Megin
08.10.10,10:38
Pred dvomi rokmi som si bral s partnerkou hypoteku (je uvedena v hypoteke ako spoludlznik, a tak to zostane aj nadalej) na 1/2 rodinneho domu. Cize teraz su podiely 1/4 - ja, 1/4 - partnerka, 1/2 - mama.
Teraz idem odkupit partnerkinu 1/4 za symbolicku cenu 1 € (hypoteku platim od zaciatku sam zo svojho uctu).

1. treba uviest v kupnej zmluve samozrejme okrem klasickych nalezitosti a vedomosti o zaloznom prave i suhlas mamy s predajom? Az ano, pomozete mi s formulaciou?

2. moze napadnut danovy urad takuto kupnu zmluvu (za 1€)?

3. alebo to riesit darovacou zmluvou - az by to bolo vobec mozne medzi partnermi v podielovom vlastnictve?
Mária27
08.10.10,10:11
Súhlas musíš mať, lebo spoluvlastnícimajú právo vykúpiť podiely (§ 140 obč. zák.), ale nemusí to byť v kúpnej zmluve. Ten súhlas by si mal prevádzajúci spoluvlastník žiadať písomne a odložiť aspoň na tri roky (relatívna neplatnosť). Za tri roky sa niekdedy udeje toho veľa, je dosť prípadov aj tu na porade. Právo spoluvlastníka prechádza aj na jeho právneho nástupcu.

Daňový úrad môže všetko:), ale záleží to od ďalších okolností. Darovacia zmluva je reálnejšia, ak to prevádzate bezodplatne, ale tiež sa dá do troch rokov žiadať vrátenie daru.
Megin
14.10.10,07:09
Ok, vzhladom na mozne problemy s kupnou zmluvou bude asi lespia darovacia zmluva. (mozny zastrety pravny ukon)

Predpokladam ze opat bude treba suhlas mamy s darovanim (cize prevodom) ako pri kupnej zmluve a taktiez bude treba zakomponovast do darovacej zmluvy ze darca i obdarovany su si vedomi so zaloznym pravom banky? (ako som to mal pripravene v kupne zmluve)

Edit: este ma napadlo ake su vlastne poplatky a dane spojene s darovacou zmluvou v mojom pripade?