lijana1
10.10.10,18:07
Chcela by som si dat do auta namontovať LED žiarovky. Počula som však, že je potrebne túto zmenu uviesť v technickom preukaze. Je to pravda?
misoft
10.10.10,18:09
Na to, aby si vymenila klasické autožiarovky za LED, musí vozidlo spĺňať požiadavku, že tieto LED sú pre toto vozidlo schválené (resp. vozidlo má schválenie pre používanie aj LED žiaroviek).

§ 7, vyhláška č. 464/2009 Z.z.

(2) Iné svetelné zariadenia, ako sú predpísané a povolené pre daný druh a kategóriu vozidla, v
predpísanom počte a s predpísanou farbou vyžarovaného alebo odrážaného svetla, alebo ktoré sú povolené ďalej podľa odsekov 3 až 9, nesmú byť na vozidle umiestnené. Za svetelné zariadenia podľa tohto paragrafu sa nepovažujú zadná tabuľka s evidenčným číslom vyžarujúca svetlo pri zapnutom osvetlení vozidla) a systém osvetlenia vnútorného priestoru autobusov vozidiel kategórie M2 a M3 podľa osobitného predpisu alebo podľa predpisu EHK č. 107.

T.z. pokiaľ takéto osvetlenie nebolo výrobcom vozidla pre daný typ schválené, tak ani o tom neuvažuj (viď prísl. pasáž vyhlášky). Akonáhle by si si chcela toto dať poznačiť v techničáku, nepovolia to. Ak by si si ich aj napriek tomu dala, tak pri prvej STK, alebo cestnej kontrole to zistia a prídeš o techničák.
tomashme
11.10.10,18:11
Ak myslíš LED diody, čiže denné osvetlenie vozidiel, tak sú aj také, ktoré sú schválené na používanie v premávke tzv. E. Okrem samotného osvetlenia by mali obsahovať aj certifikát o schválení, s ktorým by si si po namontovaní mohla dať zapísať do TP.
doktor01
25.03.11,16:59
Ak myslíš LED diody, čiže denné osvetlenie vozidiel, tak sú aj také, ktoré sú schválené na používanie v premávke tzv. E. Okrem samotného osvetlenia by mali obsahovať aj certifikát o schválení, s ktorým by si si po namontovaní mohla dať zapísať do TP.
A certifikácia je tiež potrebná aj na parkovačky, prípadne osvetlenie ŠPZ?
Ide o to, že klasické žiarovky mi v aute vydržia max. 2-3 mesiace (hlavne osvetlenie ŠPZ).
ekopo
25.03.11,17:15
A certifikácia je tiež potrebná aj na parkovačky, prípadne osvetlenie ŠPZ?
Ide o to, že klasické žiarovky mi v aute vydržia max. 2-3 mesiace (hlavne osvetlenie ŠPZ).
k osvetleniu špz - skús kúpiť iné žiarovky ako čínske, resp. skontrolovať elektroinštaláciu. Nestalo sa mi ešte, že by sa mi vypálili žiarovky osvetlenia špz....(jazdím už nejaké to desaťročie)
doktor01
25.03.11,18:08
k osvetleniu špz - skús kúpiť iné žiarovky ako čínske, resp. skontrolovať elektroinštaláciu. Nestalo sa mi ešte, že by sa mi vypálili žiarovky osvetlenia špz....(jazdím už nejaké to desaťročie)
Žiarovky som používal osram. A to nie je žiadna lacná Čína. Elektroinštalácia bola skontrolovaná a nič. Odchádzali ďalej. Problémom údajné bolo, že otrasy pri zatváraní zadnej kapoty do značnej miery ovplyvňujú životnosť žiaroviek (vlákna). Už rok mám Led a v pohode. Pred nedávnom som ich dal aj na parkovačky . Je otázne, či je to košér, keď u tohto druhu svietidiel (osvetlenie ŠPZ a parkovačiek) takéto osvetlenie nemôže nikoho poškodzovať-osvetľovať.
carboy
21.04.16,14:50
Dosť krátko Vám teda vydria tie žiarovky na špz v aute 2-3mesiace. Ja som si už skôr vymenil interiérové žiarovky v aute a osvetlenie špz za led žiarovky a zatiaľ ani jedna nevyhorela. Možno ste len natrafili na nejaké lacnejšie náhrady.
misoft
21.04.16,16:07
Možno im už svietia dosť dlho..... 5 rokov.... pozri si dátumy príspevkov.
sosak
21.04.16,16:15
Nevadí, ako reklama postačí. :D
carboy
22.04.16,05:16
na dátume si myslím vôbec nezáleží, hľadal som informácie ohľadom led žiaroviek a natrafil som aj na tento príspevok, tak som pridal svoj názor ohľadom led svetiel na špz, keďže ich už nejakú dobu používam a ak niekto aj dnes bude hľadať informácie, tak aspoň má aj novšiu odpoveď, aspoň sa nemusia zakladať nové a nové diskusie. :)
peter5504
30.08.16,10:30
Mám prerobený celý vnutorný interier, prerabal som aj predok do ledkoveho, jazdím tak 2 roky a policajti mi zatial nič nepovedali