katka1605
11.10.10,15:28
V čísle 7/2010 mesačníka 1000 riešení bol takýto komentár k otázke 562: ,,Zľava v zmysle zákona od DPH je súčasťou základu dane....“
Otázka:
Firma obdržala faktúru za nové auto kde je:
-základ dane bez DPH pred zľavou 20.000 EUR
-zľava z ceny bez DPH – 2.000 EUR
-celková cena vozidla po zľave: základ dane 18.000 EUR a DPH 3.420 EUR
Podľa tohto dokladu by som mala zaradiť auto do majetku vo výške 18.000 EUR, ale odpočítať DPH vo výške 3.800 EUR (19% z 20.000 EUR)? Ak áno o aký paragraf v zákone sa môžem opierať a ako zúčtujem rozdiel, ktorý mi vznikne pri uplatnení DPH zo základu dane pred zľavou?
Jana Acsová
11.10.10,13:35
Ak áno o aký paragraf v zákone sa môžem opierať a ako zúčtujem rozdiel, ktorý mi vznikne pri uplatnení DPH zo základu dane pred zľavou?
Rozdiel, ktorý uvádzate nemôže vzniknúť. Jedná sa pravdepodobne o tlačovú, resp. formálnu chybu výpočtu. A samozrejme, pozor na šrotovné, t.j. dotáciu k cene, ktorá bola aktuálna v roku 2009.

V prípade štandardnej zľavy je základom dane práve suma vrátane zľavy, tak ako uvádzate.

,,Zľava v zmysle zákona od DPH je súčasťou základu dane....“
Predmetné vyplýva z § 22:
(4) Ak je v čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z ceny alebo ak je poskytnutá zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o sumu zľavy.

Príklad, ktorý uvádzate nie je z praxe a ani sa s ním nestretnete. A ak áno, tak sa jedná o chybu. Mám na mysli prípad, keby nesedel základ dane po zľave na vyčíslenú daň.
azla
11.10.10,13:36
Zľava z ceny je súčasťou základu dane - treba rozumieť, že aj zľavu zohľadníš (t.j.ponížiš pôvodný základ o zľavu )
20 000,- minus 2.000,- je 18.000,- a to je základ dane.

Základ 18.000,- .....zaradiš auto
Dph 3.420,-......odpočítaš (ved aj takú daň máš uvedenú na faktúre)
Kačena I.
11.10.10,13:37
Nárok na DPH máš vo výške 3 420 EUR. Pozri §22, ods. 4 Zákona o DPH. Žiaden rozdiel nevzniká
Jana Acsová
11.10.10,13:40
Rozdiel, ktorý uvádzate nemôže vzniknúť. Jedná sa pravdepodobne o tlačovú, resp. formálnu chybu výpočtu. Tu som mala na mysli prípad, keby nesedela daň na základ dane po zľave.
katka1605
11.10.10,13:49
OK. Len som sa chcela uistiť, že to robím správne. Zmiatla má tá veta o tom, že zľava je súčasťou základu dane.
Neviete ako priložím prílohu (chcela by som vložiť tú otázku 562)
joiner
07.11.10,20:53
Dobry den, velmi mi to pomohlo, ale mam este otazky ( mozno trapne :-) ale som zaciatocnik )

Auto taky cas zaradim do majetku a budem odpisovat nie? Teda ako nedanovy vydavok, resp mam doklad len na zalohu 30% kde je tiez DPH vycislena. Teda prijmem FA, nedanovy vydavok, DPH odpisem ?

A co potom so splatkami, tie budu danovy vydavok, alebo splatka uveru, alebo co ?

A tohoto roku mozem odpisat prvu cast aj ked auto bolo kupene 25.10 ?

Dakujem za kazdu odpoved....
KEJKA
07.11.10,21:00
prečo to nezveríš účtovníčke?
Auto zaradíš v hodnote faktúry do majetku.
Splátka je nedaňový výdavok
Uplatníš ročné odpisy ako daňový výdavok na konci roka pri uzávierke - celý ročný odpis podľa ZDP.
joiner
07.11.10,21:07
Vidim, ze budem musiet asi poradit, nemam v zivnosti vela dokladov, ziadne specialitky a kedze ma drvili v skole jednoduche ucto tak som si vsetko robil doteraz sam, a aj mi to slo, pokial neprislo na taketo veci, kde moje znalosti skoncili, ale aj tak dakujm za radu.....

Ved mam cas do januara to vyriesit kedze som quartalny platca.... :-)

Este raz dik za upresnenie....