11tania22
09.10.10,14:17
Medzi našimi pozemkami je riadne natiahnuté pletivo, sused si cca 20 cm od neho nasadil živý plot, dnes má výšku asi 4 metre, čo prakticky znamená že časť môjho pozemku "takmer nepozná slnko", a naviac cez pletivo ten živý plot prerastá ku mne, momentálne viac ako 1 meter, lebo sused ho odmieta strihať pretože "je to predsa moja povinnosť". Existuje niečo, čím sa brániť a dosiahnuť aby sa o svoj plot staral sused?
Mária27
09.10.10,18:09
Výkon práv a povinností vyplývajúcich z občianskoprávnych vzťahov nesmie bez právneho dôvodu zasahovať do práv a oprávnených záujmov iných a nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi. (§ 3 ods. 1 obč.z.)

Ochrana vlastníckych práv je hlavne v § 126, špeciálne susedské práva v § 127 obč. zákonníka. Sused ťa nielen obťažuje (vetvy), ale aj vážne zasahuje do tvojich vlastníckych práv (tienenie - znižovanie úrody).

Máš právo podať na súde zapieraciu (negatórnu) žalobu opretú o § 127 ods. 1. Presne musíš vymedziť, čoho sa má sused zdržať. Napr. žiadaj, aby živý plot neprerastal nad 1m, strihanie vetiev, aby neprerastali za oplotenie - musí odstraňovať sám, resp. uhradiť ti všetky náklady s tvojím odstránením vrátane straty času = úhrada škody ...

No, občas taký plot aj záhadne vyschne.:) Občas sa tomu hovorí aj nutná obrana (§ 417):D

§ 127
(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
evuša
09.10.10,18:19
Kúp si v drogérii hydroxid sodný, to sú také granulky. V zime, pred tým, než začne snežiť pekne granulečky rozsypeš ku korienkom živého plota. V jari bude problém vyriešený. Potom stačí zobrať pílku, suchý plot zrezať a môžete opekať.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
buchač
09.10.10,18:47
...
No, občas taký plot aj záhadne vyschne.:) Občas sa tomu hovorí aj nutná obrana (§ 417):D
...

...čistý ja ...
day
09.10.10,18:55
...čistý ja ...

dnes sa pridam :rolleyes:
marjankaj
09.10.10,19:03
No, občas taký plot aj záhadne vyschne.:) Občas sa tomu hovorí aj nutná obrana (§ 417):D


No tu by asi malo ísť o "primeraný" spôsob. A to by som nechcel klasifikovať, čo to vlastne je.
buchač
09.10.10,19:08
No tu by asi malo ísť o "primeraný" spôsob. A to by som nechcel klasifikovať, čo to vlastne je.

Tak sa dohodnime na :

Krajná núdza podľa § 23 , t.j. - je v práve zákonom dovolené (inak protiprávne) konanie, ktorým sa odvracia nebezpečenstvo priamo ohrozujúce záujem chránený zákonom.
11tania22
09.10.10,19:49
Ďakujem :) tiež si myslím že plot záhadne vyschne, moj drahý sused ho má asi na dĺžku 30 metrov, vysoký 4 metre, široký cca 2 metre....to bude opekačka :D
No ale radšej by som to na začiatok asi skúsila oficiálnou cestou keď už to nejde "obyčajne ľudsky"....nebola som si celkom istá či ten § 127 zahŕňa aj moj prípad, ale ked to mám takto potvrdené tak som spokojnejšia...
Mária27
09.10.10,20:29
No tu by asi malo ísť o "primeraný" spôsob. A to by som nechcel klasifikovať, čo to vlastne je.

Správne. Ten živý plot sám nevyschne a majiteľ ho odstrániť nechce. Musí sa použiť primeraný spôsob.Vážne, je to v paragrafe.

§ 417


(1) Komu škoda hrozí, je povinný na jej odvrátenie zakročiť spôsobom primeraným okolnostiam ohrozenia.
marjankaj
09.10.10,20:45
Správne. Ten živý plot sám nevyschne a majiteľ ho odstrániť nechce. Musí sa použiť primeraný spôsob.Vážne, je to v paragrafe.

§ 417


(1) Komu škoda hrozí, je povinný na jej odvrátenie zakročiť spôsobom primeraným okolnostiam ohrozenia.

Áno je to tak. Ale môže to skončiť na súde a tie hroziace škody by musela preukázať.
Ten spôsob asi nebude taký záhadný po rozbore pôdy.
A okrem toho z toho môže vzniknúť "vojna"

Treba všetko uvážiť, než sa do takého "zákroku" pustí.

Paragrafy sú jedna vec, ale súdy rozhodujú "nezávisle".
Mária27
09.10.10,21:20
Tak sa dohodnime na :

Krajná núdza podľa § 23 , t.j. - je v práve zákonom dovolené (inak protiprávne) konanie, ktorým sa odvracia nebezpečenstvo priamo ohrozujúce záujem chránený zákonom.

Rada sa poučím, trestnému právu sa nejak vyhýbam. Ale je to tam pekne rozdelené do dvoch odsekov, druhý nemusíš citovať ...
V občianskom je to v jednom, hneď ťa chytia za slovo. Len tie slová "priamo"!

Myslel si z trestného zákona toto:
§ 24
Krajná núdza
(1) Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom, nie je trestným činom.
(2) Nejde o krajnú núdzu, ak bolo možné nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom za daných okolností odvrátiť inak alebo ak spôsobený následok je zjavne závažnejší ako ten, ktorý hrozil. Rovnako nejde o krajnú núdzu, ak ten, komu nebezpečenstvo priamo hrozilo, bol podľa všeobecne záväzného právneho predpisu povinný ho znášať.

§ 418 obč.z.
Krajná núdza a nutná obrana
(1) Kto spôsobil škodu, keď odvracal priamo hroziace nebezpečenstvo, ktoré sám nevyvolal, nie je za ňu zodpovedný, okrem ak toto nebezpečenstvo za daných okolností bolo možné odvrátiť inak alebo ak spôsobený následok je zrejme rovnako závažný alebo ešte závažnejší ako ten, ktorý hrozil.
evuša
10.10.10,07:56
No a teraz vážne. Ak je ten plot na tvojom pozemku, vlastníkom plotu si ty a nie sused. Ak sa ho chceš oficiálne zbaviť, choď na obecný, prípadne mestský úrad a požiadaj oficiálne súhlas úradu na odstránenie kríkov, nakoľko ti spôsobujú škodu. Úrad ti vydá povolenie a už ti nič nebráni plot odstrániť. Spôsob na odstránenie si zvolíš sama. To je pre prípad, že ti tá prvá rada nevyhovuje a máš chuť chodiť po úradoch.
11tania22
10.10.10,09:25
Plot ako pletivo je na mojom pozemku, živý plot je na susedovom pozemku len ku mne prerastá a sused ho odmieta strihať z mojej strany lebo to je podľa neho moja povinnosť. Mne tam ten živý plot v princípe nevadí (aspoň na seba nevidíme), ale už je strašne vysoký, tieni a hlavne tie vetvy prerastujú ku mne na šírku cca meter...zo svojej strany si to strihá 3-krát do roka a mne to tu necháva lebo to je "moja povinnosť"...ja to odmietam strihať lebo je to jeho a neviem prečo by som sa mu o to mala starať ja...no takže sa nemôžem zhodnúť....
Chobot
11.10.10,07:46
Plot ako pletivo je na mojom pozemku, živý plot je na susedovom pozemku len ku mne prerastá a sused ho odmieta strihať z mojej strany lebo to je podľa neho moja povinnosť. Mne tam ten živý plot v princípe nevadí (aspoň na seba nevidíme), ale už je strašne vysoký, tieni a hlavne tie vetvy prerastujú ku mne na šírku cca meter...zo svojej strany si to strihá 3-krát do roka a mne to tu necháva lebo to je "moja povinnosť"...ja to odmietam strihať lebo je to jeho a neviem prečo by som sa mu o to mala starať ja...no takže sa nemôžem zhodnúť....

Čiže ty ho chceš donútiť, aby prišiel k tebe a u teba na záhrade niekoľko hodín šaškoval s krovinorezom, pochodil ti celú záhradu a potom ešte aj cez bránku poodvážal tie konáre?

No nebolo by jednoduchšie, keby si si to ostrihala vo vlastnej réžii, nech nikto cudzí na tvoj pozemok nemusí chodiť?
Oliwa
11.10.10,08:33
Otázky:
1. Z čoho je ten živý plot? Tuja, vtáčí zob... Je stálozelený alebo na zimu opadá? To sa pýtam kvôli estetickej stránke...
2. Kde si bol, keď sused ten plot sadil pozdĺž celého pozemku? Nemohol si sa ho spýtať, čo to sadí a aké veľké to bude, ak to narastie a ako to chce/nechce z Tvojej strany plota udržiavať?
3. Ako Ťa ten plot ohrozuje? Pre tých, ktorí sa oháňajú §§ - neviem, či by Ti to pomohlo - ohrozovať na živote a zdraví je jedna vec a vadiť, zacláňať, z princípu niečo odmietať alebo byť lenivý ostrihať plot na vlastnom pozemku je druhá vec... Jedine keby boli stĺpy a pletivo staré a hrdzavé a pod ťarchou tej dreviny alebo čo to tam je vlastne nasadené sa celý plot nakláňal na Tvoj pozemok a hrozil zrútením... To ale asi Tvoj prípad nie je...
V podstate máš zadarmo živý plot. Tak si kúp pílku-krovinorez, alebo nech Ti sused požičia svoju a uprav to podľa vlastných predstáv... Prečo si to nechal prerásť až 1 m na svoj pozemok?
Nestačilo ho orezať hneď pri plote postupne ako rástol? To koľko rokov sa už neviete dohodnúť? Ani rýchlorastúci živý plot nenarastie do výšky 4m zo dňa na deň - ani z roka na rok...
Náš sused si natiahol na plot tú zelenú fóliu - vyzerá to otrasne, ako tenisový kurt. Keby tam zasadil živý plot, bola by som mu vďačná a s radosťou by som sa oň zo svojej strany starala...
My máme teraz opačný problém, čo tam zasadiť, aby sme sa na tú tenisovú fóliu nemuseli pozerať...
Určite je krajší živý plot ako sivé betónové tvárnice - novodobý hit susedských plotov - a vzťahov...
Kvaka
11.10.10,08:55
My máme úplne rovnaký živý plot, ale zatiaľ problém so susedom nemáme. Zasadili sme jeden koreň pred niekoľkými rokmi, vyšplhal sa cez pletivo do výšky plota a ešte kúsok nad ním, prerastá cez pletivo a prevísa aj na jeho stranu a ťahá sa pozdĺž celej dĺžky doľava aj doprava od koreňa. Asi je to vtáčí zob, kvitne bielymi strapcami po celom povrchu, je to nádherná záplava kvetov, previsnutá strana u suseda je viac zakvitnutá, lebo slnko prechádza z jeho strany. My sme tí, čo máme tieň na trávniku. Je pravda, že na tej tienenej strane u nás je v trávniku mach, čo by asi susedovi mohlo vadiť, on však tieň nemá. Ale dá sa trávnik ošetriť aj proti machu, len sme to ešte nerobili. Susedovi na začiatku vadili tie opadané kvietky, biele drobné lupienky na tráve, ale potom povedal, že to pohrabe a plot sa mu páči. Niekedy chodíme po dohode pristrihnúť ker z jeho strany, ale myslím, že si to občas prestrihá aj sám. Práve v tomto ročnom období je to najkrajšia ozdoba našej záhrady.
11tania22
11.10.10,18:05
No tak postupne....ja som ešte nebola na svete ked ten sused sadil živý plot :D je to vtáči zob a kto to má doma resp. pozná, vie že to vyrastie ročne cca 70 - 80 cm....a ano chcem aby to strihal sused...neviem prečo by som sa ja mala starať o niečo, čo nie je moje....a neviem prečo by som mala šaškovať a strihať jeho plot....
pepsikova
11.10.10,18:17
No tak postupne....ja som ešte nebola na svete ked ten sused sadil živý plot :D je to vtáči zob a kto to má doma resp. pozná, vie že to vyrastie ročne cca 70 - 80 cm....a ano chcem aby to strihal sused...neviem prečo by som sa ja mala starať o niečo, čo nie je moje....a neviem prečo by som mala šaškovať a strihať jeho plot......

..však nemusíš šaškovať a starať sa o jeho plot..môžeš sa s ním súdiť donemoty, jedovať sa,hádať sa...je to lepšie, ako zobrať pílku a previsy odpíliť..jasné...na hodinku zábavy..a pokoj so susedom..
11tania22
11.10.10,18:32
..

..však nemusíš šaškovať a starať sa o jeho plot..môžeš sa s ním súdiť donemoty, jedovať sa,hádať sa...je to lepšie, ako zobrať pílku a previsy odpíliť..jasné...na hodinku zábavy..a pokoj so susedom..


až na to že to nie je "na hodinku zábavy" dokonca ani na dve ani na tri...a treba to strihať viac ako raz za rok...
pepsikova
11.10.10,18:42
až na to že to nie je "na hodinku zábavy" dokonca ani na dve ani na tri...a treba to strihať viac ako raz za rok.....

..nuž, hádať sa asi bude pre teba výhodnejšie..menej ako raz za rok!..
Kvaka
11.10.10,18:58
Plot ako pletivo je na mojom pozemku, živý plot je na susedovom pozemku len ku mne prerastá a sused ho odmieta strihať z mojej strany lebo to je podľa neho moja povinnosť. Mne tam ten živý plot v princípe nevadí (aspoň na seba nevidíme), ale už je strašne vysoký, tieni a hlavne tie vetvy prerastujú ku mne na šírku cca meter...zo svojej strany si to strihá 3-krát do roka a mne to tu necháva lebo to je "moja povinnosť"...ja to odmietam strihať lebo je to jeho a neviem prečo by som sa mu o to mala starať ja...no takže sa nemôžem zhodnúť....
No keď ti sused odmieta strihať jeho ker, prerastený na tvojej strane, tak skús vo všeobecne záväznom nariadení obce zistiť, či tam niečo nie, čím by si ho donútila, aby tak urobil, myslím, že ak ti tie kvetinky naozaj tak veľmi zavadzajú a obťažuje ťa to, tak mu predlož nejaký argument, že to musí napraviť. Škoda zničiť krásu kvetov drastickým spôsobom, určite sa dohodnite.