L.Nováčik
10.10.10,15:19
Dobrý deň.Nechcem vás zdržovať tým,čo tu bolo riešené X krát.Prečítal som tu asi všetko o prenájme a navštívil som aj iné stránky.Pri jednoduchom prenájme nehn.je väčšina debát v zmysle,že netreba živnosť,pokiaľ sa neposkytujú iné,ako základné služby.Prenájom nie je živnosťou a aj pri sankciách sú postihy za podnikanie bez živnosti ak je potrebná,ale ako to je s podnikaním na živnosť ,keď potrebná nie je som nenašiel.Od 1.1.2011 je takmer isté,že pri prenájme nebude NČZD a ani na nepracujúcu manželku §11,ods.2,3.Budú zdrav.odvody.Nezdaniť.bude len pri živnosti. Pre mňa bude výhodnejšia živnosť.Ako na to?
1.Nechcem klamať,akú službu poskytovať nájomníkom bytov a obch.priestorov,aby to bola živnosť?
2.Ak sa to podarí,môžu byť nehnuteľnosti NEzahrnuté do OM a náklady 40% ?
3.Soc.a zdr.odvody som doteraz platil dobrovolne a príjem cca 23000€ som delil medzi mňa a manželku(BSM) a uplatňoval,čo sa dalo 895e,4025€x2,398€,40%náklady.
L.Nováčik
12.10.10,15:00
Nikto mi neporadí,čo mám robiť,aby som mal prenájom bytov a nebyt.priestorov ako živnosť?
cloe
12.10.10,15:35
Dobrý deň.Nechcem vás zdržovať tým,čo tu bolo riešené X krát.Prečítal som tu asi všetko o prenájme a navštívil som aj iné stránky.Pri jednoduchom prenájme nehn.je väčšina debát v zmysle,že netreba živnosť,pokiaľ sa neposkytujú iné,ako základné služby.Prenájom nie je živnosťou a aj pri sankciách sú postihy za podnikanie bez živnosti ak je potrebná,ale ako to je s podnikaním na živnosť ,keď potrebná nie je som nenašiel.Od 1.1.2011 je takmer isté,že pri prenájme nebude NČZD a ani na nepracujúcu manželku §11,ods.2,3.Budú zdrav.odvody.Nezdaniť.bude len pri živnosti. Pre mňa bude výhodnejšia živnosť.Ako na to?
1.Nechcem klamať,akú službu poskytovať nájomníkom bytov a obch.priestorov,aby to bola živnosť?
2.Ak sa to podarí,môžu byť nehnuteľnosti NEzahrnuté do OM a náklady 40% ?
3.Soc.a zdr.odvody som doteraz platil dobrovolne a príjem cca 23000€ som delil medzi mňa a manželku(BSM) a uplatňoval,čo sa dalo 895e,4025€x2,398€,40%náklady.

Asi si to zle pochopil. Pri prenájme nehnuteľností nie je nutné si založiť živnosť ale to neznamená, že v Zozname voľných živností nie je.
Viď časť 25. ČINNOSTI V OBLASTI NEHNUTEĽNOSTÍ A PRENÁJOM,

konkrétne body:25.1 a 25.2.
L.Nováčik
12.10.10,18:21
Zdravím ťa.Ale ty si zrejme nepochopil,čo ja chcem.Prenájom je živnosťou,len ak poskytujem iné ako základné služby.Ja chcem mať prenájom ako živnosť,len neviem aké iné ako základné služby nájomníkom poskytovať,aby som dodržal zákon.
Zita5
15.10.10,04:15
Zdravím ťa.Ale ty si zrejme nepochopil,čo ja chcem.Prenájom je živnosťou,len ak poskytujem iné ako základné služby.Ja chcem mať prenájom ako živnosť,len neviem aké iné ako základné služby nájomníkom poskytovať,aby som dodržal zákon.

Živnostenský zákon

§ 4
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.

(2) Prevádzkovanie garáží alebo odstavných plôch pre motorové vozidlá je živnosťou, ak sú splnené podmienky podľa odseku 1 alebo ak garáže, prípadne odstavné plochy slúžia na umiestnenie najmenej piatich vozidiel patriacich iným osobám než majiteľovi alebo nájomcovi nehnuteľnosti.


Iné ako základné služby sú napríklad: stravovanie, upratovanie ,poskytovanie spotrebných predmetov (TV,chladnička,kuchynský riad,nábytok) poskytovanie posteľnej bielizne......

To znamená hlavná činnosť bude - citujem z Voľných živností


25.2 Prenájom nehnuteľností spojený s poskytovaním iných než základných služieb spojených s prenájmom


V prípade poskytovania iných služieb , ako základných služieb , budete potrebovať k predmetu hlavnej činnosti(25.2) aj ŽO na iné než základné služby činnosti ......a to napr. ak budete zabezpečovať čistenie a upratovanie .....tak predmet činnosti v ŽO bude čistiace a upratovacie práce .
Alebo napr. činnosť prenájom hnuteľných vecí - medzi ktoré sa zaraďuje aj vybavenie prenajímaných priestorov vnútorným zariadením .


Z uvedeného pre Vás vyplýva , že nebude také jednoduché to skombinovať , nakoľko si myslím, že ak prenajmete nehnuteľnosť na obchodné účely ,záleží len na dohode s nájomcom, aké služby bude chcieť, aby ste mu poskytovali .
Je to vec dohody, ktorá zostáva na Vás .
hrdlovicova
30.11.10,10:25
Dobrý deň, tiež rozmýšľam, že mužovi založíme živnosť, ešte čakám na zákon, ako to dopadne s nezdaniteľnou čiastkou pri príjmoch z prenájmu, ale pravdepodobne nebude. Tiež je dobrovoľne nezamestnaný. Poskytuje napr. posteľnú bielizeň, ale chápem to tak, že nemusel by to fakturovať zvlášť. Ešte mi nie je jasné to, že prenajíma byt, ktorý má vo vlastníctve ako fyzická osoba. Keby si založil živnosť nemusí ho dávať do majetku a platiť daň z nehnuteľností ako nehnuteľnosť určená na podnikanie?
L.Nováčik
30.11.10,15:30
Dobrý deň, tiež rozmýšľam, že mužovi založíme živnosť, ešte čakám na zákon, ako to dopadne s nezdaniteľnou čiastkou pri príjmoch z prenájmu, ale pravdepodobne nebude. Tiež je dobrovoľne nezamestnaný. Poskytuje napr. posteľnú bielizeň, ale chápem to tak, že nemusel by to fakturovať zvlášť. Ešte mi nie je jasné to, že prenajíma byt, ktorý má vo vlastníctve ako fyzická osoba. Keby si založil živnosť nemusí ho dávať do majetku a platiť daň z nehnuteľností ako nehnuteľnosť určená na podnikanie?

Mne sa tiež jedná hlavne o tú nezdaniť. časť a súčasne o nezd.časť na manželku,pretože je jasné,že pri príjmoch z prenájmu nebude.
Myslím,že nehnuteľnosť nemusí byť v majetku,ale na to sú tu lepší odborníci.
Doteraz boli malí prenajímatelia radi,že to nemusia mať na živnosť,odteraz bude lepšie nejakým spôsobom tú živnosť stvoriť.
Napr.Osamelá žena má jediný zdroj príjmu prenájom.V r.2010 použije 925+4025 a 40% náklady pri príjme cca 7000€ daň neplatila,v r.2011 to bude pekná suma a k nej možno odvody do ZP.
hrdlovicova
01.12.10,19:40
Tak som dnes bola na úrade, daň z nehnuteľnosti - daň z bytov sa pre podnikateľské účely nemení, teda zostáva ako by ju platila fyzická osoba, v tej istej sadzbe. Ináč to bolo do roku 2004, tak sa mi to plietlo, lebo som sa stretla s tým, že sadzby dane z bytov boli vtedy vyššie pre podnikateľov Povedali mi, že to nemusím nikde nahlasovať, iba na daňák. Študovala som si trochu či zaradiť ten byt vôbec do majetku, keby bola živnosť, podľa pokynu DR SR mi to vychádza, že sa ani nemusí, keď sa nebudú uplatnovať skutočné náklady. Už som na 90 % rozhodnutá, že založíme mužovi živnosť, aj tak si musí platiť zdravotku a sociálnu poisťovňu dobrovoľne, tak to si bude odvádzať všetko na živnosť a výde mu nižšia daň a aj do zdravotky nemusí platiť ešte zvlášť z prenájmu. On sa to mu prenájmu aj tak venuje celodenne ako živnosti, stále niečo opravuje, perie prádlo, a pod. Dúfam, že tam nie je už iný zádrhel, koniec roka sa blíži, tak sa treba čo najskôr rozhodnúť.
apo
17.02.14,08:03
Dnes som našiel jedno riešenia ako dostať nájom z nehnuteľností pod živnosť.
Cesta je cez založenie spoločnosti s ručením obmedzeným.
Nehnuteľnosť dáš do správy svojej sro-čky. SRO-čka nemá obmedzenie kedy je nájom živnosť a kedy nie. U teba ako FO si spravíš nulu a zisk z nájmu a hlavne náklady spojené s nájmom dude mať sro-čka. SRO-čka bude mať funkciu správcu nehnuteľností. Ty aj s manželkou môžete byť zamestnaní v sro-čke. Zamestnanie si navolíte od 1 hodiny denne až po plný úväzok s výškou mzdy od minimálnej až po vysokú mzdu podľa toho ako to budeš potrebovať.

Nebudú paušálne výdavky ale ostatné záležitosti v súvislosti s daňou z príjmu budú aktuálne k dispozícii.