kloti
11.10.10,10:48
Dobrý deň, momentálne som na rodičovskej dovolenke a mám možnosť začať pracovať na Dohodu na cca 5 hod./týždenne. Zaujímalo by ma:1, či musím túto skutočnosť oznámiť svojmu súčasnému zamestnávateľovi (nakoľko "brigáda" bude u iného zamestnávateľa). Nejedná sa pritom o totožnú činnosť, akú som vykonávala pred nástupom na materskú a rodičovskú dovolenku u svojho zamestnávateľa na základe pracovnej zmluvy.2. či musím (ak áno, tak dokedy) oznámiť príslušnému Úradu práce, soc. vecí a rodiny začatie pracovného pomeru na základe Dohody? 3. mám aj naďalej nárok na poberanie rodičovského príspevku v plnej výške? O dieťa sa bude v čase mojej neprítomnosti starať otec (nakoľko sa jedná o prácu cez víkend).
Ďakujem za Vaše odpovede.
Jana Motyčková
11.10.10,08:55
V súčasnosti nie je možné pracovať na dohodu a zároveň poberať rodičovský príspevok, s výnimkou obchádzania zákona tak, že dohoda sa neuzavrie na celý mesiac, iba časť a každý mesiac musí byť dohoda nová. Pri akejkoľvek celomesačnej dohode (aj na 10 eur by si prišla o celý RP). Keďže ide o podmienku vyplácania RP, dohodu (celomesačnú) treba nahlásiť do 8 dní na ÚPSVaR.

Po novom roku by už nemalo byť podmienkou poberania RP nevykonávanie zárobkovej činnosti. T.j. potom budeš môcť robiť na akúkoľvek dohodu a nemusíš ju nahlasovať ÚPSVaR.