mhq
08.10.10,13:26
bude po 1.1.2011 podliehať odvodom do zdravotnej poisťovne aj rozdelenie už zdaneného zisku predchádzajúcich rokov ?
Katija
08.10.10,11:46
bude po 1.1.2011 podliehať odvodom do zdravotnej poisťovne aj rozdelenie už zdaneného zisku predchádzajúcich rokov ?
Podľa návrhu zákona budú odvodom do ZP podliehať od 1.1.2011 všetky vyplatené podiely na zisku.
Žiadne prechodné opatrenie o nevyplatených podieloch z minulých rokov tam zatiaľ nie je.
Katija
06.12.10,10:11
bude po 1.1.2011 podliehať odvodom do zdravotnej poisťovne aj rozdelenie už zdaneného zisku predchádzajúcich rokov ?
Podľa schválenej novely nebude. Dostalo sa to do prechodných opatrení. Ešte treba, aby ju podpísal prezident.
"§ 36 ods. 12
Povinnosť platiť poistné na verejné zdravotné poistenie sa vzťahuje na dividendy vyplácané zo zisku dosiahnutého v účtovnom období, ktoré začalo po účinnosti tohto zákona."
betka
08.12.10,20:09
Riešila som dnes Pr:

(Dôchodca) spoločník v s.r.o. budem platiť zdravotné z dividend, ak sa vyplatia dividendy v roku 2011,2012,2013 za roky minulé?

Spoločnosť získala dlhodobý úver na nákup stroja, aby mohla úver splácať, a vykazovať akotaký CF, snažila sa nevyplácať zisk za minulé obdobia, kt. sa naakumuloval na 428. Spoločnosť chcela vyplatiť dividendy po splatení úveru, keď bude mať cash.

Odpovedala som, problematika je nová, ešte nie je dostatočná znalozť ohľadom novely. Ak budem vedieť niečo nové, dám vedieť.

Škoda, že som si pomyslela svoje a to, ujo získajte cash nejakým spôsobom (365, kontokorent, ale tu je úrok neúnosný) a vyplatte 2010.

Toto všetko je nedomyslené, sú medzery, či už v ZDP, alebo v samotnom zákone ZP
durisovad
08.12.10,20:34
Mozno pan minister na prednaske poradi ako sa vtesnat do tych medzier.
Rozalka
08.12.10,21:26
Riešila som dnes Pr:

(Dôchodca) spoločník v s.r.o. budem platiť zdravotné z dividend, ak sa vyplatia dividendy v roku 2011,2012,2013 za roky minulé?

Spoločnosť získala dlhodobý úver na nákup stroja, aby mohla úver splácať, a vykazovať akotaký CF, snažila sa nevyplácať zisk za minulé obdobia, kt. sa naakumuloval na 428. Spoločnosť chcela vyplatiť dividendy po splatení úveru, keď bude mať cash.

Odpovedala som, problematika je nová, ešte nie je dostatočná znalozť ohľadom novely. Ak budem vedieť niečo nové, dám vedieť.

Škoda, že som si pomyslela svoje a to, ujo získajte cash nejakým spôsobom (365, kontokorent, ale tu je úrok neúnosný) a vyplatte 2010.

Toto všetko je nedomyslené, sú medzery, či už v ZDP, alebo v samotnom zákone ZP
A nestačilo by:
428/364;
364/365 a potom, keď bude cash: 365/211?
Len tak nahlas rozmýšľam ...
betka
08.12.10,21:57
A nestačilo by:
428/364;
364/365 a potom, keď bude cash: 365/211?
Len tak nahlas rozmýšľam ...

Gééééééniuuuuuuuúúúúúúús.

Tezaz budem mimo, ale ja musííííím.
mimotemy
Hrabala som v Obch.zák. či nie je lehota na 364 a jej vyplatenie, viem, že je lehota pri tichom spoločníkovi asi 30 dní, že sa mu musí vyplatiť. (ale to nesúvisí s Vašim účtovaním). Dostala som sa na par. 123/2 a ten ma odkázal kamsi, a toto ROZALKA MOJA ZLATÁ, tu mi niečo dalo odpoveď na moje mory nočné. Ja vás cmuk, cmuk:):):):)

A vietečo? Ešte raz cmuk. Hurááááááá
Katarína Cigánová
09.12.10,14:46
Gééééééniuuuuuuuúúúúúúús.

Tezaz budem mimo, ale ja musííííím.
mimotemy
Hrabala som v Obch.zák. či nie je lehota na 364 a jej vyplatenie, viem, že je lehota pri tichom spoločníkovi asi 30 dní, že sa mu musí vyplatiť. (ale to nesúvisí s Vašim účtovaním). Dostala som sa na par. 123/2 a ten ma odkázal kamsi, a toto ROZALKA MOJA ZLATÁ, tu mi niečo dalo odpoveď na moje mory nočné. Ja vás cmuk, cmuk:):):):)

A vietečo? Ešte raz cmuk. Hurááááááá
no netešila by som sa predčasne. Síce nemám ešte naštudovaný nový zákon o zdravotnom poistení , ale mám silné obavy , že to nebude záležat od toho kedy si v spoločnosti zaúčtujete rozdelenie HV . Domnievam sa , že sa to bude viazat na samotné vyplatenie , pretože zdravotné poistenie sa bude týkat príjemcu platby a si myslím , že v období , kedy reálne zinkasuje peniažky . Spoločnost predsa so zdravotným poistením príjemcu / z takéhoto príjmu / nemá nič spoločné . To sú príjmy FO - a tieto zodvoduje v čase reálneho príjmu . Teda aspon si myslím , že to tak bude.
bea
09.12.10,14:54
emr
05.01.11,12:50
Domnievam sa , že sa to bude viazat na samotné vyplatenie , pretože zdravotné poistenie sa bude týkat príjemcu platby a si myslím , že v období , kedy reálne zinkasuje peniažky . Spoločnost predsa so zdravotným poistením príjemcu / z takéhoto príjmu / nemá nič spoločné . To sú príjmy FO - a tieto zodvoduje v čase reálneho príjmu . Teda aspon si myslím , že to tak bude.

Tak by to davalo zmysel (kedze to plati FO, mal by byt relevantny rok vyplatenia a nie hospodarsky rok, na ktory sa ten zisk viaze). Potom by sa to dalo ale lahko obist, resp. optimalizovat (vyplatim si zisk napr. len raz za 3 roky a prejdem tym dost cez ten strop poistneho).

Podla toho clanku v predoslom prispevku alebo napr. aj podla tohto dovera.sk/sk/poistne/zakladne-informacie/novinky-od-1.januara-2011/:
Odvody sa budú prvýkrát platiť v roku 2012 (teda z dividend vyplatených zo zisku dosiahnutého za rok 2011).
Klucove slovo je zisk (t.j. zisk spolocnosti). Keby sa to viazalo na FO, malo by to hovorit o prijme.

Mate niekto tu novelu prestudovanu ako to vlastne je?
ccokoladecka
05.04.11,17:38
ahojte, potrebujem poradit. V spoločnosti sa dosahol zisk, ktorý sa vždy prevádzal na 428 - nerozdelený zisk MO. V marci 2011 sa previedli akcie z FO na s.r.o. - spoločnosť je česká.
Chcem sa poradiť, či by bolo dobré vyplatiť dividendy aj z predchádzajúcich rokov teda r. 2010 a späť ešte fyzickým osobám a či nebudú musieť platiť odvody na ZP? podľa toho článku to chápem tak, že sa odvody vzťahujú na výplatu podielov na zisku od roku 2011. Chápem to správne?

a druhá otázka znie, ak by diviendy nevyplatili a nechali na 428, teraz ked je akcionarom ceska s.r.o. v prípade výplaty v buducnosti, by musela platit dan z prijmu v CR z vyplatenych dividend? a mohli by sa jej vyplatit aj dividendy z rokov 2010 a skor?
zk24
04.08.11,11:20
Ahojte,

ked je v slovenskej jednoosobovej sro spolocnikom a konatelom zahranicna FO (obcan Rakuska), ktory je zdravotne poisteny v Rakusku (plati si tam odvody ako samoplatitel), vyplati si v marci 2012 podiely na zisku, ako to bude so ZP?

Podla mojho nazoru, bude platit odvody do ZP iba v pripade ze rakuska legislativa toto nariaduje - teda ze sa v Rakusku platia odvody z podielov na zisku.

V Zdravotnej poistovni sa tvaria stale tak ze ziadne informacie o podieloch na zisku neposkytuju, pretoze to sa bude riesit az v roku 2013, a oni sa nechcu vyjadrovat k tomu a tak...

Vychadzam z toho ze kazdy si plati poistne iba v jednej krajine. Takisto tento Rakusan nie je v ziadnej slovenskej ZP poisteny, tak kam by tento odvod zaplatil? Ktora poistovna by mu akoze robila RZZP, kedze v ziadnej nie je?

Aky je prosim Vas nazor?
Sarlotka
05.08.11,21:14
A mna by zaujimalo:

v pripade, ze spolocnici sa rozhodnú zo zisku navýšiť základné imanie a následne niekedy ponízit základne imanie a vyplatiť si podiel na základnom imani... je toto niekde legislativne upravene?

uz predsa nejde o vyplatenie podielu na zisku ale vyplatenie podielu na zakladnom imani....

a tiez ma zaujimaju spoločnici zahraničné FO a zahraničné PO...
pandorasbox
07.08.11,19:55
chcem sa spýtať prosím, ak je súbeh zamestnanec a zároveň majiteľ firmy dostane vyplatení zisk za rok 2011 v roku 2012.
ZP z príjmu zo závilej činnosti je odvod 4%
zo zisku 10%. musí sa robiť RZZP v roku 2012 za 2011. ako je s maximálnym vymeriavacím základom? spočítajú sa oba príjmy aj zo závislej činnosti aj zo zisku do maxima? alebo všetko zvlášť a každé jedno samostatne do maxima? ak sa spočítavajú spolu do maxima, tak potom ako % ??? už sa v tom nejak strácam, neviem či je to nočnou hodinou a únavou. vďaka poraďáci:)
pandorasbox
08.08.11,08:10
kto poradí prosím?
pandorasbox
08.08.11,12:06
chcem sa spýtať prosím, ak je súbeh zamestnanec a zároveň majiteľ firmy dostane vyplatení zisk za rok 2011 v roku 2012.
ZP z príjmu zo závilej činnosti je odvod 4%
zo zisku 10%. musí sa robiť RZZP v roku 2012 za 2011. ako je s maximálnym vymeriavacím základom? spočítajú sa oba príjmy aj zo závislej činnosti aj zo zisku do maxima? alebo všetko zvlášť a každé jedno samostatne do maxima? ak sa spočítavajú spolu do maxima, tak potom ako % ??? už sa v tom nejak strácam, neviem či je to nočnou hodinou a únavou. vďaka poraďáci
zk24
08.08.11,12:08
chcem sa spýtať prosím, ak je súbeh zamestnanec a zároveň majiteľ firmy dostane vyplatení zisk za rok 2011 v roku 2012.
ZP z príjmu zo závilej činnosti je odvod 4%
zo zisku 10%. musí sa robiť RZZP v roku 2012 za 2011. ako je s maximálnym vymeriavacím základom? spočítajú sa oba príjmy aj zo závislej činnosti aj zo zisku do maxima? alebo všetko zvlášť a každé jedno samostatne do maxima? ak sa spočítavajú spolu do maxima, tak potom ako % ??? už sa v tom nejak strácam, neviem či je to nočnou hodinou a únavou. vďaka poraďáci

Ked dojde k vyplateniu dividend zo zisku roku 2011, je to prijem FO v roku 2012. Preto to pojde az do RZZP za rok 2012, teda niekedy v marci 2013
pandorasbox
08.08.11,12:29
Ked dojde k vyplateniu dividend zo zisku roku 2011, je to prijem FO v roku 2012. Preto to pojde az do RZZP za rok 2012, teda niekedy v marci 2013

ano, to viem. ale pýtam sa, lebo zamestnanec priebežne platí z VZ 4% , odvod. zo zisku sa má platiť 10%. Pýtam sa, ako sa to bude uvádzať v RZZP, súčet VZ za zamestnanca plus zisk? ak ano, tak potom aké % ???
zk24
08.08.11,12:53
ano, to viem. ale pýtam sa, lebo zamestnanec priebežne platí z VZ 4% , odvod. zo zisku sa má platiť 10%. Pýtam sa, ako sa to bude uvádzať v RZZP, súčet VZ za zamestnanca plus zisk? ak ano, tak potom aké % ???

Osobne si myslim ze min.VZ a max.VZ sa bude samostatne vztahovat na kazdy prijem zvlast. A bude nove RZZP, kde sa budu zvlast pocitat odvody z PP a zvlast podla §10b, ods.1, písm.e)

Tazko tipovat ako sa to bude uvadzat v RZZP, ked nevieme ako bude vyzerat. Predstavujem si zvlast vypocet na oba prijmy
KEJKA
08.08.11,16:01
a k tomu - RZZP predsa už má po novom robiť ZP
pandorasbox
08.08.11,16:58
hej KEJKA, po novom už RZZP robí ZP - ďakujem, ale stále neviem ako budú počítať % a z čoho.
zk24 ďakujem za odpoveď, to je Tvoja dedukcia či si to niekde čítala a naozaj to tak má byť?
potrebujem to na 100% vedieť. vďaka. pekný večer
pandorasbox
09.08.11,11:08
preverovala som to dnes vo VšZP - aj oni by chceli poznať odpoveď na otázku na RZZP za rok 2012 v roku 2013:D
takže zatiaľ platí, že sa spočítavajú VZ aj zo závislej činnosti aj z dividendy a výpočet výšky odvodu bude koeficientom, ako doteraz pri súbehu príjmov. samozrejme sa to môže niekoľkokrát meniť do roku 2013:)
všetkým poraďákom prajem príjemný a úspešný deň:)
Gapo
16.05.12,16:37
:( nepozriem, nemám piano
Gapo
16.05.12,16:48
Oživujem tému, lebo nepoznám odpoveď na toto.
Spoločnosť navrhuje rozdeliť časť nerozdeleného zisku minulých období vytvoreného za obdobie od 1.1.2004, formou dividend.
Vzťahuje sa na to Uhliarikov návrh?
KEJKA
16.05.12,18:31
Oživujem tému, lebo nepoznám odpoveď na toto.
Spoločnosť navrhuje rozdeliť časť nerozdeleného zisku minulých období vytvoreného za obdobie od 1.1.2004, formou dividend.
Vzťahuje sa na to Uhliarikov návrh?zisk za rok 2004 až 2010 po starom.
emr
17.05.12,19:17
zisk za rok 2004 až 2010 po starom.

Je irelevantne za ktory rok ten zisk je, podstatne v ktorom roku je podiel na zisku vyplateny fyzickej osobe, tzn. ak sa napr. vyplati zisk aj z roku 2004 fyzickej osobe v roku 2012, tak je prijmom fyzickej osoby za rok 2012, cize sa z neho budu platit zdravotne odvody.
KEJKA
17.05.12,19:42
Je irelevantne za ktory rok ten zisk je, podstatne v ktorom roku je podiel na zisku vyplateny fyzickej osobe, tzn. ak sa napr. vyplati zisk aj z roku 2004 fyzickej osobe v roku 2012, tak je prijmom fyzickej osoby za rok 2012, cize sa z neho budu platit zdravotne odvody.
a to čo zasa skúšaš?
ja píšem o podiele na zisku spoločníkovi, a ty?
Rozalka
17.05.12,19:42
Je irelevantne za ktory rok ten zisk je, podstatne v ktorom roku je podiel na zisku vyplateny fyzickej osobe, tzn. ak sa napr. vyplati zisk aj z roku 2004 fyzickej osobe v roku 2012, tak je prijmom fyzickej osoby za rok 2012, cize sa z neho budu platit zdravotne odvody.
S týmto si dovolím nesúhlasiť, zdravotnému odvodu podliehajú dividendy zo zisku, ktorý vznikol v období od 1.1.2011, nie skoršie!
emr
17.05.12,19:53
Beriem spat. Je to tak ako hovori KEJKA. DOlezite je za ktore uctovne obdobie je ten zisk, nie kedy je vyplateny.

V tejto teme http://www.porada.sk/t158325-odvody-z-podielov-zo-zisku.html je to rozobrate aj s citaciou na zakon.

Ked uz vas tu damy mam, je schodne nieco take ako bolo spominane v jednom davnejsom prispevku?


v pripade, ze spolocnici sa rozhodnú zo zisku navýšiť základné imanie a následne niekedy ponízit základne imanie a vyplatiť si podiel na základnom imani... je toto niekde legislativne upravene?

uz predsa nejde o vyplatenie podielu na zisku ale vyplatenie podielu na zakladnom imani....