Jara
16.11.05,09:43
Možno je táto otázka predčasná, ale prijala som pracovníka ktorý v roku 2005pracoval v ČR, slovenský občan. Priniesol mi potvrdenie o príjme za obdobie 1-10/2005 s tým, že v čase 04-10/2005 bol práceneschopný. Moja otázka sa týka odvodov, vlastne preddavkov na zdravotné poistenie, ktoré je na potvrdení jednou sumou ako poistné odvody a ja sa pýtam ako urobím ročné zúčtovanie preddavkov na zdravotnú poisťovńu. Budú mať výšku zrazených preddavkov v poisťovni v mieste bydliska v SR za obdobie 01-03/2005, keďže v 04-10/2005 bol PNS? Na otázku či nežiadal rozpísať odvody mi povedal, že áno, ale bolo mu povedané, že na to nemajú SW a nebola tam ochota robiť to ručne, nakoľko zákon to neprikazuje aby to robili. Ako mu to ročne vysporiadam ak má o to požiada?:( http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
Jana Motyčková
16.11.05,11:34
Zamestnanec sa po skončení pracovného pomeru v ČR mal prihlásiť do ZP na Slovensku. Počas zamestnania v ČR mal byť poistený v ČR a na Slovensku nie (predpokladám, že nebol zároveň zamestnaný na Slovensku). Ročné zúčtovanie poistného (ZP) sa bude robiť iba za obdobie, kedy bol poistený na Slovensku. T.j. poistné zaplatené v Čechách sa do neho započitavať nebude.
Jara
18.11.05,08:58
Ďakujem za vysvetlenie, predstavovala som si to ročné zúčtovanie preddavkov tak ako u dani z príjmu, že bude potrebné dokladať príjem za celý rok a preddavky vypočítať z ročného príjmu.
Počas zamestnania v Čechách mal vybavený preukaz VŠZP modrej farby, t.j. pre EU. Poistený bol len v Čechách, teraz je mojim zamestnancom a ma opäť zelený preukaz VŠZP, t.j. ročné zúčtovanie bude robiť len za 11-12/2005? Veď vlastne v poisťovni majú jeho predchadzajúcu prac. zmluvu, tak asi to je OK.
Jozef Mihál
20.11.05,23:01
Pri ročnom zúčtovaní (RZ) poistného sa neprihliada na poistné zaplatené v Česku do českej ZP.

RZ sa robí len na základe príjmu dosiahnutého na Slovensku a zaplatených preddavkov do slovenskej ZP.

Pripomínam, že ak uvedený poistenec bude mať na Slovensku príjem len ako zamestnanec za mesiace november a december a to v oboch mesiacoch max. do 43095 Sk alebo naopak v oboch mesiacoch nad 43095 Sk, ročné zúčtovanie nie je povinný robiť vôbec.
Jara
21.11.05,05:44
Ďakujem, pán Mihál.