stava
10.10.10,13:14
Dobry den,

reagujem na navrh noveho zakona o RP pre rok 2011. Ak som to dobre pochopila, tak rodic ma narok na:
1. rodicovsky prispevok vo vyske 190,- EUR aj ked sa vrati do zamestnania ci pracuje ako SZCO, na dohodu,... proste stale :-)
a zaroven ma narok na:
2. priplatok k rodicovskemu prispevku do vysky 300,- EUR ak svoje dieta umiestni v zariadeni alebo u opatrovatelky.


Moja otazka znie - pochopila som tento navrh zakona spravne a teda:

Ak si otvorim zivnost ako opatrovatelka (mam aj VS pedagogicke vzdelanie 1.stupna) a budem svoje vlastne dieta opatrovat, riadne si to vyfakturujem a budem o tom ako zivnostnik aj uctovat.... dostanem priplatok k rodicovskehmu prispevku, ktory mi preplati stat do vysky 300,- EUR (samozrejme si budem fakturovat plnu vysku, z ktorej odvediem aj riadne odvody)

ZAROVEN
ako zamestnanec firmy, v ktorej som pracovala pred nastupom na MD som stale zamestnana (zivnost mozem mat aj popri zamestnani) a stale evidovana ako rodic na RP

A ZAROVEN
ako mamicka na RP dostnanem od statu 190,- EUR mesacne????
To by som so svojim dietatom mohla ostat doma a zaroven aj pracovat na zivnost a zaroven z toho aj nejako vyzit :-)
Takto by to vlastne mohli riesit vsetky mamicky...no nie??? Co vy na to???
veronikasad
10.10.10,11:21
stava, sama sebe (ako živnostník) nemôžeš faktúrovať výkon žiadnej služby ...
Popri rod. príspevku (ak prejde zákon v navrhovanom znení) ti bude patriť príspevok na starostlivosť o dieťa cca 40 €
stava
10.10.10,11:25
No, ja by som si fakturovala ako zivnostnik fyzickej osobe...to sa snad moze, nie? ci je to aj niekde v zakone o DzP alebo v zivnostenskom? ved keby som si otvorila detske jasle, nemohla by som tam mat vlastne dieta? alebo si mam najst este jednu mamicku a ta bude fakturovat mne a ja jej? no, aj tak sa da...:-)
Flinstone
10.10.10,11:26
nájde si kamarátku a navzájom si budú fakturovať opatrovanie detí :D
veronikasad
10.10.10,11:32
No, ja by som si fakturovala ako zivnostnik fyzickej osobe...to sa snad moze, nie? ci je to aj niekde v zakone o DzP alebo v zivnostenskom? ved keby som si otvorila detske jasle, nemohla by som tam mat vlastne dieta? alebo si mam najst este jednu mamicku a ta bude fakturovat mne a ja jej? no, aj tak sa da...:-)
môžeš mať vo svojich jasliach svoje dieťa, ale nemôžeš si sebe za to faktúrovať ...
evina
10.10.10,11:34
No, ja by som si fakturovala ako zivnostnik fyzickej osobe...to sa snad moze, nie? ci je to aj niekde v zakone o DzP alebo v zivnostenskom? ved keby som si otvorila detske jasle, nemohla by som tam mat vlastne dieta? alebo si mam najst este jednu mamicku a ta bude fakturovat mne a ja jej? no, aj tak sa da...:-)

Keďže nie si dvojjediná, tak sama sebe nie. Ale živnosť takého druhu môže mať aj s.r.o. :)
veronikasad
10.10.10,11:37
Keďže nie si dvojjediná, tak sama sebe nie. Ale živnosť takého druhu môže mať aj s.r.o. :)
Ani v tomto prípade to nie je také jednoznačné - ak bude s.r.o. faktúrovať spoločníkovi činnosť, ktorá je predmetom podnikania ... Alebo sa mýlim ?
stava
10.10.10,11:37
Takze vyriesit to mozem len tak, ze si otvorim s.r.o., alebo najdem nejaku mamicku, ktora si tiez otvori zivnost a budeme si fakturovat navzajom?
stava
10.10.10,11:41
Ani v tomto prípade to nie je také jednoznačné - ak bude s.r.o. faktúrovať spoločníkovi činnosť, ktorá je predmetom podnikania ... Alebo sa mýlim ?

no ja neviem, ale moj sef vo firme (s.r.o.) si bezne fakturuje veci, ktore su predmetom podnikania...ako s.r.o. ma vyhodnejsie ceny a tak si to dalej fakturuje ...niekedy ako zivnostnikovi, ale niekedy aj ako fyzickej osobe...a doposial nebol problem...
topp
10.04.11,12:34
Ahojte, tiez ma zaujima nieco podobne, RP mi skoncil minuly rok, ked dcerka dosiahla 3 roky, o par mesiacov nastupila do skolky, ale vyskytol sa problem so zdravotnym stavom, jednoducho vkuse je chora, za posledne 4 mesiace tam bola dokopy nejake dva tyzdne. Preto rozmyslam, ze poziadam o rodicovsky prispevok (pri dlhodobobom nepriaznivom zdravotnom stave do 6 rokov), otazka znie, v pripade, ze teda mi UPSVAR uzna RP ohladom na jej zdravotny stav, rozumiem tomu dobre, ze je mozne od 1.1.2011 popri SZČO poberat RP, a tiez je mozne ju aj napr. v letnych mesiacoch, ked bude zdrava dat do statnej skolky? Lebo myslim, ze v zakone sa piše, ze rodic zabezpeci starostlivost akymkolvek sposobom- osobna, skolka...
Ak je to vsetko takto, neviete plati to tlacivo zo stranky upsvaru? Lebo bola som si pren osobne, ale mam pocit, ze mi dali stare tlacivo, kedze su tam kolonky ako napr. o tom kolko dieta navstevuje dieta skolku, ci to neprevysuje 4 hod. (pritom, by ich to asi uz nemalo zaujimat), alebo ci ziadatel bol, nebol nemocensky poisteny..., v tlacive, ktore maju na stranke vobec tieto kolonky nie su... neviete mi prosim poradit?
dakujem
topp
10.04.11,12:41
Ahojte, tiez ma zaujima nieco podobne, RP mi skoncil minuly rok, ked dcerka dosiahla 3 roky, o par mesiacov nastupila do skolky, ale vyskytol sa problem so zdravotnym stavom, jednoducho vkuse je chora, za posledne 4 mesiace tam bola dokopy nejake dva tyzdne. Preto rozmyslam, ze poziadam o rodicovsky prispevok (pri dlhodobobom nepriaznivom zdravotnom stave do 6 rokov), otazka znie, v pripade, ze teda mi UPSVAR uzna RP ohladom na jej zdravotny stav, rozumiem tomu dobre, ze je mozne od 1.1.2011 popri SZČO poberat RP, a tiez je mozne ju aj napr. v letnych mesiacoch, ked bude zdrava dat do statnej skolky? Lebo myslim, ze v zakone sa piše, ze rodic zabezpeci starostlivost akymkolvek sposobom- osobna, skolka...
Ak je to vsetko takto, neviete plati to tlacivo zo stranky upsvaru? Lebo bola som si pren osobne, ale mam pocit, ze mi dali stare tlacivo, kedze su tam kolonky ako napr. o tom kolko dieta navstevuje dieta skolku, ci to neprevysuje 4 hod. (pritom, by ich to asi uz nemalo zaujimat), alebo ci ziadatel bol, nebol nemocensky poisteny..., v tlacive, ktore maju na stranke vobec tieto kolonky nie su... neviete mi prosim poradit?
dakujem