barcetta
16.11.05,11:28
Pri prechode z Q platcu DPH na mesačného stačí písomné oznámenie na DÚ.
S.r.o. pri registrácii uviedla obdobie mesiac, hoci nespĺňala podmienky obratu, od 1/1/06 to chce zmeniť na Q, stačí tiež len písomné oznámenie? Podotýkam, že obrat 10 mil, nespĺňajú ani nie je predpoklad, že budú. Ďakujem za radu!!:confused:
barcetta
16.11.05,11:03
nepíšte šeci...
andrej_rv
16.11.05,11:05
Tú istú tému - zmena zdaňovacieho obdobia - máš predsa pred sebou na prvej strane:
http://www.porada.sk/showthread-threadid_3856.html
barcetta
16.11.05,11:32
ďakujem andrej rv, tomu všetkému rozumiem, len som nevedela, či to platí aj opačne z mesačného na kvártálneho platcu, lebo § 77 Z.o dph,ods.4 hovorí o opačnom prípade, keď Q platca sa rozhodne dobrovoľne stať sa mesačným.
andrej_rv
16.11.05,11:35
To "sa" ešte rieši :). U nás to písomné oznámenie chcú (aj keď ich chcenie možno nemá oporu v zákone).
apo
20.11.05,13:43
Nič sa nestane, keď sa táto zmena vždy oznámi písomne na DÚ, ja vychádzam zo zákona o správe daní a teda oznamujem všetko.

V tejto súvislosti, ale je potrebné UPOZORNIŤ (keďže v texte otázky to nie je uvedené) nato, že zmena periodicity je možná len 1x v roku a to po podaní daňového priznania za 4.Q. alebo 12 mesiac za predchádzajúci rok.

apo
zltalienka
18.06.10,06:40
Ahojte, chcem sa spýtať, ak firma je momentálne mesačným platcom DPH a chce prejsť na kvartálne platenie DPH (za predchádzajúci rok mali obrat nižší ako 331 939, 19 eura), stačí ti písomne oznámiť DÚ? Alebo ako? Zákon o DPH rieši len opačný prípad (z kvartálneho platcu na mesačného platcu)
apo
18.06.10,06:56
Ahojte, chcem sa spýtať, ak firma je momentálne mesačným platcom DPH a chce prejsť na kvartálne platenie DPH (za predchádzajúci rok mali obrat nižší ako 331 939, 19 eura), stačí ti písomne oznámiť DÚ? Alebo ako? Zákon o DPH rieši len opačný prípad (z kvartálneho platcu na mesačného platcu)


Áno, riešil som takúto zmenu. Stačí to iba oznámiť. Zmenu som urobil po podaní DP k DPH za 3, 6 alebo 9 mesiac. Nepamätám si to presne, ale bolo to po ukončení štvrťroka, aby už ako štvrťročný platca mal po zmene periodicity celý štvrťrok.

apo
zltalienka
18.06.10,06:58
Áno, riešil som takúto zmenu. Stačí to iba oznámiť. Zmenu som urobil po podaní DP k DPH za 3, 6 alebo 9 mesiac. Nepamätám si to presne, ale bolo to po ukončení štvrťroka, aby už ako štvrťročný platca mal po zmene periodicity celý štvrťrok.

apo

Vďaka, apo. Takže teraz bude stačiť oznámiť zmenu platcovsta k 1.7.2010?
KEJKA
18.06.10,06:58
Ahojte, chcem sa spýtať, ak firma je momentálne mesačným platcom DPH a chce prejsť na kvartálne platenie DPH (za predchádzajúci rok mali obrat nižší ako 331 939, 19 eura), stačí ti písomne oznámiť DÚ? Alebo ako? Zákon o DPH rieši len opačný prípad (z kvartálneho platcu na mesačného platcu)
podľa mňa rieši - postupuješ podľa 2, splnila si podmienky. Oznámenie na DU by bol krok naviac, ale určite by som to oznámila.
Zákon rieši prípad, ked si chceš zvoliť mesačné obdobie, namiesto zákonného štvrťročného.
Ak by si chcela dodržať literu zákona do bodky, tak podľa mňa ak podávaš naďalej mesačné DPHčky, tak si mala poslať oznámenie, že si si zvolila zdaňovacie obdobie mesačné, nakoľko tá voľba platí vždy len do konca roka.
§ 77 Zdaňovacie obdobie
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
zltalienka
18.06.10,07:05
Vďaka za odpoveď Kejka. Pravda, na začiatku roka sme žiadne oznámenie, "že si dobrovoľne vyberáme mesačné platcovstvo" neriešili. Tak a teraz čo by ste urobili v takom prípade? Posielať oznámenie aj keď to zákon nevyžaduje? Alebo prejsť na kvartálne platcovstvo bez oznámenia?
KEJKA
18.06.10,07:22
prečo nenapíšeš, či si doteraz posielala mesačné hlásenia? prečo až teraz riešiš tento problém?
Už len z dôvodu, ak doteraz boli mesačné DP DPH, tak by som napísala to oznámenie - ale išla by som osobne za správkyňou.
možno budú chcieť štvrťročné aj za 1. aj 2.štvrťrok. V našej českej org.zložke to riešili takto.
A možno bude DU chcieť Oznámenia od 1.1.2010 na mesačné a od 1.7. na štvrťročné - takto by to bolo najmenej bolestivé - nebude treba prerábať DP DPH.
zltalienka
18.06.10,07:42
Vďaka za upozornenie Kejka. Dúfam, že to poriešime tak, že nebude potrebné prerábať DP k DPH.
Áno, doteraz sme podávali mesačné DP k DPH.