Jana Motyčková
07.10.10,13:36
Pripravované zmeny zákona č. 571/2009 Z.z. o rodičovskom príspevku, ktoré by mali byť platné od 1.1.2011 tak, ako boli odoslané do NR SR.
http://www.porada.sk/ />

Návrh zákona nájdete tu :

http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-123887?prefixFile=m_

Dôvodová správa : http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-123894?prefixFile=m_ (http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-123894?prefixFile=m_)
Dôvodová správa – osobitná časť http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-123895?prefixFile=m_

UPOZORNENIE. Nasledujúce informácie sú len predbežné, definitívne znenie zákona bude známe až po schválení Národnou radou.

Novela zákona o rodičovskom príspevku :

Ruší podmienenie poberania rodičovského príspevku nevykonávaním zárobkovej činnosti. Poberateľ rodičovského príspevku môže vykonávať akúkoľvek zárobkovú činnosť, vrátane práce v pracovnom pomere, na živnosť, na dohody. Výška príjmu zo zárobkovej činnosti neovplyvňuje nárok na rodičovský príspevok.
Podmienkou priznania rodičovského príspevku bude iba zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa, pričom túto starostlivosť je možné zabezpečiť aj inou plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou. Dieťa bude môcť byť umiestnené aj v štátnej alebo súkromnej materskej škole alebo v obdobnom zariadení.
Zjednoducuje výšku rodičovského príspevku, navrhuje pritom sumu 190,10€ mesačne.

Novela obsahuje aj novelu zákona č. 561/2008 Z.z. o príspevku na starostlivosť o dieťa.

Nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa si môže zárobkovo činný rodič uplatniť na každé dieťa do troch resp. šesť rokov veku (ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým stavom), ak preukáže výdavky zaplatené poskytovateľovi starostlivosti za túto starostlivosť. Takto poskytovaný príspevok môže byť najviac 300€. Zároveň sa ponecháva poskytovanie príspevku v sume 41,10 eura mesačne bez preukazovania výdavkov v tom prípade, ak starostlivosť o dieťa zabezpečí dospelá fyzická osoba bez živnostenského oprávnenia alebo zárobkovo činný rodič.
Poskytovanie príspevku na starostlivosť o dieťa aj naďalej vylučuje súbežné poskytovanie rodičovského príspevku, rodič sa teda môže rozhodnúť pre jednu z týchto dávok podľa toho, ktorá najviac vyhovuje jeho potrebám.
Zároveň sa ruší poskytovanie jednorazového príspevku rodičovi pri začatí vykonávania zárobkovej činnosti.

veronikasad
07.10.10,11:41
p. Motyčková, ako to bude s dôchodkovým poistením, ak starostlivosť o dieťa bude časť dňa zabezpečená inou osobou ?

Nevidím zmysel sumy 41,10€ (príspevok na starostlivosť o dieťa), ak nárok na RP umožňuje vykonávanie zárobkovej činnosti.
Jana Motyčková
07.10.10,12:36
Nevidím zmysel sumy 41,10€ (príspevok na starostlivosť o dieťa), ak nárok na RP umožňuje vykonávanie zárobkovej činnosti.
Nad tými 41,40 som sa aj ja zamýšľala a našla som význam vtedy, ak rodič má viac detí v potrebnom veku a jedno z nich chodí do súkromnej škôlky/jaslí, druhé opatruje babka, potom je mu možno výhodnejšie poberať na jedno sumu podľa nákladov + 41,40 na druhé dieťa, ako jeden rodičovský príspevok.
veronikasad
07.10.10,12:50
Nad tými 41,40 som sa aj ja zamýšľala a našla som význam vtedy, ak rodič má viac detí v potrebnom veku a jedno z nich chodí do súkromnej škôlky/jaslí, druhé opatruje babka, potom je mu možno výhodnejšie poberať na jedno sumu podľa nákladov + 41,40 na druhé dieťa, ako jeden rodičovský príspevok.
Príspevok na starostlivosť o dieťa sa poskytuje na každé dieťa samostatne ?
Jana Motyčková
07.10.10,12:53
p. Motyčková, ako to bude s dôchodkovým poistením, ak starostlivosť o dieťa bude časť dňa zabezpečená inou osobou ?
Pre dôchodkové poistenie štátom musia byť splnené dve podmieky :
- riadna starostlivosť o dieťa - s odvolávkou na zákon o rodičovskom príspevku, kde podmienka osobnej starostlivosti bola zrušená.
- zároveň neexistencia povinného dôchodkového poistenia (zamestnanca alebo szčo).
Ak teda niekto zabezpečí starostlivosť o dieťa aj inou sobou a zároveň nemá zamestananie/szčo, bude poistencom štátu.
veronikasad
07.10.10,12:56
Pre dôchodkové poistenie štátom musia byť splnené dve podmieky :
- riadna starostlivosť o dieťa - s odvolávkou na zákon o rodičovskom príspevku, kde podmienka osobnej starostlivosti bola zrušená.
- zároveň neexistencia povinného dôchodkového poistenia (zamestnanca alebo szčo).
Ak teda niekto zabezpečí starostlivosť o dieťa aj inou sobou a zároveň nemá zamestananie/szčo, bude poistencom štátu.
platí aj pre dohodárov ?
Jana Motyčková
07.10.10,12:58
Príspevok na starostlivosť o dieťa sa poskytuje na každé dieťa samostatne ?
Áno, príspevok sa poskytuje na dieťa.
Jana Motyčková
07.10.10,12:59
platí aj pre dohodárov ?
Dohodár nebude dôchodkovo poistený, t.j. rodič bude mať nárok na dôchodkové poistenie štátom.
veronikasad
07.10.10,13:01
Áno .
čiže ak má matka napr. dve deti do 3 rokov a obidve umiestni v súkromnom predškolskom zariadení, môže dostať max.300+300€ mesačne ?
veronikasad
07.10.10,13:03
Dohodár nebude dôchodkovo poistený, t.j. rodič bude mať nárok na dôchodkové poistenie štátom.
Konečne jedna dobrá správa.

Od 1.10. som prihlasovala dohodárku, ktorá bude pracovať v popoludňajších hodinách (striedať sa bude v starostlivosti o dieťa s manželom) a pracovníčka SP trvala na tom, že sa musí prísť odhlásiť z dôch. poistenia, lebo nezabezpečuje celodennú starostlivosť o dieťa...

p. Motyčková, ďakujem za odpovede
Jana Motyčková
07.10.10,13:04
Áno, príspevok je na dieťa a tiež v dôvodovej spráce sa uvádza, že príspevok si môže uplatniť rodič na každé dieťa.
Z dôvodovej správy :
"V záujme zvýšenia dostupnosti flexibilnejších foriem služieb predovšetkým pre rodičov s deťmi s nízkymi príjmami a vzhľadom na ich vysokú finančnú náročnosť sa v súlade s Programovým vyhlásením vlády Slovenskej republiky navrhuje upraviť horná hranica poskytovaného príspevku na starostlivosť o dieťa, ktorá môže dosiahnuť sumu maximálne 300 eur mesačne na základe preukázaných výdavkov rodiča. Predpokladá sa zároveň, že zvýšením maximálnej hranice príspevku sa sekundárne vytvoria podmienky pre rozvoj takýchto služieb a tým aj zvýšenie počtu pracovných miest v tejto oblasti."
infoziadatel
13.10.10,06:50
Pripravované zmeny zákona č. 571/2009 Z.z. o rodičovskom príspevku, ktoré by mali byť platné od 1.1.2011 tak, ako boli odoslané do NR SR.
http://www.porada.sk/ />

Návrh zákona nájdete tu :

http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-123887?prefixFile=m_

Dôvodová správa : http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-123894?prefixFile=m_ (http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-123894?prefixFile=m_)
Dôvodová správa – osobitná časť http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Mater-Dokum-123895?prefixFile=m_

UPOZORNENIE. Nasledujúce informácie sú len predbežné, definitívne znenie zákona bude známe až po schválení Národnou radou.
[FONT=Verdana][COLOR=black]*** hidden content ***
Prosím o vysvetlenie vety:,,Poskytovanie príspevku na starostlivosť o dieťa aj naďalej vylučuje súbežné poskytovanie rodičovského príspevku, rodič sa teda môže rozhodnúť pre jednu z týchto dávok podľa toho, ktorá najviac vyhovuje jeho potrebám,,
- tak teraz môže matka-poberateľka rodičvs.príspevku ísť aj pracovať-a poberať tých 300 eur -výdavky na opatrovanie plus poberať aj rodičovský? alebo nie.Ďakujem pekne

infoziadatel
13.10.10,07:25
Ešte jedna otázočka ma zaujíma, ak sa uzákonní, tých 300eur príspevok na starostlivosť o dieťa, tak matka aj keď nepôjde robiť, tak môže poberať rodičovský príspevok aj dokladovať tých 300 eur na opatrovanie inou fyz.osobou na živnosť? Ďakujem pekne zuzula
zukana
15.10.10,10:10
Podľa mňa je to tak, že si rodič vyberie či bude poberať rodičovský príspevok "190,10 Eur", popri ktorom môže vykonávať zárobkovú činnosť, ALEBO pôjde pracovať a potom môže požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa do maximálne 300 Eur, ak preukáže výdavky alebo tých 41 Eur ak nepreuákaže výdavky. Obe dávky nie sú možné.
Napríklad: matka v Bratislave, nemá inú možnosť ako dať svoje dieťa do jaslí, za ktoré bude platiť 250 Eur mesačne. potom sa jej lepšie oplatí požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa ako poberať rodičovský príspevok.
Fany
02.01.11,18:23
Môže požiadať o príspevok aj matka, ktorá dočasne žije s dieťaťom v zahraničí, ale má ona aj dieťa slovenské štátne občianstvo aj trvalý pobyt na území SR?
Jana Motyčková
03.01.11,07:52
Ak tu máte travlý pobyt, nárok na RP by mal byť, s výnimkou podľa §3 ods. 7 -nárok nevzniká, ak sa oprávnená osoba a dieťa zdržiavajú v štáte, ktorý nie je členským Štátom EÚ, zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore alebo Švajčiarskou konfederáciou, a počas pobytu v tomto štáte oprávnená osoba nie je verejne zdravotne poistená v Slovenskej republike.
alveryst
15.01.11,20:34
Sestra žije v Anglicku - má tam trvalý pobyt. V SR má prechodný pobyt. Tč pracuje, jej dieťa má 9 mesiacov - má SR občianstvo. V Anglicku nepoberá obdobnú dávku materskej ani RP. Má nárok na výplatu RP od 1.1.2011 zo SR?
MS77
16.01.11,21:56
Dobry den, mam takú neštandardnú situáciu z ktorej sa neviem zorientovať a preto by som chcela poprosiť o radu.
Od 1.2.2011 plánujem dať dieťa do jaslí, pričom do zamestnania by som chcela nastúpiť až od 1.3.2011 ( ten mesiac by som ju tam chcela nechať na skúšku, či to budeme zvládať), pričom od 1.2.2010 mám možnosť začať robiť na DOVP u iného zamestnávateľa ako budem mať HPP. Chcela by som vedieť:
1. či budem môcť poberať rodičovský príspevok, v prípade že by som vo februári nepracovala, a v prípade, keby som pracovala na DOVP ( na túto dohodu by som pracovala potom i naďalej), musela by som si za februar ( ak by som pracovala na DOVP) platiť odvody do ZP a SP sama?
2. do 20. mesiaca dieťaťa, t.j. do júna by mi viac vyhovovalo poberať rodičovský príspevok, mohla by som až potom požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa? alebo sa musím rozhodnúť hneď na začiatku čo chcem poberať. Ďakujem.
ACCREDO
17.01.11,09:39
Dobrý deň, pani Motyčková,

vzhľadom na to, že v Socpoist vyčkávajú na vykonávací predpis, prosím Vás o radu, či bude musieť rodič, ktorý je na ďalšej rodičovskej, podpísať aj v tomto roku vyhlásenie, že sa sám alebo prostredníctvom blízkej osoby (alebo predškolské zariadenie?) celodenne stará o dieťa a na základe toho ostane poistencom štátu (aké postenie za ňu bude platiť do SP štát)? Na dohodu bude môcť tiež zarábať neobmedzene?
Jana Motyčková
17.01.11,15:21
Poistencom štátu je, ak nemá vymeriavací základ zamestnanca alebo povinne poistnej szčo. Na dohodu môže robiť neobmedzenie. Ak je od r.2010 na toto poistneie prihlásený, zrejme nebude teba do SP nič, ak nie je poistencom štátu od r.2010, treba sa na poistenie štátom prihlásiť.
Jana Motyčková
17.01.11,15:26
Dobry den, mam takú neštandardnú situáciu z ktorej sa neviem zorientovať a preto by som chcela poprosiť o radu.
Od 1.2.2011 plánujem dať dieťa do jaslí, pričom do zamestnania by som chcela nastúpiť až od 1.3.2011 ( ten mesiac by som ju tam chcela nechať na skúšku, či to budeme zvládať), pričom od 1.2.2010 mám možnosť začať robiť na DOVP u iného zamestnávateľa ako budem mať HPP. Chcela by som vedieť:
1. či budem môcť poberať rodičovský príspevok, v prípade že by som vo februári nepracovala, a v prípade, keby som pracovala na DOVP ( na túto dohodu by som pracovala potom i naďalej), musela by som si za februar ( ak by som pracovala na DOVP) platiť odvody do ZP a SP sama?
2. do 20. mesiaca dieťaťa, t.j. do júna by mi viac vyhovovalo poberať rodičovský príspevok, mohla by som až potom požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa? alebo sa musím rozhodnúť hneď na začiatku čo chcem poberať. Ďakujem.
1. Môžete vo februári robiť na dohodu, o RP neprídete. V SP budete poistencom štátu pre dôchodkové poistenie. V Zp ste poistencom štátu tiež, z dôvodu poberania rodičovského príspevku. Sama platiť odvody nemusíte.
2.Môžete to zmeniť v prípade potreby.
Jana Motyčková
17.01.11,15:27
Sestra žije v Anglicku - má tam trvalý pobyt. V SR má prechodný pobyt. Tč pracuje, jej dieťa má 9 mesiacov - má SR občianstvo. V Anglicku nepoberá obdobnú dávku materskej ani RP. Má nárok na výplatu RP od 1.1.2011 zo SR?
Toto by som riešila priamo s ÚPSVaR.
Sponka
23.08.11,13:16
Dobry den pani Motyckova,
hladala som odpoved na moje otazky aj v teme "Matka na rodičovskej dovolenke, príjem na dohodu, daň a zdravotné poistenie", nenasla som, tak prosim o radu tu, pokial som dobre pochopila, matka na rodicovskom prispevku (RP) moze subezne pracovat na DVP a DPC (aktualny stav 2011/08) bez ohladu na vysdku prijmu, pokial vsak dieta este nema 3 roky a matka nastupi do prace na povodnu pracovnu zmluvu, pretoze ma dobu neurcitu, tak pride o RP alebo nie? Na doplnenie: podla mojich informacii dieta nebude navstevovat ziadne predskolske zariadenie.
Dalej, bude zmena v tejto oblasti, teda v subehu poberania RP a prijmu na pracovnu zmluvu v pripravovanych novelach?
Dalej hra tam nejaku ulohu skrateny uvazok (na 1/2) alebo nie?
Dakujem vopred za odpoved.
Jana Motyčková
24.08.11,05:44
Žena poberajúca RP môže v r. 2011 pracovať aj v pracovnom pomere - nevykonávavanie zárobkovej činnosti už nie je podmienkou poberania RP.
Bez ohľadu na úväzok.
Zmena sa v tomto zatiaľ nechystá.
MS77
06.09.11,07:21
Dobry den, poberám príspevok na starostlivosť o dieťa, zrejme to vyzerá tak, že sa vrátim späť na rodičovskú dovolenku. Budem dostávať rodičovský príspevok 190 EUR, alebo po opätovnom návrate na RD mi bude príspevok krátený?
Jana Motyčková
06.09.11,08:58
Rodičovský príspevok krátený nebude.
jankapl
23.11.11,09:22
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o pomoc pani Motyčkovú :
mamička je na rodičovskom príspevku od 4.9.2011, dňa 26.10.2011 začala pracovať u toho istého zamestnávateľa na daľší pracovný pomer s 30 hodinovým táždenným úväzkom na inú prácu ako má v pôvodnej zmluve. Dňa 2.11.2011 doniesla PN od lekára, zamestnávateľ 11 deň odstúpil PN Sociálnej poisťovni, ktorá nevie ako má v danú situácii riešiť a obracia sa na zamestnávateľa , požaduje predloženie pracovných zmlúv a nás sa pýta, či má pracovníčka nárok na PN?
ďakujem za odpoveď
Jana Motyčková
23.11.11,09:30
Samozrejme má nárok na nemocenské z druhého pracovného pomeru.
mizu24
23.11.11,19:42
Žena poberajúca RP môže v r. 2011 pracovať aj v pracovnom pomere - nevykonávavanie zárobkovej činnosti už nie je podmienkou poberania RP.
Bez ohľadu na úväzok.
Zmena sa v tomto zatiaľ nechystá.

...a ako to bude v roku 2013? Na Daňovom úrade bola známa, ktorá je na RD a zároveň aj SZČO upozornená, že je to platné len do roku 2012, je to nejaké prechodné ustanovenie, ktoré sa automaticky od roky 2013 ruší :confused: ?
Jana Motyčková
24.11.11,07:03
Vešteckú guľu nemám.
Nie je to prechodné ustanovenie. Ale keďže "za Fica" nebol možný súbeh príjmu a RP, idú voľby, možno to zase nebude možné.
Mila123
09.03.13,11:27
Dobrý deň,
pán doktor netušíte, neviete aká bude výška RP,popr. chystané zmeny zákona oproti dnešnému stavu, pretože som zachytila informáciu z MPSVaR o chystanej novelizácie zákona o RP. Ďakujem
Jozef Mihál
09.03.13,11:58
Neviem, nemám takéto info.
promont maja
08.01.14,06:56
... poprosím ... boli nejaké zmeny od 1. 1. 2014 ... mám na mysli situáciu okolo poberania príjmu z prenájmu matkou, ktorá je na rodičovskej dovolenke ( o dieťa sa celodenne stará osobne ..) ... je tento tzv. súbeh z pohľadu zákona v poriadku? ... môže poberať rodičovský príspevok a mať zároveň aj príjem z prenájmu? ... za radu vopred ďakujem ...
Jana Motyčková
08.01.14,10:51
Pokiaľ ide o príjem poberateľa RP - podmienky pre poberanie RP sa nemenili.
ErikaDP
04.03.14,08:31
Dobrý deň,
prosím Vás o odpoveď, aké oznamovacie povinnosti voči zdravotnej poisťovni má zamestnávateľ a poistenkyňa :
zamestnakyňa NIE JE na rodičovskej dovolenke, pracuje, poberá mzdu je prihlasená ako zamestnanec , ale súčasne poberá rodičovský príspevok z dôvodu nepriazniveho zdrav.stavu dieťaťa do 6 rokov veku. Máme zdravotnej poisťovni poslať oznámenie že je poberateľkou rodičovského príspevku ? Na infolinke zdrav.poisťvne doporučili poslať oznamenie s kodom 1C , ale máme za to že tento kod sa používa vtedy, ak by bola na rodičovskej dovolenke. Ale ona nečerpá rodičovskú dovolenku, iba poberá socialnu dávku rodičovský príspevok.
Za odpobeď ďakujem.
Iveta Matlovičová
04.03.14,08:40
pre ErikaDP: oznamujete, že jej platiteľom je štát, z dôvodu, že je osobou, ktorá poberá rodičovský príspevok, nie že je na rodičovskej dovolenke
Jana Motyčková
04.03.14,10:40
Súhlas s Froncom.
ErikaDP
04.03.14,15:04
pre ErikaDP: oznamujete, že jej platiteľom je štát, z dôvodu, že je osobou, ktorá poberá rodičovský príspevok, nie že je na rodičovskej dovolenke

Ďakujem p.Froncovi a p.Motyčkovej za odpoveď a ešte prosím upresniť:
Kod 1C sa teda používa aj na oznámenie rodičovskej dovolenky a tiež na zaevidovanie poberania rodičovského príspevku ?

Prosim sontrolovať kody na oznamení pre zdravotnú pri dvoch variantách:

1. začiatok poberania rodič.prispevku bez predošlej rodič.dovolenky
zamestnakyna ( nebola na rodičovskej dovolenke, bol na RD manžel ale v priebehu roku 2013 manžel nastupil do zamestnania a rodičovský prispevok si prehlásila manželka na seba, pričom nie je nik na rodičovskej dovolenke)
Zdravotnej poistvni oznámim kod 1C a deň začiatku platnosti dám dátum od ktorého manželke UPSVAR priznal rodičovský príspevok ?


2. pokračovanie poberania rodič.prispevku prie ukončení prebiehajucej rodič.dovolenky
iná zamestnakyna bola na rodičovekej dovolenke od 30.9.2008
bolo oznámene poistovni:1C Z 30.9.2008 a k 31.12.2010 sme oznamili koniec zamesnaca 2K
Otázka:
dňa 4.3.2014 skončila rodičovsku dovolenku, nastupila do práce, ale rodičovský príspevok
bude poberat až do 10.5.2014 . AKE KODY MALI BYŤ NA OZNáMENÍ POISŤOVNI ?
mzdový soft vyplnil oznámenie takto:

1C K 3.3.2014 (ukončenie rodičovskej dovolenky) a 2 Z 4.3.2014

Mám súčasne oznámiť že pobera rodičovský príspevok bez dodičovskej dovolenky kodom 1C Z od 4.4.2014 ?
alebo mi soft nemal urobiť ukončenie rodičovskej dovolenky 1C K 3.3.2014 ?



Pri tom to subehu ( zametananie a popri tom poberanie rodič. príspevku ) ak som dobre pochopila z Vašej odpovede je teda platiteľom poistného za zamestnakynu štát, ale súčasne poistné z vyplatenej mzdy platí normálne zamestnankyňa zrážkou zo mzdy aj zamestnávateľ ? T.j. je v tomto prípade subeh platenia poistného štátom a zamestnávateľom ?



Ďakujem
Iveta Matlovičová
04.03.14,19:10
pre ErikaDP:
odpoved na vasu poslednu otazku je, ze ste to pochopili spravne, ide o subeh platenia poistneho


rodicovska dovolenka (RD) je jedno a rodicovsky prispevok (RP) druhe, software vam nemal ukoncit 1C-koniec, ked zamestnankyna stale RP pobera, to ze nastupila spat do zamestnania, ma za dosledok, ze sa stala na ucely zdravotneho poistenia znova zamestnankynou (2Z)
ErikaDP
04.03.14,19:44
pre ErikaDP:
odpoved na vasu poslednu otazku je, ze ste to pochopili spravne, ide o subeh platenia poistneho


rodicovska dovolenka (RD) je jedno a rodicovsky prispevok (RP) druhe, software vam nemal ukoncit 1C-koniec, ked zamestnankyna stale RP pobera, to ze nastupila spat do zamestnania, ma za dosledok, ze sa stala na ucely zdravotneho poistenia znova zamestnankynou (2Z)
FRONCO, vďaka
ErikaDP
Iveta Pialová
25.03.14,14:15
Dobry den,chcela by som sa spytat ci je v poriadku ak moja zamestnankyna ktora je na RD sa zamestnala v inej spolocnosti na PP?


vdaka za odpoved
Jozef Mihál
25.03.14,15:45
Dobry den,chcela by som sa spytat ci je v poriadku ak moja zamestnankyna ktora je na RD sa zamestnala v inej spolocnosti na PP?


vdaka za odpoved

Vyslovene zakázané nejakým zákonom to nie je. Pozor na § 83 Zákonníka práce - výkon inej zárobkovej činnosti.