Trinidat
08.10.10,14:24
Dobrý deň, neviem či táto téma patrí do tejto diskusie, ale predsa by som potrebovala Vašu radu!
Môj známy, bol zamestnaný, a po 7 odpracovaných rokoch, dal výpoveď lebo sa mu naskytla lepšia ponuka, lenže nastal problém ten, že nedostal do teraz žiadnu mzdu a ani započtový list. Známy sa snažil skontaktovať s majiteľom, lenže nedvíha mu telefóny a doporučený list, kde ho výzval na uhradenie mzdy neprevzal. Prosím Vás o radu, ako ďalej postupovať. Či je potrebné si zohnať právnika, alebo je lepšie podať na neho trestné oznámenie. Ďakujem za odpovede.
Laco-monter
08.10.10,13:03
To je charakter terajších zamestnávateľov.

Ja som to vždy riešil tak, že keď som chcel z nejakej firmy odisť ,

vždy som vybral všetku dovolenku alebo voĺno, počkal do 15-ho na vyplatu a potom som zahlasil,že odchádzam.

Pričom som v danom mesiaci neodpracoval viacej ako 2-3 dni.

vyplatu za 3 dni nech si nechá , nenažranec jeden !

Alebo mu zostanu na veniec.
VieraPopluharova
08.10.10,13:03
K ukončeniu pracovného pomeru neodmysliteľne patria aj administratívne (papierové) náležitosti, ktoré sú dôležité z mnohých dôvodov. Dajte si pozor na to, aby vám zamestnávateľ vyhotovil tieto dôležité dokumenty:


v prvom rade dohodu o ukončení pracovného pomeru (riadne oboma stranami podpísanú), alebo výpoveď – bude vám to treba pre úrad práce,
potvrdenie o zamestnaní (tzv. zápočet rokov), ktoré obsahuje dátum, spôsob a dôvod ukončenia prac. pomeru, dobu trvania pracovného pomeru, druh vykonávaných prác, údaje pre zápočet predchádzajúcich období práceneschopností, údaje o nároku a čerpaní dovolenky, o započítaní odpracovaných rokov pre účely dovolenky, pre účely posudzovania praxe, či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v koho prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú majú byť zrážky ďalej vykonávané, prípadne ďalšie oznámenia (o dosiahnutom vzdelaní, zmenenej pracovnej schopnosti a iné) - potrebné buď pre nového zamestnávateľa pri nástupe, alebo pre úrad práce pri požiadaní o sprostredkovanie zamestnania. Tento dokument si prefoťte a dobre odložte, môže sa vám v budúcnosti ešte viackrát zísť (dokonca aj keď budete žiadať o starobný dôchodok),
pracovný posudok (referencie) zamestnávateľ vystavuje na žiadosť zamestnanca v termíne do 15 dní od jeho požiadania, nie však skôr ako dva mesiace pred ukončením pracovného pomeru. Pracovný posudok obsahuje hodnotenie práce zamestnanca, jeho kvalifikácie , schopností a ďalších skutočností , ktoré majú vzťah k výkonu práce. Tento posudok vám poslúži pre nového zamestnávateľa.
Tieto dokumenty by ste mali dostať najneskôr v posledný deň trvania vášho pracovného pomeru.

Potom sú tu ešte písomnosti, ktoré je zamestnávateľ povinný vyhotoviť, avšak z objektívnych dôvodov (napr. z hľadiska spracovávania miezd) ich môže vyhotoviť až po určitom čase. Medzi tieto písomností patrí:

potvrdenie o príjme pre účely úradu práce (na výpočet podpory v nezamestnanosti) – toto potvrdenie vám zamestnávateľ vydá na požiadanie , avšak spravidla až po zúčtovaní mzdových náležitostí posledného mesiaca kedy ešte pracovný pomer trval,
potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o dani vybranej zrážkou z týchto príjmov a o daňovom bonuse na vyživované deti – buď pre nového zamestnávateľa k vykonaniu ročného zúčtovania dane alebo ako podklad k daňovému priznaniu, ktoré si budete podávať sami – toto potvrdenie môže zamestnávateľ spravidla vydať až po ročnej mzdovej uzávierke.
Je nutné spomenúť , že zamestnávateľ má povinnosť zaslať na príslušnú správu sociálneho zabezpečenia váš evidenčný list dôchodkového poistenia, ktorý je veľmi dôležitý pre priznanie nároku na starobný dôchodok (potvrdzuje odpracovanú dobu u tohto zamestnávateľa) alebo jeho výpočet (potvrdzuje dosiahnuté príjmy u tohto zamestnávateľa).
Rada na záver: založte si obal, do ktorého si uložíte kópie všetkých dokumentov, ktoré pri ukončení pracovného pomeru získate, pretože nikdy neviete, kedy a načo sa vám môžu zísť a dbajte, aby vám tá jedna kópia tam vždy ostala.

V prípade, že zamestnávateľ si uvedené povinnosti nesplnil a zamerne sa im vyhyba je treba podat podnet na prislusny inspektorat práce.
ondrejvla
08.10.10,13:09
Dobrý deň, neviem či táto téma patrí do tejto diskusie, ale predsa by som potrebovala Vašu radu!
Môj známy, bol zamestnaný, a po 7 odpracovaných rokoch, dal výpoveď lebo sa mu naskytla lepšia ponuka, lenže nastal problém ten, že nedostal do teraz žiadnu mzdu a ani započtový list. Známy sa snažil skontaktovať s majiteľom, lenže nedvíha mu telefóny a doporučený list, kde ho výzval na uhradenie mzdy neprevzal. Prosím Vás o radu, ako ďalej postupovať. Či je potrebné si zohnať právnika, alebo je lepšie podať na neho trestné oznámenie. Ďakujem za odpovede.

Určite by som nesedela so založenými rukami, keďže on nereaguje na jeho upozornenia, ale by som dala podnet na Inšpektorát práce, už aj z dôvodu nevyplatenia mzdy. Ale - je tu ešte otázne, či známy ukončil riadne pracovný pomer výpoveďou podľa ZP a či mu ju zodpovedný pracovník podpísal.
Laco-monter
08.10.10,13:09
Tak treba postupovať ako som uviedol v #2 .

Dnešní zamestnávatelia sa citia ako "bohovia"

ale to všetko len do času.

Pán Boh je pamätlivý, a jeho mlyny melú dokladne a hlavne naisto !
dušinka
08.10.10,13:20
To je charakter terajších zamestnávateľov.

Ja som to vždy riešil tak, že keď som chcel z nejakej firmy odisť ,

vždy som vybral všetku dovolenku alebo voĺno, počkal do 15-ho na vyplatu a potom som zahlasil,že odchádzam.

Pričom som v danom mesiaci neodpracoval viacej ako 2-3 dni.

vyplatu za 3 dni nech si nechá , nenažranec jeden !

Alebo mu zostanu na veniec.

Tak to je charakter terajších zamestnancov. Páči sa Ti to? Pán Boh nie je náhlivý, ale pamätlivý.
Laco-monter
08.10.10,13:26
Tak to je charakter terajších zamestnancov. Páči sa Ti to?

Zamestnanec nie je nevoľník.

Má možnosť KEDYKOĽVEK ukončiť zamestnanecký vzťah.

A zamestnavateľ má POVINNOSŤ uhradiť mu všetky jeho pohĺadavky.

Tak hovorí ZAKON, načo okolo toho nejaké zbytočné EMOCIE ?
veronikasad
08.10.10,13:37
Dobrý deň, neviem či táto téma patrí do tejto diskusie, ale predsa by som potrebovala Vašu radu!
Môj známy, bol zamestnaný, a po 7 odpracovaných rokoch, dal výpoveď lebo sa mu naskytla lepšia ponuka, lenže nastal problém ten, že nedostal do teraz žiadnu mzdu a ani započtový list. Známy sa snažil skontaktovať s majiteľom, lenže nedvíha mu telefóny a doporučený list, kde ho výzval na uhradenie mzdy neprevzal. Prosím Vás o radu, ako ďalej postupovať. Či je potrebné si zohnať právnika, alebo je lepšie podať na neho trestné oznámenie. Ďakujem za odpovede.
Kedy skončil pracovný pomer ? (ak vôbec skončil a výpoveďou nazval skončenie prac. pomeru možno zo dňa na deň, s čím zamestnávatel nemusel súhlasiť)
dušinka
08.10.10,13:40
Tak treba postupovať ako som uviedol v #2 .

Dnešní zamestnávatelia sa citia ako "bohovia"

ale to všetko len do času.

Pán Boh je pamätlivý, a jeho mlyny melú dokladne a hlavne naisto !
A načo takéto príspevky, ktoré nič neriešia? Len aby reč nestála? Niekedy mlčať je zlato.
Laco-monter
08.10.10,13:49
A načo takéto príspevky, ktoré nič neriešia? Len aby reč nestála? Niekedy mlčať je zlato.


práveže treba o tom rozprávať, lebo ONI sa naozaj cítia ako "bohovia"

no posledná bitva už vzplála , stačí len dať sa na pochod ,

a zvrhnuť utlačovateĺov a vykorisťovateĺov.
Laco-monter
08.10.10,13:54
dušinka Ty sa zastávaš týchto vykorisťovateĺov, týchto zlodejov ?

čo sa vyvážajú v X-5-kach, či Q-7 -ičkách a svojim zamestnancom hovoria, že im nemože dvihnuť plat , lebo je kríza ???

FUUUUJ !
dušinka
08.10.10,14:26
dušinka Ty sa zastávaš týchto vykorisťovateĺov, týchto zlodejov ?

čo sa vyvážajú v X-5-kach, či Q-7 -ičkách a svojim zamestnancom hovoria, že im nemože dvihnuť plat , lebo je kríza ???

FUUUUJ !

Ani náhodou, ale Ty si písal o všetkých zamestnávateľoch. A mňa si tým urazil. Ja mám Yarisku, ale platy momentálne nemôžem dvíhať, lebo je kríza.
dušinka
08.10.10,14:32
práveže treba o tom rozprávať, lebo ONI sa naozaj cítia ako "bohovia"

no posledná bitva už vzplála , stačí len dať sa na pochod ,

a zvrhnuť utlačovateĺov a vykorisťovateĺov.


No tak konaj.
Holder Miro
08.10.10,15:04
Ani náhodou, ale Ty si písal o všetkých zamestnávateľoch. A mňa si tým urazil. Ja mám Yarisku, ale platy momentálne nemôžem dvíhať, lebo je kríza.


Asi tu Laco niekomu riadne stúpil na "otlak".:(
dušinka
08.10.10,15:24
Vôbec nie. A mne už vonkoncom. Nemám však rada tárajov, ktorí reagujú za každú cenu na všetko.
A za takého považujem niekedy aj Laca-montéra.
Holder Miro
08.10.10,16:03
Vôbec nie. A mne už vonkoncom. Nemám však rada tárajov, ktorí reagujú za každú cenu na všetko.
A za takého považujem niekedy aj Laca-montéra.

Lenže Tvoja reakcia, bola zámienkou pre vedenie porady, aby Laca-montera

vylúčili z pridávania prispevkov do Porady.

Takže taký bol pre neho dosledok, ktorý tebe vonkoncom nevadí.

A mimochodom, Laco hovoril pravdu o podnikateĺoch,

on nemohol vedieť, že práve Ty niekoho zamestnávaš.
sito
08.10.10,16:43
Sedem rokov bez mzdy???

Kríza?

Kríza, kríza! Ale ta bola vždy. Len sa o nej nehovorilo. Ale sa využívala. Prečo nie dnes???

Kríza je hlúposť, čo je húposť???
dušinka
08.10.10,17:02
Lenže Tvoja reakcia, bola zámienkou pre vedenie porady, aby Laca-montera

vylúčili z pridávania prispevkov do Porady.

Takže taký bol pre neho dosledok, ktorý tebe vonkoncom nevadí.

A mimochodom, Laco hovoril pravdu o podnikateĺoch,

on nemohol vedieť, že práve Ty niekoho zamestnávaš.

No vidíš, lenže on to napísal takým spôsobom, ako keby som ja ako zamestnávateľ napísala, že všetky zamestnanci sú lajdáci , špekulanti a rozmýšľajú nad tým, ako svojho zamestnávateľa oklamať. To by sa tu roztočil kolotoč. Že? Nemaj boj Laco sa spamätá.
Holder Miro
09.10.10,03:56
No vidíš, lenže on to napísal takým spôsobom, ako keby som ja ako zamestnávateľ napísala, že všetky zamestnanci sú lajdáci , špekulanti a rozmýšľajú nad tým, ako svojho zamestnávateľa oklamať. To by sa tu roztočil kolotoč. Že? Nemaj boj Laco sa spamätá.

Ešte raz,

Laco-monter nemohol vedieť, že práve Ty niekoho zamestnávaš.

A celé sa mi to vidí nejaké čudné.

Vylúčiť zaslužilého poraďaka s 2.500 prispevkami,len preto, že niekto

povie "urazil (-la) som sa na Tvojom príspevku", mi pripadá veľmi čudné.

A ešte čudnejšie mi pripáda to,že sa tak stalo okolo 16:30 v piatok poobede,keď administrator /Richard/

už nebol prítomný.

žeby nejaké vyrovnávanie si účtov z minulosti ??

Panie moderatorky porady ??

A aký kolotoč, sa mal rozkrútiť.?

Ja verím,že Laco-monter to tak nenechá.
veronikasad
09.10.10,05:16
Myslím, že reakcia Laca v tejto téme bola absolutne neprimeraná. Z prvého príspevku nie je zrejmé, kedy a či pracovný pomer zamestnanca vôbec skončil (na doplňujúce otázky zadávatel nereagoval). Je dosť možné, že zamestnanec chcel skončiť pracovný pomer dohodou, s čím zamestnávatel nesúhlasil ...
dušinka
09.10.10,09:58
Veronikasad, ďakujem za reakciu.
Dantess
09.10.10,12:04
Skvelá partia. vylúčite niekoho len preto, lebo sa Vám nepáči jeho názor. Ak sa nemýlim tak toto je diskusia. Ak sa niekomu nepáči niekoho príspevok tak má predsa možnosť stlačiť "nevhodné", alebo "mimotémy". Ale aby bol vylúčený niekoľkoročný člen s tisíckami príspevkov koli takejto hlúposti... Spamerov, reklamy a pod. tu takmer nikto nerieši, takže tu bude skôr osobný motív. Takto to potom vyzerá, keď nejaký zakomplexovaný človek dostane moc do rúk.
220870
09.10.10,16:29
Prečítal som si celú diskusiu v tejto téme za ktorú asi bol vylúčený Laco-montér .Aj mne občas liezol svojimi poznámkami na city.Ale o tom predsa je diskusia napíšeme každý svoj názor a čakáme na odpoveď ,ja som plne rešpektoval že má iný názor ,večná škoda tákého diskutéra. Neviem či niekoho urážal , nevšimol som si .Ak áno dajte vedieť.Vyhodiť niekoho za to, že mal iný názor je dementné . V tejto téme má absolútnu pravdu .A ak sa má vyhadzovať, za takéto príspevky, tak vyhodte aj mňa,.A môžu si moderátori mudrovať medzi sebou a vyvolenými poslušnými .Niekedy aj nekvalitné príspevky obohacujú poradu.Nie každý padol z neba múdry.
marjankaj
09.10.10,17:32
Ja si myslím, že skôr bola neprimeraná "reakcia" zadávateľky. Namiesto toho, aby upresnila, o čo ide, nechala to tak.
Ja si myslím, že skôr Laco vystihol pravdu. Aj keď to podal svojským spôsobom. Ale to vie iba zadávateľka.
Markéta Novadová
12.10.10,11:42
Najlepšie je týmto veciam predchádzať. Dnes som už našla nejaké firmy, ktoré poskytujú právnu ochranu pre fyzické osoby v rámci paušálneho poplatku. Pomáhajú prevenciou predchádzať takýmto problémom. Treba sa poobzerať aj po tom. 100 euro ročne, nie je až taká strašná suma - ja to využívam.
Trinidat
12.10.10,16:28
Ahojte,
ďakujem, za Vaše názory, ale vráťme sa opäť k téme. Takže známy, dal výpoveď, ktorú odniesol osobne svojmu zamestnávateľovi, kde sa aj dohodli ku ktorému dňu skončí pracovný pomer. Takže ako som spomínala, neposlal mu žiadne papiere (zápočtový list), a hlavne nebol ochotný mu preplatiť mzdu, nezdvíha telefóny, nepreberá poštu atď..... (to som už spomínala na začiatku témy). Takže ak som správne pochopila z príspevkov, má zájsť na inšpektorát práce a nahlásiť to tam?ďakujem ešte raz.
Harris
12.10.10,21:15
V tejto téme má absolútnu pravdu.
Tak ale toto vobec nie je pravda. Laco sa v tejto téme vyjadroval v dvoch rovinách. Jedna skôr taká pocitová, kde vyjadruje svoje nazory na zamestnávateľov - tuná sú to čiste jeho osobné postoje a tie mu nikto neberie, a druhá je faktická. A v nej práve naopak nemá absolútne pravdu.
Chytím sa jeho "navodu" ako opustit zamestnanie bez úhony. Neviem či máš zamestnancov, ale ak áno, tak mi povedz, či by si s takýmto zamestnancom bol spokojný. Veľa ludí sa tu oháňa výpovednou lehotou a odstupnými, ak ich firma vyhodí. Tí samí ludia však akosi zabúdajú, že túto výsadu má aj firma voči nim, ak chcú vztah rozviazať oni. Už len z tohto vidieť, ako je lacov postoj neseriozny. Ak by ho mala firma vyhodiť, dokrvi by sa hádal za odstupné, ak chce však odísť on, urobí to z hodiny na hodinu, či sa to majitelovi páči alebo nie.
Ste tu viacerí profesionali v tejto oblasti tak sa vyjadrite, ako to teda so spôsobmi skončenia pracovneho pomeru je, a ak sa mýlim, opravte ma.
Týmto samozrejme neobhajujem tých nepoctivých zamestnavatelov, ktorí sa naozaj správajú tak, ako si laco myslí, že sa všetci správajú.
Apelujem len na objektívne hodnotenie.
Téma sama o sebe je inak oničom, pretože autor zadal veľmi málo informácii a vznikli len dohady. Dokonca ani v poslednom príspevku nie je uvedené všetko. Ak sa dohodli, nešlo o výpoved, ale o dohodu o skončení prac.pomeru. Ale to je len slovíčkový detail asi. Ak možem odpovedať, tak takto:
Ak má dotyčný byvaly zamestnanec podpísanu od zamestnavatela dohodu o skončení pracovneho pomeru k určitemu datumu a tento si nasledne nesplnil svoje povinnosti voči byvalemu zamestnancovi, tak ina možnost asi nie je, len inšpektorat.
Harris
12.10.10,21:24
Zamestnanec nie je nevoľník.

Má možnosť KEDYKOĽVEK ukončiť zamestnanecký vzťah.

A zamestnavateľ má POVINNOSŤ uhradiť mu všetky jeho pohĺadavky.

Tak hovorí ZAKON, načo okolo toho nejaké zbytočné EMOCIE ?

Bolo by dobré si ten zákon najprv naštudovať. Zamestnanec má v prípade ukončenia pracovného pomeru výpovedou cca také iste povinnosti ako zamestnávateľ. Takže nič také, že KEDYKOĽVEK.

Takže načo do tejto témy taháte Vaše EMOCIE vyplývajúce z antipatii k zamestnávateľom? :)

PS: Nie som zamestnávateľ ani zamestnanec, robím sám za seba a na seba.
veronikasad
13.10.10,05:24
Ahojte,
ďakujem, za Vaše názory, ale vráťme sa opäť k téme. Takže známy, dal výpoveď, ktorú odniesol osobne svojmu zamestnávateľovi, kde sa aj dohodli ku ktorému dňu skončí pracovný pomer. Takže ako som spomínala, neposlal mu žiadne papiere (zápočtový list), a hlavne nebol ochotný mu preplatiť mzdu, nezdvíha telefóny, nepreberá poštu atď..... (to som už spomínala na začiatku témy). Takže ak som správne pochopila z príspevkov, má zájsť na inšpektorát práce a nahlásiť to tam?ďakujem ešte raz.
Počkaj, počkaj - výpoveďou sa nedohoduje termín skončenia pracovného pomeru, pracovný pomer končí posledným dňom výpovednej doby.

Tvoj priatel zrejme žiadal o skončenie pracovného pomeru dohodou k nejakému dňu, s čím zrejme zamestnávatel nesúhlasil. Slušnosť káže písomne odpovedať, ale zamestnávatel žiadny zákon neporušil, ak mu neodpovedal písomne.,

Ak je to tak ako píšem, pracovný pomer priatela trvá (zamestnávatel mu zrejme píše absenciu, ak nechodí do práce) a nepomôže mu žiadna Inšpakcia práce.

Alebo je to inak - má so zamestnávatelom písomnú dohodu o skončení pracovného pomeru ?
Danila
16.10.10,10:31
Ahojte,
ďakujem, za Vaše názory, ale vráťme sa opäť k téme. Takže známy, dal výpoveď, ktorú odniesol osobne svojmu zamestnávateľovi, kde sa aj dohodli ku ktorému dňu skončí pracovný pomer. Takže ako som spomínala, neposlal mu žiadne papiere (zápočtový list), a hlavne nebol ochotný mu preplatiť mzdu, nezdvíha telefóny, nepreberá poštu atď..... (to som už spomínala na začiatku témy). Takže ak som správne pochopila z príspevkov, má zájsť na inšpektorát práce a nahlásiť to tam?ďakujem ešte raz.Až dnes som si pozorne prečítala túto tému. Práve sa potvrdilo, že reakcie Laca-montéra boli absolútne primerané. A to nie som nick, ktorý by sa s jeho nickom viac nedohadoval ako objímal. Je pre mňa neprijateľné, ak by bola prvada, že za príspevky v tejto téme bol vylúčený. Ak už sa vylučuje, je nanajvýš korektné a demokratické povedať aj dôvod vylúčenia. Ja sa v plnej miere s jeho názormi v tejto téme stotožňujem. Je načase povedať dosť tiež podnikateľom, ktorý majú zákony, rovnako ako zamestnancov v paži. Ako sa do hory volá.......Dozrel čas povedať aj to, že čím viac za kritiku prelepujete páskou ústa, tým viac prilievate olej na oheň a ukazujete svoj strach pred názorom opačným. Ale už radšej idem, lebo je to bŕŕŕŕŕŕ´.
marjankaj
16.10.10,16:52
Ahojte,
ďakujem, za Vaše názory, ale vráťme sa opäť k téme. Takže známy, dal výpoveď, ktorú odniesol osobne svojmu zamestnávateľovi, kde sa aj dohodli ku ktorému dňu skončí pracovný pomer. Takže ako som spomínala, neposlal mu žiadne papiere (zápočtový list), a hlavne nebol ochotný mu preplatiť mzdu, nezdvíha telefóny, nepreberá poštu atď..... (to som už spomínala na začiatku témy). Takže ak som správne pochopila z príspevkov, má zájsť na inšpektorát práce a nahlásiť to tam?ďakujem ešte raz.


To nejde dokopy.
A ku ktorému dňu sa dohodli na skončení pracovného pomeru? Má to podpísané od zamestnávateľa? Ak nie tak pracovný pomer trvá.
Ak to bola výpoveď, tak tam sa nedohaduje, kedy sa končí pracovný pomer. To je určené zákonom.