monikahel
09.10.10,20:29
Dobrý deň, naša s.r.o ja spoluzakladateľom novej obchodnej spoločnosti v Uzbekistane, kde bude mať 75% podiel na HV. Mena v tejto krajine nie je konvertibilná a každoročne devalvuje preto sa chcem spýtať, na nasledovné:
1. zaúčtovanie spoločenskej zmluvy na účtoch 043/367 v celkovej sume podielu prepočítaným súčasným kurzom platným v uvedenej krajine
2. úhrada časti vkladu zaúčovaná na 367/221 v sume 1/3 z celkovej sumy prepočítaná tým istým kurzom ako bod 1.
3. zaradenie podielu do majetku našej s.r.o. po zápise novej s.r.o. do OR v celkovej sume a s použitím kurzu ako je uvedené v bode 1. a zaúčtovanie na účtoch 062/043
4. Úhrada 2/3 vkladu cca o 2-3 roky zaúčtovaná 367/221 kurzom aktuálnym v danom čase.
Je môj postup účtovania správny? A kde zúčtujem rozdiel, ktorý mi vznikne medzi majetkom a úhradami podielov? Suma majektu bude pravdepodobne vyššia ako úhrady.
Ďakujem za Váš čas a ochotu.
profesional
09.10.10,19:04
Postup je spravne. Medzi majetkom a uhradami podielov (myslis ako kurzovy rozdiel?) asi na kurzove rozdiely...
Alebo je to mozne cele brat z pohladu ze by slo vlastne o cenne papiere a tym padom by sa o tom uctovalo rovnako ako o nakupe cennych papierov a zmene ich hodnoty.

To aky biznis idete robit v takej diere?
betka
09.10.10,19:14
Postup nie je správny:o:

V prvom rade. Ak ide o 75%-ný podiel, ste materskou spoločnosťou, a účtujete na 061.
062 použijeme v tom prípade, keď je podiel 20-50%

Na základe spoločenskej zmluvy (zakl.listiny) účtujeme 061/367-upísanie vkladu, neobstarávam.
Úhradu účtujeme 367/221, dňom podľa 24/2/a ZU.
Ak uhrádzate z devízového účtu, vznikajú vám KR (367/663, 563/367)
monikahel
19.10.10,05:58
nie sme materská spoločnosť. 75% podiel máme na HV, ale na rozhodovaní je to 50%. Je to čudné, ale je to tak. takže by som zostala pri 062. no a čo sa týka úhrad, tak realita je taká, že euro sa zmení priamo na mieste - čiže v Uzbekistane na ich menu. Takže žiaden devízový účet ani kurz ECB alebo NBS - mena nie je konvertibilná. Čo s tým - mám z toho trošku gulášik?
Ďakujem.