fitbella
07.10.10,21:33
Prosím o radu ohľadom platenia koncesionárskych poplatkov.
Ak som to správne pochopila, je potrebné ich platiť v prípade odberu elektrickej energie. Ako postupovať v našom prípade?
Koncom minulého roka sme kúpili byt, keďže bol v rekonštrukcii, nebývali sme v ňom, ale elektrinu za byt sme platili. Bývali sme u rodičov, kde sa sme mali aj trvalý pobyt. Teraz sa sťahujeme do bytu a meníme aj trvalý pobyt. Mali sme uhrádzať koncesionárske poplatky odo dňa, kedy sme začali platiť elektrinu, alebo je možné uviesť na prihlášku k platbe poplatkov dátum, ktorým meníme trvalý pobyt? Máme tieto poplatky uhradiť aj spätne? Prosím ako správne postupovať?
Ďakujem za pomoc.
Mária27
07.10.10,21:07
Vôbec sa netráp, nekontroluje sa to, je toho veľmi veľa. Prihlás sa teraz, keby niečo - zdôvodníš.
stella365
29.10.10,08:08
Mám tiež otázku ohľadom konces. poplatkov. Kúpili sme byt pred 3 rokmi, a pred rokom sme sa nastahovali. Az teraz som prisla na to, ze na koncesionarske sa treba prihlasit a ze sa to nestahuje automaticky pri najomnom.
Odkedy sa mam prihlasit? Nerada by som bola, keby mi vyrubali nejake pokuty za 1 alebo až 3 roky? Ako mám postupovať?
Vopred vďaka za pomoc
Mária27
29.10.10,08:25
Prihlás sa odteraz. Pošta prešetrovať nič nebude a tí, čo majú z toho úžitok, budú radi, že si aspoň teraz začala platiť. Majú kopec trvalých neplatičov, vedia o tom, ale nestíhajú ...
stella365
29.10.10,09:14
VĎAKA
stella365
29.10.10,09:16
Ešte k predchádzajúcej otázke. Ak sa nahlásim rovno na RTVS cez online prihlášku, je v tom nejaký rozdiel?
Mária27
29.10.10,09:35
Tam sa obyajne nahlasujú podniky a tí, čo platia stále prevodom. Nahlás sa a uvidíš.
misoft
29.10.10,15:07
Fyzická osoba platí úhradu 140 Sk za každý aj začatý kalendárny mesiac. Pokiaľ je fyzická osoba koncovým odberateľom elektriny vo viacerých odberných miestach, platí úhradu len za jedno odberné miesto.
Pri rekonštrukcii platilo toto. T.z. že ste platili aj u rodičov, aj v rozostavanom dome - platili ste dvakrát.
Teraz budú sa musieť rodičia prihlásiť a platiť za seba a ty -fitbella - tiež za seba.

BTW: pozri si http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=491 a možno zistíš, že rodičia budú mať nárok na "zľavu".
Preštuduj aj http://ekonomika.sme.sk/c/5555876/kto-a-kedy-musi-platit-koncesionarske-poplatky.html

Plaťte iba raz: Rozhoduje zásuvka

Platiť koncesionárske poplatky musia všetci, ktorí odoberajú elektrickú energiu. Platiť však stačí iba raz. Aj v prípade, že máte byt, chatu a zdedili ste dom po starých rodičoch.

1. Bez televízora

Aj v prípade, že televízny či rozhlasový prijímač doma nemáte, musíte platiť koncesionárske poplatky.

Povinnosť platiť poplatok sa totiž vzťahuje na odber elektriny v byte alebo rodinnom dome, nie na vlastníctvo televízora alebo rozhlasu. Je to zákonná povinnosť.

2. Byt je prázdny

Najmä v prípade starších ľudí sa často stáva, že sa s pokročilým vekom presťahujú k deťom a ich byt ostáva dlhodobo prázdny.

Povinnosť platiť sa však vzťahuje na odberateľa elektriny. Nemá na to vplyv skutočnosť, že koncový odberateľ elektriny - napríklad matka, nežije vo svojom byte, ale žije v domácnosti s dcérou. Platiť treba za obidva byty, dcéra plnú sumu, matka ako dôchodkyňa polovičnú. Platiť polovičnú sadzbu musí dôchodca aj v prípade, že nebýva vo svojom byte alebo dome, ale je umiestnený v domove dôchodcov.

3. Dôchodca býva s deťmi

Výnimočné nie sú ani prípady, keď v jednom dome či byte býva viac generácií.

Ak sú jednou z generácií dôchodcovia, nemusí sa na nich vzťahovať zľava v podobe polovičného koncesionárskeho poplatku. Ak je totiž koncovým odberateľom elektriny dôchodca a deti žijú s nimi v domácnosti, pričom deti majú pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti, musia dôchodcovia platiť plnú sadzbu. Ak by takýmto odberateľom bolo niektoré ich dieťa, ktoré má pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti, platí plnú výšku.

4. Viac nehnuteľností

Koncesionárske poplatky sa platia len raz. A to aj v prípade, že okrem bytu, máte aj chatu, či zdedený dom po starých rodičoch.

Ak však vlastnia viacero nehnuteľností bezpodielovo manželia, pričom napríklad v dvoch je ako odberateľ elektriny uvedený manžel, v jednej manželka, vzniká im povinnosť platiť koncesionárske poplatky za dva byty - raz manžel, raz manželka. Nemá na to vplyv skutočnosť, že koncoví odberatelia elektriny v rôznych bytoch žijú v spoločnej domácnosti. Rovnako nie je dôležitá skutočnosť, kde má ten ktorý odberateľ elektrickej energie trvalý pobyt. Zároveň platí, že ak sa na platiteľa vzťahuje zľava z poplatku alebo oslobodenie, platí to na všetky nehnuteľnosti, bez ohľadu na ich počet.

5. Garáž

Garáž nie je bytom ani rodinným domom, preto sa zaň koncesionárske poplatky neplatia.

6. Rozostavaná stavba

Pri výstavbe rodinného domu povinnosť platiť koncesionárske poplatky nie je podmienená vlastníctvom stavebného pozemku.

Neplatí sa na rozostavanú stavbu, ani vtedy, ak tam elektrická prípojka už je. Podmienkou platenia je odber elektrickej energie pre spotrebu v byte alebo rodinnom dome. Povinnosť platiť úhradu sa tak môže na majiteľa domu začať vzťahovať až po kolaudácii stavby.
Reročka
09.02.11,11:30
Dobry den,

potrebujem dost urgentne poradit, jedna sa o koncesionarske poplatky.
Min.rok som kupila byt do osobneho vlastnictva, avsak trvaly pobyt zatial v mieste nahlaseny nemam. Trvaly mam v mieste narodenia a tak to zatial aj ostane.

Na co sa vztahuju KP? na nehnutelnost, ktoru vlastnim alebo na odberne miesto elektriky? Ak za mna moji rodicia tieto poplatky v mieste trvaleho bydliska platia, nemusim ja poplatky platit ani sa nikde prihlasovat?

Alebo by ma mali moji rodicia odhlasit, cim by som sa ja mala prihlasit hoci nehnutelnost vlastnim no trvaly pobyt tu nemam?

Prosim o urychlenu odpoved, prosiiiiim

velmi pekne dakujem
bubkoch
09.02.11,12:17
Dobry den,

potrebujem dost urgentne poradit, jedna sa o koncesionarske poplatky.
Min.rok som kupila byt do osobneho vlastnictva, avsak trvaly pobyt zatial v mieste nahlaseny nemam. Trvaly mam v mieste narodenia a tak to zatial aj ostane.

Na co sa vztahuju KP? na nehnutelnost, ktoru vlastnim alebo na odberne miesto elektriky? Ak za mna moji rodicia tieto poplatky v mieste trvaleho bydliska platia, nemusim ja poplatky platit ani sa nikde prihlasovat?

Alebo by ma mali moji rodicia odhlasit, cim by som sa ja mala prihlasit hoci nehnutelnost vlastnim no trvaly pobyt tu nemam?



- tvoji rodicia za teba nic neplatia, ani ta nemusia z nicoho odhlasovat ...
- trvaly pobyt nema nic spolocne s povinnostou platit KP
- KP sa neplatia za osoby, ale za odberne miesto elektriny, ak odberatel elektriny ma viac odbernych miest, plati len za jedno

povinnost platit KP ma odberatel elektriny v byte/dome (v tvojom pripade je to v mieste tvojho trvaleho byydliska asi jeden z rodicov), takze ak ty vlastnis inu nehnutelnost a mas v nej prihlaseny odber elektriny, mas povinnost platit KP

viac tu:

http://www.stv.sk/stv/o-stv/koncesionari/
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=491
http://ekonomika.sme.sk/c/5555876/kto-a-kedy-musi-platit-koncesionarske-poplatky.html
Eduscho78
01.04.13,20:18
mám v tom zmätok.. moja situácia je trochu odlišná ako doteraz opísané.

Bývam so svojou mamou v mojom byte, ako odberateľ elektriny som tiež vedený ja.
Moja mamka platí SIPO, vrátane KP (vo svojom mene), a keďže je dôchodca, tak platila polovicu. Ja som neplatil. Od februára je ZŤP a uplatnila si nárok na neplatenie KP.
1) Je v poriadku, že ja som odberateľ (zárobkovo činný), a moja mama si uplatňuje nárok na úľavu, a tak nič neplatíme?

Vlastním aj chatu, kde som tiež vedený ako odberateľ. Tu nikto dlhodobo nežije.
2) Tým, že mám "vyriešený" byt, nemusím platiť za chatu? Alebo sa na byt počíta ako platiteľ moja mama, a za chatu by som mal platiť ja?

Ďakujem
avalik
01.04.13,23:50
mám v tom zmätok.. moja situácia je trochu odlišná ako doteraz opísané.

Bývam so svojou mamou v mojom byte, ako odberateľ elektriny som tiež vedený ja.
Moja mamka platí SIPO, vrátane KP (vo svojom mene), a keďže je dôchodca, tak platila polovicu. Ja som neplatil. Od februára je ZŤP a uplatnila si nárok na neplatenie KP.
1) Je v poriadku, že ja som odberateľ (zárobkovo činný), a moja mama si uplatňuje nárok na úľavu, a tak nič neplatíme?

Vlastním aj chatu, kde som tiež vedený ako odberateľ. Tu nikto dlhodobo nežije.
2) Tým, že mám "vyriešený" byt, nemusím platiť za chatu? Alebo sa na byt počíta ako platiteľ moja mama, a za chatu by som mal platiť ja?

Ďakujem

platitel je ten na koho je zmluva na odberne miesto elektriny - ak zijes s osobou TZP, ktora ma trvaly pobyt na rovnakej adrese ako je odberne miesto, je potrebne si uplatnit a preukazat narok na oslobodenie - poslat RTVS kopiu preukazu TZP osoby

viac info: http://www.porada.sk/t206351-p6-koncesionarske-poplatky-od-1-1-2013-a.html#post2282501

ak na mamku nie je pisane odberne miesto elektriny nie je dovod aby platila KP - platne uz od 1.4.2008 (z. 68/2008) - platit ma odberatel elektriny

chata - zalezi aku mas zmluvu na odber elektriny - ak tam mas zmluvu ako odberatel v domacnosti na spotrebu v byte alebo dome - platis KP ... ale bolo by mozne uplatnit viacnasobny odber - ak si platitel aj v inom odbernom mieste