Mani
15.11.05,23:05
Ahoj Poraďáci,
neviete mi niekto povedať, ako si mám odpísať PC v hodnote do 30 000? Dá sa to aj naraz v jednom roku.
Naďa
15.11.05,23:21
Zákon o dani z príjmov umožňuje hnuteľný majetok v hodnote do 30 tis. zaúčtovať priamo do nákladov bez odpisovania.
Lubomir1
19.11.05,17:11
Mňa by zaujímalo, ak som si tiež tento rok kúpil PC počítač do 30 tisíc a dám ho do režijných nákladov, ako to bude budúci rok, ak si doň kúpim napr. novú grafickú kartu, pamäť a pod, čím by cena prevýšila pôvodných 30 tisíc za PC?

Tiež by som potreboval poradiť, ako v JU (nie DPH) účtovať kúpu grafického programu (Paint Shop Pro), ktorý stojí 99 USD (okolo 3 tis. Sk)?
KEJKA
19.11.05,20:57
Mňa by zaujímalo, ak som si tiež tento rok kúpil PC počítač do 30 tisíc a dám ho do režijných nákladov, ako to bude budúci rok, ak si doň kúpim napr. novú grafickú kartu, pamäť a pod, čím by cena prevýšila pôvodných 30 tisíc za PC?

Tiež by som potreboval poradiť, ako v JU (nie DPH) účtovať kúpu grafického programu (Paint Shop Pro), ktorý stojí 99 USD (okolo 3 tis. Sk)?
nasledujúci rok to zasa dáš do prevádzkovej réžie. SW tiež tam patrí.
apsgroup
20.11.05,07:55
Do prevádzkovej režie,alebo ako spotreba materialu?
Paula
20.11.05,07:58
Do prevádzkovej režie,alebo ako spotreba materialu?Do prev.réžie.
anto
20.11.05,08:00
Do prevádzkovej réžie, nejedná sa o spotrebu mateiálu, iba v tom prípade, ak by sa nákup použil na zhotovenie nejakého nového výrobku. Materiálom sa rozumie všetko, čo vstupuje do výroby a vytvára sa z neho nový výrobok.
betka
20.11.05,11:42
Hmotny majetok s OC 30 000 a menej s dobou pouzitelnosti 1 rok a viac mozes zaradit do DHM alebo uctovat o nom ako o zasobach. Ak ho das do DHM, zaradis ho do prislusnej odpisovej skupiny podla prilohy o ZDP a mozes ho odpisovat rovnomerne alebo zrychlene. Mozes o tomto PC uctovat aj ako o zasobach na karte, resp. ho mozes zauctovat priamo do prev. rezie. Je to na Tebe ako sa rozhodnes. Zober si to z pohladu danovej optimalizacie, co je pre teba vyhodnejsie.
Ak vykonas na DHM s OC 30 000 a menej TZ prevysujucej hodnotu 30 000, toto TZ pripocitas k OC tohto majetku, ktory sa potom stava HM majetkom odpisovanym na ucely ZDP.
andrej_rv
20.11.05,12:10
Do prevádzkovej réžie, nejedná sa o spotrebu materiálu, , iba v tom prípade, ak by sa nákup použil na zhotovenie nejakého nového výrobku. Materiálom sa rozumie všetko, čo vstupuje do výroby a vytvára sa z neho nový výrobok.Prečo ? V zmysle Postupov účtovania v JÚ § 7 ods.2 sa ako materiál účtuje skladový materiál, ktorý zahŕňa suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly... V zmysle § 5 ods. 6 sa do zásob do doby zaradenia do používania účtuje aj hnuteľný majetok, ktorý sa neeviduje ako dlhodobý hmotný majetok. Podľa mňa sa ako nákup materiálu v JÚ účtuje aj tzv. režijný materiál, drobný majetok, PHL, oleje, súčiastky atď (obdobne ako v PÚ na 501). Do kolónky prevádzková réžia patria podľa mňa najmä služby, energie, finančné náklady.
KEJKA
20.11.05,12:11
to betka, to je síce pekné aj správne. Ale otázka aj s následnou podotázkou znela inak.
Danila
20.11.05,14:05
Vždy je dôležitá interná smernica. Inak by som považovala obstarávanie majetku takýmto spôsobom / v každom roku nejaký dodatok/ za sústo pre daniarov.