Anthea
15.11.05,18:12
Prosím o pomoc, keď predajca plátca DPH sĺúbi svojmu obchodnému partnerovi tiež plátcovi DPH províziu, má sa táto provízia vypočítať z
predajnej ceny bez DPH alebo z predajnej ceny s DPH.pretože dnes už neviem
kde je sever. Ďakujem
Muška
15.11.05,17:17
Anthea,
snáď to máte dojednané v zmluve, či sa bude provízia z predaja počítať zo sumy bez alebo s DPH.
Ale skôr je pravidlo - provízia sa počíta zo sumy bez DPH.
Paula
15.11.05,17:29
Províziu ( z uhradených OF, resp. z tržby v ERP) vo forme odmien počítame aj vlastným zamestnancom z predajnej ceny bez DPH.
durisovad
15.11.05,21:34
Este by som podotkla, ze treba dat pozor na to, aby materialove naklady + provizia neboli vyssie, ako je predajna cena, resp. trzba. Danovi uradnici to radi prepocitavaju, ak sa nevytvori z obchodu, z ktoreho sa vyplaca provizia, zisk, zvyknu namietat.
margaretka71
02.11.08,13:44
Prevádzkujem herňu. Ako zaúčtovať tržby z automatov, ktoré mám v herni od inej firmy, s ktorou je uzatvorená mandátna zmluva s tým, že celú tržbu prevezmem ja. Zmluvne sme dohodli, že môj podiel z tžby si ponechám a zbytok im poukazujem zo svojho podnikateľského účtu. Aké doklady mám vystaviť k účtovnej operácii? A ako mám zaúčtovať príjem tržby a výdaj z bankového účtu? Poradí mi niekto? Ďakujem.
Muška
02.11.08,14:13
Margarétka,
moji klienti na základe mandátnej zmluvy celú tržbu z automatov vložia na účet spoločnosti vlastniacej automaty. Potom vystavia na svoj podiel faktúru a tá spoločnosť im uvedený podiel uhradí na účet.

Takže vlastne ja ani o tom ich vkladaní peňazí na účet majiteľa automatov ani neviem :)
Muška
02.11.08,14:23
...ale ak by to chceli po mne, tak ako hovoríš, aby peniaze z automatu poukázali na účet majiteľov automatov z vášho účtu, tak by som
1. vystavila faktúru na podiel napr. 25 %
2. príjem do pokladne 100 % z automatu do pokladne ako úhrada mojej faktúry /tým mi tam vznikne preplatok 75 %/ ako POZD
3. prevod z účtu 75 % ako úhrada mojej faktúry so znamienkom mínus POZD.
margaretka71
02.11.08,14:45
Ďakujem Muška za radu. Ale ešte sa niečo opýtam. Keďže som doteraz nevystavovala na svoj podiel žiadnu faktúru /preto som mala aj problém so zaúčtovaním/, môžem ich dodatočnej dotyčnej firme vystaviť? Jedná sa o 3 faktúry. Niesom plátcom DPH, čo si myslím, že by to nemalo byť problém. Aký názor máš na to ty?
Muška
02.11.08,15:03
Margarétka , veď ale nejaký doklad o "vybratí" automatu máš.
Keďže si neni platiteľ DPH, tak by si nemusela vystavovať "faktúru", ale určite aspon nejaký doklad o "vybratí" automatu a zaevidovala by som to do Pohľadávok /napr. ako ostatné pohľadávky , s odlišným očíslovaním od vystavených faktúr/

Moji klienti tiež nie sú platiteľmi DPH, ale vystavujeme faktúry - je to prehľadnejšie.
margaretka71
02.11.08,15:28
Ano, doklady o "vybratí" automatu mám a to bude môj podklad k účtovaniu. Už rozumiem. A urobím to cez ostatné pohľadávky a faktúry už teda nebudem vystavovať. Ďakujem veľmi pekne za všetky rady. Pekný zvyšok dňa.
Muška
02.11.08,15:30
:):):):):)
Muška
02.11.08,15:33
Margarétka,
neviem ako vyzerá ten doklad o "vybratí" peňazí z automatu, ale ja by som si k tomu urobila "Interný doklad", kde by som si napísala iba tú sumu, ktorá mi prináleží, k tomu by som pripla ten doklad a zaevidovala by som to do "Ostatných pohľadávok"
margaretka71
02.11.08,15:40
No teraz si ma už úplne domotala. Už vôbec neviem ako to mám urobiť. Ako si pomom zúčtujem z bankového výpisu sumu , ktorú poslal na účet firme , ktorá vlastní automaty, keď nezapíšem ani do ostatných pohľadávok ani nevystavím faktúru?
Muška
02.11.08,15:48
Margarétka, nechcela som Ťa domotať :D

Čítam môj prechádzajúci doklad príspevok, čím som Ťa domotala, ale skúsim:
1. urobím si Interný doklad na sumu 25 % /pripnem ten výber peňazí z automatu/
2. príjem 100 % do pokladne a zaúčtujem to ako úhradu Interného dokladu z bodu 1. ako POZD /tým mi vznikne na internom dokladu úhrada naviac tých 75 %/
3. úhrada z banky /tých 75%/ - zaúčtujem ako úhrada toho interného dokladu /bod1/, ale mínusovým znamienkom POZD.

a tým mi ostatne na tejto pohľadávke nula.
margaretka71
02.11.08,15:57
Nerobila som ešte interný doklad. Ale mal by vyzerať ako ostatná pohľadávka, ako si mi vravela, že to dať do ostatných pohľadávok? Dobre som pochopila? Prosím ešte to mi povedz.
Muška
02.11.08,16:05
Margaretka,
interný doklad si urobím na A4:
-v pravom rohu číslo interného dokladu - ostatné pohľadávky napr. 0Z 2008/01
-text - o čo ide, napr. Na základe mandátnej zmluvy 25 % z tržby 100 000,- t.j. 25000,- Sk
- a potom k tomu pripnem ten doklad o "vybratí" celej tržby z automatu

....a hotovo.

Takže tá moja ostatná pohľadávka je na sumu 25000,- Sk
Muška
02.11.08,16:08
...potom fyzicky "zoberiem" peniaze .....a dám to ako úhradu tej pohľadávky 100 tis. Sk a dám ich do pokladne

.....potom teda tých 75 tis. - vlastne "vrátim" tomu komu patria a dám to ako mínus úhrada tej ostatnej pohľadávky

:D:D
margaretka71
02.11.08,16:14
Ďakujem za tvoju trpezlivosť so mnou.
jaja99
02.11.08,16:21
Margarétka, nechcela som Ťa domotať :D

Čítam môj prechádzajúci doklad príspevok, čím som Ťa domotala, ale skúsim:
1. urobím si Interný doklad na sumu 25 % /pripnem ten výber peňazí z automatu/
2. príjem 100 % do pokladne a zaúčtujem to ako úhradu Interného dokladu z bodu 1. ako POZD /tým mi vznikne na internom dokladu úhrada naviac tých 75 %/
3. úhrada z banky /tých 75%/ - zaúčtujem ako úhrada toho interného dokladu /bod1/, ale mínusovým znamienkom POZD.

a tým mi ostatne na tejto pohľadávke nula.

Ja podobným spôsobom účtujem "stávkovú kanceláriu".
Príjem peňazí od hráčov: denník PNZD - na konci mesiaca jeden PPD
Výdaj peňazí hráčom: denník VNZD - na konci mesiaca jeden VPD
Záväzok voči firme, ktorej odvádzam výhry: OZ (ostatný záväzok) rozdiel príjem od hráčov mínus výplata hráčom
Zúčtovanie provízie: OP (ostatná pohľadávka) napr. 25% z príjmov do knihy ostatných pohľadávok
Úhrada ostatnej pohľadávky: denník POZD - na konci mesiaca jeden ID ako nepeňažná operácia
Úhrada časti ostatného záväzku: denník VNZD - na konci mesiaca jedne ID ako nepeňažná operácia
Vklad na účet firmy, ktorej odvádzam výhry: zvyšok ostatného záväzku - VNZD

T.j. do príjmu účtujem len províziu a nie všetky vklady hráčov.
Muška
02.11.08,16:25
Jaja, neznášam "nepeňažné operácie" a rôzne ID

a preto, aby som sa tomu vyhla som riešila formu zaúčtovania v JU, tak ako som uviedla vyššie.

P.S.
Ale samozrejme Tvoje účtovanie je správne. :)
jaja99
02.11.08,16:29
OK, na forme nezáleží, len si myslím, že nie je správne dávať do príjmu celý výber z automatu, ale len províziu.
Muška
02.11.08,16:33
Úhrada časti ostatného záväzku: denník VNZD - na konci mesiaca jedne ID ako nepeňažná operácia to je aká časť?
Vklad na účet firmy, ktorej odvádzam výhry: zvyšok ostatného záväzku - VNZD prečo zvyšok ?

..tomuto vlastne nerozumiem




T.j. do zdaniteľného príjmu účtujem len províziu a nie všetky vklady hráčov.
..doplnenie .....len aby sme Margaretku nepoplietli :D
jaja99
02.11.08,16:37
časť vo výške provízie - vlastne skompenzujem pohľadávku a záväzok.
Napr. mám záväzok voči firme - odvood výhier 100 a pohľadávku z titulu provízie 25, tak časť záväzku (25) účtujem ako VNZD a celú pohľadávku (25) účtujem ako POZD. Zostáva mi odviesť alebo vložiť na účet 75 (zvyšok) - čo bude VNZD.

Zdaniteľný príjem = POZD

Počas roka je vlastne jedno ako účtuješ, či celý výber z automatu do príjmu alebo len vo výške provízie.
Ale na konci roka by mohol byť problém, ak vkladám zvyšok (rozdiel vkladov a provízie) až v januári a v decembri som výber účtovala celý do POZD.
Muška
02.11.08,16:40
OK, na forme nezáleží, len si myslím, že nie je správne dávať do príjmu celý výber z automatu, ale len províziu.
.....veď to mínusom z POZD vyberie, hneď ako to uhradí z účtu

Keďže nám v r. 2008 zálohy a preddavky a podobné už neprináleží časovo rozlišovať , ale vstupujú do POZD, preto som volila vyššie uvedenú formu zaúčtovania.
Muška
02.11.08,16:43
Ale na konci roka by mohol byť problém, ak vkladám zvyšok (rozdiel vkladov a provízie) až v januári a v decembri som výber účtovala celý do POZD.

..... no, to je problém JU a hlavne bude aj v iných prípadoch v r. 2008 - z dôvodov, ktoré som uviedla vyššie.

...ale možno sa mýlim.
Muška
02.11.08,16:51
....ale keď tak nad tým rozmýšľam, tak ak je v "Mandátnej zmluve" vlastne uvedené , že peniaze preberá ako za majiteľa automatov /čo by tam v nejakom takom znení malo byť/, tak by som asi u Margarétky hneď k tomu dokladu o "vybratí" peňazí z automatu urobila dva interné doklady:
-pohľadávka 25 % a
-záväzok 75 %
Ddo pokladne by som prijala tých tých 100 % dvoma PPD a to: 25 % ako úhrada pohľadávky POZD a 75 % ako PNZD.
Úhrada majiteľom ako úhrada záväzku 75 % VNZD.
Muška
02.11.08,16:52
....proste sa chcem stále vyhnúť tým "nepeňažným" operáciam :D
jaja99
02.11.08,18:11
úplne Ti rozumiem:)
margaretka71
04.12.08,18:07
Muška a čo mám robiť s tým, keď z automatu mu prídu vybrať tržbu. Všetko mu nechajú a on aby nemal veľa peňazí v pokladni odnesie ich na podnikateľský účet. Prinesie mi doklad o vklade na účet. A ja tento doklad musím zaúčtovať cez priebežné položky ako výdaj z pokladne, či nie? A tým pádom mám v pokladni väčšie výdaje ako príjmy. A to vlastne ani nie sú jeho peniaze. Iba nejaká časť je jeho. Nebolo by lepšie aby ich presúval na osobný účet, aby to nefigurovalo na podnikateľskom? Poraď mi.