JAJA11
12.10.10,10:58
nechceme urobiť výmenu,my ideme stavať dom.


Asi by ste mali presnejšie popísať situáciu. Potom by nedochádzalo k nedoozumeniam.

Vy bývate v byte po rodičoch, ktorý ste prerobili, Patrí mame a ten chcete predať. Mame ste kúpili menší 2-izbový ? :o A ten je napísaný na Vás?
Nemôže ten veľký byt predať Vaša mama? A od vás kúpiť ten 2-izbovy?
tinaro
12.10.10,11:52
ja si myslím, že treba lepšie čítať a bude to ok. Áno ,byt sme kúpili mame 2-izbový, je napísaný na nás, prečo? to je zas ťažké popisovať, no proste aby mama nemala na seba 2 byty, bol by problém na bytovom družstve.Ja som sa len pýtala, či jej mám ten byt darovať,alebo predať.Či ten 3 izbový predá ona alebo my to je jedno, ten 2 izbový je už aj tak jej aj keď je na nás, ona chce mať len list vlastníctva, keď ho predáme jej zaplatíme ešte aj daň, a to nechceme,veď už sme dali za neho dosť peňazí, tak ho asi darujeme, nie preto aby sme raz mohli niečo vamáhať,to určite nechceme, máme mamu radi, aj ona nás.