spydy
09.10.10,13:18
Dobrý deň, Na základe kúpnej zmluvy som kupil dva pozemky, jeden určený na stavbu RD - vo výlučnom vlastníctve, a druhý ako prístupová cesta - bezpodielové spoluvlastníctvo. V kúpnej zmluve neboli uvedené nijaké právne ani iné skutočnosti ohľadom týchto pozemkov. Teraz som sa dozvedel, že prístupová cesta má byť darovaná obci za symbolickú cenu, na základe ústnej dohody predchádzajúcich vlastníkov. Existuje nejaký právny nárok na požadovanie vrátenia peňazí za prístupovú cestu od predávajúceho? Ďakujem
Chobot
11.10.10,07:10
Dobrý deň, Na základe kúpnej zmluvy som kupil dva pozemky, jeden určený na stavbu RD - vo výlučnom vlastníctve, a druhý ako prístupová cesta - bezpodielové spoluvlastníctvo. V kúpnej zmluve neboli uvedené nijaké právne ani iné skutočnosti ohľadom týchto pozemkov. Teraz som sa dozvedel, že prístupová cesta má byť darovaná obci za symbolickú cenu, na základe ústnej dohody predchádzajúcich vlastníkov. Existuje nejaký právny nárok na požadovanie vrátenia peňazí za prístupovú cestu od predávajúceho? Ďakujem

Nie, neexistuje.

Je to bežné, že pri novej výstavbe (ak sa vytvoria napr. z poľa nové stavebné parcely), sa vybudovaná cesta následne daruje do vlastníctva obce, ktorá sa následne o cestu stará. Spoluvlastnícky podiel na ceste si odkúpil, si rovnakým spoluvlastníkom ako ostatní vlastníci pozemkov. Aj oni darujú svoj podiel na ceste obci. Ak chceš, môžeš robiť obštrukcie, že svoj podiel nedaruješ (nepredáš), ale budeš v nemilosti ostatných vlastníkov a obci, že robíš problémy.

Alebo si čakal, že to daruje ten pôvodný majiteľ? Každý kúpil časť na ceste rovnako ako ty, preto neviem, prečo sa cítiš byť okrátený.
spydy
11.10.10,07:18
Uz je to irelevantne, vydiskutoval som si to s povodnym vlastnikom. Je to uzavrete.
Chobot
11.10.10,10:06
Uz je to irelevantne, vydiskutoval som si to s povodnym vlastnikom. Je to uzavrete.

A ako ste sa dohodli? Uhradí ti niečo dobrovoľne?
spydy
11.10.10,10:17
Cesta bola v kupnej zmluve sice uvedena, ale v ramci kupnej ceny tej stavebnej parcely. Cize zadarmo.
Chobot
11.10.10,10:45
Cesta bola v kupnej zmluve sice uvedena, ale v ramci kupnej ceny tej stavebnej parcely. Cize zadarmo.

Tak si ešte dobre obišiel. Keby si kúpil parcelu na začiatku, tak developerovi zaplatíš aj cenu cesty...
spydy
11.10.10,10:58
Tak to ano, ale na druhej strane teraz mam zalozne pravo na cestu, s ktorou sa teraz maju robit nejake zmeny. Cize musim to zalozne pravo z tej cesty dostat. Co bude asi komplikovane a bude ma to stat dodatocne peniaze.