Andrea34
08.10.10,08:44
Našla som fa z minulého kvartálu, môžem ju zaučtovať do dalšieho. Ďakujem.
Timka1
08.10.10,06:45
Našla som fa z minulého kvartálu, môžem ju zaučtovať do dalšieho. Ďakujem.

áno, do konca kalendárneho roka je možné ju zaúčtovať
Timka1
08.10.10,06:52
ešte doplním
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
marjankaj
08.10.10,07:10
Našla som fa z minulého kvartálu, môžem ju zaučtovať do dalšieho. Ďakujem.

A akú faktúru si to našla? :eek:
Je vôbec tvoja? Takúto vôbec nie.
Je to vystavená fa? Takúto nie
Je do došlá fa? Takúto možno do konca roku.
Adiks
08.10.10,08:49
Ak 15.júna 2010 nájdem došlú faktúru, na ktorej je uvedený dátum dodania služby (alebo tovaru) 21.marec 2010, tak DPH si môžem odpočítať najneskôr za mesiac december 2010 ale dátum účtovania je 21.marec 2010, lebo to je dátum uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 Postupov účtovania. Veď predsa dátum účtovania a dátum odpočítania DPH nemusí byť vždy rovnaký. Z čoho vychádza tvoj názor, že faktúru z minulého kvartálu môžem zaúčtovať v nasledujúcom kvartáli? Je to ničím nepodopretý subjektívny názor.
Adiks
08.10.10,09:47
Netreba zabúdať ani na ustanovenie par.10 ods.2 zákona č.431/2002 Z.z., ktoré hovorí:
2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods.5.
Adiks
08.10.10,09:57
andreaS, daj na stôl nejaké argumenty, prečo je môj príspevok nevhodný. Označiť nejaký príspevok za nevhodný, bez argumentácie, prečo je nevhodný, je tiež nevhodné.
Zita5
08.10.10,10:21
Ak 15.júna 2010 nájdem došlú faktúru, na ktorej je uvedený dátum dodania služby (alebo tovaru) 21.marec 2010, tak DPH si môžem odpočítať najneskôr za mesiac december 2010 ale dátum účtovania je 21.marec 2010, lebo to je dátum uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 Postupov účtovania. Veď predsa dátum účtovania a dátum odpočítania DPH nemusí byť vždy rovnaký. Z čoho vychádza tvojnázor, že faktúru z minulého kvartálu môžem zaúčtovať v nasledujúcom kvartáli? Je to ničím nepodopretý subjektívny názor.

Neviem si predstaviť, keby som mala prípad ako Vy a snažila by som zaúčtovať došlú faktúru do Knihy záväzkov(21.03.2010), tak už by mi nesedel číselný rad .Nejaké tie lomítka, alebo niečo podobné nemám veľmi rada. Mám na mysli to , že ak v tom dátume mám už DF 2010250 , aby som za tým spravila zápis 2010250/1, tak to sa mi nepáči .Prečíslovanie tiež nepríchádza v úvahu ako aj dva rovnaké číselné označenia .

Ja si myslím, že Váš prípad nie je ojedinelý, môže sa stať i tomu najlepšiemu účtovníkovi .

Došlú faktúru by som do Knihy záväzkov zaúčtovala dňom, kedy som ju dostala do rúk (kedy som ju našla ).K tomu by som si spravila písomnú poznámku vo Worde a priložila k dokladu .
Na uplatnenie odpočtu DPH máte nárok do 31.12.2010, ale to sa už týka záznamovej evidencie DPH .

V peňažnom denníku by som účtovala riadne podľa bankového výpisu , alebo VPD dátumom uskutočnenia úhrady a túto platbu riadne spárovala so záväzkom v Knihe záväzkov .






§ 2


Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalšíchskutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov[1] (http://www.porada.sk/#_ftn1)) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

[1] (http://www.porada.sk/#_ftnref1) ) Napríklad Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov, Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov.


P.S.Označenie Vášho príspevku za nevhodný tiež nechápem, prečo je tomu tak .
andreaS
08.10.10,10:51
mimo temy: to "nevhodne" sa mi zadarilo omylom ale spat to vziat nejde :(
Zita5
08.10.10,10:53
Andrejka skús na to ešte raz klinúť . Prvý klik je bod a druhým klikom ho vymažeš.
rodina1
08.10.10,10:55
mimo temy: to "nevhodne" sa mi zadarilo omylom ale spat to vziat nejde :(
Späť sa to dá vziať do 1 hodiny po udelení, potom to už nejde :cool:
andreaS
08.10.10,10:56
rada by som, no nejde :( keby som sa do tejto temy nevratila pozriet, tak ani nezistim... bohuzial neni to prvykrat... uz sa mi to raz stalo... blbne mi mys a musim kliknut ked neviem kde je a je z toho potom toto :(
Stefan2005
08.10.10,11:10
mimo temy: to "nevhodne" sa mi zadarilo omylom ale spat to vziat nejde :(

... tak to kompenzuje stlačením užitočného :).
Adiks
08.10.10,12:36
Ale veď všetko je OK.:)
marjankaj
08.10.10,13:40
Aj pre samostatných účtovníkov.
Zákon o účtovníctve 431/2002


§ 3

(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.


(3) Účtovným obdobím je kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak.
Adiks
11.10.10,10:04
Marjankaj, a čo par.10 ods.2 zákona o účtovníctve ? Môžem nejaký účtovný doklad vystaviť v apríli, ak mi nič nebránilo vystaviť ho vo februári? Podľa § 3 by to aj šlo, podľa § 10 ods.2 by to nešlo, bezodkladnosť by určite nebola splnená.
KEJKA
11.10.10,10:16
ide aj o to, čo môžeš ovplyvniť a čo nie. O svojich účtovných prípadoch musíš vedieť, vystavuješ ty bezodkladne.
Tvoj dodávateľ mešká /aj ked by nemal/. to sa stáva a to neovplyvníš. O tom je §3
Adiks
12.10.10,07:07
Kejka, s tým môžem len súhlasiť.