*MARTIN*
15.11.05,20:27
Zdravím vás všetkých!
Som tu nový, potrebujem poradiť. Som momentálne zamestnaný a uvažujem od noveho roka ísť na živnosť, čo sa mi oplatí viac(finančne)? Pre zamestnavateľa by som robil externe ako živnostník. Keď pre zamestnávateľa vyprodukujem cca 60000,-SK z toho mám 34% podiel v hrubom. Chcem sa so zamestnavateľom dohodnúť ako živnostník na podiele tiež 34% z mesačnej produkcie plus na to 38% ktoré odvádza za mňa zamestnávateľ. Ako na tom budem po odvedení mojích odvodov ZP,dane atď.? Viedol by som JU alebo paušál 40%, to sa tiež neviem rozhodnúť, ale asi JU, mam auto pickup, mobil, chcem kúpiť nové PC.
Vopred ďakujem!
Naďa
15.11.05,23:30
Ja by som urobila toto: ostala by som zamestnaná a živnosť by som vykonávala pre iné subjekty pomimo. Zamestnávateľ je povinný mzdu uhradiť, na preplatenie faktúry však môžeš čakať aj do svätého Dindy.
bepo
16.11.05,04:21
Ako živnostník nebudeš mať preplatenú dovolenku čo je min 25 dní plat bez práce a môže s tebou ako živnostníkom hocikedy zrušiť zmluvu.Ak chceš mať živnosť len kvôli tomu jednému zamestnávateľovi tak to nie je bohviečo.
debee
16.11.05,08:31
Ako živnostník nebudeš mať preplatenú dovolenku čo je min 25 dní plat bez práce a môže s tebou ako živnostníkom hocikedy zrušiť zmluvu.Ak chceš mať živnosť len kvôli tomu jednému zamestnávateľovi tak to nie je bohviečo.

Mal som takyto vztah so 'zamestnavatelom' takmer tri roky. Vykonaval som pracu, ktoru som mu fakturoval, dohodnuta hruba mzda + odvody, ktore by za mna zaplatil ako za zamestnanca a taktiez zaplatena dovolenka 20 dni rocne. Prilezitostne som robil aj pre ine subjekty, ale ten jeden bol hlavny.
So sefom som mal dobry vztah (nechem tvrdit, ze kamaradsky), pracovny cas bol volny, a nestalo sa mi, aby som musel cakat na zaplatenie faktury.
Zalezi od okolnosti, vzdy sa daju dohodnut rozne (ne/vyhodne) podmienky. Co mozem poradit, tak zniz tyzdenny zavazok z 40 (37.5) hodin na menej, aby si si mohol najst inych odberatelov, pokial ich uz nemas.
Jana Motyčková
16.11.05,11:27
Už som to tu viac krát písala, ak dostaneš 100 Sk v hrubom na hodinu, zamestnávateľa stojíš cca 180 Sk na hodinu. V tých 80 Sk navyše je preplatenie dovolenky, sviatkov, stravné, prípadná náhrada pri PN. Keďže si odmeňovaný podľa výkonu, predpokladám, že zamestnávateľ Ťa nebude platiť počas dovolenky atď.. Pri dohode 34% + 80% (z 34), ale aj nižšej (treba dohodnúť rozumný kompromis) by si bol na tom finančne ziskový, ale treba si zvážiť aj to, že pri nizších odvodoch budeš mať nižšie prípadné dávky zo SP (nemocenské, dôchodok).
*MARTIN*
09.04.06,11:41
Už som to tu viac krát písala, ak dostaneš 100 Sk v hrubom na hodinu, zamestnávateľa stojíš cca 180 Sk na hodinu. V tých 80 Sk navyše je preplatenie dovolenky, sviatkov, stravné, prípadná náhrada pri PN. Keďže si odmeňovaný podľa výkonu, predpokladám, že zamestnávateľ Ťa nebude platiť počas dovolenky atď.. Pri dohode 34% + 80% (z 34), ale aj nižšej (treba dohodnúť rozumný kompromis) by si bol na tom finančne ziskový, ale treba si zvážiť aj to, že pri nizších odvodoch budeš mať nižšie prípadné dávky zo SP (nemocenské, dôchodok).

Zdravim somij,Tvoja odpoveď ma zaujala najviac. S odstupom času od podania otazky som sa dohodol s mojim zamestnavatelom na pevnych 46% všehovšudy z mojej práce. Po zaradeni benzinu a mobilu do nakladov by som mal byť už v pluse oproti doterajším platom.Teraz sa neviem rozhodnuť či si mam dať JU alebo 40%-tný paušál. Začínam SZČO od 1,5,2006. Ďakujem aj iným príspevcom.
Melnick
09.04.06,15:47
Zdravím vás všetkých!
Som tu nový, potrebujem poradiť. Som momentálne zamestnaný a uvažujem od noveho roka ísť na živnosť, čo sa mi oplatí viac(finančne)? Pre zamestnavateľa by som robil externe ako živnostník. Keď pre zamestnávateľa vyprodukujem cca 60000,-SK z toho mám 34% podiel v hrubom. Chcem sa so zamestnavateľom dohodnúť ako živnostník na podiele tiež 34% z mesačnej produkcie plus na to 38% ktoré odvádza za mňa zamestnávateľ. Ako na tom budem po odvedení mojích odvodov ZP,dane atď.? Viedol by som JU alebo paušál 40%, to sa tiež neviem rozhodnúť, ale asi JU, mam auto pickup, mobil, chcem kúpiť nové PC.
Vopred ďakujem!http://www.porada.sk/showthread.php?p=223778#post223778