sammydelukan
08.10.10,10:09
Dobrý deň, chcem sa opýtať, co mám napísať do kolonky pre ic dph vo výkaze, keď osoby/subjekty (z ČR a Írsko) ktorým som poskytol službu nemajú IČ DPH. Sú to klasické súkromné osoby nepodnikatelia, nemajú žiadne ico,dico ani ic dph. Mám to nechať nevyplnené a iba názov subjektu, teda meno vyplniť?

Ďakujem za pomoc.

Doplnenie: som registrovaný podľa §7a (nie som platca DPH)
ik-a
08.10.10,08:57
Pozri si § 15 odst.2 zákona č. 222/2004 Z.z. Miestom dodania služby osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde má dodávateľ sídlo.
Takže ak bola dodaná služba do iného členského štátu pre súkromné osoby, toto dodanie nie je predmetom súhrnného výkazu, nakoľko miestom dodania služby je sídlo dodávateľa ( Slovensko t.j. so slovenskou DPH)
sammydelukan
08.10.10,09:05
Dík, čiže súkromné tam nepíšem a píšem tam iba tých čo majú ic dph?

A co tých co nemajú ic dph a maju iba ico a dic, resp. iba ico?

Mám napríklad na faktúre do ČR pre človeka len IČO a meno a adresu, nič iné od neho nemám. Toho tam píšem?
andreaS
08.10.10,09:09
zjednodusene napisane:

fakturacia neplatcom dph z inych EU statov, cize ti, ktori nemaju pridelene IC DPH resp. VAT number, tym fakturujes s dph, ktoru ty odvedies do statneho rozpoctu...

ak si im faktury vystavil bez dph, treba to opravit... okradas tak stat o dph, ktora mu prinalezi...
sammydelukan
08.10.10,09:11
Ja som pripad paragraf 7a, nie som platca DPH.
andreaS
08.10.10,09:16
ale to je dolezite uviest vsetky fakty... :mad: moja odpoved v tom pripade neplati...


mimotemy to je akoby som sa opytala, ze ci si mozem uplatnit nezdanitelnu ciastku na manzela... ale nepoviem, ze nie som vydata ... napriklad...
sammydelukan
08.10.10,09:19
Pozri si § 15 odst.2 zákona č. 222/2004 Z.z. Miestom dodania služby osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde má dodávateľ sídlo.
Takže ak bola dodaná služba do iného členského štátu pre súkromné osoby, toto dodanie nie je predmetom súhrnného výkazu, nakoľko miestom dodania služby je sídlo dodávateľa ( Slovensko t.j. so slovenskou DPH)

Neviem, ale mne tento výrok neprijde logický :
"Takže ak bola dodaná služba do INÉHO členského štátu miestom dodania služby je sídlo dodávateľa (SLOVENSKO)"
Ale na druhej strane súhlasím, že by som ich tam nemal písa+t ak nemajú IC DPH, co ale ak majú iba ICO?
sammydelukan
08.10.10,09:22
ale to je dolezite uviest vsetky fakty... :mad: moja odpoved v tom pripade neplati...


mimotemy to je akoby som sa opytala, ze ci si mozem uplatnit nezdanitelnu ciastku na manzela... ale nepoviem, ze nie som vydata ... napriklad...

Klídek, už som to tam doplnil. Nie som v tom zbehlý, preto sa pýtam.

Ako by ste teda postupovali teraz, ak viete, že som registrovaný na DÚ podľa paragrafu 7a (to je ten ich tohtoročný výmysel od prvého prvý, že musím byť regnutý aj keď niesom platca dph, keď cchem poskytovať služby do iných EU štátov okrem SR)?
ik-a
08.10.10,10:37
Neviem, ale mne tento výrok neprijde logický :
"Takže ak bola dodaná služba do INÉHO členského štátu miestom dodania služby je sídlo dodávateľa (SLOVENSKO)"
Ale na druhej strane súhlasím, že by som ich tam nemal písa+t ak nemajú IC DPH, co ale ak majú iba ICO?


ICO je identifikačné číslo subjektu. DIČ je daňové identifikačné číslo a IČ DPH je daňové identifikačné číslo zdaniteľnej osoby.

Ak dodáš službu alebo tovar osobe, ktorá nemá IČ DPH jedná sa klasické dodanie služby alebo tovaru v tuzemsku. Uvedené vôbec nevykazuješ v súhrnnom výkaze.
KEJKA
08.10.10,10:41
.........................................
Ak dodáš službu alebo tovar osobe, ktorá nemá IČ DPH jedná sa klasické dodanie služby alebo tovaru v tuzemsku. Uvedené vôbec nevykazuješ v súhrnnom výkaze.
doplním, neplatiteľ DPH tieto služby zahrňuje do obratu pre prípadnú povinnú registráciu.
ik-a
08.10.10,10:42
Ja som pripad paragraf 7a, nie som platca DPH.

Podľa tohto paragrafu si sa mal prihlásiť, iba ak by si poskytoval služby podľa § 15 odst. 1 alebo dodával tovar podľa § 43. Alebo ak by si bol povinný platiť daň podľa § 69 odst. 3.
sammydelukan
08.10.10,12:33
Podľa tohto paragrafu si sa mal prihlásiť, iba ak by si poskytoval služby podľa § 15 odst. 1 alebo dodával tovar podľa § 43. Alebo ak by si bol povinný platiť daň podľa § 69 odst. 3.

Myslím si, že nie, lebo ak chcem poskytovať služby do EU okrem SR, tak musím byť registrovaný v mojom prípade podľa §7a (je to novinka od 1.1.2010).

Tá kartička, ktorú mi vydali sa volá

Osvedčenie o registrácii pre daň z pridanej hodnoty
prijemca/dodávateľ služby z/do iného členského štátu

Položím Vám otázku, prečo mi na daňovom úrade povedali, že sa mám zaregistrovať podľa paragrafu 7a? A prečo na kartičke stojí : prijemca/dodávateľ služby z/do iného členského štátu ?

Ste si istá Vaším odporúčaním?
ik-a
08.10.10,12:42
Myslím si, že nie, lebo ak chcem poskytovať služby do EU okrem SR, tak musím byť registrovaný v mojom prípade podľa §7a (je to novinka od 1.1.2010).

Tá kartička, ktorú mi vydali sa volá

Osvedčenie o registrácii pre daň z pridanej hodnoty
prijemca/dodávateľ služby z/do iného členského štátu

Položím Vám otázku, prečo mi na daňovom úrade povedali, že sa mám zaregistrovať podľa paragrafu 7a? A prečo na kartičke stojí : prijemca/dodávateľ služby z/do iného členského štátu ?

Ste si istá Vaším odporúčaním?

Ale veď o tom hovoria tie ustanovenia. Prečítaj si zákon.
sammydelukan
08.10.10,12:58
Ale veď o tom hovoria tie ustanovenia. Prečítaj si zákon.

No neviem, ja poskytujem služby na internete, miesto dodania je v inej členskej krajine (tak mi to bolo vysvetlené aj keď nie je to vždy celkom logické) ak beriem do úvahy napr. to Česko a Írsko. Preto som si to musel zaregistrovať podľa §7a. Neposkytujem tým Čechom a Írom služby na Slovensku (technicky vzate áno, ale zákon to chápe inak).

Zjednoduším otázku.

Mám do výkazu dávať iba tých čo majú IČ DPH alebo aj tých čo majú iba IČO a DIČ, resp. aj tých čo mi uviedli z róznych dôvodov (združenia atd.) iba IČO.

Ďakujem.
jeso
08.10.10,13:01
Myslím si, že nie, lebo ak chcem poskytovať služby do EU okrem SR, tak musím byť registrovaný v mojom prípade podľa §7a (je to novinka od 1.1.2010).

Tá kartička, ktorú mi vydali sa volá

Osvedčenie o registrácii pre daň z pridanej hodnoty
prijemca/dodávateľ služby z/do iného členského štátu

Položím Vám otázku, prečo mi na daňovom úrade povedali, že sa mám zaregistrovať podľa paragrafu 7a? A prečo na kartičke stojí : prijemca/dodávateľ služby z/do iného členského štátu ?

Ste si istá Vaším odporúčaním?


od 1.1.2010 platí
ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dodáva službu , pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods.1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby , tak sa táto zdaniteľná osoba musí registrovať podľa 7a
čiže registrovať sa musí ak:
-ide o službu s miestom dodania podľa § 15 ods.1
- danová povinnosť je prenesená na príjemcu služby - zdaniteľnú osobu usadenú v inom členskom štáte ako je usadený poskytovateľ
-služby sa uvádzajú v súhrnnom výkaze / hodnota služby + IČ DPH príjemcu služby /

napríklad : podnikateľ Slovák zdaniteľná osoba - neplatca / poskytuje tlmočnícke služby podnikateľovi / zdaniteľnej osobe /v Rakúsku , pred poskytnutím služby sa musí podnikateľ zaregistrovať na DU , dostane IČ DPH
miesto dodania podľa § 15 ods.1 je v AT, prijímateľ služby je povinný priznať a zaplatiť daň v AT
poskytovateľ Slovák uvedie hodnotu služby a IČ DPH príjemcu v suhrnnom výkaze

ale ta ak poskytuješ služby len občanom - nemáš čo nahlasovať , nakoľko občania nie sú zdaniteľné osoby...
sammydelukan
08.10.10,13:09
od 1.1.2010 platí
ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dodáva službu , pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods.1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby , tak sa táto zdaniteľná osoba musí registrovať podľa 7a
čiže registrovať sa musí ak:
-ide o službu s miestom dodania podľa § 15 ods.1
- danová povinnosť je prenesená na príjemcu služby - zdaniteľnú osobu usadenú v inom členskom štáte ako je usadený poskytovateľ
-služby sa uvádzajú v súhrnnom výkaze / hodnota služby + IČ DPH príjemcu služby /

napríklad : podnikateľ Slovák zdaniteľná osoba - neplatca / poskytuje tlmočnícke služby podnikateľovi / zdaniteľnej osobe /v Rakúsku , pred poskytnutím služby sa musí podnikateľ zaregistrovať na DU , dostane IČ DPH
miesto dodania podľa § 15 ods.1 je v AT, prijímateľ služby je povinný priznať a zaplatiť daň v AT
poskytovateľ Slovák uvedie hodnotu služby a IČ DPH príjemcu v suhrnnom výkaze

ale ta ak poskytuješ služby len občanom - nemáš čo nahlasovať , nakoľko občania nie sú zdaniteľné osoby...

Ale keď poskytujem aj tým (obyč. občanom) aj (tým čo majú IČ DPH), tak som sa musel zaregistrovať. Či nie?
jeso
08.10.10,13:23
stačí ak raz poskytneš zdaniteľnej osobe službu poľa § 15 a musíš sa registrovať
vtedy uvedieš na VF svoje IČ DPH a IČ DPH zahraničného odberateľa ... podáš súhrnný výkaz elektronicky tam uvedieš sumu dodávky a IČ DPH zahraničného odberateľa a dáš kód 2 -služby
sammydelukan
08.10.10,13:29
stačí ak raz poskytneš zdaniteľnej osobe službu poľa § 15 a musíš sa registrovať
vtedy uvedieš na VF svoje IČ DPH a IČ DPH zahraničného odberateľa ... podáš súhrnný výkaz elektronicky tam uvedieš sumu dodávky a IČ DPH zahraničného odberateľa a dáš kód 2 -služby

Dik, na daňovom mi ale povedali, že prvýkrát musím prísť s výkazom osobne.

A ešte aby som sa uistil, na výkaz dávam IBA a VÝLUČNE tých, čo majú IČ DPH a tých čo majú iba IČO a DIČ nie. Tak?
jeso
08.10.10,13:33
na výkaz dáš len tých čo majú IČ DPH -
ale tí čo majú IČO sú tiež zdaniteľné osoby a tie sa mali tiež vo svojej krajine registrovať , mali dostať tiež IČ DPH ...

priložím ti odpoved z DU

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
1. Zdaniteľná osoba je povinná sa registrovať podľa § 7a pred dodaním služby, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby. Za nesplnenie registračnej povinnosti sa uloží sankcia podľa zákona 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov. Podľa § 7a ods. 2 zákona o DPH platí, ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
2. Zdaniteľná osoba registrovaná pre DPH podľa § 7a nie je platiteľom dane, preto nemôže na dodanie služby účtovať daň, je iba osobou registrovanou pre DPH z dôvodu dodania alebo prijatia služby z iného členského štátu s prenosom miesta dodania a daňovej povinnosti. Je nevyhnutné aby odberateľ služby, ktorý je osobou povinnou platiť daň z prijatej služby v inom členskom štáte bol identifikovaný pre DPH a to z dôvodu, že dodávateľ má povinnosť uviesť dodanie služby v súhrnnom výkaze. Faktúra bude vyhotovená podľa § 73 zákona o DPH, s tým, že ak prijímateľ nie je identifikovaný pre DPH nie je ho možné uviesť do súhrnného výkazu.

Váš dopyt:

Dobrý deň,


Slovenský podnikateľ , neregistrovaný pre DPH plánuje dodať reklamnú službu do EU ? českému podnikateľovi , tiež neplatcovi DPH v CZ .
Pred dodaním služby do EU by sa mal slovenský podnikateľ registrovať podľa § 7a zákona o DPH vo svojej krajine . Túto istú povinnosť má aj český podnikateľ pred prijatím služby z EU v CZ.

1.Je povinnosťou poskytovateľa služby registrovať sa podľa § 7a aj v prípade ak objednávateľ služby nie je zaregistrovaný pre DPH v domovskej krajine ? Nebude poskytovateľ služby niesť daňové dôsledky z dôvodu neregistrácie v takomto prípade ?

2.Ako vystaviť faktúru odberateľovi služby do EU ak poskytovateľ / registrovaný podľa §7a / nemá k dispozícii IČ DPH objednávateľa , čiže osoba v CZ sa neregistrovala z dôvodu nadobudnutia služby z EU ?


Ďakujem
sammydelukan
08.10.10,13:38
na výkaz dáš len tých čo majú IČ DPH -
ale tí čo majú IČO sú tiež zdaniteľné osoby a tie sa mali tiež vo svojej krajine registrovať , mali dostať tiež IČ DPH ...

priložím ti odpoved z DU

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
1. Zdaniteľná osoba je povinná sa registrovať podľa § 7a pred dodaním služby, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby. Za nesplnenie registračnej povinnosti sa uloží sankcia podľa zákona 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov. Podľa § 7a ods. 2 zákona o DPH platí, ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
2. Zdaniteľná osoba registrovaná pre DPH podľa § 7a nie je platiteľom dane, preto nemôže na dodanie služby účtovať daň, je iba osobou registrovanou pre DPH z dôvodu dodania alebo prijatia služby z iného členského štátu s prenosom miesta dodania a daňovej povinnosti. Je nevyhnutné aby odberateľ služby, ktorý je osobou povinnou platiť daň z prijatej služby v inom členskom štáte bol identifikovaný pre DPH a to z dôvodu, že dodávateľ má povinnosť uviesť dodanie služby v súhrnnom výkaze. Faktúra bude vyhotovená podľa § 73 zákona o DPH, s tým, že ak prijímateľ nie je identifikovaný pre DPH nie je ho možné uviesť do súhrnného výkazu.

Váš dopyt:

Dobrý deň,


Slovenský podnikateľ , neregistrovaný pre DPH plánuje dodať reklamnú službu do EU ? českému podnikateľovi , tiež neplatcovi DPH v CZ .
Pred dodaním služby do EU by sa mal slovenský podnikateľ registrovať podľa § 7a zákona o DPH vo svojej krajine . Túto istú povinnosť má aj český podnikateľ pred prijatím služby z EU v CZ.

1.Je povinnosťou poskytovateľa služby registrovať sa podľa § 7a aj v prípade ak objednávateľ služby nie je zaregistrovaný pre DPH v domovskej krajine ? Nebude poskytovateľ služby niesť daňové dôsledky z dôvodu neregistrácie v takomto prípade ?

2.Ako vystaviť faktúru odberateľovi služby do EU ak poskytovateľ / registrovaný podľa §7a / nemá k dispozícii IČ DPH objednávateľa , čiže osoba v CZ sa neregistrovala z dôvodu nadobudnutia služby z EU ?


Ďakujem

Môže mi dať niekto pokutu, že som dodal službu človeku čo nemal IČ DPH a bol podnikateľ z iného členského štátu EU? Je to trestné?
ik-a
08.10.10,13:41
Môže mi dať niekto pokutu, že som dodal službu človeku čo nemal IČ DPH a bol podnikateľ z iného členského štátu EU? Je to trestné?

Pri dodaní služby musíš rozlišovať komu vlastne dodávaš službu. Aj podnikateľ si môže u teba objednať službu ako súkromná osoba.
sammydelukan
08.10.10,13:44
Pri dodaní služby musíš rozlišovať komu vlastne dodávaš službu. Aj podnikateľ si môže u teba objednať službu ako súkromná osoba.

OK, ale keď si ju objednal ako podnikateľ? Je to trestné? Môže mi niekto udeliť pokutu? Bavme sa o súčasnom stave, nie, že mal mať IČ DPH alebo si to objednať ako súkromna osoba.
ik-a
08.10.10,13:44
Dik, na daňovom mi ale povedali, že prvýkrát musím prísť s výkazom osobne.

A ešte aby som sa uistil, na výkaz dávam IBA a VÝLUČNE tých, čo majú IČ DPH a tých čo majú iba IČO a DIČ nie. Tak?

Súhrnný výkaz sa od 1.1.2010 posiela iba elektronicky. Možno chceli s tebou iba prekonzultovať to súhrnné hlásenie.
ik-a
08.10.10,13:46
OK, ale keď si ju objednal ako podnikateľ? Je to trestné? Môže mi niekto udeliť pokutu? Bavme sa o súčasnom stave, nie, že mal mať IČ DPH alebo si to objednať ako súkromna osoba.

Ak sa niekto nepreukáže, že je zdaniteľnou osobou, má sa za to že je nezdaniteľná osoba. Ty si poskytol službu súkromnej osobe. On si to nemôže dať do nákladov ako podnikateľ.
sammydelukan
08.10.10,13:46
Súhrnný výkaz sa od 1.1.2010 posiela iba elektronicky. Možno chceli s tebou iba prekonzultovať to súhrnné hlásenie.

Možno, nie som si istý. Každopádne tam skočím v pondelok osobne, potom dám vedieť aj tu ako som dopadol.
sammydelukan
08.10.10,13:48
Ak sa niekto nepreukáže, že je zdaniteľnou osobou, má sa za to že je nezdaniteľná osoba. Ty si poskytol službu súkromnej osobe. On si to nemôže dať do nákladov ako podnikateľ.

Dík. A keď je na faktúre a objednávke podnikateľové IČO a DIČ nebude to vadiť? Myslím, tým, že keď by šlo o súkromnú osobu, tak taká nič také nemá.

Je teda osoba/subjekt, ktorému síce na faktúre uvediem jeho IČO a DIČ považovaný za nezdaniteľnú osobu a na tieto údaje sa neberie ohľad, bude sa to brať ako súkromná osoba?
ik-a
08.10.10,13:52
Dík. A keď je na faktúre a objednávke podnikateľové IČO a DIČ nebude to vadiť?

Uviedol si na faktúre odvolávku na miesto dodania podľa § 15 odst. 1 alebo podľa § 15 odst. 2 alebo nič?
sammydelukan
08.10.10,13:53
Uviedol si na faktúre odvolávku na miesto dodania podľa § 15 odst. 1 alebo podľa § 15 odst. 2 alebo nič?

Nič tam nemám extra okrem môjho IČ DPH pod ICOm a DICom.
ik-a
08.10.10,13:54
Dík. A keď je na faktúre a objednávke podnikateľové IČO a DIČ nebude to vadiť? Myslím, tým, že keď by šlo o súkromnú osobu, tak taká nič také nemá.

Je teda osoba/subjekt, ktorému síce na faktúre uvediem jeho IČO a DIČ považovaný za nezdaniteľnú osobu a na tieto údaje sa neberie ohľad, bude sa to brať ako súkromná osoba?

Aj súkromná osoba môže mať pridelé DIČ, napr. ak prenajímaš nehnuteľnosti.
sammydelukan
08.10.10,13:57
Aj súkromná osoba môže mať pridelé DIČ, napr. ak prenajímaš nehnuteľnosti.

Čiže nie je to tresté alebo nezákonné ak sú tam uvedené aj tieto údaje ako IČO a DIČ?
ik-a
08.10.10,13:58
Nič tam nemám extra okrem môjho IČ DPH pod ICOm a DICom.

Tak si nastav, aby ti do faktúr išli nasledovné odvolávky:

1. miesto dodania služby podľa § 15 odst. 1 - keď dodávaš službu pre zdaniteľnú osobu do iného členského štátu - tieto fa pôjdu do súhrnného výkazu
2. miesto dodania služby podľa § 15 odst. 2 - keď dodávaš službu pre nezdaniteľnú osobu - tieto fa nejdú do súhrnného výkazu
sammydelukan
08.10.10,14:02
Tak si nastav, aby ti do faktúr išli nasledovné odvolávky:

1. miesto dodania služby podľa § 15 odst. 1 - keď dodávaš službu pre zdaniteľnú osobu do iného členského štátu - tieto fa pôjdu do súhrnného výkazu
2. miesto dodania služby podľa § 15 odst. 2 - keď dodávaš službu pre nezdaniteľnú osobu - tieto fa nejdú do súhrnného výkazu

Ok, dik moc. A to je všetko, takto to bude stačiť ošetriť iba týmto na faktúre alebo to treba ešte "zaznamenať" niekde inde?
sammydelukan
08.10.10,17:24
Tak si nastav, aby ti do faktúr išli nasledovné odvolávky:

1. miesto dodania služby podľa § 15 odst. 1 - keď dodávaš službu pre zdaniteľnú osobu do iného členského štátu - tieto fa pôjdu do súhrnného výkazu
2. miesto dodania služby podľa § 15 odst. 2 - keď dodávaš službu pre nezdaniteľnú osobu - tieto fa nejdú do súhrnného výkazu

Kde konkrétne mám na faktúre napísať tie odvolávky? Myslím to slovné spojenie "Miesto dodania služby podľa § 15 odst. 1" poprípade "Miesto dodania služby podľa § 15 odst. 2" (podľa situácie).

Pod celkovú sumu? Pod pečiatku? Umiestniť ako prílohu (pod textom faktúry)?
jeso
08.10.10,17:32
Ok, dik moc. A to je všetko, takto to bude stačiť ošetriť iba týmto na faktúre alebo to treba ešte "zaznamenať" niekde inde?


teba sa týka :§ 70 ods .4 b


Povinnosti osôb povinných platiť daň

§ 70
Vedenie záznamov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)



(1) Platiteľ je povinný viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o dodaných tovaroch a službách a o prijatých tovaroch a službách; osobitne vedie záznamy o dodaní tovarov a služieb do iného členského štátu, o nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, o prijatí služieb z iného členského štátu a o dovoze tovaru. V záznamoch sa uvádzajú údaje rozhodujúce pre správne určenie dane. Na účely odpočítania dane vedie platiteľ záznamy v členení na tovary a služby s možnosťou odpočítania dane, bez možnosti odpočítania dane a s možnosťou pomerného odpočítania dane; v záznamoch platiteľ uvedie zdaňovacie obdobie, v ktorom vykonal odpočítanie dane alebo pomerné odpočítanie dane. Platiteľ vedie záznamy aj o platbách prijatých pred dodaním tovarov a služieb a o platbách poskytnutých pred dodaním tovarov a služieb. Člen skupiny je povinný viesť osobitne záznamy o dodaní tovarov a služieb ostatným členom skupiny.

(2) Platiteľ vedie osobitne záznamy o tovare podľa § 8 ods. 4, ktorý bol odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu, a o tovare podľa § 11 ods. 8, ktorý bol odoslaný alebo prepravený do tuzemska z iného členského štátu.

(3) Platiteľ vedie osobitne záznamy potrebné na identifikáciu hnuteľného hmotného majetku z iného členského štátu, na ktorom vykoná práce alebo ho oceňuje, ak tieto práce vykonáva pre osobu identifikovanú pre daň v inom členskom štáte .

(4) Osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo 7a je povinná viesť záznamy o
a) nadobudnutých tovaroch z iného členského štátu,
b) dodaných službách s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1,
c) prijatých službách, pri ktorých je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3.

(5) Platiteľ, ktorému vzniká daňová povinnosť zo zálohovaných obalov podľa § 19 ods. 10, vedie na účely určenia základu dane osobitne záznamy o počte všetkých zálohovaných obalov uvedených spolu s tovarom na trh v tuzemsku a o počte všetkých prázdnych zálohovaných obalov vrátených z trhu v tuzemsku.
6) Záznamy podľa odsekov 1 až 5 sa uchovávajú do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie desať rokov od skončenia roka, ktorého sa týkajú.
jeso
08.10.10,17:40
Kde konkrétne mám na faktúre napísať tie odvolávky? Myslím to slovné spojenie "Miesto dodania služby podľa § 15 odst. 1" poprípade "Miesto dodania služby podľa § 15 odst. 2" (podľa situácie).

Pod celkovú sumu? Pod pečiatku? Umiestniť ako prílohu (pod textom faktúry)?




§ 73
Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu

(1) Pri dodaní služby, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je zdaniteľná osoba registrovaná pre daň v tuzemsku povinná vyhotoviť faktúru. Zdaniteľná osoba je povinná vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Zdaniteľná osoba vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby.

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne zdaniteľnej osoby, ktorá dodáva službu, a jej identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) rozsah a druh dodanej služby,
g) cenu služby,
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.

3) Ak službu, pri ktorej vzniká povinnosť platiť daň zákazníkovi v inom členskom štáte, dodáva skupina, uvedie sa vo faktúre ako údaj podľa odseku 2 písm. a) meno a adresa sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne člena skupiny, ktorý dodáva službu, a identifikačné číslo pre daň skupiny.


je na tebe, kde na faktúre umiestniš text , že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná / ja ho dávam, až dole pod text faktúry a vyčíslenú sumu za službu /

je dôležité aby tam hlavne bol !