mariab
15.11.05,20:19
Ahojte poraďáci,
pátram po odpovediach, ktoré by som potrebovala, takmer celý večer, no bezúspešne. Sme traja spoločníci a rozchádzame sa, pritom jeden spoločník ostáva a od nás odchádzajúcich dvoch, odkúpi obchodné podiely. Môj problém: máme 2 terénne autá, ešte "bežia" na lízing, majú istú zostatkovú hodnotu,ktorá pozostáva z neuhradených splátok a zvyšnej akontácie. Dali sme ich ohodnotiť a ich cena je vyššia, než tie splátky. Takto je to aj s ostatným hnuteľným majetkom, je ohodnotený, ale v účtovníctve má vlastne už nulovú hodnotu. Ako to dostať do účtovníctva, aby som sa dopracovala k vyčísleniu obchodného podielu? Alebo idem na to úplne nesprávne? Máme ešte aj nerozdelený zisk minulých rokov, ten uvažujem zahrnúť do obchodného podielu. U jedného z odchádzajúcich spoločníkov bude súčasťou obchodného podielu aj časť pohľadávok, ktoré súviseli s jeho prácou a vlastne ako SZČO bude túto prácu vykonávať naďalej a aj u tých istých klientov. Snáď sa veľmi nepreviním, keď otázku ohľadne preúčtovania týchto pohľadávok vsuniem do témy podnikanie, ospravedlňujem sa.
Za všetky rady budem nesmierne vďačná.

Mária
slimak
15.11.05,20:10
Ako to dostať do účtovníctva, aby som sa dopracovala k vyčísleniu obchodného podielu?

§ 114 ods.1 Obch.z. Obchodný podiel predstavuje práva a povinosti spoločníka a im zodpovedajúcu účasť na spoločnosti. Jeho výška sa určuje podľa pomeru vkladu spol. k základnému imaniu spoločnosti atď.....

Prevod obchodného podielu § 115.( Zmluva o prevode obchodného podielu obchodnej spoločnosti)
Podľa mňa sa cena obch.podielu stanoví "trhom - dopyt a ponuka". Na jej cenu vplýva hodnota majetku (nemusí byť účtovná) + nerozdelený zisk - výška záväzkov, svoju hodnotu má aj Goodwill( ja tu chápem "trhový podiel" - zákazníci). Dôležitá je spoločenská zmluva.