carry
08.10.10,21:27
Dobry den, v blizkej dobe ideme zateplovat bytovku, cakame na schvalenie uveru. Sme mala bytovka 6 vlastnikov bytov (4 byty 3i, 2 byty 1i). Na schôdzi ma vlastnici 3i bytov na cele s predsedom presviedcali, ze pri rekonstrucii bytovky a zateplovani sa kazdy vlasnik podiela rovnakym podielom... (teda vyska uveru/6) s cim ja nesuhlasim, lebo pravej ja som majitelom 1 i bytu a nezda sa mi byt fer, aby som ja pri mojej vymere bytu s takymi nakladmi na kurenie ako mam splacala mesacne rovnaku sumu ako ti co maju byt 3i., ktori usetria omnoho viac na kureni ako ja. Na nete som nasla toto:

8. V § 10 ods. 1 posledná veta znie: „Vlastníci bytov
a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do
fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho
podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia
alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky,
údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho
podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie
alebo terasy.“.
Môzem tymto argumentovat, ze uver by mal byt splacany podla veľkosti spoluvlastnickeho podielu??
Prosim poradte
pepsikova
08.10.10,23:47
...úver sa berie na celkovú plochu zatepleného priestoru a každý vlastník platí za toľko, koľko z toho priestoru mu patrí..teda ak zateplený priestor vonkajška bude napríklad 400mštvorcových a tvoj byt má len 60 metrov št. z toho, mala by si platiť len za to...

http://www.bardbyt.sk/view.php?cisloclanku=2005072802
sito
09.10.10,00:59
Dobry den, v blizkej dobe ideme zateplovat bytovku, cakame na schvalenie uveru. Sme mala bytovka 6 vlastnikov bytov (4 byty 3i, 2 byty 1i). Na schôdzi ma vlastnici 3i bytov na cele s predsedom presviedcali, ze pri rekonstrucii bytovky a zateplovani sa kazdy vlasnik podiela rovnakym podielom... (teda vyska uveru/6) s cim ja nesuhlasim, lebo pravej ja som majitelom 1 i bytu a nezda sa mi byt fer, aby som ja pri mojej vymere bytu s takymi nakladmi na kurenie ako mam splacala mesacne rovnaku sumu ako ti co maju byt 3i., ktori usetria omnoho viac na kureni ako ja. Na nete som nasla toto:

8. V § 10 ods. 1 posledná veta znie: „Vlastníci bytov
a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do
fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho
podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia
alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky,
údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho
podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie
alebo terasy.“.
Môzem tymto argumentovat, ze uver by mal byt splacany podla veľkosti spoluvlastnickeho podielu??
Prosim poradte


Musíš! Je to Zákon 70/2010, platí od 1.4.2010, do 31.3.2011 platia prechodné ustanovenia. Keďže úver bude po termíne 1.4.2010 tie sa nevzťahujú na vás.

Príklad: Úver je 36 000 €, deleno 6 bytov, každý byt po 6 000 €. Nesprávne, v rozpore so zákonom.

Správne, 4 byty, 80 m2, dva byty, 40 m2. Spolu 400 m2 aj s 25 % plochy balkónov.

36 000 : 400 = 90. Splátka úveru na jeden m2 v dome, byte.
90 x 80 = 7 200 €. Splátka úveru pre byt o výmere 80 m2.
90 x 40 = 3 600 €. Splátka úveru pre byt o výmere 40 m2.

Ak splácanie úveru nebude rozpočítané podľa majetkového podielu je treba sa obrátiť na súd. Zákon 182/1993, §14 a jeho novela Zákonom 70/2010.
Deganova
09.10.10,11:34
Presne, ako písal Sito splácame úver na zateplenie aj v našej bytovke.
carry
09.10.10,16:49
Dakujem za odpovede a rady. Velmi ste pomohli. Skvele forum :-)
Chobot
11.10.10,08:06
...úver sa berie na celkovú plochu zatepleného priestoru a každý vlastník platí za toľko, koľko z toho priestoru mu patrí..teda ak zateplený priestor vonkajška bude napríklad 400mštvorcových a tvoj byt má len 60 metrov št. z toho, mala by si platiť len za to...

http://www.bardbyt.sk/view.php?cisloclanku=2005072802

Tesne vedľa, ale princíp dobrý.

Neberie sa plocha, ktorá sa zatepľuje, ale celková obývacia plocha. Či ešte lepšie povedané, ako už sito napísal, spoluvlastnícky podiel. Veľmi jednoducho povedané, ak by si zatepľoval budovu, kde si spoluvlastníkom s podielom 1/3, tak aj na nákladoch na zateplenie sa podielaš len vo výške 1/3.

Tí ostatní sú chytráci, snažia sa ťa presvedčiť o tom, aby ich to vyšlo lacnejšie. Nenechaj sa!
carry
13.10.10,12:46
Takto som to z toho zakona pochopila aj ja. Ano, su chytraci, takto ich to zateplenie vyjde o dost drahsie. Predpokladam, ze budu spekulovat. A preto mam este otazocku ci nemôzu ten fond oprav nejako obist? Napr. ze by sa uver nesplacal navysenim fondu oprav, ale by spravca vytvoril nejaky iny fond prip. inu polozku v zalohovom predpise, ktora by predstavovala splacanie uveru?

Neviete mi poradit, kde sa dozviem ceny zateplovania? Predseda totiz vybral sam jednu firmu, ktora bude robit zateplovanie a ja nemam ani predstavu, kolko take veci stoja. Samozrejme, vsetci pochvalne ujukali, aku dobru cenu nam dali...
sito
13.10.10,21:19
Takto som to z toho zakona pochopila aj ja. Ano, su chytraci, takto ich to zateplenie vyjde o dost drahsie. Predpokladam, ze budu spekulovat. A preto mam este otazocku ci nemôzu ten fond oprav nejako obist? Napr. ze by sa uver nesplacal navysenim fondu oprav, ale by spravca vytvoril nejaky iny fond prip. inu polozku v zalohovom predpise, ktora by predstavovala splacanie uveru?

Neviete mi poradit, kde sa dozviem ceny zateplovania? Predseda totiz vybral sam jednu firmu, ktora bude robit zateplovanie a ja nemam ani predstavu, kolko take veci stoja. Samozrejme, vsetci pochvalne ujukali, aku dobru cenu nam dali...

V mojom príklade o 50 % oproti vám. V skutočnosti to je rozdiel v ploche bytov. Môžu, isto! Ste len šesť bytovka. A oni sú štyria, väčšina, mohli toho zneužiť, podľa novely zákona už nie. Ak sa berie úver na opravu domu, dom sa opravuje, obnovuje, prispieva sa na zateplenie podľa majetkového podielu. Náklady na zateplenie musia byť rozdelené podľa m2, kto nemá uvedenú čiastku v hotovosti musí si zobrať úver, prípadne si požičia len toľko, koľko mu chýba. Ak by predsa špekulovali, treba im riadne vysvetliť, že sa budete svojho práva domáhať súdom, akonáhle rozhodnú, že každý byt rovným dielom bude splácať úver.

Ťažko povedať. Orientačne by sa dalo vychádzať s nákladov na jeden m2. Ale, každý dom má svoje detaily, ktoré je treba dohodnúť v zmluve o dielo.

Mal predložiť požiadavku aspoň dvom firmám a porovnať. Ak, je len jedna ponuka, je najlepšia, po vykonaní môže byť aj najhoršia.