ajka100
10.10.10,16:34
Dobrý deň všetkým. Mám takýto problém:
Zamestnanec ukončil PP dohodou k 30.9.2010. Jeho nárok na dovolenku r. 2010 bol 20 dní a celý ho vyčerpal do 31.8.2010. Ako mám postupovať pri ukončení PP a poslednej výplate za 9/2010? - Mám nárok na dovolenku r.2010 upraviť na 15 dní (20/12*9) a žiadať späť zaplatenú náhradu za prečerpaných 5 dní dovolenky. Alebo to nechať tak?
Ďakujem za Vaše odpovede.
drobeceva
10.10.10,14:37
Dobrý deň všetkým. Mám takýto problém:
Zamestnanec ukončil PP dohodou k 30.9.2010. Jeho nárok na dovolenku r. 2010 bol 20 dní a celý ho vyčerpal do 31.8.2010. Ako mám postupovať pri ukončení PP a poslednej výplate za 9/2010? - Mám nárok na dovolenku r.2010 upraviť na 15 dní (20/12*9) a žiadať späť zaplatenú náhradu za prečerpaných 5 dní dovolenky. Alebo to nechať tak?
Ďakujem za Vaše odpovede.
V poslednej výplate mu zrazíš za prečerpanú dovolenku.
Daniela12345
10.10.10,14:45
Súhlas zamestnanca na zrážku zo mzdy nepotrebuješ.
ajka100
10.10.10,14:59
Ďakujem
drobeceva
10.10.10,15:01
neviem, v ako programe robíš mzdy, ale automaticky ak má zadaný výstup a robíš poslednú výplatu, malo by avizovať - prečerpaná dovolenka - zraziť? /aspoň mne to tak robí/
ajka100
10.10.10,15:05
Robím v MRP, len som ich ešte nenahadzovala.
monikago
11.10.10,06:38
ešte ja sa spýtam k tejto téme,

mali sme zamestnankynu, kde odpracovala 2.a3.9.2010, potom bola 10 dní PN, po skončení PNky, sme s ňou rozviazali pracovný pomer, ale mala prečerpanú dovolenku o 2 dni, čo som jej aj stiahla na výplatnej páske, našťastie to pokrylo tie 2 dni, čo odpracovala /teda som jej strhla prečerpanie z tých 2 odpracovaných dní/, ale čo by sa stalo, keby nebola odpracovala ani 2 dni a mala by nárok len na PN-ku, môže sa jej stiahnuť prečerpanie aj z toho, alebo je to najlepšie vyplatiť jej Pn-ku a potom od nej požadovať vrátenie dovolenky?
VERONIKA6
11.10.10,06:58
ešte ja sa spýtam k tejto téme,

mali sme zamestnankynu, kde odpracovala 2.a3.9.2010, potom bola 10 dní PN, po skončení PNky, sme s ňou rozviazali pracovný pomer, ale mala prečerpanú dovolenku o 2 dni, čo som jej aj stiahla na výplatnej páske, našťastie to pokrylo tie 2 dni, čo odpracovala /teda som jej strhla prečerpanie z tých 2 odpracovaných dní/, ale čo by sa stalo, keby nebola odpracovala ani 2 dni a mala by nárok len na PN-ku, môže sa jej stiahnuť prečerpanie aj z toho, alebo je to najlepšie vyplatiť jej Pn-ku a potom od nej požadovať vrátenie dovolenky?
Neviem či som správne pochopila otázku, ale píšeš, že zamestnankyňa odpracovala 2. a 3. 9., čo sú dva dni a ďalej bola PN. To odpracovala v tomto roku iba 2 dni? Ak je tomu tak, tak jej nevznikol nárok na dovolenku.
monikago
11.10.10,07:21
Neviem či som správne pochopila otázku, ale píšeš, že zamestnankyňa odpracovala 2. a 3. 9., čo sú dva dni a ďalej bola PN. To odpracovala v tomto roku iba 2 dni? Ak je tomu tak, tak jej nevznikol nárok na dovolenku.

nie nie nie, zle som to napisala, ona normalne pracovala od 1.1. a na tento rok mala nárok 20 dní dovolenky, a keďže sme s ňou ukončili pomer k 13.9.2010, tak nárok sa jej kráti na 13 dní a ona prečerpala 15 dní a moja otázke je len teoretická, čoby sa stalo, keby v danom mesiaci neodpracovala žiadny deň, ale bola len na PN-ke, či sa jej môže stiahnuť aj s takýchto peňazí alebo nie?
ivka70
11.10.10,07:34
nie nie nie, zle som to napisala, ona normalne pracovala od 1.1. a na tento rok mala nárok 20 dní dovolenky, a keďže sme s ňou ukončili pomer k 13.9.2010, tak nárok sa jej kráti na 13 dní a ona prečerpala 15 dní a moja otázke je len teoretická, čoby sa stalo, keby v danom mesiaci neodpracovala žiadny deň, ale bola len na PN-ke, či sa jej môže stiahnuť aj s takýchto peňazí alebo nie?

Mozes je stiahnut aj z PNky, a keby jej sla vyslovene cista mzda do minusu (pozadavana suma by bola vyssia ako jej prijem na ucet), tak mozes od nej aj peniaze vymahat (teda je povinna vratit firme to, co vycerpala a nevznikol jej na to narok).
monikago
11.10.10,07:41
Mozes je stiahnut aj z PNky, a keby jej sla vyslovene cista mzda do minusu (pozadavana suma by bola vyssia ako jej prijem na ucet), tak mozes od nej aj peniaze vymahat (teda je povinna vratit firme to, co vycerpala a nevznikol jej na to narok).


ďakujem za odpoveď, nebola som si v tomto celkom istá
Asztalosová
10.11.10,16:25
Ja mam otazku: ako treba tu precerpanu dovolenku vypocitat. To viem ze sa zrazi z cistej mzdy. Ale aka dovolenka. Ide o nahradu, ktora bola vyplatena kedy bola dovolenka cerpana skutocne, alebo traba nahrau vypocitat z predchadzajuceho stvrtroku pred skoncenim PP. Dakujem za odpoved.
rrrrr
21.12.10,06:15
A co s odvodmi? mame zamestnanca cely mesiac na Pn a teraz sme zistili, ze v roku 2010 mu vobec nevznikol narok na dovolenku, tak ju teraz v decembri odminusujeme. Urobime to spravne?
Mirica-LV
21.12.10,06:20
A co s odvodmi? mame zamestnanca cely mesiac na Pn a teraz sme zistili, ze v roku 2010 mu vobec nevznikol narok na dovolenku, tak ju teraz v decembri odminusujeme. Urobime to spravne?

to mu nevznikol nárok ani na 1/12??
kedy nastúpil a koľko bol pn?
rrrrr
21.12.10,06:28
je na PN od roku 2009 a vroku 2010 mal len prerusenu PNku a cerpal 12 dni dovolenku. Cize nema narok na zaidnu dovolenku za rok 2010. Z minuleho roka mu zostalo 7 dni dovolenky, takze 5 dni precerpal.
Mirica-LV
21.12.10,06:30
je na PN od roku 2009 a vroku 2010 mal len prerusenu PNku a cerpal 12 dni dovolenku. Cize nema narok na zaidnu dovolenku za rok 2010. Z minuleho roka mu zostalo 7 dni dovolenky, takze 5 dni precerpal.


ak neodpracoval v 2010 aspoň 21 dní tak je to OK
ivka70
21.12.10,06:57
Podla vsetkeho, co som sa k tomu docitala, stiahnes mu z cistej mzdy naklady, ktore ti vznikli ako zamestnavatelovi, teda hruba nahrada dovolenky ako bola vyplatena + odvody za zamestnavatela ..to je skoda, ktora vznikla zamestnavatelovi tym, ze zaplatil dovolenku, na ktoru nevznikol narok. tuto skodu si odratas z cistej mzdy. Ak taku mzdu nema, budes od neho ziadat vratenie prostriedkov (do pokladne, na ucet).
rrrrr
21.12.10,07:06
Z cistej mzdy? a co dane. ja by som dala hrubu mzdu minusom, odvody by som neriesila, hlavne kvoli tomu ,ze to pojde aj do dane. a preco aj ziadat odvody za zamestnavatela? to pocujem prvykrat.
zamestnanec n
rrrrr
21.12.10,07:06
Z cistej mzdy? a co dane. ja by som dala hrubu mzdu minusom, odvody by som neriesila, hlavne kvoli tomu ,ze to pojde aj do dane. a preco aj ziadat odvody za zamestnavatela? to pocujem prvykrat.
zamestnanec nekonci pomer, ale aj tak si myslim, ze sa to riesi teraz.
ivka70
21.12.10,07:27
Z cistej mzdy? a co dane. ja by som dala hrubu mzdu minusom, odvody by som neriesila, hlavne kvoli tomu ,ze to pojde aj do dane. a preco aj ziadat odvody za zamestnavatela? to pocujem prvykrat.
zamestnanec nekonci pomer, ale aj tak si myslim, ze sa to riesi teraz.

Tiez som si to myslela, ale nie je to tak.
v case, ked cerpal dovolenku, mal narok na nu aj na odvody z nej.
Ked ju ma vratit, je to skoda sposobena zamestnavatelovi, z nej sa odvody ani dane neplatia (mohol by byt problem s kratenim dane ...)
rrrrr
21.12.10,07:53
Aj vy to takto robite? cize vypocitam z cistej mzdy podiel dovolenky, na ktoru nemal narok a to mu strhnem. Aj druhy to tak robite? dakujem
Mirica-LV
21.12.10,07:58
ja to robím z HM, čiže ponížim príjem aj odvody,
kacerikova
21.12.10,08:05
ja to robím z HM, čiže ponížim príjem aj odvody,

Tiez som to tak robila, ale vraj to nie je spravny postup.
Mirica-LV
21.12.10,08:13
Tiez som to tak robila, ale vraj to nie je spravny postup.


no nám na to nenamietala ani kontrola,
v podstate ide o to, že dostal zaplatené na čo nemal nárok, čiže mu ponížim príjmy a tým pádom aj odvody, či???
ivka70
21.12.10,08:24
no nám na to nenamietala ani kontrola,
v podstate ide o to, že dostal zaplatené na čo nemal nárok, čiže mu ponížim príjmy a tým pádom aj odvody, či???

Dost som okolo toho patrala. Odvody by sa nemali vracat spat, ma sa to vyrovnat len medzi zamestnancom a zamestnavatelom.
Niekde je k tomu aj vyjadrenie socialnej poistovne, ze odvody sa nemaju kratit.
Mirica-LV
21.12.10,08:35
Dost som okolo toho patrala. Odvody by sa nemali vracat spat, ma sa to vyrovnat len medzi zamestnancom a zamestnavatelom.
Niekde je k tomu aj vyjadrenie socialnej poistovne, ze odvody sa nemaju kratit.


a nevedela by si ho sem pripnúť???
o tomto počujem prvýkrát:eek:
ivka70
21.12.10,08:53
a nevedela by si ho sem pripnúť???
o tomto počujem prvýkrát:eek:

Neviem ho najst.
Ale ked, tak oslov socialnu poistovnu .... co napisu.
(Tiez by ma to zaujimalo ... :) )
rrrrr
21.12.10,13:13
len nerozumiem, preco ma zamestnanec platit dan za prijem, ktory mu vlastne zrazime.
Mirica-LV
11.01.11,14:49
Neviem ho najst.
Ale ked, tak oslov socialnu poistovnu .... co napisu.
(Tiez by ma to zaujimalo ... :) )


Takže toto mi prišlo mailom zo SP
Mirica-LV
21.01.11,11:20
Takže toto mi prišlo mailom zo SP


dnes mi prišlo nasledovné vyjadrenie zo ZP Dôvera:

Vážený klient,
informujeme Vás o vyriešení vašej otázky podanej prostredníctvom www.dovera.sk zo dňa 13.01.2011 12:47.
Vaša otázka:
zamestnanec prečerpal dovolenku, pri výstupe mu vykonám zrážku z hrubej mzdy a ponížim pritom aj VZ, je to takto v poriadku?
Odpoveď našich pracovníkov::
Dobrý deň. Poistné vypočítava, vykazuje a odvádza zamestnávateľ. Vymeriavacím základom na určenie poistného je plnenie poskytnuté zamestnávateľom zamestnancovi podľa § 6 zákona o dani z príjmov. Ak teda vypočítate poistné z poskytnutého plnenia, bude to správne. S pozdravom Ing. Alica Hrubá úsek financií

ale §6 sú príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a prenájmu:eek::eek::eek:,
....tak teda ako to je???