kimart
07.10.10,10:06
Ahojte, vie mi prosím niekto poradiť ktoré činnosti nesmú byť vykonávaé na dohodu? Alebo aspoň, kde by som sa ktomu dopátrala. Tiež to má asi súvis so zamestnávaním dôchodcu, sú činnosti, ktoré nesmú vykonávať?
veronikasad
07.10.10,08:08
Ahojte, vie mi prosím niekto poradiť ktoré činnosti nesmú byť vykonávaé na dohodu? Alebo aspoň, kde by som sa ktomu dopátrala. Tiež to má asi súvis so zamestnávaním dôchodcu, sú činnosti, ktoré nesmú vykonávať?
Kuk do Zákonníka práce


§ 223
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1)Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.

(2) S mladistvým zamestnancom možno tieto dohody uzatvárať, len ak sa tým neohrozí jeho zdravý vývoj, bezpečnosť, mravnosť alebo výchova na povolanie.

(3) Tieto dohody nemožno uzatvárať na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona.

(4) Spory vyplývajúce z tejto dohody sa prejednávajú rovnako ako spory z pracovného pomeru.
kimart
07.10.10,08:25
hm fajn, tak mi teda vysvetlite prečo z inšpektorátu práce zakázali pracovať na dohodu vodičovi? kde sa to tu píše, alebo som niečo prehliadla?
Ivenka
07.10.10,08:27
Myslím si, že im išlo o to, že ide o opakovanú činnosť a mali ste ho zamestnať na PZ. Toľko moja skúsenosť. Aj mne to onoho času vytkli.
Tweety
07.10.10,08:33
hm fajn, tak mi teda vysvetlite prečo z inšpektorátu práce zakázali pracovať na dohodu vodičovi? kde sa to tu píše, alebo som niečo prehliadla?
A na akú dohodu pracoval?
promont maja
07.10.10,08:42
Pravedpodobne išlo v tvojom prípade o dohodu o vykonaní práce ... ak si podrobne prečítaš príspevok č. 2 od Veronikysad, tak zistíš, že v takomto prípade ide hlavne o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom: napr. spracovanie konkrétnej projektovej dokumentácie, t. j. ide o konkrétnu úlohu, ktorú ak vykonáš tvoj pracovný pomer končí ... pričom v dohode o pracovnej činnosti je to inak ...
kimart
07.10.10,09:26
Išlo o dohodu o pracovnej činnosti, nešlo o opakovanú činnosť. je fakt že pred dôchodkom pracoval vo firme ako vodič, no a teraz bol zobratý na výpomoc, takže ako penzista mal den dohodu o prac. činnosti
Tweety
07.10.10,09:34
Išlo o dohodu o pracovnej činnosti, nešlo o opakovanú činnosť. je fakt že pred dôchodkom pracoval vo firme ako vodič, no a teraz bol zobratý na výpomoc, takže ako penzista mal den dohodu o prac. činnosti
Mohol mať takúto dohodu. A IP nezdôvodnil svoje námietky voči takejto dohode?
kimart
07.10.10,09:56
Žiaľ všetko čo viem - od konateľa, že mal pokutu zato že mal vodiča na dohodu. Tiež ma to zarazilo, tak som chcela vedieť, či náhodou nie je nejaký zoznam zakázaných činnosti , ktoré sa nesmú vykonávať na dohodu. V dnešnej dobe som si už neni istá, či mi niečo neuniklo, novelizácii zákonov je táák strašne veľa. Ale ďakujem za vaše odpovede, budem skúmať prečo mu to vlastne vytkli, takto aspoň z vašou podporou viem, že mohol mať dohodu.
promont maja
07.10.10,11:03
... a prosím ťa daj potom vedieť, ako to celé skončilo ... jedine, že by pracoval nad limit fondu pracovného času, ktorý je pre dohody o pracovnej činnosti najviac 10 hodín týždenne ( § 228a Zákonníka práce).
Zoltán Kovács
07.10.10,11:11
Na rozhodnutiami IP nie som vôbec prekvapený. Toto leto mal klient tiež kontrolu. Ide o kaviareň, kde cez víkendy sa organizujú rôzne akcie. Na ktorých zamestnanci na TTP, ktorí v ten deň nemali službu chodia vypomáhať. Bolo im to platené ako nadčasy.
IP prikázalo im spraviť dohody o vykonaní práce (čo už v základe si myslím nie je správne, nakoľko každý víkend sa opakovali tie akcie), s tým dovetkom (od IP), že tieto dohody sa na SP neprihlasujú.... :eek:
Laco-monter
07.10.10,11:12
Na dohodu možeš zamestnať pracovníka len na konkrétnu zákazku napr. zhotovenie xx kusov za yyy cenu,pričom rozsah odpracovaných hodín nesmie presiahnuť 350 u jedneho zamestnavateľa za kalendarny rok.
Zoltán Kovács
07.10.10,11:15
Na dohodu možeš zamestnať pracovníka len na konkrétnu zákazku napr. zhotovenie xx kusov za yyy cenu,pričom rozsah odpracovaných hodín nesmie presiahnuť 350 u jedneho zamestnavateľa za kalendarny rok.

To čo uvádzaš je "dohoda o vykonaní práce". Ale vodič-dôchodca mal "dohodu o pracovnej činnosti".
Marta V
08.10.10,06:15
hm fajn, tak mi teda vysvetlite prečo z inšpektorátu práce zakázali pracovať na dohodu vodičovi? kde sa to tu píše, alebo som niečo prehliadla?

Inšpektorát práce to posudzuje ako vyhýbanie sa plateniu odvodov do poisťovní. Nemala som taký prípad, ale raz nám na školení prednášali, že pri takejto dohode nám môžu dať spätne zaplatiť odvody do ZP a soc. poisť.
zuza8
08.10.10,06:23
Prosím, Vás mam aj ja otázku. Môžem zamestnať na dohodu o vykonaní práce - administratívnu výpomoc? Alebo na pracovnú činnosť? Díky moc
ewita888
08.10.10,06:25
Inšpektorát práce to posudzuje ako vyhýbanie sa plateniu odvodov do poisťovní. Nemala som taký prípad, ale raz nám na školení prednášali, že pri takejto dohode nám môžu dať spätne zaplatiť odvody do ZP a soc. poisť.
Dohoda o pracovnej činnosti existuje, platia tu určité zákony, ktoré ak sa dodržia, nie je dôvod, aby mi inšp. práce dala za ňu pokutu.. treba sa odvolať.. nečudujte sa, mne z inšp. práce tvrdili na 100 percent, že min. mzda pre druhý stupeň je 369,- €. Musela som im ukázať zákon, že je to 369,20.. a to asi dva mesiace dozadu.. takže celý rok boli ,,informovaní,, ...
promont maja
08.10.10,06:28
Na rozhodnutiami IP nie som vôbec prekvapený. Toto leto mal klient tiež kontrolu. Ide o kaviareň, kde cez víkendy sa organizujú rôzne akcie. Na ktorých zamestnanci na TTP, ktorí v ten deň nemali službu chodia vypomáhať. Bolo im to platené ako nadčasy.
IP prikázalo im spraviť dohody o vykonaní práce (čo už v základe si myslím nie je správne, nakoľko každý víkend sa opakovali tie akcie), s tým dovetkom (od IP), že tieto dohody sa na SP neprihlasujú.... :eek:
Tak tomu teda nerozumiem ... z platených nadčasov idú predsa odvody aj daň a z dohody iba daň ( ak opomeniem mizivé percento príspevkov na úrazové a garančné poistenie za zamestanávateľa ...) ..? Zrejme to posudzujú z právneho hľadiska ... ak ste na tieto nadčasy nemali písomný "príkaz", tak to celé vyhodnotili iba ako Vaše tvrdenie ( že ide o nadčasy ...) , ktoré ste takto nemohli preukázať ... ale mám pochybnosti o tom,. či je ešte v dnešnej dobe potrebný takýto písomný "príkaz", pretože za socializmu Vám bez neho takéto nadčasy nepreplatili ... alebo to celé skôr vyhodnotili ako príležitostný príjem, a riešili tu hlavne právnu stránku veci ...
zlatko7979
08.10.10,06:44
Ako tu tak čítam, ja som tiež zamestnal svoju manželku na dohodu o vykonaní práce na výpomoc s administratívou. Mohol by mi to niekto tiež vytknúť? VĎaka za radu.
ewita888
08.10.10,06:54
ak dáš do dohody o vykonaní práce: spracovanie účtovníctva za rok 2010, tak je to dobre

ak dáš: spracovávanie účtovníctva počas roka 2010, tak je to zle
terezamaria
08.10.10,06:54
Prosím, Vás mam aj ja otázku. Môžem zamestnať na dohodu o vykonaní práce - administratívnu výpomoc? Alebo na pracovnú činnosť? Díky moc

Nie, lebo tá administratívna výpomoc je opakujúca sa činnosť, teda tam patrí Dohoda o pracovnej činnosti.

Dohoda o vykonaní práce je napr. upratanie archívu,vypracovanie projektu, ale Dohoda o pracovnej činnosti sú napr. administratívne práce, upratovanie, vyberanie parkovného.........
promont maja
08.10.10,07:00
Dohoda o pracovnej činnosti existuje, platia tu určité zákony, ktoré ak sa dodržia, nie je dôvod, aby mi inšp. práce dala za ňu pokutu.. treba sa odvolať.. nečudujte sa, mne z inšp. práce tvrdili na 100 percent, že min. mzda pre druhý stupeň je 369,- €. Musela som im ukázať zákon, že je to 369,20.. a to asi dva mesiace dozadu.. takže celý rok boli ,,informovaní,, ...
Dúfam, že nebudem takto až tak mimotémy ... už len dodám, že pri jednej takejto kontrole IP musel potom zamestnávateľ prehodnotiť práve aj tieto minimálne mzdové nároky ( § 120 Zákonníka práce), nakoľko mali v TTP tri pracovníčky = účtovníčky ( jedna spracovávala mzdovú agendu, druhá podvojné účtovníctvo a tretia zahraničný obchod ( ... o. i. obchodovali s tretími štátmi mimo EÚ ... ) ... a toto uvádzam preto, pretože každá jedna mala svoju takpovediac samostatnú časť ...) ale keďže boli tri ... tak si museli, vďaka tejto kontrole od IP, ustanoviť vedúcu kancelárie, hoci v skutočnosti žiadna vedúca medzi nimi nikdy "nefungovala" = nebolo to potrebné, pretože každá zodpovedala za svoju časť a spolu boli dobre zohraté ...
zlatko7979
08.10.10,07:04
Ak som tomu dobre porozumel. Tak ak tú zmluvu zmením na dohodu o pracovnej činnosti - môže takáto zmluva trvať až do konca decembra? A odvody sú také isté ako u dohodára? Vďaka.
JankaO
08.10.10,07:17
Ak som tomu dobre porozumel. Tak ak tú zmluvu zmením na dohodu o pracovnej činnosti - môže takáto zmluva trvať až do konca decembra? A odvody sú také isté ako u dohodára? Vďaka.
Ak je manželka dôchodkovo poistená z iného titulu, netreba s ňou uzatvárať žiadnu dohodu. Je to blízky rodinný príslušník a ten môže za tejto podmienky pracovať aj bez dohody a nepovažuje sa to za nelegálnu prácu a nelegálne zamestnávanie.
ewita888
08.10.10,07:22
Ak je manželka dôchodkovo poistená z iného titulu, netreba s ňou uzatvárať žiadnu dohodu. Je to blízky rodinný príslušník a ten môže za tejto podmienky pracovať aj bez dohody a nepovažuje sa to za nelegálnu prácu a nelegálne zamestnávanie.
ale môže ísť do nákladov..:rolleyes:
zlatko7979
08.10.10,08:00
Ďakujem za odpoveď. Veď mne aj ide o to aby som mzdu dal do nákladov. Čiže môžem ju dať na dohodu o vykonaní činnosti. Dam jej 10 hod. týždenne podľa zákona a odvody budem platiť len do SP garančtný a fond rezerv tak ako u dohodára? Viem že Vás otravujem. Ale nechcem aby sme to potom mali zle. Díky moc.
katka50
08.10.10,08:04
Ďakujem za odpoveď. Veď mne aj ide o to aby som mzdu dal do nákladov. Čiže môžem ju dať na dohodu o vykonaní činnosti. Dam jej 10 hod. týždenne podľa zákona a odvody budem platiť len do SP garančtný a fond rezerv tak ako u dohodára? Viem že Vás otravujem. Ale nechcem aby sme to potom mali zle. Díky moc.
Áno. Z Dohody o prac. činnosti platí zamestnávateľ odvody do rezer.fondu a garančné poistenie.
JankaO
08.10.10,08:33
ale môže ísť do nákladov..:rolleyes:
Aj odmeny na základe dohôd podľa Občianskeho zákonníka môžu ísť do nákladov.