Kirk
16.11.05,08:50
Chcem sa opýtať, lepšie povedané poradiť sa:
14.12.2005 mám predpokladaný odchod na materskú dovolenku, momentálne som zamestnaná v jednej firme, kde mi končí pracovná zmluva 28.02.2006.
Na materskej dovolenke/ rodičovskej dovolenke , by som chcela ostať do 1 roka dieťata, potom by išiel manžel na rodičovskú / má menší príjem ako ja /.

Otázka:
1.Od 01.03.2006 budem v akom stave? myslím tým, nezamestnaná? Budem sa musieť hlásiť na úrade práce?

2.Doba počas ktorej budem na materskej,rodičovskej dovolenke sa mi neráta do dôchodku?

3.Aky je rozdiel v tom, keby som bola zamestnaná-evidovaná ako zamestnanec na materskej-rodičovskej dovolenke, alebo od 01.03.2006-NEZAMESTNANÁ?

Prosím a ďakujem o skorú radu. :eek: :rolleyes:
Jana Motyčková
16.11.05,17:58
Od 1.3. budeš síce "nezamestnaná", ale nemôžeš sa evidovať na úrade práce (§34 ods. 10 zákona o službách zamestnanosti). Zároveň ale budeš poberať materské. Po skončení materskej sa môžeš ale nemusíš zaevidovať na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, ale mala by si povinnosti ako bežný nezamestnaný (hlásiť sa na úrade a pod.). Ak budeš zaevidovaná, budeš dostávať príspevok v nezamestnanosti a zároveň môžeš poberať rodičovský príspevok - myslím, že §106 písm d) zákona o SP bol zrušený. Oprava - nebol zrušený, takže nemôžeš súčasne poberať RP a dávku v nezamestnanosti. Inak sa stačí hlásiť na úrade práce, až keď skončíš starostlivosť o dieťa (neviem či do 3 alebo 6 rokov).

Do dôchodku sa počíta (po 1.1.2006) aj celodenná starostlivosť o dieťa do 6 rokov veku, bez ohľadu na to, či si zamestnaná, alebo nezamestnaná.
ajobs
19.11.05,23:03
Podľa zákona o SP č.461/2003 Z.z., § 106, písm. d) nemôže byť poistenec poberateľom dávky v nezamestnanosti, ak sa mu vypláca rodičovský príspevok.

Takže platí alternatíva, že buď dávka v nezamestnanosti, alebo rodičovský príspevok, oboja naraz nie je možné poberať.:mee:
Jana Motyčková
20.11.05,08:13
Áno, máš pravdu, zle som pochopila znenie uvedné na vládnej stránke, kde pri písmene d) bola poznámka, že zrušené - zrušený bol iba odkaz.