mata82
07.10.10,09:32
Ahojte,
prišla mi výzva z DÚ o nepodaní DP k dani z MV za rok 2009. Túto spoločnosť účtujem až od roku 2010, ale prehľadala som papiere, mali kedysi Citroen Jumper N1, ale odhlásili ho 2.2.2009 s dátumom zániku 30.12.2008, za čo dostali aj pokutu za oneskoré odhlásenie. Tak nechápem čo chcú, či mám podať DP aj nulové? lebo vo výzve je napísané "Upozorňujeme Vás, že na základe tejto výzvy ste povinný podať daňové priznanie aj v prípade, ak Vám za zdaňovacie obdobie nevznikla daňová povinnosť podľa osobitného zákona."
Prosím poraďte.
wallie
07.10.10,11:32
zavolaj tam a opýtaj sa na základe čoho tú výzvu posielali, keď tvoj klient už má vozidlo odhlásené a iné v r. 2009 nepoužíval,.... možno, že omylom zaplatil DzMV k 31.1.2010 a keď je tam evidovaná úhrada tak predpokladajú, že nejaké vozidlo aj používal a poslali výzvu,.... určite neoznamoval vznik daň.povinnosti za nejaké nové vozidlo ani nič neplatil?
marjankaj
07.10.10,11:48
Ahojte,
prišla mi výzva z DÚ o nepodaní DP k dani z MV za rok 2009. Túto spoločnosť účtujem až od roku 2010, ale prehľadala som papiere, mali kedysi Citroen Jumper N1, ale odhlásili ho 2.2.2009 s dátumom zániku 30.12.2008, za čo dostali aj pokutu za oneskoré odhlásenie. Tak nechápem čo chcú, či mám podať DP aj nulové? lebo vo výzve je napísané "Upozorňujeme Vás, že na základe tejto výzvy ste povinný podať daňové priznanie aj v prípade, ak Vám za zdaňovacie obdobie nevznikla daňová povinnosť podľa osobitného zákona."
Prosím poraďte.

Podľa zákona o správe daní a poplatkov

§ 38
Daňové priznanie a hlásenie

(1) Daňové priznanie alebo hlásenie je povinný podať každý, komu vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie podľa osobitného zákona, 11ab) alebo ten, koho na to správca dane vyzve. Daňový subjekt je povinný daň zaplatiť najneskôr v lehote na podanie daňového priznania alebo hlásenia, ak osobitný zákon8b) neustanovuje inak.

Takže ak ťa vyzvali tak ho podaj nulové.
evina
07.10.10,13:13
Osobne vidím problém v nulovom DP. Auto už nie je evidované, tak na aké auto dajú nulové DP. ak nebolo v roku 2009 evidované, tak ho tam nemajú vypisovať, si myslím.
wallie
07.10.10,13:18
V prípade dane z príjmov sa akceptuje namiesto nulového DP aj čestné prehlásenie o nepoberaní žiadnych príjmov, tak myslím že aj tuto by postačilo písomné čestné prehlásenie že v r. 2009 žiadne auto na podnikateľské účely nepoužíval (za predpokladu že tomu tak naozaj je) a že o ňom neúčtoval a neuplatňoval si žiadne daňové výdavky v spojitosti s používaním vozidla na podnikateľské účely.

Ak totiž podá normálne daňové priznanie, bude už podané po lehote a neviem či by tam potom nechceli a nemuseli na DÚ dať aj pokutu za oneskorené podanie priznania,podľa mňa lepšie je riešiť to čestným prehlásením :)
Kvaka
07.10.10,13:26
V prípade dane z príjmov sa akceptuje namiesto nulového DP aj čestné prehlásenie o nepoberaní žiadnych príjmov, tak myslím že aj tuto by postačilo písomné čestné prehlásenie že v r. 2009 žiadne auto na podnikateľské účely nepoužíval (za predpokladu že tomu tak naozaj je) a že o ňom neúčtoval a neuplatňoval si žiadne daňové výdavky v spojitosti s používaním vozidla na podnikateľské účely.

Ak totiž podá normálne daňové priznanie, bude už podané po lehote a neviem či by tam potom nechceli a nemuseli na DÚ dať aj pokutu za oneskorené podanie priznania,podľa mňa lepšie je riešiť to čestným prehlásením :)
Nestačí čestné vyhlásenie, to mohol urobiť pred výzvou správcu dane, ale keď už dostal výzvu, musí podať DP, aj keď je nulové.
marjankaj
07.10.10,13:39
V prípade dane z príjmov sa akceptuje namiesto nulového DP aj čestné prehlásenie o nepoberaní žiadnych príjmov, tak myslím že aj tuto by postačilo písomné čestné prehlásenie že v r. 2009 žiadne auto na podnikateľské účely nepoužíval (za predpokladu že tomu tak naozaj je) a že o ňom neúčtoval a neuplatňoval si žiadne daňové výdavky v spojitosti s používaním vozidla na podnikateľské účely.

Ak totiž podá normálne daňové priznanie, bude už podané po lehote a neviem či by tam potom nechceli a nemuseli na DÚ dať aj pokutu za oneskorené podanie priznania,podľa mňa lepšie je riešiť to čestným prehlásením :)

Pokutu nemajú za čo uložiť, keďže nebol povinný podávať daňové priznanie. Povinný je iba na základe výzvy. A lehota sa počíta od prevzatia výzvy. Teraz neviem do koľko dní to musí podať.
marjankaj
07.10.10,13:41
Osobne vidím problém v nulovom DP. Auto už nie je evidované, tak na aké auto dajú nulové DP. ak nebolo v roku 2009 evidované, tak ho tam nemajú vypisovať, si myslím.

Ja by som v tomto problém nevidel.
Ak nemám žiadne príjmy a DÚ ma vyzve podať daňové priznanie na daň z príjmov, tak som povinný ho podať. Inak mi hrozí tá pokuta.
evina
08.10.10,11:57
Ja by som v tomto problém nevidel.
Ak nemám žiadne príjmy a DÚ ma vyzve podať daňové priznanie na daň z príjmov, tak som povinný ho podať. Inak mi hrozí tá pokuta.

Áno, len tam jednoducho nemá žiadne príjmy - a tu nevypíše ani žiadne auto? - Ja by som to riešila osobne so správcom, som presvedčená, že tam nemajú auto vyradené * či už zo strany správcu alebo daňovníka...
skaspa
08.10.10,12:23
Áno, len tam jednoducho nemá žiadne príjmy - a tu nevypíše ani žiadne auto? - Ja by som to riešila osobne so správcom, som presvedčená, že tam nemajú auto vyradené * či už zo strany správcu alebo daňovníka...
ako tu už bolo spomenuté, daňové priznanie musí podať na základe výzvy správcu dane aj keď nulové - zákon nerozlišuje medzi výzvou na podanie DP k dani z príjmov a medzi výzvou na podanie DP k dani z mot.vozidiel, keď je raz výzva, treba podať DP aj nulové;

ak ho nepodá - § 35 ods. 5 zákona o správe daní - "Ak daňový subjekt nepodá daňové priznanie v lehote určenej správcom dane vo výzve, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 49 790, 87 eura,"

DP jednoznačne podať
mata82
12.10.10,06:34
Ahojte, moc ďakujem za Vaše rady a názory. Určite podám nulové DP a pre istotu priložíme aj čestné vyhlásenie a budú to mať kompletné.