Ferko
16.11.05,11:01
Môže byť uplatnený odpočet DPH z dokladu z RP za ubytovanie, ktorý je priložený k cestovnému príkazu a je vyúčtovaný spolu so stravným??? Od včera máme kontrolu DPH a vyhodili nám to, že vraj keby to bolo vyúčtované osobitne a nie s ceťákom, tak by to bolo možné, ale takto je to výdavok zamestnanca.
Bránila som sa tým, že je to však náklad organizácie potrebný pre činnosť organizácie.
Keď si zamestnanec kúpi zošit a pero, lebo šiel na školenie a zabudol si ich so sebou zobrať a potom si to dá preplatiť, tak to je podobné - alebo nie??? Vie mi niekto pomôcť???
beatap
16.11.05,10:02
bohužiaľ, ale majú pravdu, už to tu bolo niekde rozoberané, ale dph z ubytovania pri cesťáku si uplatniť nemôžeš
Ferko
16.11.05,10:08
Ďakujem, neteší ma to. Pokúsim sa nájsť si túto tému, lebo by som chcela vedieť prečo? V zákone DPH som to nikde nenašla - možno som zle čítala.
Paula
16.11.05,10:10
beatap
16.11.05,10:10
bolo k tomu už dávnejšie vydané nejaké usmernenie uverejnené vo fin.spravodaji, ale nepomôžem, lebo nepamätám v ktorom
zlatica76
16.11.05,10:31
My si z ubytovania DPH uznavame, kontrola zatial nemala pripomienky (ale možno je to tým, že kontrolujú väčšie veci :) )

Čo sa týka toho usmernenia - bolo z r. 99, nemôže už platiť, lebo odvtedy sa zmenil zákon, a tým pádom sú aj všetky odvolávky z toho usmernenia zlé a tým pádom je to neplatné. Pokiaľ MF chce aby to platilo, mali by to prerobiť!

Podľa mňa, keď doklad spĺňa všetky náležitosti, ktoré predpisuje zákon o DPH, tak sa môže uznať bez ohľadu na to, či to máš pri cesťáku alebo si spravíš nejaký zvláštny doklad. V našej spoločnosti sú cesťáky aj takéto "interné" doklady v jednom číselnom rade, tzn. že nevidím dôvod prečo neuznať DPH. Navyše, aj zamestnancov upozorňujeme, že keď im hotel vystavuje faktúru, tak tá faktúra musí byť na meno spoločnosti (a tým pádom aj všetky ostatné náležitosti).

Nezdá sa vám choré, že keď máte normálnu faktúru za ubytovanie, tak DPH uznajú, a keď je tá istá faktúra priložená pri cesťáku, tak DPH neuznajú??? Veď predsa ekonomická podstata má prednosť pred formálnou podstatou!!!
Ferko
16.11.05,10:44
Medzitým som si pozrela aj staršie príspevky a v jednom z nich som našla odvolávku na §49 ods. 2 písm. a) , t.j. že daň musí byť uplatnená voči platiteľovi dane a v prípade cesťákov je daň uplatnená voči zamestnancovi a následne si svoje výdavky vyúčtuje.
Kotrola sa asi drží tohto §, ale je to fakt choré, že ak si to dá firma vyfakturovať tak je to o.k., ale ak si to vyúčtuje zamestnanec, tak nie je nárok.
Denda
16.11.05,11:06
[QUOTE=zlatica76]My si z ubytovania DPH uznavame, kontrola zatial nemala pripomienky (ale možno je to tým, že kontrolujú väčšie veci :)

Predpokladám ale, že ste to nemali zaúčtované na účte 512:)
Jana Acsová
16.11.05,11:21
Kotrola sa asi drží tohto §, ale je to fakt choré, že ak si to dá firma vyfakturovať tak je to o.k., ale ak si to vyúčtuje zamestnanec, tak nie je nárok.No nestotožňujem sa s názorom, že je to choré.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Platia isté podmienky pre uplatnenie odpočítania dane, jednu z nich ste uviedli. Druhá je "faktúra". Je viac dôvodov, prečo nie je možné z takéhoto dokladu DPH odpočítať. A v dôkaznej núdzi je "platiteľ DPH". Kontrola má silné argumenty.

Neznamená to však, že firma si nemôže menežovať vystavovanie dokladov tak, aby jej nárok na odpočítanie dane vznikol.

Ale riešiť to "ex post" sa dá málokedy.http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif