lover
11.10.10,10:45
Ahojte,

V roku 2008, v case kedy hypoteky a byty boli na neuveritelne vysokej cenovej urovni - pre nas HU 1,8miliona SKK s urokom 6,59% na 30 rokov pri 5 rocnej fixacii!

Minuly tyzden sme boli v banke (TB) a tam sa nas pritomna pracovnicka spytala, ci nechceme prehodnotit uver s tym, ze by sme zrusili povodnu zmluvu a zalozili novu s urokom dnes ponukanym t.j. 3,75% pri 3 rocnej fixacii. Penalizacia za zrusenie zmluvy by bola nieco okolo 100tisic SKK, co by sa priratalo k istine, ktora nam este ostava splatit a vysledok bol, ze by sme si opatovne poziadali banku o HU vo vyske 1,845 miliona na 28 rokov(teda pokracovali by sme, tam kde sme skoncili, teda nepredlzila by sa nam doba splacania), avsak splatka pri uroku 3,75% vychadza o poznanie lepsie ako to mame teraz, co po dobu 3 rokov znamena dost slusny peniaz.

Ked som sa vsak nad tym zamyslel, tak sa mi to nepozdava, pretoze opatovne sa mi navysi istina (dokonca na sumu vyssiu ako povodny HU), pri kratsej dobe splacania (t.j. 28 rokov namiesto 30), co sa musi niekde v buducnosti odzrkadlit. Prosim, vedel by mi to niekto zhrnut co najjednoduchsie (najlepsie v nejakom vypocte), ci ostat pri povodnej zmluve, kde sa nam nastavajuce 3 roky uroci HU urokom 6,59%, alebo zmenit zmluvu a vyuzit akciu TB t.j. 3,75%. Kedze akcia plati do konca mesiaca a z banky ma budu kontaktovat tento tyzden, tak chcem si byt isty, co je pre nas najlepsie...

DAKUJEM!!!
bubkoch
11.10.10,11:44
no vsak si to spocitaj jednoducho sam:
A. sucasna splatka pri sucasnom uroku x 28 rokov x 12 mesiacov
B. nova splatka pri novom uroku x 28 rokov x 12 mesiacov + poplatok za novy uver + vsetky ostatne poplatky spojene so zmenou (kataster, znalecky posudok a pod.)

predpokladam ze banka to chce spravit tak, ze nova vyska uveru = nesplatena cast stareho uveru + poplatok za predcasne splatenie

ak rozdiel A-B je pre teba významný, chod do toho
bubkoch
11.10.10,11:46
plus zvaz riziko, ze banka ti novy urok garantuje len 3 roky, potom ti ho kludne moze zdvihnut na sucasnu uroven :) a teraz jej ide len o opatovne zinkasovanie poplatkov ...
lover
11.10.10,20:44
plus zvaz riziko, ze banka ti novy urok garantuje len 3 roky, potom ti ho kludne moze zdvihnut na sucasnu uroven :) a teraz jej ide len o opatovne zinkasovanie poplatkov ...

Dakujem! Tiez si myslim, ze ide v prvom rade o zinkasovanie poplatkov, pretoze teraz je sice urok nizsi pri vyssej istine, avsak po skonceni fixacie moze vzrast a pri vyssej istine to bude znamenat aj vyssiu splatku uveru.
Ma niekto iny nazor?? Neviem, ci ist do toho, ci nie...
lover
13.10.10,10:35
Dakujem! Tiez si myslim, ze ide v prvom rade o zinkasovanie poplatkov, pretoze teraz je sice urok nizsi pri vyssej istine, avsak po skonceni fixacie moze vzrast a pri vyssej istine to bude znamenat aj vyssiu splatku uveru.
Ma niekto iny nazor?? Neviem, ci ist do toho, ci nie...

Ahojte,

ako ratam, tak ratam, neviem dospiet k jednotnemu rozhodnutiu. Za 3 roky pri novej zmluve by som mesacne usetril 2603,-Skk = 93708,-SKK. Avsak pri vyssej istine (povodna + poplatky, penalizacia za predcasne splatenie), kratsej dobe splacania sa mi zda, ze v skutocnosti sa nam vyplatia iba prve 3 roky, alebo sa mylim? Ma niekto skusenosti z takymto preinvestovanim povodnej hypoteky??

Povodna:
1,8miliona, 5 rocna fixacia, urok 6,59%, 30 rokov splacania (v novembri konci 2 rok splacania), splatka 11484,-SKK

Nova, navrhovana TB:
1,845mil., 3 rocna fixacia pri uroku 3,75%, 28 rokov splacania, splatka 8881,14,-Skk


Zajtra ma zacnu bombardovat telefonatmi, tak neviem, ci ist do toho, ale ostat pri tom, co mame...

BTW. Ospravedlnujem sa za tu, uz neexistujucu, SKK menu, ale stale vsetko preratavam... :)

DAKUJEM!!!
Zoltán Kovács
13.10.10,10:40
Podľa mňa sa neoplatí. Obyčajným sedliackým rozumom.
Za tri roky ušetríš necelých 100 tisíc SKK. Poplatok za novú zmluvu je 100 tisíc. Už si stratová.
A po troch rokoch nikto ti negarantuje výšku úroku.
FugAn
13.10.10,10:50
Podľa mňa sa neoplatí. Obyčajným sedliackým rozumom.
Za tri roky ušetríš necelých 100 tisíc SKK. Poplatok za novú zmluvu je 100 tisíc. Už si stratová.
A po troch rokoch nikto ti negarantuje výšku úroku.

NAjlepšie urobíš ak ti to v banke ešte raz dôkladne vysvetlia a ukážu konkrétne na číslach. Ak fixáciu máš na 5 rokov mala by končiť v roku 2013. A nová by tiež končila v roku 2013. Takže tak či tak by ti ten úrok zmenili v tom istom roku.
lover
13.10.10,11:08
Podľa mňa sa neoplatí. Obyčajným sedliackým rozumom.
Za tri roky ušetríš necelých 100 tisíc SKK. Poplatok za novú zmluvu je 100 tisíc. Už si stratová.
A po troch rokoch nikto ti negarantuje výšku úroku.

Takyto nazor zdielam aj ja. Ma niekto aj iny nazor, alebo skor sa vsetci priklanate k tomu ostat na povodnom HU?

DAKUJEM!
lover
13.10.10,11:19
NAjlepšie urobíš ak ti to v banke ešte raz dôkladne vysvetlia a ukážu konkrétne na číslach. Ak fixáciu máš na 5 rokov mala by končiť v roku 2013. A nová by tiež končila v roku 2013. Takže tak či tak by ti ten úrok zmenili v tom istom roku.

Bohuzial, v banke vela neporadili, kedze ani oni nevedeli, co je lepsie. Jedna pracovnicka jednoznacne radili ist do novej zmluvy, dalsia naopak bola proti.

Ano, urok by zmenili v tom istom roku tak ci tak t.z., ze pri novej zmluve by sme urocili sumu 1,845mil., pri povodnej "len" 1,8miliona. Pocas prvych troch rokov by som sice usetril takmer 100tisic, avsak presne o tomu sumu by bola navysena istina (o poplatok atd.). Avsak po troch rokoch by som kazdopadne platil viac, ako v pripade novej zmluvy, kedze 1,845 je viac ako 1,8mil. a takisto kratsia doba splacania 28 rokov je stale menej ako 30. Takze pravdepodobne jedina "vyhoda" je, ze by sme usetrili 100tisic za nasledujuce 3 roky. Takato vyska penazi je vsak zaratana aj do istiny, takze v podstate by som ju tak ci tak zaplatil a to nehovorim o tom, ze ku dnesnemu datumu je nasa istina 1,750mil.

Premyslam, ratam, ale najlepsie asi bude ostat na povednej zmluve... Nemam pravdu? :confused:
jar88
14.10.10,15:00
Bohuzial, v banke vela neporadili, kedze ani oni nevedeli, co je lepsie. Jedna pracovnicka jednoznacne radili ist do novej zmluvy, dalsia naopak bola proti.

Ano, urok by zmenili v tom istom roku tak ci tak t.z., ze pri novej zmluve by sme urocili sumu 1,845mil., pri povodnej "len" 1,8miliona. Pocas prvych troch rokov by som sice usetril takmer 100tisic, avsak presne o tomu sumu by bola navysena istina (o poplatok atd.). Avsak po troch rokoch by som kazdopadne platil viac, ako v pripade novej zmluvy, kedze 1,845 je viac ako 1,8mil. a takisto kratsia doba splacania 28 rokov je stale menej ako 30. Takze pravdepodobne jedina "vyhoda" je, ze by sme usetrili 100tisic za nasledujuce 3 roky. Takato vyska penazi je vsak zaratana aj do istiny, takze v podstate by som ju tak ci tak zaplatil a to nehovorim o tom, ze ku dnesnemu datumu je nasa istina 1,750mil.

Premyslam, ratam, ale najlepsie asi bude ostat na povednej zmluve... Nemam pravdu? :confused:
Ja by som tu otázku položil inak.
Čo vedie banku k takémuto kroku ? Aký má dôvod ? Čo by tou zmluvou získala.
-------------------------------------------------------------------------------
doplním: banky sú na tom dosť zle a ak niečo nevymyslia, trh im to spočíta.