z.u.z.u.
08.10.10,20:27
nechcem sa opytat za akych podmienok vznika narok, skor uvediem jeden priklad. 30 rocny muz je nezamestnany, po skonceni podpory dostava davku v hmotnej nudzi 60,5 € zil s mamou, ktora je zamestnana a ma cca 400 €. niekolko mesiacov vsak uz zije s milenkou v jej byte, jazdi na jej drahom aute, ona ma vysoky prijem prekracujuci priemer a dava mu peniaze na osobne potreby. preto ma zaujima, ci ma stale takyto clovek narok na davku v hmotnej nudzi. viem, ze sa posudzuje prijem manzela/ky ale nikde nieje zmienka o druzke, pripadne snubenici. Ak ma stale narok, pripada mi to dost diskriminujuce voci manzelom, lebo poznam jeden par, kde muz ostal po skonceni podpory bez prijmu kvoli tomu, ze manzelka zaraba tiez cca 400 € a to tam je este jedno skolopovinne dieta. Vie niekto ako to vlastne je s tym spolocnym prijmom domacnosti? dakujem :)
veronikasad
08.10.10,18:31
Zo stránky ústredia práce, SVaR.

Spoločne posudzované osoby
Na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa spoločne posudzujú:
- manžel, manželka
- rodičia a nezaopatrené deti žijúce s nimi v domácnosti,
- rodičia a ich deti do 25 rokov veku, ktoré nemajú príjem alebo majú príjem najviac vo výške minimálnej mzdy, žijúce s nimi v domácnosti, okrem detí, ktorým v čase evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti a detí, ktorým sa vypláca invalidný dôchodok.
Fyzické osoby sa neposudzujú spoločne, ak nežijú v domácnosti z dôvodu, že im je poskytnutá odborná pomoc v krízovej životnej situácii a bývanie podľa § 62 ods. 1 zákona č. 305/2005 o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, alebo z dôvodu, že je fyzickej osobe poskytovaná starostlivosť v resocializačnom stredisku pobytovou formou

mimotemy z.u.z.u, aký si mala dôvod k napísaniu príspevku
z.u.z.u.
08.10.10,22:16
dovod je na konci, aj ked som tam doslovne nenapisala, ze je to dovod - manzelia, kde muz nedostane nic a potrebuju to viac ako nejaky lajdak co sa necha vydrziavat, lebo robotu chce asi taku, ze bude robit tri hodiny a zarobi minimalne 1000e
pepsikova
08.10.10,23:14
cop:... niekolko mesiacov vsak uz zije s milenkou v jej byte, jazdi na jej drahom aute, ona ma vysoky prijem prekracujuci priemer a dava mu peniaze na osobne potreby. preto ma...


...vybrala som z tvojho príspevku..to, že mladý nemá robotu a len 60€ dávky v hmotnej núdzi mu predsa nebráni mať bohatú milenku a profitovať z toho...to je vec a problém tej ženy, že si zamilencovala príživníka...
asi tu bude aj trochu závisti...ale zákon je taký, aký je..
z.u.z.u.
09.10.10,09:52
zavist tazko, ja osobne mam toho viac ako ta naivka. :) asi zacnem radit kazdemu nech sa rozvedie ked mu neschvalia davku v hmotnej nudzi, ved ako nemanzelia ju urcite dostane, tam uz nebude musiet napriklad predat auto alebo zit z uspor. zakon je taky, aky je - diskriminacny
Xanti
09.10.10,16:40
zavist tazko, ja osobne mam toho viac ako ta naivka. :) asi zacnem radit kazdemu nech sa rozvedie ked mu neschvalia davku v hmotnej nudzi, ved ako nemanzelia ju urcite dostane, tam uz nebude musiet napriklad predat auto alebo zit z uspor. zakon je taky, aky je - diskriminacny
Zlá rada,
nakoľko ak sa rozvedú,
tak
Príspevok na výživu rozvedeného manžela
§ 72
(1) Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

(2) Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.

(3) Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.

zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine/

čiže podľa tvojej rady nevyriešia nič, akurát ked sa niečo zomelie a jeden z manželov takto účelovo rozvedených zomrie tak ten druhý príde o možnosť mať vdovský resp. vdovecký dôchodok.
paaataaa
09.10.10,17:01
to ze on s nou byva v jednej domacnosti nic neznamena....aj keby tam mal traly pobyt......pokial sa nevezmu..alebo ona na neho neprepise auto alebo nejaku inu hnutelnu ci nehnutelnu vec vyssej hodnoty..on bude tie peniaze od uradu dostavat...
ved to su tie "uzasne" slovenske zakony...u nas doma mama nerobi..je chora..invalidka bdue mizerne nizka....ja studujem na VS...robim..aby som doma financne pomahala...a do skoly si malokedy mozem neico dovolit...lebo urad nam nic neda..kedze ja robim...ale tuna takymto ludom daju :(