romato
07.10.10,18:21
dobrý večer poraďáci.Môžete mi poradiť?
Chcem sa spýtať na platenie starobného dôchodku. Svokor zomrel 17.júla 2010. Chcem sa spýtať či mal ešte dostať nejakú časť dôchodku do tohto dátumu, alebo ako sa to vlastne vypláca? Okrem dôchodku bral ešte nejaký príspevok ako cukrovkár. Či mal ešte do toho 17.aj na túto dávku nárok.
Ďakujem
m.hladka
07.10.10,16:34
romato
07.10.10,17:08
to mi je jasné, že keď je mr´tvy nemôže brať dôchodok ale chcel som vedieť či má nárok na časť dôchodku do toho 17. napr. dôchodok mesačne bral 400€, a keď zomrel 17.tak by svokra mala do tohto dátumu ešte niečo dostať ?
misoft
07.10.10,18:20
Princípom je, že dôchodok môže poberať len ŽIJÚCI príjemca dôchodku v deň výplaty tohto dôchodku. T.Z. pokiaľ je výplatný deň napr. 15.7. a on skonal 17.7., prináleží mu dôchodok za CELÝ mesiac - pretože podmienka života v deň výplaty bola splnená.
Mária27
08.10.10,10:40
to mi je jasné, že keď je mr´tvy nemôže brať dôchodok ale chcel som vedieť či má nárok na časť dôchodku do toho 17. napr. dôchodok mesačne bral 400€, a keď zomrel 17.tak by svokra mala do tohto dátumu ešte niečo dostať ?
Ak brala dôchodok neskôr ako 17. v mesiaci, tak nič nedoplatia, lebo dôchodok je vyplácaný dopredu.

§ 116
Lehoty na výplatu dávok a zaokrúhľovanie sumy dávok


(1) Nemocenské dávky, úrazový príplatok, rekvalifikačné, rehabilitačné a dávka v nezamestnanosti sa vyplácajú mesačne pozadu v lehotách určených Sociálnou poisťovňou.

(2) Dôchodkové dávky, úrazová renta a pozostalostná úrazová renta sa vyplácajú vopred v pravidelných mesačných lehotách. Deň splatnosti dávky určí Sociálna poisťovňa.