Julo
21.05.04,15:43
Prosím Vás o odpoveď na problematiku vyplácania mzdového zvýhodnenia - príplatku za prácu vo sviatok. Uvediem príklady :
č.1 : zamestnanec nastupuje na nočnú smenu 30.apríla o 18:00 h. a končí 01.mája o 06:00 h. Za koľko hodín mu patrí príplatok za prácu vo sviatok ?
č.2 : zamestnanec nastupuje na nočnú smenu 01.mája o 18:00 h. a končí 02.mája o 06:00 h. Za koľko hodín mu patrí príplatok za prácu vo sviatok ?
- sú odlišnosti v jednotlivých príkladoch ? Ktoré a podľa čoho ? Ď.
juko
21.05.04,14:45
V zmysle Zákonníka práce §122 /Mzda a náhrada mzdy za sviatok/
odst. (1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.
Keď predpokladáme, že deň má 24 hodín /t.j. aj sviatok má 24 hodín/.
Vo Vašom prípade by som vyplatil mzdové zvýhodnenie v pr. č.1 za 6 hodín a v pr. č.2 tiež za 6 hodín.
Podľa mňa nie sú v týchto príkladoch odlišnosti
-------------
Som zvedavý na názor druhých
zuzana11
24.05.04,07:39
Ja som čítala, že nárok na príplatok je na tú zmenu, ktorá začína počas sviatku. T.j. v tomto prípade by to bola zmena začínajúca 1.5.2004 a príplatok za celú zmenu. Ale tiež zvedavá na iný názor.
Lenka
24.05.04,09:34
Suhlasim s jukom, tiez by som mzdove zvyhodnenie dala na 6 hodin v jednom aj v druhom pripade...........aj to tak robim, dufam, ze dobre:)
Veva
24.05.04,12:37
Ak ja môžem prispieť svojím názorom tak treba rozlíšiť práca v sobotu a nedeľu je od 0-24 00hod.Sviatok je od 1.5. 6 00 do 2.5. 6 00 čo by sa pri vašom príklade č.1 za sviatok Ohod. č.2 12hod. /poobedná práca 14-22, nočná práca 22- 6/
Peťo
25.05.04,06:23
Najprv si pozri § 95 ZP, ktorý hovorí, že na pracovisku s nočnými zmenami sa deň pracovného pokoja začína hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá.
Podľa uvedených údajov dedukujem , že je to 6 hod. ranná. Potom sviatok v danom prípade začína o 6,oo hod rano 1.5. a končí o 6,oo hod ráno 2.5.Potom použí § 122 ZP a všetko bude o.k. Ahoj.
zuzana11
25.05.04,13:25
Ja to tiež uplatňujem týmto spôsobom. Príklad :
Nočná zmena z 30.4. na 1.5.2004 nemá príplatok za SV, 0 hod.
Ranná 1.5. (od 6,00 - 14,00) má príplatok za SV, 8 hod.
Poobednajšia 1.5. (14,00 - 22,00) má príplatok za SV, 8 hod.
Nočná z 1.5. na 2.5. (22,00 - 06,00) má príplatok za SV. 8 hod.

Takto je to vysvetlené a v PMPP 11-12/2003 § 122. Dúfam, že sa nemýlia.
Som zvedavá na vaše pripomienky. Vďaka.
juko
25.05.04,17:13
Opäť som sa presvedčil, akou dobrou vecou je táto diskusia na porade. Vďaka príspevku od "Peťo" som sa utvrdil v názore, že človek môže zákon prečítať niekoľkokrát a vždy tam niečo prehliadne /samozrejme práve to dôležité/.
Tak to bolo aj so začiatkom počítania sviatku. Teraz už viem, že sviatok začína v deň sviatku o 6:00 hod. a končí o 6:00 hod. nasledujúceho dňa.
Týmto sa ospravedlňujem za môj predošlý príspevok.:(
Julo
29.05.04,11:02
Milé dámy a páni. Ďakujem Vám za odpovede. Aspoň teraz viem, že nie je deň ako deň. Niektorý začína polnocou, iný inokedy a dokonca je rozdiel aj vtedy ak sa jedná o weekendy a štátne sviatky. Proste som z toho paf; ale pochopil som čo ste mi napísali. ĎAKUJEM
Julo
02.06.04,10:49
Aký je rozdiel medzi So - Ne a sviatkami ? Nechápem. Sviatok a i ostatné dni sú od 00:00 do 24:00 - mýlim sa ? Neviem, ale mne je to divné, lebo keď si to predstavím že, zamestnanec nastupujúci 30.04. o 23:00h. a končiaci 01.05. o 11:00h. nemá nárok na príplatok, ale zamestnanec nastupujúci 01.05. o 23:00 a končiaci 02.05. o 11:00 má nárok na príplatok i keď ten prvý odpracoval cez sviatok 11 hodín a ten druhý iba 1 hodinu ! Je v tom logika ? a je to spravodlivé ? Napriek tomu, že som si prečítal príslušný zákon k veci. Navyše : došlo mi vyjadrenie aj od vydavateľa "Poradca" a tam je uvádzané že obom pracovníkom patrí príplatok za odpracovaných 6 hodín počas sviatku. Tak teraz ako ? Som z toho proste jeleň ! Podľa koho sa riadiť ? Pomóóóóóóćcccccc
Peťo
03.06.04,12:34
Skúsme si to polopatisticky vysvetliť : S a N sú dňami pracovného pokoja, keď v harmonograme začína pracovný týždeň pondelkom a končí piatkom. Lenže dňami pokoja , na ktoré prípada nepretžitý odpočinok ,môžu byť aj iné dni, keď to stanovuje harmonogram napr. sú org. napr. obchodné , keď prac. dni sú utorok až sobota a dni prac. pokoja sú nedeľa a pondelok. V takýchto prípadoch sobota je obyčajným prac.dňom . Preto ZP nikde nehovorí o S a N a ani ich zákonom nezvyhodňuje. Avšak organizácia si môže /nemusí/ v KZ či v inom vnútor.predpise stanoviť mzdové zvýhodnenie za prácu v S a N , ako " odškodnenie " zamestnanca zato , že musí pracovať vtedy , keď iní sú doma. Aj sviatky sú dňami pracovného pokoja , ale stanovené zákonom NR SR. A toto už rieši ZP v § 122. Keď zamestnanec pracuje v takýto sviatok, patrí mu popri dosiahnutej mzde zvýhodnenie najmenej vo výške 50 % jeho priem. zárobku a tento príplatok patrí aj keď sviatok padne na deň nepretržitého odpočinku v týždni /S,N, či iný deň/.Keď však sviatok prípadne na obvyklý prac.deň, a zamestnanec nemôže preto pracovať , dostane za taký deň n á h r a d u , resp. sa mu mzda nekráti / pri mesačnej mzde. Logicky deň má 24 hod. a začína a končí o pol noci, ale u pracovísk s nočnými zmenami /iba u nich/ podľa § 95 ZP deň pracov.pokoja teda i deň sviatku začína hodinou prvej pracovnej zmeny podľa rozvrhu zmien. Tu už nič nenašpekulujeme, tak hovorí zákon. Môžeme teda dedukovať, že toto počítanie sa vzťahuje na nepretžité prevádzky.
ivanaj
15.05.08,16:13
Ahojte,
ako som sa tak docitala, tak zistujem, ze sviatky nepreplacame spravne. U nas sa priplatok za sviatok rozdeluje presne podla casu polnoci, to znamena, ze sviatok zacina o 00:01 a konci 24:00, plati to pre vsetkych bezrozdielu. Ci 8 hodinovych THP alebo vyrobnych pracovnikov so 7,5 hodinovou zmenou. Predpokladam spravne, ze tento zvoleny pristup nie je v sulade so zakonom??? :-(
Antea
16.05.08,06:02
Ahojte,
ako som sa tak docitala, tak zistujem, ze sviatky nepreplacame spravne. U nas sa priplatok za sviatok rozdeluje presne podla casu polnoci, to znamena, ze sviatok zacina o 00:01 a konci 24:00, plati to pre vsetkych bezrozdielu. Ci 8 hodinovych THP alebo vyrobnych pracovnikov so 7,5 hodinovou zmenou. Predpokladam spravne, ze tento zvoleny pristup nie je v sulade so zakonom??? :-(
Áno, predpokladáš správne.