tolyaasch
07.10.10,11:38
Dobrý deň,
čo spraviť, ak mi skoro na dennom poriadku na pár sekúnd vypadne dodávka elektrickej energie. Bývame neďaleko hlavnej mestskej trafostanice, predpokladám že príčina bude niekde v tom. Občas sa mi podarý namerať na jednej fáze až 260-270 Voltov a inokedy 210-200 :( Bojím sa o svoje spotrebiče lebo ničomu nerobí dobre keď na pár sekúnd vypadne elektrika. Ku PC som si už kúpil záložný zdroj ale za rok sa mi zničila baterka. Rozprával som sa s pánom od energetiky, on povedal že oni za nič nezodpovedajú je to aj v zmluve, že ak chcem, tak si to mám pripoistiť v poisťovni.
Ďakujem.
canbo
07.10.10,14:51
???Rozprával som sa s pánom od energetiky, on povedal že oni za nič nezodpovedajú je to aj v zmluve, že ak chcem, tak si to mám pripoistiť v poisťovni.???
Dostali ste zlú informáciu:aj dodávka elektrickej energie má svoju kvalitu a dodávateľ je povinný dodať v predpísanej kvalite, ale aj odberateľ nesmie svojou činnosťou znižovať kvalitu siete.
viac:http://www.posterus.sk/?p=8422 , a o kvalite siete :www.tuke.sk/szathmary/Prednaska_2.pdf
Ale je tu problém ak chcete reklamovať nekvalitu siete tak ju musíte zdokladovať. Určite nestačí že napätie je raz nízke raz vysoké a často vypína, ale presný záznam . Meranie má svoje postupy...., aby sa nakoniec nezistila závada v rozvodov v byte ,
zásuvke.
Určite v blízkosti trafo- stanice sú problémy , zvyčajne z vyšším
napätím - problémy s " horením" žiaroviek .
bubkoch
07.10.10,15:16
???Rozprával som sa s pánom od energetiky, on povedal že oni za nič nezodpovedajú je to aj v zmluve, že ak chcem, tak si to mám pripoistiť v poisťovni.???
Dostali ste zlú informáciu:aj dodávka elektrickej energie má svoju kvalitu a dodávateľ je povinný dodať v predpísanej kvalite, ale aj odberateľ nesmie svojou činnosťou znižovať kvalitu siete.
viac:http://www.posterus.sk/?p=8422 , a o kvalite siete :www.tuke.sk/szathmary/Prednaska_2.pdf (http://www.tuke.sk/szathmary/Prednaska_2.pdf)
Ale je tu problém ak chcete reklamovať nekvalitu siete tak ju musíte zdokladovať. Určite nestačí že napätie je raz nízke raz vysoké a často vypína, ale presný záznam . Meranie má svoje postupy...., aby sa nakoniec nezistila závada v rozvodov v byte ,
zásuvke.
Určite v blízkosti trafo- stanice sú problémy , zvyčajne z vyšším
napätím - problémy s " horením" žiaroviek .

zle pises ... pretoze dodavatel nema s kvalitou dodavanej elektriny nic spolocne, teda ani nemoze za nu zodpovedať
bubkoch
07.10.10,15:20
a v tom prvom linku mas aj presne uvedene KTO a na zaklade COHO ma povinnost dodržiavať kvalitu dodávok elektriny
amoo
09.10.10,06:48
260-270V je priliz vela, okrem ziaroviek to nemusia vydrzat ani zdroje stabilizatorry v ele spotrebicoch ap... Pre zaciatok by som si zapozical od znameho multimeter z pripojenim na PC a urobil cca 7 dnove meranie. Na zaklade tohto vlastneho protokolu by bolo mozne aspon oslovit nejaku instituciu, asi len by niekto mal zodpovedat za kvalitu.
Flinstone
09.10.10,07:36
dodávateľ má povinnosť podľa zákona 656/2004
§22 ods. zg) dodržiavať kvalitu dodávok elektriny a poskytovaných
služieb
ale ak je nominálne napätie 230 V, tak pri tolerancii 10% je OK napätia v rozmedzí 207 - 253 V
bubkoch
09.10.10,15:41
dodávateľ má povinnosť podľa zákona 656/2004
§22 ods. zg) dodržiavať kvalitu dodávok elektriny a poskytovaných
služieb
ale ak je nominálne napätie 230 V, tak pri tolerancii 10% je OK napätia v rozmedzí 207 - 253 V

ano, zakon hovori vseobecne o o povinnostiach jednotlivych subjektov (vyrobca, prenosovka, distributor, dodavatel), ale to, co to vlastne ta "kvalita" pre jednotlive subjekty znamena, hovori Vyhlaska URSO č. 315/2008:
http://www.urso.gov.sk/doc/legislativa/vyhl_315-2008.pdf

doporucujem pozriet co je standardom kvality pre distributora (§3, najme ods. 1 pism. a) ) a co pre dodavatela (§4) ... takze za kvalitu elektriny (t.j. technicke parametre dodavanej elektriny) zodpoveda DISTRIBUTOR
tolyaasch
09.10.10,16:09
Ďakujem, zbežne som si prebehol prednášku z TUKE, pozriem si aj zákon no problém jednoducho nerieši situáciu, že ak aj podám sťažnosť distribútorovi, on max. pošle technika na šetrenie, ten prejde autom popod káble, zistí že je všetko OK a ja si po čase môžem kúpiť novú plazmu, počítač, záložný zdroj, switch, router či čokoľvek iné čo je kúsok citlivé na náhle zmeny v sieti (podľa softu APC mám do hodiny aj 20 blackoutov + citlivosť mám nastavenú od 200 do 260 voltov - za bežný víkend mi prepne asi tak 2-3 x )... :(
radob1
09.10.10,21:15
Ak u susedov alebo v barákoch napojených z tej istej trafostanice tento problém nie je, príčina môže byť v zlom spoji neutrálneho vodiča (N) poprípade (PEN). Tu môžu vznikať úbytky, ktoré spôsobujú rozkolísanie napätia u teba. Treba poriadne podoťahovať všetky skrutkové spoje na neutrálnom vodiči od miesta pripojenia na verejný rozvod až po tvoj rozvádzač doma.
anonym222
10.10.10,15:12
Dobrý deň,
čo spraviť, ak mi skoro na dennom poriadku na pár sekúnd vypadne dodávka elektrickej energie. Bývame neďaleko hlavnej mestskej trafostanice, predpokladám že príčina bude niekde v tom. Občas sa mi podarý namerať na jednej fáze až 260-270 Voltov a inokedy 210-200 :(
Je to vážna situácia, treba to okamžite riešiť. Problém nie je v trafostanici, ale najpravdepodobnejšie v zlom kontakte PEN vodiča, presne ako píše radob1. Najčastejšie je to v nulovom mostíku v elektromerovom rozvádzači.Ten by mal byť však zaplombovaný. Lokalizácia tejto poruchy sa dá veľmi rýchle zistiť meraním impedančných slučiek. Mala by to však robiť kvalifikovaná osoba.



Rozprával som sa s pánom od energetiky, on povedal že oni za nič nezodpovedajú je to aj v zmluve, že ak chcem, tak si to mám pripoistiť v poisťovni.
Ďakujem.
Kto bol ten človek čo ti to povedal? Napíš tu jeho meno. Ten človek nemá v energetike čo robiť.
Ktorý distribútor ti dodáva elektrinu?
canbo
11.10.10,09:14
a v tom prvom linku mas aj presne uvedene KTO a na zaklade COHO ma povinnost dodržiavať kvalitu dodávok elektriny

Veď práve:" Podľa § 20 Zákona o energetike odberateľ elektriny v domácnosti okrem práv na ochranu spotrebiteľa podľa osobitných predpisov má právo pri dodávke elektriny uzatvoriť s dodávateľom elektriny zmluvu o dodávke elektriny, ktorá musí obsahovať najmä spôsob a výšku kompenzácie za nedodržanie dohodnutej kvality dodanej elektriny a s dodávkou súvisiacich služieb."
Stačí pozorne čítať čo som napísal.
Každý predajca zodpovedá za predávaný tovar už podľa obchodného zákonníka .
bubkoch
11.10.10,09:26
Veď práve:" Podľa § 20 Zákona o energetike odberateľ elektriny v domácnosti okrem práv na ochranu spotrebiteľa podľa osobitných predpisov má právo pri dodávke elektriny uzatvoriť s dodávateľom elektriny zmluvu o dodávke elektriny, ktorá musí obsahovať najmä spôsob a výšku kompenzácie za nedodržanie dohodnutej kvality dodanej elektriny a s dodávkou súvisiacich služieb."
Stačí pozorne čítať čo som napísal.
Každý predajca zodpovedá za predávaný tovar už podľa obchodného zákonníka .

dodavatel NEzodpoveda za technicke parametre dodavanej elektriny ...
este raz, precitaj si vyššie uvedenu vyhlasku URSO, co sa rozumie pod pojmom "standard kvality dodavanej elektriny" pre dodavatela, a co pre distributora


§ 3
Štandard kvality pri distribúcii elektriny
(1) Štandardom kvality dodávanej elektriny a poskytovaných služieb súvisiacich s distribúciou elektriny je
a) dodržanie kvality elektriny
1. dohodnutej v zmluve o distribúcii elektriny,
2. určenej v technických normách2) a v technických podmienkach prevádzkovateľa distribučnej sústavy, ak táto kvalita nie je dohodnutá v zmluve o distribúcii elektriny


§ 4
Štandard kvality pri dodávke elektriny
Štandardom kvality poskytovaných služieb súvisiacich s dodávkou elektriny je
a) overenie správnosti vyúčtovania platby za dodanú elektrinu a odstránenie zistených nedostatkov vo vyúčtovaní v lehote 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o overenie správnosti vyúčtovania platby za dodávku
elektriny,
b) dodržanie lehoty 24 hodín na požiadanie prevádzkovateľa sústavy na obnovenie dodávky elektriny, odkedy bola dlžná suma za dodávku elektriny pripísaná na účet dodávateľa elektriny, ak dodávka elektriny bola prerušená z dôvodu omeškania s úhradou platieb koncového odberateľa elektriny za odobratú elektrinu,
c) odoslanie žiadosti
1. koncového odberateľa elektriny prevádzkovateľovi prenosovej sústavy alebo prevádzkovateľovi distribučnej sústavy v lehote dvoch pracovných
dní odo dňa prijatia tejto žiadosti,
2. prevádzkovateľa prenosovej sústavy alebo prevádzkovateľa distribučnej sústavy koncovému odberateľovi elektriny v lehote dvoch pracovných
dní odo dňa prijatia tejto žiadosti.

takze dodavatel zodpoveda akurat za to, ze do 2 pracovnych dni odosle ziadost/staznost odberatela distributorovi :)
tolyaasch
16.12.10,16:39
dodavatel NEzodpoveda za technicke parametre dodavanej elektriny ...
este raz, precitaj si vyššie uvedenu vyhlasku URSO, co sa rozumie pod pojmom "standard kvality dodavanej elektriny" pre dodavatela, a co pre distributora


§ 3
Štandard kvality pri distribúcii elektriny
(1) Štandardom kvality dodávanej elektriny a poskytovaných služieb súvisiacich s distribúciou elektriny je
a) dodržanie kvality elektriny
1. dohodnutej v zmluve o distribúcii elektriny,

2. určenej v technických normách

2) a v technických podmienkach prevádzkovateľa distribučnej sústavy, ak táto kvalita nie je dohodnutá v zmluve o distribúcii elektriny


§ 4
Štandard kvality pri dodávke elektriny
Štandardom kvality poskytovaných služieb súvisiacich s dodávkou elektriny je
a) overenie správnosti vyúčtovania platby za dodanú elektrinu a odstránenie zistených nedostatkov vo vyúčtovaní v lehote 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o overenie správnosti vyúčtovania platby za dodávku
elektriny,
b) dodržanie lehoty 24 hodín na požiadanie prevádzkovateľa sústavy na obnovenie dodávky elektriny, odkedy bola dlžná suma za dodávku elektriny pripísaná na účet dodávateľa elektriny, ak dodávka elektriny bola prerušená z dôvodu omeškania s úhradou platieb koncového odberateľa elektriny za odobratú elektrinu,
c) odoslanie žiadosti
1. koncového odberateľa elektriny prevádzkovateľovi prenosovej sústavy alebo prevádzkovateľovi distribučnej sústavy v lehote dvoch pracovných
dní odo dňa prijatia tejto žiadosti,
2. prevádzkovateľa prenosovej sústavy alebo prevádzkovateľa distribučnej sústavy koncovému odberateľovi elektriny v lehote dvoch pracovných
dní odo dňa prijatia tejto žiadosti.

takze dodavatel zodpoveda akurat za to, ze do 2 pracovnych dni odosle ziadost/staznost odberatela distributorovi :)

... t.j. h*vno h*vno zlata rybka ... a mozem sa ist korculovat :)