spydy
09.10.10,12:54
Zdravím,

Potreboval by som poradiť v tejto situácii:
Situácia:

Hypotekárny úver so záložným právom na 2 parcely:
Parcela č. 1 - stavebný pozemok - vo výlučnom vlastníctve
Parcela č. 2 - prístupová cesta - bezpodielové spoluvlastníctvo

Nová situácia:

Po zmene situácie v prístupovej ceste na pozemky je účel parcely č. 2 zbytočný.
Z toho dôvodu je plánované vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva a zlúčenie parcely č. 2 s parcelou č. 1 - stavebný pozemok.

Otázka:

Aké spôsoby zmeny resp. zrušenia záložného práva mám, samozrejme finančne čo najvýhodnejšie.

Ďakujem.
Mária27
09.10.10,20:06
Asi dobre nerozumiem, alebo si sa trochu nesprávne vyjadril.
Hypotekárny úver je zabezpečený dvomi záložnými právami na dve parcely. Jedna parcela je vo výlučnom vlastníctve jedného manžela, druhá parcela je BSM manželov.
Situácia sa mení v spoločnom vlastníctve manželov, ktorí sa buď rozvádzajú alebo zrušujú BSM pre podnikanie aspoň jedného z nich. Druhú parcelu dostane do vlastníctva ten z manželov, ktorý má aj prvú parcelu.

Ak ide o prístupovú cestu, pravdepodobne pozemok zostane rozdelený na dve parcely. Ani pri zlúčení asi nebude chcieť záložný veriteľ záloh zúžiť, ponechá záloh na celú plochu.
V každom prípade platí § 151h obč. zákonníka:
(2) Na nadobúdateľa zálohu, voči ktorému pôsobí záložné právo, prechádzajú účinnosťou prevodu alebo prechodu všetky práva a povinnosti záložcu zo zmluvy o zriadení záložného práva. Nadobúdateľ zálohu, voči ktorému pôsobí záložné právo, je povinný strpieť výkon záložného práva a vzťahujú sa na neho práva a povinnosti záložcu.
spydy
10.10.10,04:58
Nejedna sa o BSM, ale parcelu c. 2 - pristupova cesta je vo vlastnictve cca 8 spoluvlastnikov, kde kazdy ma urcity podiel z tejto cesty. Kedze po zmene situacie, je tato cesta uz nepotrebna, sa toto bezpodielove spoluvlastnictvo vysporiada. Kedze ako jediny vlastnik tam mam zalozne pravo, cely tento proces brzdim.
Od banky mam jeden hypo uver, ktory je ruceny dvoma parcelami, zial neviem preco bola predmetom rucenia aj cesta, kedze som ju dostal za symbolicky poplatok. Ale bola na kupnej zmluve, na zaklade ktorej bol poskytnuty hypo uver.
Teraz by som chcel zmenit zalozne pravo len na jednu parcelu c. 1 - stavebny pozemok, ktory bude sluzit aj na vystavbu rodinneho domu.
Mária27
11.10.10,09:35
V zadaní si uviedol bezpodielové spoluvlastníctvo, čo je BSM. Vy máte podielové spoluvlastníctvo, lebo bezpodilové spoluvlastníctvo je u manželov.

Keďže máš vecné bremeno na cestu zriadené zmluvou s bankou, dohodni sa s bankou a urobte vklad v katastri - výmaz vecného bremena.


§ 151p obč. zákonníka

(1) Vecné bremená zanikajú rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. K zániku práva zodpovedajúceho vecnému bremenu zmluvou je treba vklad do katastra nehnuteľností.
spydy
11.10.10,09:41
Dakujem, za odpoved. Ospravedlnujem sa za "zamenu terminov", nie som pravnik.

Urcite to budem riesit v banke, akurat som chcel vediet ake mam moznosti.

Este raz dakujem