blenka
08.10.10,10:07
Dobry den, chcela by som poprosit o rady.

Dna 3.9.2010 mi skoncila rodicovska dovolenka. Od 4.9.2010 som opat zamestnana v spolocnosti, z ktorej som odchadzala na MD (1.4.2006), ale k 1.10.2010 mi zacala plynut 3-mesacna vypovedna lehota. Cize do konca roka som zamestnana.
Od 1.1.2011 budem nezamestnana. Nakolko cakame dalsie dietatko a predpokladany termin nastupu na MD by mal byt v polovici aprila 2011, nepredpokladam, ze ma niekto zamestna na 3 a pol mesiaca a ak ano:

- budem mat narok na materske (z coho by bolo vypocitane) alebo mi bude rovno vyplacany rodicovsky prispevok?

- ak by som zamestnana od 1.1.2011 nebola, prihlasim sa na Urad prace a budem mat narok na podporu v nezamestnanosti?
Prip. ze by som sa nenahlasila na Urad prace:

- co si musim platit, aby som nemala 3 a pol mesiaca "hluche miesto", aby sa mi to zahrnalo do odpracovanych rokov?

Na co mam vlastne narok od zaciatku roka 2011 do zaciatku MD (cca 15.4.2011), co je potrebne urobit a na ake peniaze mam narok po nastupe na MD.

Dakujem za vase rady :)
Xanti
08.10.10,08:13
Nechcem sa do toho moc miešať... a budem trošku mimotemy no nemôže ťa zamestnávateľ prepustiť. Lebo si tehotná a platí pre teba zákaz výpovede, prepustiť ťa môže len ak by rušil prevádzku. V opačnom prípade by bola výpoved neplatná.

Zákaz výpovede
§ 64

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky,

Zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakonnik-prace/
blenka
08.10.10,08:19
Ahoj,
my sme sa dohodli na vypovedi skor, a teda bola podpisana skor, nez som zistila, ze som opat tehotna.
Xanti
08.10.10,08:21
Čo to znamená skôr? Ved výpoved si dostala k 1.10.2010 a to tehotná už si. No neviem to skôr skúsenejší poradia. No podľa mňa je táto výpoveď neplatná - je to len môj názor. Počkaj aj na názory ostatných.
blenka
08.10.10,08:24
My sme sa takto dohodli k 4.9.2010, nakolko moje miesto bolo zrusene, a vtedy som este nevedela o tehotenstve.
Myslis, ze v takomto pripade je mozne vypoved stiahnut i napriek vzajomnej dohode?
Xanti
08.10.10,08:35
No dúfam, že sa vyjadrí niekto kompetentnejší.
ivka70
08.10.10,08:51
My sme sa takto dohodli k 4.9.2010, nakolko moje miesto bolo zrusene, a vtedy som este nevedela o tehotenstve.
Myslis, ze v takomto pripade je mozne vypoved stiahnut i napriek vzajomnej dohode?


Vypoved (aj dohoda) sa da stiahnut len so suhlasom oboch stran. mozno by stal oza uvazenie ist sa dohodnut, ze by ti velmi pomohlo, keby si mohla zostat zamestnana aj pocas dalsej materskej.
Mgr.Shrek
08.10.10,10:16
Chcel by som si upresniť pojmy.
Blenka, pracovný pomer ti končí dohodou alebo výpoveďou zo strany zamestnávateľa???
Od tohto sa vieme posunúť ďalej.
veronikasad
08.10.10,10:16
Čo to znamená skôr? Ved výpoved si dostala k 1.10.2010 a to tehotná už si. No neviem to skôr skúsenejší poradia. No podľa mňa je táto výpoveď neplatná - je to len môj názor. Počkaj aj na názory ostatných.
Pokial zamestnávatelovi pred doručením výpovede neoznámila, že je tehotná, pre zamestnávatela tehotná nie je. Výpoveď je platná, ale pracovný pomer nekončí skončením výpovednej doby, ale ochrannej doby v zmysle § 64 odst.2 Zákonníka práce.
veronikasad
08.10.10,10:24
My sme sa takto dohodli k 4.9.2010, nakolko moje miesto bolo zrusene, a vtedy som este nevedela o tehotenstve.
Myslis, ze v takomto pripade je mozne vypoved stiahnut i napriek vzajomnej dohode?
Ak porodíš do 30.6., vzťahuje sa na teba 6-mesačná ochranná doba a vznikne ti nárok na materské z príjmu posledného zamestnávatela

§ 32
Ochranná lehota
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.

Prihlás sa na úrade práce, do nástupu na materskú máš nárok na dávku v nezamestnanosti.
Príp. ak budeš mať rizikové tehotenstvo, môžeš isť pred skončením prac.pomeru na PN a nemocenské ti bude SP vyplácať až do nástupu na materskú.

Začiatok PN-ky môže byť aj po skončení prac. pomeru, ale podla novely zákona o soc. poistení (ak bude schválená v súčasnom znení), len do 7 kal. dní od skončenia prac.pomeru.
blenka
08.10.10,12:51
Chcel by som si upresniť pojmy.
Blenka, pracovný pomer ti končí dohodou alebo výpoveďou zo strany zamestnávateľa???
Od tohto sa vieme posunúť ďalej.

Ahoj,
pracovny pomer mi konci vypovedou z dovodu organizacnych zmien.
ivka70
08.10.10,16:38
Ahoj,
pracovny pomer mi konci vypovedou z dovodu organizacnych zmien.

V tom pripade treba oznamit zamestnavatelovi, ze si tehotna (pisomne, s fotokopiou materskej knizky) a tvoj PP neskonci k 31.12.2010 ale nakolko budes v ochrannej dobe ako tehotna, potom na MD a RD, tak skonci az poslednym dnom RD:

Zákaz výpovede
§ 64
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
vladan
08.10.10,17:22
tiez si myslim, ze uz je neskoro, ze vypoved je platna, kedze v case, ked dostala vypoved nebolo oznamene zamestnavatelovi pisomne, ze je tehotna, kedze v case dostania vypovede este o tehotnosti nevedela.
ivka70
08.10.10,17:39
tiez si myslim, ze uz je neskoro, ze vypoved je platna, kedze v case, ked dostala vypoved nebolo oznamene zamestnavatelovi pisomne, ze je tehotna, kedze v case dostania vypovede este o tehotnosti nevedela.

Nie je neskoro, vzhladom na bod (2)
(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

Bola jej dana vypoved pred oznamenim tehotenstva, vypovedna doba bude po oznameni tehotenstva plynut v ochrannej dobe, takze PP skonci az poslednym dnom ochrannej doby.
Kedze ochranne doby tehotenstvo, materska a rodicovska budu nasledovat bezprostredne za sebou, PP skonci az poslednym dnom poslednej ochrannej doby, teda skonci (bez dalsej vypovede) az poslednym dnom rodicovskej dovolenky.
veronikasad
08.10.10,17:41
Ivka, máš pravdu, ten odstavec dva som nejako prehliadla...
blenka
08.10.10,18:45
Teraz to mam v praci tak, ze vzhladom na to, ze mi zrusili pracovne miesto a z dovodu prekazky v praci na strane zamestnavatela som doma, do prace chodit nemusim, vyplacaju mi priemerny mesacny zarobok.
Ako by to bolo potom s tym, keby som teda oznamila tehotenstvo, vypoved mi teda dat nemozu (resp. uz podpisana vypoved by stratila ucinnost (?)) ako by to bolo s vyplacanim toho priemerneho mesacneho zarobku a dalsia vec ako by sa riesili dalsie mesiace az do nastupu na MD?
veronikasad
08.10.10,18:47
Teraz to mam v praci tak, ze vzhladom na to, ze mi zrusili pracovne miesto a z dovodu prekazky v praci na strane zamestnavatela som doma, do prace chodit nemusim, vyplacaju mi priemerny mesacny zarobok.
Ako by to bolo potom s tym, keby som teda oznamila tehotenstvo, vypoved mi teda dat nemozu (resp. uz podpisana vypoved by stratila ucinnost (?)) ako by to bolo s vyplacanim toho priemerneho mesacneho zarobku a dalsia vec ako by sa riesili dalsie mesiace az do nastupu na MD?
Výpoveď nestratí účinnosť, len tvoj pracovný pomer nekončí 31.12., ale až skončením ochrannej doby, ako píše Ivka. Predlož zamestnávatelovi tehotenskú knižku. Odstupné by si dostala až po skončení prac.pomeru.

Máš aj ďalšie možnosti, ktoré som uviedla v príspevku č. 10
brčko
08.10.10,20:07
bola som v podobnej situácii ako ty, výpoved z organ.dôvodov, ale som ostala tehotná tesne na konci plynutia výp.lehoty, tj. nemala som ešte doklad o tehotenstve od lekára. Počas výp.lehoty som čerpala dovoelnku alebo pracovala. Ja som všek potom išla na PN. Asi ak by mi mal zamestnávatel platiť ten priemer, tak mi asi ostane dlžný, lebo išiel do konkurzu. Môj prac.pomer sa skončil až posledným dnom RD.

Takže tiež si myslím, že tvoj PP by pokračoval v prípade, ak oznámiš tehotenstvo písomne s potvrd.od lekára. Ak nemá pre teba zamestnávatel prácu, tak by ti mal platiť priemerom až do nástupu na MD. Je to prekážka na jeho strane.

Asi mate dohodnutú v kolekt.zmluve alebo v PZ 3mes. výpovednú lehotu? Lebo ked nemáš 5rokov trvania PP (ak PP vznikol 1.4.2006, to ešte neuplynulo 5), tak podla zákonníka práce je VD 2mesačná.
blenka
09.10.10,07:47
bola som v podobnej situácii ako ty, výpoved z organ.dôvodov, ale som ostala tehotná tesne na konci plynutia výp.lehoty, tj. nemala som ešte doklad o tehotenstve od lekára. Počas výp.lehoty som čerpala dovoelnku alebo pracovala. Ja som všek potom išla na PN. Asi ak by mi mal zamestnávatel platiť ten priemer, tak mi asi ostane dlžný, lebo išiel do konkurzu. Môj prac.pomer sa skončil až posledným dnom RD.

Takže tiež si myslím, že tvoj PP by pokračoval v prípade, ak oznámiš tehotenstvo písomne s potvrd.od lekára. Ak nemá pre teba zamestnávatel prácu, tak by ti mal platiť priemerom až do nástupu na MD. Je to prekážka na jeho strane.

Asi mate dohodnutú v kolekt.zmluve alebo v PZ 3mes. výpovednú lehotu? Lebo ked nemáš 5rokov trvania PP (ak PP vznikol 1.4.2006, to ešte neuplynulo 5), tak podla zákonníka práce je VD 2mesačná.

Moj PP vznikol este v roku 1999 a toho 1.4.2006 som nastupila na MD, takze mam 3-mesacnu vypovednu lehotu.

Len by ma este zaujimalo, ako je to s materskym prispevkom, ci budem mat na neho narok. Ake su podmienky na splnenie toho, aby mi bolo vyplacane, kedze som do 3.9.2010 bola na RD a teraz takto "pracujem".
veronikasad
09.10.10,07:55
Moj PP vznikol este v roku 1999 a toho 1.4.2006 som nastupila na MD, takze mam 3-mesacnu vypovednu lehotu.

Len by ma este zaujimalo, ako je to s materskym prispevkom, ci budem mat na neho narok. Ake su podmienky na splnenie toho, aby mi bolo vyplacane, kedze som do 3.9.2010 bola na RD a teraz takto "pracujem".
Budeš mať nárok na materské (počas RD sa nemocenské pre účely poberania materského neprerušuje, podmienka 270 dní je splnená) v obidvoch prípadoch - ak skončíš prac. pomer 31.12. (vtedy z ochrannej doby), aj keď pracovný pomer bude trvať do skončenia novej rodičovskej dovolenky.
blenka
11.10.10,10:51
Dakujem velmi pekne vsetkym :), ktori mi pomohli svojimi radami, urcite to zuzitkujem :)