evita26
09.10.10,17:49
Dobrý večer,

chcela by som sa s Vami skúsenejšími poradiť. Bola som zvolená do funkcie zástupcu vlastníkov, funkciu som vykonávala 5 mesiacov, ale kedze som mala vážne dôvody, funkcie som sa vzdala. Riadne som zvolala schôdzu, na ktorej samozrejme nikto nebol zvolený (v tomto činžiaku to nie je ani reálne ...). Na bytovom družstve mi povedali, že aj ked som sa vzdala funkcie, kým nebude zvolený niekto iný musím dalej túto funkciu vykonávať...

S prepáčením za výraz - ale toto je čo za hovadina?

Máte s tým niekto skúsenosť. Vopred dakujem za Vaše postrehy a rady ...
sito
09.10.10,17:01
Tá funkcia je potrebná pre vlastníkov aj správcu. Záleží na vlastníkov, oni ho volia, nie správca. Neprajem! Ale, keď sa Ti podarí zomrieť, ako budeš tu funkciu vykonávať? Tím debilom na družstve to nie je zvláštne? V podstate im ide o to, aby si robila to, čo je ich povinnosť, ak chcú robiť správcu.

Soprávne, čo to je za hovadina? Čo môžeš čakať od ...

Toto hovorí zákon.

(4) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len schôdza vlastníkov ). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

V podstate je to šašek, ale nemusí to tak byť, ak vedia vlastníci, ak vie zástupca vlastníkov, čo treba spraviť pre dom, aby si správca z domu nespravil dojnú kravu!
evita26
09.10.10,17:14
Tá funkcia je potrebná pre vlastníkov aj správcu. Záleží na vlastníkov, oni ho volia, nie správca. Neprajem! Ale, keď sa Ti podarí zomrieť, ako budeš tu funkciu vykonávať? Tím debilom na družstve to nie je zvláštne? V podstate im ide o to, aby si robila to, čo je ich povinnosť, ak chcú robiť správcu.

Soprávne, čo to je za hovadina? Čo môžeš čakať od ...

Toto hovorí zákon.

(4) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len schôdza vlastníkov ). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

V podstate je to šašek, ale nemusí to tak byť, ak vedia vlastníci, ak vie zástupca vlastníkov, čo treba spraviť pre dom, aby si správca z domu nespravil dojnú kravu!



ani nehovor, vela veci je tam postavenych na hlavu ... niekedy som si pripadala ako u debilov na dvore ...
evita26
09.10.10,17:16
a este jedna vec ... moze byt za zastupcu VLASTNIKOV zvoleny najomca, teda osoba, ktora nema byt v osobnom vlastnictve??? Podla mna nemoze ... pretoze rozhodovacie pravo a hlas za najomny byt ma bytove druzstvo
sito
09.10.10,17:28
Môže! Ak mu vlastník bytu, Bytové družstvo dá na to úradne overené splnomocnenie. V konečnom dôsledku je člen družstva, nájomník bytu, možný vlastník bytu. Ak ešte nie je, čo má v hlave?
evita26
09.10.10,18:07
uradne overene splnomocnenie? zastupca vlastnikov funguje na prikaznu zmluvu ... no tato co by chcela byt sa obavam ze nema ani zakladne vzdelanie ukoncene ://
sito
09.10.10,18:17
Správca potrebuje zástupcu vlastníkov na základné veci rozdať mesačné predpisy úhrad, ročné vyúčtovanie, odpísať vodu, počet osôb, teplo, nahlásiť poruchu, podpísať faktúru, atď ...

Možno správcovi vyhovuje, nevadí ani základné vzdelanie. Vlastníkom by malo! Ale, aký pán, taký krám.
evita26
09.10.10,18:21
ako by povedala znama postavicka zo serialu - toto nemdopadne dobre ...
Gapo
10.10.10,08:05
Ak je správca seriózny nie je potreba zástupcu vlastníkov, ale...
A ktože by ma mohol donútiť vykonávať také niečo, ak ja nechcem????:confused:
Matias.S
10.10.10,17:34
Ak je správca seriózny nie je potreba zástupcu vlastníkov, ale...
A ktože by ma mohol donútiť vykonávať také niečo, ak ja nechcem????:confused:

No mňa tiež zvolili za zástupcu vlastníkov bytov a tiež je to hodne ťažké ... družstvo si aj tak väčšinou robí čo chce ... no keďže nájomcom a vlastníkom nie je všetko jedno tak aspoň podpora je a družstvo vidí, že to nebude mať také jednoduché (dojiť ...) ...

P.S.: Otázka: Môže si jeden nájomca dať robiť opravy v byte z FO ak o tom neboli informovaný všetci vlastníci ? ...
sito
10.10.10,17:42
Z FOaÚ? Mal by mať žiadanku od zástupcu vlastníkov. No môže byť dohodnuté v zmluve o výkone správy, že v prípade havárie je možne ju odstrániť aj bez žiadanky, ale treba oboznámiť zástupcu, aby o tom vedel. Predíde sa nedorozumeniam, ak na to príde sám.
JaDo
10.10.10,19:28
U správcu musí byť uložená zápisnica zo schôdze vlastníkov z ktorej jasne vyplýva:
-koho zvolili vlastníci za svojho zástupcu,
-a pokiaľ si to vlastníci na schôdzi odsúhlasia, do akej finančnej čiastky môže zástupca rozhodovať o úhrade za opravy z fondu údržby.
Správca môže zabezpečiť iba tie opravy (hradené z fondu údržby) na ktoré dostal požiadavku od zástupcu vlastníkov a nesmie vykonať takú opravu na základe požiadavky iného obyvateľa domu (môže si dať správcom niečo opraviť iba v tom prípade, ak to sám uhradí).
Správca nemôže zúčtovať prácu a materiál bez toho, aby zástupca vlastníkov doklad o vykonaní podpisom odobril (okrem prípadov vyplývajúcich zo zákona - revízie a pod.)
Z FÚ nie je možné hradiť opravy v bytoch (súkromné vlastníctvo) okrem spoločných častí, ktoré cez byt prechádzajú (zjednodušene sa dá povedať iba zvislé rozvody ....).
Matias.S
11.10.10,04:13
U správcu musí byť uložená zápisnica zo schôdze vlastníkov z ktorej jasne vyplýva:
-koho zvolili vlastníci za svojho zástupcu,
-a pokiaľ si to vlastníci na schôdzi odsúhlasia, do akej finančnej čiastky môže zástupca rozhodovať o úhrade za opravy z fondu údržby.
Správca môže zabezpečiť iba tie opravy (hradené z fondu údržby) na ktoré dostal požiadavku od zástupcu vlastníkov a nesmie vykonať takú opravu na základe požiadavky iného obyvateľa domu (môže si dať správcom niečo opraviť iba v tom prípade, ak to sám uhradí).
Správca nemôže zúčtovať prácu a materiál bez toho, aby zástupca vlastníkov doklad o vykonaní podpisom odobril (okrem prípadov vyplývajúcich zo zákona - revízie a pod.)
Z FÚ nie je možné hradiť opravy v bytoch (súkromné vlastníctvo) okrem spoločných častí, ktoré cez byt prechádzajú (zjednodušene sa dá povedať iba zvislé rozvody ....).

Tak toto som sa snažil vysvetliť družstvu (správcovi), že na schôdzi bolo jasne povedané, že nesúhlasíme s úhradou opravy v byte (na 8.poschodí) z FÚ.... družstvo to však komentovalo, že daný nájomca sa im vyhráža so súdom a že neodkúpi byt kým nebude v obyvateľnom stave (majú plesne ževraj zo zatekania strechy) ... na schôdzi sa odsúhlasilo termovízne meranie na preukázanie poškodenia strechy, kde bolo jednoznačne dokázané, že je porucha na strešnom plášti ... toto bol aj argument na opravu v danom byte (HAVARIJNÝ STAV...) ... predošlí zástupca preto odstúpil y funkcie a mne prischla táto povinnosť (nedobrovoľne odhlasovaný :mee: ) ... nemal kto túto funkciu vykonávať ... takže som sa toho ujal so snahou dať všetko do poriadku ... no družstvo je dosť ťažký oriešok .... takže netuším ako im to právne vysvetliť, že sme šetrili (aj zvýšili šetrenie do FÚ) na niečo úplne iné a nie na opravy v jednom byte (podotýkam, že tento byt už bol opravovaný x krát) .... dokonca som sa doyvedel, že nám boli opravovať medzipanelové špáry pri dotknutom byte. .... neviem či dotyčný obyvatelia bytu majú niekoho na družstve, ale porušujú dohodnuté rozhodnutia dohodnuté na schôdzach ... toto je možné nejako riešiť ? .... nie je normálne, aby sme na schôdzach odsúhlasili výmenu zariadení v spoločných priestoroch (jednohlasne) a potom si niekto vyčerpe FÚ na úplne iné veci ?! .... a ešte bez akéhokoľvek upozornenia obyvateľov ...

P.S.: Ak je družstvo aj vlastník väčšinový môže bez vedomia ostatných vlastníkov robiť tieto úpravy ?
evita26
11.10.10,06:47
No mňa tiež zvolili za zástupcu vlastníkov bytov a tiež je to hodne ťažké ... družstvo si aj tak väčšinou robí čo chce ... no keďže nájomcom a vlastníkom nie je všetko jedno tak aspoň podpora je a družstvo vidí, že to nebude mať také jednoduché (dojiť ...) ...

P.S.: Otázka: Môže si jeden nájomca dať robiť opravy v byte z FO ak o tom neboli informovaný všetci vlastníci ? ...

... nemoze ... pretoze na to si tu ty, aby si vystavila ziadanku kde uvedies z akych prostriedkov to bude hradene - teda ci z FO alebo si to hradi sam ...
Matias.S
11.10.10,09:19
... nemoze ... pretoze na to si tu ty, aby si vystavila ziadanku kde uvedies z akych prostriedkov to bude hradene - teda ci z FO alebo si to hradi sam ...

Dnes som volal na družstvo a tam mi bolo povedané, že prišli sťažnosti od obyvateľov z 8. poschodia, že im plesnejú steny a strop ... čiže že je to havarijný stav strechy .... a to sa rieši z FO ... avšak zateplenie 2 stien v byte je tiež súčasť tejto havárie ? ...:eek:
JaDo
11.10.10,18:59
Ak si bol riadne zvolený zástupcom vlastníkov, tak jednáš za všetkých vlastníkov. Byty, ktoré neboli odkúpené sú vlastníctvom družstva. Družstvo ako vlastník nemôže konať svojvoľne. Aj ono sa musí riadiť rozhodnutím schôdze.
Len ide o to, že schôdzu na ktorej padne rozhodnutie, čo a za koľko sa bude robiť nemôže zvolať zástupca vlastníkov. Toto právo vyhradzuje zákon správcovi alebo aspoň 1/4 vlastníkov. Navyše musia byť dodržané všetky postupy, ktoré zákon prikazuje pri zvolávaní schôdze.
„§ 11a - Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.“
Chobot
12.10.10,06:43
Dnes som volal na družstvo a tam mi bolo povedané, že prišli sťažnosti od obyvateľov z 8. poschodia, že im plesnejú steny a strop ... čiže že je to havarijný stav strechy .... a to sa rieši z FO ... avšak zateplenie 2 stien v byte je tiež súčasť tejto havárie ? ...:eek:

Určite nie!
Matias.S
12.10.10,09:23
Ak si bol riadne zvolený zástupcom vlastníkov, tak jednáš za všetkých vlastníkov. Byty, ktoré neboli odkúpené sú vlastníctvom družstva. Družstvo ako vlastník nemôže konať svojvoľne. Aj ono sa musí riadiť rozhodnutím schôdze.
Len ide o to, že schôdzu na ktorej padne rozhodnutie, čo a za koľko sa bude robiť nemôže zvolať zástupca vlastníkov. Toto právo vyhradzuje zákon správcovi alebo aspoň 1/4 vlastníkov. Navyše musia byť dodržané všetky postupy, ktoré zákon prikazuje pri zvolávaní schôdze.
„§ 11a - Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.“

Zvolanie schôdze bolo dohodnuté s družstvom ústne nakoľko bolo odobrené a povedali, že stací im doručiť zvyšné náležitosti v písomnej forme .... zjavne to zneužívajú ... nakoľko ignorujú zápis s tejto schôdze a nejavia záujem o zvolanie inej sú vo viac ako 2/3 väčšine .... a ešte k tomu sme 2 vchody a spoločnú schôdzu sme ešte ani nemali ....

Všetko však bolo podľa hore uvedeného dodržané ... a zápis zo schôdze bol doručený na družstvo ... bohužial asi to nejde po dobrom a zjavne si robia čo chcú ... už jeden zástupca odstúpil .... nájomcovia sa ma teraz pravidelne pýtajú prečo sa neriešia vchodové dvere ale byty spomýnaných nájomcov (8. poschodie) ... jednoducho aj družstvo mi to potvrdilo, že sa robilo vyšpárovanie v hornej časti bytovky a že sa bude robiť aj izolovanie strechy ... toto by som ešte akceptoval ... ale ako mám vysvetliť zvyšným nájomcom a vlastníkom, že jednoducho nie sú prostriedky na brány, pretože družstvo jednoducho na základe sťažnosti nájomníkov na 8. poschodí ide robiť zateplenie dotknutých stien v bytoch ...:mee:
Matias.S
12.10.10,09:30
Určite nie!

Pre zachovanie dobrých vzťahov sa však už riešilo zateplovanie v jednom byte, toto však nebolo odsúhlasené na žiadnej oficiálnej schôdzi .... teraz je druhý sused v nevýhode ? .... robilo to družstvo aj napriek väčšinového nesúhlasu s týmto riešením .... (na základe tohto odstúpil predošlý zástupca) .... a ja už tiež mám toho plné zuby, aby som bol ignorovaný a družstvo sa vždy oháňa väščinovým vlastníckym podielom .... (na výmenu prednej brány (zmluvu) ... sme čakali na podpis 45 dní .... tak už ma to pomaly vyvádza z miery ... ako mám postupovať ?! :confused: .... jednoducho sme sa dohodli so zástupkyňou za nájomcov, že zvoláme stretnutie pre oba vchody pre dom.... pretože tieto postupy už sú dosť neúnosné ... jednoducho ignorácia a žiadna oznamovacia povinosť ?!
JaDo
12.10.10,17:29
Bolo by dobré presvedčiť nájomníkov, aby odkúpili byty.
Ako je možné, že 2/3 bytov sú vlastníctvom družstvá?
sito
12.10.10,21:29
Bolo by dobré presvedčiť nájomníkov, aby odkúpili byty.
Ako je možné, že 2/3 bytov sú vlastníctvom družstvá?

No, tým, že nie sú presvedčený nájomníci, aby si previedli byty do osobného vlastníctva, tie byty si nemôžu kúpiť!!!

A UD si robí čo chce. V súlade so zákonom182/1993. Ako väčšinový vlastník.
Matias.S
13.10.10,03:55
No, tým, že nie sú presvedčený nájomníci, aby si previedli byty do osobného vlastníctva, tie byty si nemôžu kúpiť!!!

A UD si robí čo chce. V súlade so zákonom182/1993. Ako väčšinový vlastník.

Presne je to pre mňa ako zástupcu dosť patová situácia nakoľko už jeden zástupca odstúpil a UBD si pol roka robilo čo chcelo a ja teraz musím počúvať od ľudí, prečo sa nič nedeje :mee: ... no a vysvetľujte furt do kolečka dokola to isté a v podstate im to nedochádza (žeby nemali peniaze na odkúpenie ?! - rečnícka otázka) ... pohodlnosť a nezájem ... proste SR ... :eek: ... tak uvidím ako to dopadne na schôdzi (stretnutí) ...