Cifo1604
10.10.10,18:48
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť v tomto: Mám 3 izbový byt a jednu izbu 4x4 m2 som predelil na dve miestnosti na 2x 4x2 m2. Izby sú priechodné, jedna izba má samostatný vchod, do druhej sa ide cez tú prvú. Predtým keď bola izba ešte pôvodná bol tam jeden radiátor. Keď som ich predelil tak do každej som dal samostatný radiátor stým že ten prvý je prepojený s tým druhým, takže teplá voda z prvého prechádza do druhého. Moja otázka: Je to v poriadku že mi namontovali pomerové merače na obidva radiátory a spotrebu mi merajú a účtujú na obidvoch aj keď sú navzájom prepojené? Z pôvodného jedného mám dva a regulujem si ich iba z toho prvého, na tom druhom nemám ventil na reguláciu. Sú medzi sebou prepojené len trubkami. Je to teda v poriadku? Vďaka za odpovede.
sito
10.10.10,17:04
Je! Merá sa podiel každého radiátora, nie hlavice. Hlavica len reguluje obidva, ak bude v miestnosti, kde je hlavica dostatočná teplota, odstaví vykurovanie aj v miestnosti v ktorej nie je hlavica. Nie je to moc dobré riešenie. Ta miestnosť nemá nezávisle vykurovanie.
Cifo1604
12.10.10,05:25
Je! Merá sa podiel každého radiátora, nie hlavice. Hlavica len reguluje obidva, ak bude v miestnosti, kde je hlavica dostatočná teplota, odstaví vykurovanie aj v miestnosti v ktorej nie je hlavica. Nie je to moc dobré riešenie. Ta miestnosť nemá nezávisle vykurovanie.
Asi sa nerozumieme, mne ide o to že tam bol jeden dlhy radiátor s pomerovým meračom a teraz tam mám dva prepojené cez seba (predelil som miestnosť na dve) a na každom mám ten merač. Či neplatím dva krát za jednu vec !!
sito
12.10.10,05:40
Nie!!! Každý radiátor dodáva do miestnosti to isté teplo, ktoré vyrobí dodávateľ tepla. A dodával ti teplo do jednej miestnosti, teraz do dvoch miestnosti. Áno platíš to isté teplo, nie dva krát, ale jedenkrát v dvoch miestnostiach. Jednoducho úhrada bytu rovná sa podiel všetkých radiátorov v byte, nie podiel termostatických hlavíc, tie sú súčasť regulácie, nie pomerového merania.

Je správne, že máš na každom radiátore prístroj pomerového merania. Ak by si nemal na tom naviac, okrádal by si ostatných v dome. Priamo, nie cez steny, ako sa zvykne povedať.
najag
12.10.10,13:32
Samozrejme, ked bol jeden dlhy radiator, teda vacsieho vykonu, ako teraz, tak bol iba jeden teplotny stred. Teraz su tam dva mensie radiatory, mozno polovicneho vykonu ako predtym, ale su tam aj dva teplotne stredy, takze sa museli namontovat aj dva PRVN. Problemom ale asi je aj skutocnost, ze teplota vstupneho media druheho radiatora je nizsia, ako je teplota media na stupacke a teda na privode prveho radiatora, takze druhy radiator ma aj asi nizsi teplotny vykon, ako prvy radiator. Takze teraz bude pocet nameru oboch radiatorov vyssi, ako bol predtym a prave tento zvyseny namer dielikov, sa bude podielat aj vyssim sposobom na stratach tepla na rozvode a spolocnych priestoroch a tada aj na nakladoch. Podla mna budu naklady vyssie, ako predchadzajuce riesenie, aj ked odobraty vykon nebude rovnaky, ako bol predtym. Podla mna si mal urobit riesenie, kedy by bol jeden povodny radiator spolocny pre obe izby, jedna cast viac v jednej izbe, aby mohol byt namontovany PRVN. Aj tak mas iba jednu hlavicu, ktora reguluje podla teploty v prvej izbe, kde je vyssia teplota, ako v druhej.
sito
12.10.10,21:21
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť v tomto: Mám 3 izbový byt a jednu izbu 4x4 m2 som predelil na dve miestnosti na 2x 4x2 m2. Izby sú priechodné, jedna izba má samostatný vchod, do druhej sa ide cez tú prvú. Predtým keď bola izba ešte pôvodná bol tam jeden radiátor. Keď som ich predelil tak do každej som dal samostatný radiátor stým že ten prvý je prepojený s tým druhým, takže teplá voda z prvého prechádza do druhého. Moja otázka: Je to v poriadku že mi namontovali pomerové merače na obidva radiátory a spotrebu mi merajú a účtujú na obidvoch aj keď sú navzájom prepojené? Z pôvodného jedného mám dva a regulujem si ich iba z toho prvého, na tom druhom nemám ventil na reguláciu. Sú medzi sebou prepojené len trubkami. Je to teda v poriadku? Vďaka za odpovede.

A ešte jedna vec by ma zaujímala, čo si spravil s oknom, radiátor býva pod oknom. V polovičke okna je stena, alebo máš dve okná? Alebo je tá druhá miestnosť bez okna? Aký si mal koeficient na tom radiátore pred tým a aký nameraný počet jednotiek si mával? Aké máš na tých nových? A jednotky, alebo len prvý raz budú? Kto ti doporučil tak riešiť to vykurovanie druhej miestnosti?
Orim
12.10.10,21:39
Asi sa nerozumieme, mne ide o to že tam bol jeden dlhy radiátor s pomerovým meračom a teraz tam mám dva prepojené cez seba (predelil som miestnosť na dve) a na každom mám ten merač. Či neplatím dva krát za jednu vec !!
Nie je podstatné ako je napájaný radiátor ale to koľko tepla spotrebuje (odobere). Keď ich je viac merač je na viacerých.
Cifo1604
12.10.10,21:45
Okna tam boli dve, medzi nimi je taky umely panel cca 30 cm siroky, takze kazda miestnost ma samostatne plne funkcne okno. Ten koeficient som nikdy nesledoval. Vykurovanie takto mi doporucil kurenar co to prerabal a najprv mi dal termostaticku hlavicu aj na ten druhy radiator ale aj ked bola na max. tak radiator ledva kuril do polovice, aj ked prvy bol na max. Dal to potom dole a je to prepojene teda iba trubkami a je to lepsie. Ale aj tak ten prvy je horuci cely a druhy tak do tristvrte. Asi to uz lepsie nebude. Mozno tie trubky su tenke na to aby to prechadzalo do druheho poriadne. Neviem nevyznam sa v tom.
sito
12.10.10,22:08
U nás, keď ešte nebolo pomerové meranie si jeden vlastník tiež v obývačke vymenil výkonnejší radiátor. Dal si dvojmetrový namiesto meter sedemdesiat. A bolo mu málo, tak kolienkami si dal pred ten dvojmetrový ešte jeden meter dvadsať.

Pri montáži pomerového merania mi prišli povedať, že je v jednom byte taký stav, ale dal si namontovať merač len na ten veľký. Ja som im povedal číslo bytu a sedelo na ten byt.

Napísal som správcovi, buď mu dajú merač aj na druhý, alebo ho demontuje. Demontoval. A teraz mu stačí ten dvojmetrový a podľa zaznamenaných jednotiek ho využíva menej ako v prvých rokoch merania. Možno by mu bol stačil aj ten pôvodný na vykúrenie, ale platilo sa podľa m2, teda za viac tepla platil rovnako ako ostatní. Kradol!

Mal pred hlavicou toho prvého spraviť odbočku a trubku do druhej miestnosti. Potom už klasický, hlavicu, radiátor a merač. Ak by hlavica odstavila radiátor v prvej miestnosti, druhá miestnosť by bola nezávislá na tom odstavení prívodu vody, tepla.
najag
13.10.10,11:20
Nie je podstatné ako je napájaný radiátor ale to koľko tepla spotrebuje (odobere). Keď ich je viac merač je na viacerých.

Nezdielam tento nazor, ked su zapojene dva radiatory do serie a prietok vstupneho media druheho radiatora riadi termostaticky ventil prveho radiatora, podla teploty v prvej miestnosti. Druhy radiator mal byt napajany priamo potrubim z vertikalnej stupacky, potom aj pomerove meranie by bolo koser a samozrejme radiator by bol osadeny samostatnym termostatickym ventilom.
Cifo1604
14.10.10,05:00
Konečne niekto, kto má názor na túto vec ako ja.
sito
14.10.10,05:19
Konečne niekto, kto má názor na túto vec ako ja.

Čo ti bráni to dať prerobiť! Sprav to tak ako je napísané v príspevku č.10, druhej vete.

Inak platí to, že ak hlavica odstaví prietok vody do radiátora, prvého, nebude tiecť voda ani do druhého! Kadiaľ? Povedľa prvý radiátor? A cez čo? Alebo po podlahe? Podlahové kúrenie budeš mať ... ? :);)

Dva radiátory, dva prístroje pomerového merania!!!!!!!

:mad::eek::mee:
evula0
18.10.10,08:31
Krútime sa okolo dôsledku a nie o príčine. Ak si chce niektorý vlastník zmeniť radiátor za nový rozdielneho výkonu alebo ich počet, musí to prejednať so správcom (pred výmenou a nie následne).Je to zásah do spoločného systému, do spôsobu merania a rozpočítavania a aj po technickej stránke môže byť vykonaný nesprávne zapojením do série. Ak si to vlastník urobil "len tak", prečo sa čuduje, že mu jeden radiátor nehreje a že mu chcú merať obidva ?
Montovať ďaľšie radiátory v bytovom dome by malo byť posúdené z hľadiska vplyvu na celú sústavu. Taktiež zvyšovaním odberu tepla sa zvyšuje odber celého bytového domu.To sa prejaví zvýšenou platbou za m2 aj u ostatných "nevinných" vlastnikov, hlavne v menších bytových domoch.A ako by to dopadlo, keby si každý menil, pridával alebo rušil radiátory podľa vlastného vkusu?
Halli
18.10.10,08:54
Bohužiaľ je to tak, všetci podpísali, že chcú byvať v jednom dome s viacerými , ale správajú sa akoby boli na rodinnom dome pod svojou strechou, s vlastným kúrením...Všetko sa dá, aj nové radiatory, aj zburanie priečok, aj aj aj...ale s rozumom, nie aroganciou, ako je to mnohým slovákom vlastné...Najprv urobím a potom riešim dôsledky :mad:
najag
18.10.10,08:55
Krútime sa okolo dôsledku a nie o príčine. Ak si chce niektorý vlastník zmeniť radiátor za nový rozdielneho výkonu alebo ich počet, musí to prejednať so správcom (pred výmenou a nie následne).Je to zásah do spoločného systému, do spôsobu merania a rozpočítavania a aj po technickej stránke môže byť vykonaný nesprávne zapojením do série.

Mal by ..........:D
Halli
18.10.10,08:56
Mal by ..........:D

áno Janík...mal by...potom znášať aj následky ;)
sito
18.10.10,13:20
áno Janík...mal by...potom znášať aj následky ;)

A čo bráni ostatným rozhodnúť, tak ako píšeš? To, že je ich väčšina v dome??? Alebo sú s toho posraní, majú iné starosti ako je rozhodovanie, ODSTRAŇOVANIE.
Halli
18.10.10,20:38
A čo bráni ostatným rozhodnúť, tak ako píšeš? To, že je ich väčšina v dome??? Alebo sú s toho posraní, majú iné starosti ako je rozhodovanie, ODSTRAŇOVANIE.

...som nem-pochopila http://www.beruska8.cz/smajlici/male2/26.gif
sito
19.10.10,13:12
...som nem-pochopila http://www.beruska8.cz/smajlici/male2/26.gif

Ženská, to sa musíš riadne nasrať a potom Ti to donde. Ak nie, tak potom Ti ostáva už sa pousilovať, pouvažovať ....

:) :D:D:D ;)
najag
19.10.10,18:57
...som nem-pochopila http://www.beruska8.cz/smajlici/male2/26.gif

...a uz sme dvaja Slavka.......:confused::D
Gapo
20.10.10,11:32
Nezdielam tento nazor, ked su zapojene dva radiatory do serie a prietok vstupneho media druheho radiatora riadi termostaticky ventil prveho radiatora, podla teploty v prvej miestnosti. Druhy radiator mal byt napajany priamo potrubim z vertikalnej stupacky, potom aj pomerove meranie by bolo koser a samozrejme radiator by bol osadeny samostatnym termostatickym ventilom.
Súhlasím s najag-om, ale iba vo veci montáže. S orimom súhlasím tiež, pretože v druhej miestnosti teplo spotrebované radiátorom by nebolo merané a teda ani účtované vlastníkovi, ale všetkým.
A medzi nami čo to bolo za kúrenára, čo vymyslel takýto výtvor,:confused: veď to je jasné, že preto máš aj problém s teplotou na oboch radiátoroch.:cool:
sito
20.10.10,12:35
...som nem-pochopila http://www.beruska8.cz/smajlici/male2/26.gif


...a uz sme dvaja Slavka.......:confused::D

Dvve je vždy viac ako jedna. Dvaja tiež dokážu viac ako jeden. Pravdepodobnosť je 50 : 50, a je o 100 % vyššia.
sito
20.10.10,12:40
Súhlasím s najag-om, ale iba vo veci montáže. S orimom súhlasím tiež, pretože v druhej miestnosti teplo spotrebované radiátorom by nebolo merané a teda ani účtované vlastníkovi, ale všetkým.
A medzi nami čo to bolo za kúrenára, čo vymyslel takýto výtvor,:confused: veď to je jasné, že preto máš aj problém s teplotou na oboch radiátoroch.:cool:

Netrápi ho ani tak teplota, ako úhrada. Platil za jeden a teraz musí za dva, ale ich aj má dva, preto platí za dva. A to je správne! No, dozvedel sa, že mu to niekto riadne doku...., kutil.
najag
20.10.10,15:05
Dvve je vždy viac ako jedna. Dvaja tiež dokážu viac ako jeden. Pravdepodobnosť je 50 : 50, a je o 100 % vyššia.


Nejako mi to nesedi s teoriou pravdepodobnosti, je na mysli klasicka definicia, alebo statisticka definicia, alebo axiomaticka definicia, alebo pradvdepodobnost ako miera dôvery..... ? Apropo, poznam dvoch, co nedokazali ani ako pol cloveka......
sito
20.10.10,15:37
Nejako mi to nesedi s teoriou pravdepodobnosti, je na mysli klasicka definicia, alebo statisticka definicia, alebo axiomaticka definicia, alebo pradvdepodobnost ako miera dôvery..... ? Apropo, poznam dvoch, co nedokazali ani ako pol cloveka......

Polovičná práca, práca o ničom. A ak ju robia dvaja?