karfiol
10.10.10,16:05
Rád by som sa vás spýtal možno pre vás úplne jasnú vec. Ak mám internetový obchod, kde zasielam tovar poštou (či už na dobierku alebo klasicky po pripísaní platby na účet). Mám, ale zákazníkov v mieste podnikania, ktorí by radi ušetrili na poštovnom a tovar si prebrali osobne.

Stačí mne ako podnikateľovi vystaviť faktúru, kde bude poštovné 0 euro a bude tam napísané, že sa tovar osobne prevzal v sídle firmy? Či mám aj nejaké iné povinnosti? Internetový obchod samozrejme nemá žiadnu prevádzkareň a tým pádom ani registračnú pokladňu.

Vopred ďakujem za všetky odpovede.
220870
10.10.10,14:09
Hlavne musíš vystaviť doklad o zaplatení príjmový pokladničný blok ak bolo platené cez banku tak nie.A tiež faktúru.poštovné nemusíte uvádzať ak nieje hradené.Faktúru vystavujete dvojmo jedna pre vás druhá pre zákazníka myslím že stačí ak bude dole napísané (tak to robím ja) Faktúru prevzal ,meno ,dátum, podpis zákazníka.
karfiol
10.10.10,15:49
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
profesional
12.10.10,02:26
Ak si zakaznik pride vyzdvyhnut tovar az po tom co ti zaplatil naprikla cez banku alebo kartou, tak nemas ziadne dalsie povinnosti. V pripade ak chces aby zakaznik zaplatil v case a mieste vyzdvyhnutia tovaru, nemozes to robit cez fakturu. Ale si povinny mat registracnu pokladnicu. Nakolko paragon z registracnej pokladnice si povinny vydavat vtedy ak sa datum dodania tovaru zhoduje s datumom plnej platby.
Stefan2005
12.10.10,21:43
...V pripade ak chces aby zakaznik zaplatil v case a mieste vyzdvyhnutia tovaru, nemozes to robit cez fakturu. Ale si povinny mat registracnu pokladnicu...

zvýraznené by sa dalo podložiť odvolávkou na predpis, ktorý to zakazuje?


...Ale si povinny mat registracnu pokladnicu. Nakolko paragon z registracnej pokladnice si povinny vydavat vtedy ak sa datum dodania tovaru zhoduje s datumom plnej platby.

detto - zvýraznené by sa dalo podložiť odvolávkou na predpis, ktorý to ukladá ?

V danom prípade je tovar predávaný na faktúru, ktorá (t.j. pohľadávka) je uhradená v hotovosti... A v súčasnosti platí, že dátum vystavenia faktúry a príjmového pokladničného dokladu môže byť totožný.

Niečo zo stránok DRSR:

"7. Otázka:
Predávam tovar, pri ktorom vystavujem faktúry a prijímam tržby za ich úhradu v hotovosti. Podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. som nemusel používať ERP, nakoľko som prijímal v hotovosti iba úhrady faktúr. Som od účinnosti zákona o požívaní ERP povinný kúpiť ERP a evidovať na nej predaj na faktúry ?
Odpoveď:
Nie. Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti síce považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP, avšak nakoľko prechodné ustanovenie § 18 zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, do tohto termínu nevzniká povinnosť evidovať úhrady pohľadávok v hotovosti cez ERP a ani povinnosť kúpiť ERP, pokiaľ bude podnikateľ postupovať v zmysle vyhlášky č. 55/1994 Z.z..

11. Otázka:
Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky považuje za platbu v hotovosti. Som povinný od 1.3.2009 evidovať úhradu pohľadávok na ERP ?
Odpoveď:
Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP od 1.3.2009. Nakoľko však prechodné ustanovenie (§ 18) zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, podnikateľovi nevznikne povinnosť používať ERP v prípade, ak bude postupovať pri úhrade pohľadávky v hotovosti podľa doterajšieho predpisu – vyhlášky č. 55/1994 Z.z.. Ak však podnikateľ začne používať ERP, ktorá má vydaný certifikát v súlade so zákonom o používaní ERP a ktorá spĺňa požiadavky a parametre tohto zákona, potom mu vznikne povinnosť evidovať na tejto ERP aj úhrady pohľadávok v hotovosti."

P.S. poprosil by som jednoznačné tvrdenia občas doložiť odvolávkami na príslušný § zákona, predpisu...