HP1100
10.10.10,15:39
Dobrý deň,

budeme mať účtovný audit spoločnosti (povinný audit). Auditor požaduje účtovný denník vykopírovaný do xls. Má na to právo? Resp. v akej forme má auditor právo požadovať dáta? Mám mať prístup do účtovného systému? ďakujem veľmi pekne
durisovad
10.10.10,14:05
Dobry auditor chodi do firmy pravidelne a kontroluje podla moznosti vsetky doklady. Pri pochybnostiach uctovnika poradi so zauctovanim komplikovanejsich pripadov. Auditor nie je strasiak ale poradca. Ak ma prehlad, nema problem spravit audit.
HP1100
10.10.10,14:14
Mne nevadí, že sa bude hrabať v dokladoch. To je v pohode, len sa bojíme, že ak dáme auditorovi účtovný denník v xls napr. na kľúč, môže veľmi ľahko prísť k zneužitiu. napr. auditor kľúč stratí, alebo požiada inú spoločnosť, aby mu na ten istý kľúč nakopírovala svoje dáta. No a pri tej príležitosti si stiahnu naše dáta.... proste potrebujem vedieť, aké sú naše povinnosti. Dnes šikovný programátor bez problémov otvorí aj zaheslovaný súbor. Preto sa pýtam, aké máte skúsenosti. Či Vaši auditori majú prístup do účtovného systému priamo u Vás vo firme, alebo či im dávate účtovný denník napr. na kľúč.
durisovad
10.10.10,17:38
Dnes uz nepracujem vo firme, ktora by mala povinnost auditu. Predtym, ked som pracovala vo vacsej firme, auditor chodil pravidelne mesacne k nam, prezrel vsetky doklady, na ktorych bolo oznacene uctovanie. Vtedy este kluce neboli, ale ak chcel, otvorila som program a pripadne mu vytlacila zostavy, ktore pozadoval. Auditor je viazany mlcanlivostou a ak by vase data zneuzil, uz by asi nebol dlho auditorom. Ak pracujete s programom, ktory bezi cez internet, vase data si moze stiahnut kazdy priemerne sikovny programator. Ak ma auditor vypracovat pravdivy a hodnoverny audit, musi skontrolovat vsetko, o com uctujete. Ak pride len raz za rok a vyziada si cele uctovnictvo na kluci, pochybujem, ze bude mat dostatocny prehlad o firme.
Trip
12.10.10,21:37
auditor potrebuje data v digitalnej podobe, pretoze nema casovy priestor na to aby sa hrabal vo vsetkych dokladoch - samozrejme robi sa aj selektivna kontrola priamo na dokladoch ale bez informacii vyexportovanych do xls z uctovneho a inych IT systemov to bude auditorovi trvat 100 rokov a vy to cele zaplatite.

napr. auditor bude prepocitavat vysku uctovnej hodnoty vasich obchodnych pohladavok - teda ci ste spravne tvorili opravne polozky. Urobi to na zaklade vekovej struktury vasich pohladavok = ak ste trochu vacsia firma mate dost vela zakaznikov a vela nezaplatenych faktur - osobne si neviem predstavit ako dlho by takuto analyzu robil auditor bez informacie v digitalnej podobe. Akoze ako by som si mal napr. urobit tu vekovu strukturu pohladavok - fyzicky vyhladat a prejst vsetky nezaplatene faktury v sanonoch ? Vies ako dlho by to napr. trvalo vo firme ktora ma napr. 10 mio EUR rocne trzby a dajme tomu 60 dnovu splatnost pohladavok, t.j. ma minimalne 1,5 mio Eur v pohladavkach ?

Kazdy auditor, ktory je clenom slovenskej komory auditorov musi splnat podmienky tejto komory, pricom jedna z nich je eticky kodex. Plus si samozrejme mlcanlivost mozte dat do zmluvy aj so sankciami. Viem je to iba papier a je tam stale moznost zneuzitia informacii ale seriozny auditor toto nikdy neurobi, pretoze je okamzite mimo biznis.

cize aby som to zhrnul - ako uctovna jednotka nemate vyslovene povinnost poskytovat udaje v digitalnej podobe ale ak by som ako seriozny auditor mal ist robit audit do firmy, kde mi nedaju info v digitalnej podobe tak sa rovno podakujem a idem prec.