Kysel
16.11.05,09:08
Pekne prosím o radu. Ak mám zamestnanca, ktorý použije vlastné auto na služ. cestu a zamestnávateľ mu prepláca cestu len do výšky cestovného, musím vypracovať cesťák na komplet ??? To znamená, že vyrátam spotrebu, opotrebovanie atď... Ja to totiž musím urobiť kompletne a vyjde mi napr. cesťák v hodnote 4000,- Sk, ale zamestnanec dostane napr. len 500,- Sk a čo tých 3500,-Sk - tie sú čie, tie zostanú zamestnávateľovi???? Je to takto v poriadku ???
Pepa
16.11.05,08:59
Pokiaľ zamestnanec použije vlastné auto a ty mu preplácaš len výšku cestovného - podľa toho koľko trvala služobná cesta má nárok minimálne na stravné - vypíšem cesťák, pripojím cestovné lístky- resp. v tomto prípade nejaký doklad, koľko stojí cestovné - prípadne vyznačím nárok na stravné /ak je/ a toto preplatím. /tých 3500,- Sk veľmi rýchlo pusť z hlavy/.
Chobot
16.11.05,09:07
Vyplnís len tie údaje, ktoré sú relevantné. Tak ako uviedol Pepa: zaciatok cesty, koniec cesty, nárok na stravné, v prípade zahranicnej cesty na vreckové. Ako dopravné náklady uvedies cenu cestovného lístka (najlepsie je prilozit nejaký doklad, kde je uvedené, co by stálo cestovné vlakom alebo autobusom, cenníky sa dajú nájst na nete) a prípadne vedlajsie nútne výdavky. Kilometre ani opotrebovanie nepcítas, lebo to nevyplácas.
jana991
16.11.05,09:28
prosim o radu, ako postupovať, keď zamestnanec predloži vyúčtovanie služobnej cesty, kde napr. išiel z BA prvou triedou a lístok stál 363,- Sk obyčajná druhá tr. stojí 242. Zamestnávateľ mu tento rozdiel nechce zaplatiť, zamestnanec nechce ustupiť, že prerobí cesťák, že má nárok na preplatenie (má?). Zameastnanec a zamestnávateľ odmietajú spolu komunikovať na túto tému, prípadna úprava vyúčtovania.

Môj problém je v tom, ako to riešiť. lístok je v hodnote 363,- Sk, ten mi zamestnanec predložil. Čo s rozdielom. môžem mu vyplatiť menej aj keď mi predložil lístok alebo mám rozdiel evidovať ako závôzok voči zamestnancovi a čakať, kedy najdu obe strany spoločnú reč?
Majiteľ mi povedal, že on mi podpíše, že to upravil a tým je to vybavené, nemáme žiadny závôzok. Môže to takto riešiť, jednostranne? Dakujem za postrehy.
Kysel
16.11.05,09:45
Ja si tiež myslím, že by som to tak mala robiť ako píše Chobot, ale moja predchodkyňa to robila ako som popísala v prvom príspevku a mňa zamestnávateľ núti pokračovať v tom. Lenže ja chcem dopátrať, kde môžu tie peniaze skončiť. To ma trápi. Ďakujem za všetky rady.
marmal
16.11.05,09:46
Ked mu daval zamestnavatel suhlas so SC pred zaciatkom SC, tam malo byt vypisane ako ma ist, ci osobny vlak alebo rychlik a pod. Ak vsak tento suhlas so SC nemal, potom je tazko riesit, kazdy ma svoju pravdu.

Marta
Chobot
16.11.05,10:14
Ja si tiež myslím, že by som to tak mala robiť ako píše Chobot, ale moja predchodkyňa to robila ako som popísala v prvom príspevku a mňa zamestnávateľ núti pokračovať v tom. Lenže ja chcem dopátrať, kde môžu tie peniaze skončiť. To ma trápi. Ďakujem za všetky rady.Povedz zamestnávatelovi, ze tak je to nesprávne. Pokial chce, môzes mu na osobitnom papieri pre jeho informáciu robit kalkuláciu, co by to stálo, keby tie náhrady vyplácal. Ak sa vsak nevyplácajú, tak na cestáku tie údaje nemajú co robit. Tie peniaze môzu skoncit jedine u zamestnanca ako vyplatená náhrada alebo sa nevyplatia.

Mám vsak podozrenie, ze nieco tam u vás nie je v poriadku. Zdá sa, ze "papierovo" sa tie náhrady vyplatia akoze zamestnancom, ale tí ich nedostanú, resp. dostanú len tú náhradu za cest. lístok. Takto tie peniaze môzu zostat bud vo firme alebo si ich niekto, kto to zorganizoval (konatel, vedúci, ...), strci do vrecka.

Je to nezákonné a smrdí to kriminálom. Urcite tento postup nepodporuj.

Zamestnanec má dostat tú náhradu, ktorá je uvedená ne vyúctovaní cesty. Predpokadám, ze prevzatie náhrad Ti zamestnanci nepotvrdzujú podpisom. Dobré by bolo vediet, akú ciastku vykáze firma ako vyplatené zamestnancovi (v úctovníctve, alebo vyplatené cez pokaldnu) a tiez, ci tá nizsia ciastka je uvedená ne cestáku. Ak je tam tá vyssia ciastka, tak je to jednoznacné nezákonné obohatenie niekoho, ci uz konkrétnej osoby alebo priamo majitela firmy. V prvom prípade by to urcite zaujímalo políciu, v prípade druhom danový úrad v kombinácii s inspektorátom práce, lebo by iso o danový podvod a okrádanie zamestnancov o ich zákonný nárok na cestovné náhrady.

Daj si pozor na doklady, lebo raz to môze prasknút a potom sa v tom vezies.

Je to to, co si chcela vediet? Ak nie, tak sa pýtaj. Môzes aj cez SS.
Chobot
16.11.05,10:38
prosim o radu, ako postupovať, keď zamestnanec predloži vyúčtovanie služobnej cesty, kde napr. išiel z BA prvou triedou a lístok stál 363,- Sk obyčajná druhá tr. stojí 242. Zamestnávateľ mu tento rozdiel nechce zaplatiť, zamestnanec nechce ustupiť, že prerobí cesťák, že má nárok na preplatenie (má?). Zameastnanec a zamestnávateľ odmietajú spolu komunikovať na túto tému, prípadna úprava vyúčtovania.

Môj problém je v tom, ako to riešiť. lístok je v hodnote 363,- Sk, ten mi zamestnanec predložil. Čo s rozdielom. môžem mu vyplatiť menej aj keď mi predložil lístok alebo mám rozdiel evidovať ako závôzok voči zamestnancovi a čakať, kedy najdu obe strany spoločnú reč?
Majiteľ mi povedal, že on mi podpíše, že to upravil a tým je to vybavené, nemáme žiadny závôzok. Môže to takto riešiť, jednostranne? Dakujem za postrehy.
V prvom rade by musela byt vôla dohodnút sa. Ak nie je, tak sa zacne tahanica za paragrafy.

V § 3 z. 283/2002 sa píse, ze zamestnávatel vysielajúci zamestnanca ... urcí... spôsob dopravy... a môze urcit aj dalsie posmienky prac. cesty. Takze ak to zamestnanec nemal urcené, ze má íst rýchlikom 1. triedy, má právo zamestnávatel preplatit len tú 2. triedu. To by si ktokolvek mohol zobrat lietadlo do Prahy miesto autobusu alebo vlaku.

Na druhej strane podla § 4 odst. 1 bod a) "Zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí náhrada preukázaných cestovných výdavkov,..." Nie je tam písané, za akých podmienok, ale vychádza sa z toho, ze zamestnávatel súhlasil so spôsobom dopravy. Extrémne by to mohlo dôjst az pred súd (co si nemyslím, kvôli 121,- SK), kde by mohol zamestnanec tvrdit, ze 2. trieda bola vypredaná a musel si zakúpit lístok do 1. triedy. V tom prípade by to mohol byt oprávnený nárok.

Takze ak si obaja zatali a nechcú nájst splocné riesenie, ani jeden nemá absolútnu pravdu. Bohuzial zamestnanec tahá v tomto prípade za kratsí koniec, lebo zamestnávatel môze upravit vyúctovanie a lístok mu to vyplatí len v hodnote 2. triedy. Zamestnanec si nepomôze (jedine tou súdnou cestou).

Ak chce mat majitel nadalej dobré vztahy s tým zamestnancom, tak nech sa dohodnú, ze mu to tentokrát vyplatí (ved firmu tých 121 sk nezabije), ale ze v budúcnosti to nebude tolerovat a doplní do cestáku, ze preplatí len 2. triedu.
Kysel
16.11.05,10:44
Ďakujem Chobotovi za odpoveď. Presne toto som chcela vedieť. Bohužiaľ viac sa pýtať cez PORADU nemôžem, ale aj tak mi toto stačí a ešte raz ďakujem.
Denda
16.11.05,11:16
Ešte by sa tu mohlo jednať o prípad, keď je povolené použitie súkromného vozidla ale prepláca sa do výšky spomínaného cestovného s tým, že vozidlo použije viac osôb ... teda na nákladoch sa spolupodieľa viac cestujúcich. Keby všetci išli prostriedkami hromadnej dopravy, zrejme aj výška cestovného by bola iná a nezodpovedala by iba cene jedného cestovného lístka.

V praxi sa vyskytujú aj také prípady, že zamestnanec si v tomto prípade vypíše náhradu za použitie vozidla, ale zamestnávateľ (teda zamestnanec zodpovedný za úpravu cestovných náhrad) upraví vyúčovanú čiastku do výšky priznaného nároku.

V zadanom príspevku nie je pre mňa jasne uvedené, kto si uplatňuje cestovnú náhradu. Mám za to, že to má vypísať zamestnanec a teda ten aj vie o vypísaných nárokoch a zároveň o nárokoch, ku ktorým je zamestnávateľ povinný. Zvyšok je vecou preplatenia cestovného príkazu ... a to sa uhrádza v hotovosti, prípadne cez mzdu. Ak by to tak nebolo, ostáva záväzok niekde "visieť". Máte to tak?
jana991
16.11.05,12:23
celé je to o tom, že zamestnanec podpisal v pracovnej zmluve, že zamestnávateľ bude preplácať len 2 triedu.

Teraz argumentuje, že bola volná len 1 trieda.

Ja už ich večné spory neriešim, lebo to nema zmysel, len ma zaujíma, ako to riešiť ak cesťák je vyúčtovaný napr. na 4000,- Sk a my dotyčnému zaplatíme len 3500,- (podpíše mi výdavkový, že peniaze prebral). Zamestnávateľ mi podpíše z akého dôvodu krátil cestovné, aj keď zamestnanec nesúhlasí.
Je to možné spraviť takto a bude to v poriadku.
Ide mi najmä o účtovné hľadisko.
marmal
16.11.05,12:45
Ak bude vydavkovy doklad na 3.500 Sk podpisany zamestnancom, tak do uctovnictva pojde len 3.500, to je v poriadku. Ak si dotycny nauctoval viac, zamestnavatel moze nieco z toho kratit (uvediem pripad u nas - pracovnik bol v Bratislave a kupil si mapu Bratislavy, aby vraj potrafil na miesto vykonu prace, co bola hlupost (lebo potom si tu mapu samozrejme nechal), zamestnavatel skrtol lento naklad a bolo to o.k.).

Marta
jana991
16.11.05,12:56
hlavne ma zaujimalo to účtovné hľadisko.

Takže upravim cesťak. Od zamestnanca mam už podpisany doklad, že tú čiasku prebral, ale spravil to len z núdze, ten zostatok si chce ešte nárokovať.

Ide o kľúčového zamestnanca pre firmu a on to vie.

Dík za rady
endrju
16.11.05,14:44
A zamestnávateľ si tiež myslí, že ide kľúčového zamestnanca? Podľa popisu naťahovačiek o cestovné náhrady som nadobudol dojem, že je to len názor zamestnanca. :)
Alllena
29.11.05,07:34
Príjemný deň,

prosím Vás poraďákov o radu. Zamestnanec používal svoje súkromné auto jeden mesiac 10/05 pre potreby zamestnávateľa . ja mám teraz napísať cesťák,mám súhlas zamestnávateľa, mán kópiu TP kde je spotreba ale nemám bločky za PHM tankuje benín natural,akú cenu mám použiť?je potrebné bločky za PHM doložiť.:confused:
JarkaL
29.11.05,07:40
Bločky nemusíš mať, ale bola by dobrá aspoň fotokópia bločku, aby si preukázala cenu PHM v danom čase. Inak ceny PHM sa dajú zistiť aj na nette.
Paula
29.11.05,07:42
V tejto téme nájdeš linky na zistenie cien PHM (prísp.č. 84, 85):
http://www.porada.sk/showthread.php?t=4201&highlight=d%F4le%BEit%E9+str%E1nky