Agostino
07.10.10,13:08
Nevedel by mi niekto z Vás poradiť, čo znamená pojem byť dobrovoľne nezamestnaným. Vôbec neviem, že podľa čoho sa platia odvody a v akej výške. Keby som sa chcel stať dobrovoľne nezamestnaným nestačilo by mi len platiť povinné zdravotné a dôchodkové poistenie. Vyplatí sa to vôbec?


Ďakujem
grammatika
07.10.10,11:12
Dobrovoľne nezamestnaný človek, je ten, ktorý nie je evidovaný na úrade práce (kebyže je tak sa musí hlásiť a ÚP by za neho platil odvody do ZP)
Ak teda si dorovoľ.nezam. tak sa musíš registrovať do 8 dní od zmeny na zdravotnej poisťovni a platiť mesačne 28,92 €.
Sociálne poistenie je dobrovoľné, čiže sa sám rozhodneš, či chceš alebo nechceš byť poistený.
rodina1
07.10.10,11:12
Nevedel by mi niekto z Vás poradiť, čo znamená pojem byť dobrovoľne nezamestnaným. Vôbec neviem, že podľa čoho sa platia odvody a v akej výške. Keby som sa chcel stať dobrovoľne nezamestnaným nestačilo by mi len platiť povinné zdravotné a dôchodkové poistenie. Vyplatí sa to vôbec?


Ďakujem
V tejto téme je to napísané:
http://www.porada.sk/t148327-dobrovolne-nezamestnanie.html
veronikasad
07.10.10,11:53
Nevedel by mi niekto z Vás poradiť, čo znamená pojem byť dobrovoľne nezamestnaným. Vôbec neviem, že podľa čoho sa platia odvody a v akej výške. Keby som sa chcel stať dobrovoľne nezamestnaným nestačilo by mi len platiť povinné zdravotné a dôchodkové poistenie. Vyplatí sa to vôbec?


Ďakujem
ak si dobrovolne nezamestnaný, v zdr.poisťovni sa musíš prihlásiť ako samoplatitel = zdr.poistenie platiť musíš

poistenie v soc.poisťovni je dobrovolné, nedá sa len samostatné dôchodkové poistenie, jeho súčasťou je aj inv.poistenie a príspevky do fondov. Rozhodnutie či sa ti to vyplatí je na tebe, závisí od veku a perspektívy získať zamestnanie. Niekedy je lepšie neplatiť nič, ako platiť z minima (pokazíš si osobný mzdový bod pre výpočet dôchodku).
janaGT
07.10.10,14:34
ešte doplním predchádzajúce odpovede, v prípade ak by si poberal ID a bol zároveň dobrovoľne nezamestnaný, tak odvody do ZP platiť nemusíš.
faethor
14.12.10,06:43
ak si dobrovolne nezamestnaný, v zdr.poisťovni sa musíš prihlásiť ako samoplatitel = zdr.poistenie platiť musíš

poistenie v soc.poisťovni je dobrovolné, nedá sa len samostatné dôchodkové poistenie, jeho súčasťou je aj inv.poistenie a príspevky do fondov. Rozhodnutie či sa ti to vyplatí je na tebe, závisí od veku a perspektívy získať zamestnanie. Niekedy je lepšie neplatiť nič, ako platiť z minima (pokazíš si osobný mzdový bod pre výpočet dôchodku).


Dobrý deň , mám otázočku končím školu a chcem v práci prejsť na dohodu z ps úväzku od februara 2011 a keďže nechcem aby mi zbytočne ubehol čas tak kvôli dôchodku sa chcem zaevidovať na úrade práce a keďže už mám odrobených vyše 5 rokov tak mám nárok aj na dávku v nezamestnanosti .Otázka je nebudú sa na mňa pozerať ako na debila ked tam dôjdem a zaregistrujem sa a zároveň im oznámim , že na dohodu budem robiť v tej istej firme .Nerobí to problém ? Nebudú sa vypytovať na to prečo už nerobím na ps a nepovedia , že nemám nárok na dávku lebo je to moja vina , že som prešiel na dohodu z plného skráteného úväzku z neurčitou dobou . Môžem bez problémov tam prísť , dokončiť si školu , poberať tie 4 mesiace dávku a robiť na dohodu po tú maximálnu hranicu aká je určená nejakých 130 eur . Je to síce možno prostá otázka ale vôbec nemám skúsenosti z týmito situáciami a nerád by som po prejdený na dohodu zistil , že ma pošlú do zadku na úrade , účty treba platiť stále .
Ďakujem za odpoveď :D