Lucius-IL
10.10.10,10:33
Je mozne, aby zamestnavatel chcel po zamestnancovi si odpocitat prestavku, aj ked ziadnu nemal? Zamestnanec pracoval 11 h vkuse, mozno s jednou 10 min prestavkou za den. Zamestnanec pracuje na zivnost.
veronikasad
10.10.10,08:36
Je mozne, aby zamestnavatel chcel po zamestnancovi si odpocitat prestavku, aj ked ziadnu nemal? Zamestnanec pracoval 11 h vkuse, mozno s jednou 10 min prestavkou za den. Zamestnanec pracuje na zivnost.
Živnostník nie je zamestnanec - nevzťahuje sa na neho Zákonník práce,žiadny "zamestnávatel" mu nemôže nariadiť prestávku v práci na jedlo.
Logicky, aj živnostník nevydrží v kuse pracovať 11 hod - bez jedla. A bezpečnosť pri práci má tiež svoje pravidlá ...
day
10.10.10,08:52
pracovat na 100% 11hod denne bez prestavky nie je mozne,
treba prihliadat na BOZP, svoje zdravie, kvalitu prace, ... atd
(este ma napadlo, ked su to "jednodnovky", tak si dohodni FIX, ukol, za kolko to urobis je na tebe,
ked si sikovny skor, ked nie ...)
Lucius-IL
10.10.10,09:14
Cize mam muspustit na fakture o 30 min kazdy den? je to praca od pondelka do piatku on vymysla lebo vidi ze na zivnost je to prenho dost penazi. Je n a to nejaky zakon, ze musimmat prestavku ked to robim na zivnost?
veronikasad
10.10.10,09:16
Cize mam muspustit na fakture o 30 min kazdy den? je to praca od pondelka do piatku on vymysla lebo vidi ze na zivnost je to prenho dost penazi. Je n a to nejaky zakon, ze musimmat prestavku ked to robim na zivnost?
súvisí tvoja otázka s touto témou ?
http://www.porada.sk/t145451-normohodina-zivnostnik.html

pracuješ ako kuchár "na živnosť" ?
Xanti
10.10.10,09:17
Cize mam muspustit na fakture o 30 min kazdy den? je to praca od pondelka do piatku on vymysla lebo vidi ze na zivnost je to prenho dost penazi. Je n a to nejaky zakon, ze musimmat prestavku ked to robim na zivnost?
A prečo máš spúšťať?
Urobíš si normálne prestávku aby si nabral sily do dalšej práce, pol hodiny vypneš v klude sa naješ a potom pokračuješ a nebudeš nič spúšťavať.
Lucius-IL
10.10.10,09:17
Ked robis kuchara na zivnost, tak je mozne nejest cely den :)
Lucius-IL
10.10.10,09:18
ano
Zoltán Kovács
10.10.10,09:19
Ked robis kuchara na zivnost, tak je mozne nejest cely den :)

Keď robíš kuchára na živnosť, tak obaja (aj "zamestnávateľ", aj "zamestnanec") porušujete zákonník práce. Porušenie § 1 ods. 2), evidentná závislá práca. Je to postihnuteľné pre obe strany.
veronikasad
10.10.10,09:20
A prečo máš spúšťať?
Urobíš si normálne prestávku aby si nabral sily do dalšej práce, pol hodiny vypneš v klude sa naješ a potom pokračuješ a nebudeš nič spúšťavať.
spúšťaním rozumie, či má faktúrovať denne 11 hod, alebo len 10,5 ...
Xanti
10.10.10,09:22
spúšťaním rozumie, či má faktúrovať denne 11 hod, alebo len 10,5 ...
Ja viem Veronika,
sama občas v práci nemám čas sa najesť. A tú prestávku na obed si nezaškrtnem, a ked si ten čas nájdem tak vylezem vonku na slniečko a sú mi pol hodinu vš. ukradnutý. ;)
Lucius-IL
10.10.10,09:22
aj to som netusil, myslel som, ze vsetko sa da robit na zivnost
veronikasad
10.10.10,09:30
aj to som netusil, myslel som, ze vsetko sa da robit na zivnost
dá - aj kuchárom môžeš byť na živnosť vo svojej reštaurácii. Pokial však tvoj "zamestnávatel" chce aby si plnil jeho príkazy, ide o znaky závislej práce, ako písal Zolo.
Lucius-IL
10.10.10,09:33
Zam,estnavatel mi nehovori toto rob, ja len varim pre korejcov ich kuchynu.
veronikasad
10.10.10,09:35
Zam,estnavatel mi nehovori toto rob, ja len varim pre korejcov ich kuchynu.
so svojimi surovinami, alebo surovinami zamestnávatela ?
Zoltán Kovács
10.10.10,09:35
Zam,estnavatel mi nehovori toto rob, ja len varim pre korejcov ich kuchynu.

Zákonník práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html)
§1
(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

Je to vzťah nadriadenosti a podriadenosti?
Je to práca podľa pokynov zamestnávateľa?
V jeho mene?
Za mzdu alebo odmenu?
V pracovnom čase?
Na náklady zamestnávateľa?
S jeho výrobnými resp. inými prostriedkami?
Na zodpovednosť zamestnávateľa?
A ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určitých činnosti?

Ak odpovede budú 9krát áno, tak je to závislá práca, ktorá sa môže vykonávať jedine na základe pracovno-právneho pomeru, resp. obdobného pomeru.
Lucius-IL
10.10.10,09:40
Tak co mam teda robit?
marjankaj
10.10.10,09:47
Tak co mam teda robit?

Zamestnaj sa u neho.
day
10.10.10,10:06
Zákonník práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html)
§1
(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

Je to vzťah nadriadenosti a podriadenosti?
Je to práca podľa pokynov zamestnávateľa?
V jeho mene?
Za mzdu alebo odmenu?
V pracovnom čase?
Na náklady zamestnávateľa?
S jeho výrobnými resp. inými prostriedkami?
Na zodpovednosť zamestnávateľa?
A ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určitých činnosti?

Ak odpovede budú 9krát áno, tak je to závislá práca, ktorá sa môže vykonávať jedine na základe pracovno-právneho pomeru, resp. obdobného pomeru.

ja som myslel, ze je zvarac, kuchar ma nenapadol vobec, ale potom aj praca zvaraca/zamocnika/casnika atd je zavisla praca, alebo som si nieco zle vysvetlil?
Holder Miro
11.10.10,12:01
Závislá práca , nezávislá práca ,

zamestnavanie živnostníkov nevzniklo z vole obyčajného pracujúceho človeka.

Ale uchýlili sa k takému sposobu zamestnavania "bez záväzkov" samotní zamestnavatelia aby ušetrili na odvodoch.

A nikdy to nikto nezruší !

Možete tu argumentovať , že živnostník robí závislú prácu, nič nepomože.

Lebo to je voľa "ZHORA" aby takýto hybridný prac.pomer vznikol.
day
16.10.10,19:16
Závislá práca , nezávislá práca ,

zamestnavanie živnostníkov nevzniklo z vole obyčajného pracujúceho človeka.

Ale uchýlili sa k takému sposobu zamestnavania "bez záväzkov" samotní zamestnavatelia aby ušetrili na odvodoch.

A nikdy to nikto nezruší !

Možete tu argumentovať , že živnostník robí závislú prácu, nič nepomože.

Lebo to je voľa "ZHORA" aby takýto hybridný prac.pomer vznikol.

niekto chce pracovat na TPP a niekto na zivnost, niekto ma rad "istotu", niekto ma rad otvorene zadne dvierka. nemyslim, ze je to vola zhora, nemozme to takto jednoducho kategorizovat
marjankaj
17.10.10,20:23
Cize mam muspustit na fakture o 30 min kazdy den? je to praca od pondelka do piatku on vymysla lebo vidi ze na zivnost je to prenho dost penazi. Je n a to nejaky zakon, ze musimmat prestavku ked to robim na zivnost?

Živnostník je samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO). Pracovný čas si určuje sám. Môže pracovať aj 25 hodín denne. Nikto ho v tom neobmedzuje. Aj prestávky si sám určuje ako uzná za vhodné.
Marína
18.10.10,08:18
...... Môže pracovať aj 25 hodín denne........
Ako sa to dá dosiahnuť? Prezraď.;) Ja by som niekedy toľko chcela oddychovať.:D:---
Kazu
18.10.10,08:22
Musí vstať o hodinu skôr :D
veronikasad
18.10.10,08:24
Živnostník je samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO). Pracovný čas si určuje sám. Môže pracovať aj 25 hodín denne. Nikto ho v tom neobmedzuje. Aj prestávky si sám určuje ako uzná za vhodné.
Janko, ale toto je klasický prípad zamestnanca "na živnosť", ktorého "zamestnávatel" núti faktúrovať o 0,50 hod. menej ako bol na pracovisku ...
marjankaj
18.10.10,08:25
Zuzka, Predbehla si ma.;)

Veronika ja to viem.;) "Zamestnanec" často nemá na výber.